Neděle 19. leden 2020 20:09
reklama
BOSSA ebook
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Dukascopy

Psychologie obchodování aneb trh má vždycky pravdu

29.11.2010  Autor: Ken Veksler  Sekce: Ostatní   Tisk

Milý čtenáři,

jsem si jist, že v minulém článku byli někteří z vás trochu zmatení ze spousty frází a teorií se zdánlivě otevřeným koncem, ale jak jsem poznamenal, těším se, až vám budu moci některé z vašich dotazů na toto téma zodpovědět (znovu možnost Kenovi pokládat otázky). V tomto článku, jak již bylo uvedeno, se však podíváme trochu podrobněji na neméně důležitý aspekt obchodování a tím je psychologie obchodníka.

Ti z vás, kdo již přečetli nějakou knihu nebo literaturu o behaviorálním finančnictví, mají nepochybně určitou povědomost o tom, že každý obchodník, investiční manažer nebo drobný investor vedle všech obvyklých finančních motivů bude mít řadu psychologických bariér, se kterými se bude na své cestě k logickému, racionálnímu a moudrému investičnímu rozhodnutí potýkat. Patří mezi ně i náklady nefinančního charakteru související s rozpoznáním příležitosti, upřednostněním jedné cesty před jinou apod.

Tyto bariéry se však v případě soukromých obchodníků mnohokrát ještě umocňují a o to obtížněji překonávají. V textu tohoto článku se pokusím některé z nich pojmenovat. Nejdůležitější radou, kterou vám mohu dát ještě předtím, než začnete obchodovat, je zásada, že rizikový kapitál, který jste připraveni investovat, ať už je jeho objem jakýkoli, musí být naprosto postradatelný a navíc je třeba jej považovat za utopený ještě předtím, než jej vůbec použijete. Pokud pro účely obchodování investujete 50 000 USD, musíte být ještě předtím, než ztratíte byť i jediný dolar, připraveni na to, že svůj počáteční vklad (50 tis. USD) už nikdy v životě neuvidíte. Pokud se opravdu dokážete od těchto peněz oprostit a pokud jejich ztráta žádným způsobem neovlivní běh vašeho života, váš životní standard atd., pak můžete k případnému investování těchto peněz přikročit. Důležitá je přitom skutečnost, že si sice možná myslíte, že jste se od těchto peněz dokázali úspěšně oprostit, ale i přesto pro vás bude emocionálně a finančně bolestivé, když (a to zdůrazňuji) o část z nich přijdete. Žádná ekvitní křivka na světě není jednosměrná a dokonce i ti nejlepší obchodníci na této planetě občas utrpí nějakou ztrátu.

JAK ZAČÍT?

Jak jsem tedy začínal já?  Skoro stejně jako začíná téměř každý - obchodováním nanečisto samozřejmě... Než budeme pokračovat, chci, abyste si uvědomili, že v reálném životě není nikdo nikdy tak úspěšný, jako když dělá něco jen tak na zkoušku. Včetně mě. Otevřít obchod, ve kterém neriskujete žádné opravdové peníze, je prakticky ta nejsnazší věc na světě.  Vaše trpělivost při obchodování nanečisto je mnohem větší než v reálné praxi. Pokles o 5 % u virtuálního obchodu se může zdát nepříjemný, ale není to žádná katastrofa. Zatímco když riskujete skutečné peníze, vaše emoce nad vámi zvítězí, vy nakonec svou pozici zavřete ještě daleko před dosažením předem určené stop úrovně, abyste posléze zjistili, že trh této úrovně nikdy nedosáhl a ve skutečnosti se obrátil téměř okamžité poté, co jste pozici předčasně uzavřeli.

KLÍČOVÉ OBLASTI, KTERÉ VĚTŠINA OBCHODNÍKŮ PSYCHICKY TĚŽKO ZVLÁDÁ:

1.      Formulovat obchodní plán a hlavně se ho bezvýhradně držet.

2.      Být trpělivý, tj. mít víru ve svůj plán, ať už je správný nebo nesprávný.

3.      Zabředávat do ztrát a příliš rychle vybírat zisky (a tím u příslušného obchodu devastovat reálný poměr rizika k zisku)

4.      Když jsi v potížích, zdvojnásob sázku... TOHLE ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ NEDĚLEJTE!

VYTVOŘTE SI OBCHODNÍ PLÁN

Obchodní plán je nejdůležitější přítel, jakého můžete na trhu mít. To platí jak pro virtuální, tak pro reálné obchodování. Výhoda obchodování nanečisto spočívá v tom, že je mnohem shovívavější k vašim chybám, a tudíž vám poskytuje ten luxus, že můžete po každé transakci přehodnotit svůj styl obchodování. Můžete tak včas zdokonalovat své dovednosti, určování vstupních a výstupních úrovní, načasování a všeobecný výběr obchodů, aniž byste přitom přicházeli o skutečné peníze. Z psychologického hlediska je však velmi důležité takové chyby, které vás i nanečisto o nějaké peníze připraví, rozpoznat a okamžitě se s nimi vypořádat, než si jen brumlat pod vousy, že při obchodování se skutečnými penězi se toto nestane.

Přesně tento přístup byl v mém vlastním případě jedna z věcí, kterých jsem se na začátku své kariéry zbavoval nejhůře, a to nemluvím o tom, že jsem kvůli němu zpočátku několikrát prodělal dost velké peníze (reálné). Poučení, které byste si z toho měli odnést, je, že byste se nikdy neměli nechat zaslepit sami sebou. Poté, co se vám na základě připraveného plánu, který jste si uzpůsobili svému vlastnímu stylu, podaří nanečisto uzavřít několik úspěšných obchodů, bych stále ještě doporučoval, abyste ještě jednou prověřili, jestli váš konkrétní plán skutečně dává smysl a jaké jsou konkrétní podmínky jeho celkové úspěšnosti. Jinými slovy, na svém plánu musíte neustále pracovat.

PRACUJTE NA SVÉ TRPĚLIVOSTI

Trpělivost je obchodníkův (rozhodně to platí v mém případě) největší nepřítel! Když už ale máte plán, měli byste v sobě najít také dostatek odhodlání a kuráže, abyste se ním také dokázali řídit. Pokud je váš plán poctivě připravený, potom i v případě, že se trh obrátí proti vám, nebude vaše ztráta větší, než kolik pro vás bylo akceptovatelné, už když jste do obchodu vstupovali. A následně se můžete ze získané zkušenosti poučit, svůj plán podle ní upravit pro další obchody a takto postupovat stále dále. S nepříznivě se vyvíjejícím obchodem souvisí další jev, se kterým se setkáváme mnohem častěji, než si vůbec dokážete představit. Mám samozřejmě na mysli scénář, kdy obchodník nechá ztrátové pozice otevřené mnohem déle, než původně zamýšlel, ale jakmile se trh byť jen nepatrně otočí v jeho prospěch, okamžitě obchod uzavírá, aby si mohl připsat alespoň nějaký zisk. A mohu vám říci, že ten ,,nějaký zisk" často nebývá nic víc než jen spread plus několik málo bazických bodů k tomu.

ZAPAMATUJTE SI, ŽE TRH MÁ VŽDYCKY PRAVDU

Dám vám teď příklad ze svého vlastního života - když jsem začínal s obchodováním, často jsem nechával pozice otevřené dobrých 5-10 % po překročení předem stanoveného stop lossu. Byl jsem totiž tak přesvědčený, že pravdu mám já a že se trh mýlí, že jsem si myslel, že je jen otázkou času, kdy se má pozice zase obrátí, a celou dobu jsem si přitom nervózně okusoval nehty a sledoval, jak mi můj kapitál mizí před očima, takže jakmile se potom trh konečně obrátil příznivým směrem a čísla na mém výkazu zisků a ztrát přešla z červených do černých, byl jsem šťastný jak blecha a hleděl jsem celý obchod co nejrychleji uzavřít. Ano, něco málo jsem sice vydělal, ale mnohem horší bylo, že jsem potom často jenom sledoval, jak daný obchod nabírá další zisky, tentokrát už ovšem bez mé účasti, protože jsem předtím tolik toužil ukončit své trápení, že jakmile se naskytla možnost uzavřít alespoň s nějakým ziskem, z obchodu jsem vystoupil. Ještě horší bylo, že můj plán zůstával celou dobu přesně tím, co říká jeho název - pouhým plánem. V okamžiku, kdy jsem začal obchodovat naživo, jsem celý svůj plán začal jednoduše ignorovat, a jakmile jsem si začal rychle připisovat nějaký zisk, zatímco jsem předtím toleroval riziko tak velkého propadu, celý můj naplánovaný poměr rizika a výnosů šel tím pádem jednoduše do kytek...

KDYŽ JSTE V POTÍŽÍCH, NIKDY NEPŘIHAZUJTE

A konečně poslední věc, kterou musím zmínit, je samozřejmě to, že představa, že ztrátový obchod zachráníte otevřením další pozice, je jenom nerychlejším způsobem, jak přijít o ještě více. Celá myšlenka je vychází z představy, že jednoduše získáte zpět, co jste doposud ztratili, protože trh se nakonec musí obrátit... Někdy... Když to řeknu jednoduše, v něco takového nedoufejte. Chcete příklad? Podívejte, jak se vyvíjel měnový pár EURPLN někdy od přelomu května a června loňského roku po následující přibližně tři měsíce... Já tento obchod zkusil jednou a spálil jsem se. Jiní ho zkoušeli víckrát a nakonec ztratili všechno, protože trh šel jedním směrem prakticky nepřetržitě po celé čtyři měsíce. A když se konečně obrátil, zbývalo jen velmi málo takových, kteří byli schopni celou tuto cestu ustát...

A potom samozřejmě ještě jedna věc - pokud si obchodování nemůžete skutečně dovolit a nemáte k němu dostatek volných peněz, o své peníze přijdete, protože se při obchodech nikdy nebudete schopni rozhodovat racionálně...

SHRNUTÍ

1.      Veškerý rizikový kapitál, se kterým se chystáte obchodovat, musí být pro vás v případě, že by k tomu došlo zcela postradatelný.

2.      Než začnete obchodovat se skutečnými penězi, vyzkoušejte si obchodování nejdříve nanečisto a vypracujte si svůj styl.

3.      Na svém obchodním plánu pracujte pokaždé, když otevřete nový obchod, výsledky neupravujte se nesnažte se, aby vypadaly lépe, než jaké skutečně jsou.

4.      Mějte na paměti, že trpělivost při obchodování nanečisto je mnohem větší než při skutečném obchodování.

5.      Mějte trpělivost, trh má vždycky pravdu, odložte stranou svoji sebejistotu a aroganci a vezměte na vědomí toto jednoduché pravidlo. A především - co funguje v případě někoho jiného, bude jen zřídka fungovat u vás!

V dalším článku se podíváme na obchodní strategie, takže milí čtenáři a obchodníci, sledujte nás dále!

Ken Veksler

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Poprvé naostro: Investiční soutěž s reálnými penězi
  Jde o první a jedinečnou příležitost srovnat své obchodní dovednosti na reálných účtech a k tomu vyhrát spoustu zajímavých cen. Patříte mezi ty, kteří již delší dobu obchodují na demo účtu a vyčkávají na ten správný okamžik k otevření účtu reálného? Tak ten možná nastal právě teď.
 • Popularita internetové měny bitcoin roste
  V posledních letech se stále častěji hovoří o virtuální měně bitcoin. Její popularita raketově roste, ale přesto kolem ní i nadále panují určité obavy. Víte, jak bitcoin funguje? Chtěli byste s bitcoiny obchodovat? A co byste měli znát, než uděláte svůj první obchod s touto měnou? Na to vše odpovíme v dnešním článku a podíváme se i na další často kladené otázky.
 • Poznejte nadčasový indikátor
  Kdybych měl zhruba spočítat, kolik různých indikátorů a obchodních systémů určených pro finanční trhy mi prošlo rukami, strávil bych nad tím celý víkend. Když se zamyslím třeba jen nad tím, kolik různých modifikací technického indikátoru MACD jsem už viděl, sestavil bych z toho celou sbírku.
 • Pozvánka na prémiový VIP seminář!
  Vážení čtenáři a příznivci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader! Tento seminář týmu FXstreet.cz proběhne 8.4.2017 v Praze.
 • Právě vychází nová kniha - Začínáme na burze
  Chcete dosáhnout úspěchu při obchodování na finančních trzích? Už jste to zkoušeli a stále se vám moc nedaří?
 • První investiční soutěž v ČR s reálnými penězi
  Investiční soutěže se v poslední době těší větší a větší popularitě. V České republice jsme měli možnost si touto formou vyzkoušet své obchodní dovednosti již několikrát, a to u více brokerů. Je to skvělá příležitost, jak si bez rizika vyzkoušet obchodování v praxi a zároveň srovnat své síly s ostatními. Navíc je tady možnost vždy něco zajímavého vyhrát.
 • První kolo investiční soutěže skončilo, Jindřich Šídlo porazil na demo účtu Leoše Mareše
  První kolo investiční soutěže společnosti Bossa, v němž se obchodovalo s fiktivním kapitálem ve výši 30 000 Kč, je úspěšně za námi. Tentokrát je traderské klání mnohem zajímavější, protože je obohaceno o hvězdný souboj mezi Leošem Marešem a Jindřichem Šídlem, s nimiž si čeští obchodníci mohou srovnat své síly, a to nejen s virtuálními ale i reálnými penězi. Pro hlavního analytika Hospodářských novin Jindřicha Šídla to byla první zkušenost s finančními trhy.
 • První profesionální broker v ČR a SK
  Revoluce na finančním trhu: Axiory - první profesionální broker u nás s revolučními obchodními podmínkami přichází! S velkou radostí vám oznamujeme, že na finanční trh v Čechách a na Slovensku přichází první profesionální broker s revolučními podmínkami k obchodování! Finanční trh tak zažívá podobnou revoluci, jakou nedávno zažil trh bankovnictví. Také již bylo na čase!
 • Představujeme další vylepšení unikátní VIP zóny!
  V týmu FXstreet.cz máme velkou radost, že vám můžeme představit další velmi užitečné vylepšení VIP zóny! Vždy se snažíme všem příznivcům portálu FXstreet.cz vyjít maximálně vstříc, realizovat vaše nápady na zlepšení našich služeb a poskytovat maximum možných služeb a informací v co nejjednodušší a nejefektivnější formě. A nyní přišla opět řada na VIP zónu, konkrétně na sekci vzdělávacích materiálů.
 • Příběh českého tradera na Wall Street
  Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku.
 • Robert Kiyosaki v Praze: Nové finanční zákonitosti
  Legendární investor a autor knižních bestsellerů řady Bohatý táta se v červnu poprvé představil na veřejném semináři v České republice. Portál FXstreet.cz, hlavní partner celé akce, vám přináší shrnutí toho, co se Robert snažil předat českým zájemcům o globální investování. Exkluzivně pro FXStreet také Robert se svojí ženou Kim odpověděli na několik otázek při osobním rozhovoru.
 • Rozdíly mezi seriózními a neseriózními brokery
  Pokud již obchodujete forex, nejspíš si plně uvědomujete, jak velice je důležitý výběr správného brokera k dlouhodobě úspěšnému obchodování.
 • Rozhovor s Andy Tannerem, úspěšným obchodníkem
  Vzhledem k velmi úspěšné akci s Robertem Kiyosakim se do Prahy chystá další člen týmu Rich Dad. V souvislosti s touto akcí jsme připravili rozhovor s hlavním řečníkem Andy Tannerem.
 • Rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank
  Portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank Milanem Fischerem, se kterým jsme si povídali o probíhajících devizových intervencích Českou národní bankou (ČNB) a o případné reakci české koruny na ukončení intervencí. Milan Fischer v tomto rozhovoru také poodkryl některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
 • Rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem
  Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře rozhovor se známým investičním bankéřem Ondřejem Jonášem. Naše dotazy se mimo jiné týkaly neustále diskutovaných devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB), americké centrální banky (Fed), ale i profesního života jednoho z nejúspěšnějších českých investičních bankéřů.
 • Rozhovor: Snížení finanční páky se (nakonec) chystá
  Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro brokery regulované v EU.
 • Rozhovor s ředitelem Purple Trading nejen o regulacích
  Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro regulované brokery. Kromě toho jsme se také zeptali na připravované změny a novinky v tradingovém oboru.
 • Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
  Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře další rozhovor s bankovním traderem. Na dotazy tentokrát odpovídal ředitel útvaru Operací na devizových a úrokových trzích banky ČSOB Zdeněk Procházka. Námi položené dotazy směřovaly mimo jiné k tématu nedávného britského referenda o setrvání země v Evropské unii, ale i k pozorně sledovanému tématu měnových intervencí České národní banky. Samozřejmě nechybí ani některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
 • Rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem
  Největší portál o forexovém obchodování v České republice a na Slovensku FXstreet.cz vám přináší rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) Mojmírem Hamplem. Povídali jsme si například o tom, jak se ČNB staví k často kritizovaným intervencím nebo kde by se mohla česká koruna po ukončení intervenčního režimu pohybovat. Mojmír Hampl v rozhovoru také odhalí, jak samotné devizové intervence Českou národní bankou probíhají.
 • Saxo Bank: Rozhovor se šéfem klientského oddělení Stefanem Veghem
  Hodně lidí si myslí, že si přečte jednu knihu nebo článek na internetu a dokáže vydělávat miliony. Takto to nefunguje. Medik se po přečtení knihy o srdci také hned nesebere a nepůjde operovat. Je potřeba mít reálná očekávání a umět řídit riziko, tedy přesně vědět, kolik jsem ochoten ztratit. Pokud nemám zcela jasno, tak na 99 % prodělám, říká šéf klientského servisu pražské Saxo Bank, Stefan Vegh, který se svými kolegy servisuje 28 zemí střední a východní Evropy.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook