Čtvrtek 20. leden 2022 17:43
reklama
Purple Trading Smolen
reklama
XTB Investicni rady 2022
reklama
BidAskBit
reklama
InstaMarkets

Americký trh práce se zotavil, ale covid-19 může všechny prognózy zmást. Přehled vývoje USD, EUR a GBP

10.01.2022 11:10  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Prosincová zpráva z amerického trhu práce je nejednoznačná. Přírůstek pracovních míst v uvedeném měsíci činil pouze 199 tis., ačkoli indexy zaměstnanosti ISM i zpráva ADP předpokládaly mnohem vyšší výsledek. Na druhou stranu byly poslední dva měsíce revidovány na +141 tis., což snížilo negativitu. Míra nezaměstnanosti se také celkově snížila na 3,9 %, a vrátila se tak na úroveň před pandemií, což nám umožnilo hovořit o úplném oživení trhu práce.

Průměrná hodinová mzda prudce vzrostla o 4,7 %, což v kombinaci s vysokou inflací vyžaduje, aby Fed omezil opatření na podporu ekonomiky. Zápis z posledního zasedání FOMC ukázal, že stále více členů se kloní ke zrychlení tempa normalizace politiky.

Vše by bylo v pořádku, ale není zaručeno, že téma covid-19 opět nezasáhne a neupraví očekávání pro sazby. Současný růst případů výrazně předbíhá předchozí vlny. Počet hospitalizací pomalu roste, ale situace je, jak se říká, svízelná.

analytics61dbe23eded5f.jpg

Rychlost šíření omikronu ve světě se příliš neliší od rychlosti šíření ve Spojených státech, takže všechny prognózy týkající se rizik a míry šíření mohou být téměř přes noc revidovány, pokud se nový kmen ukáže jako nebezpečnější, než se zdá. Zatím investoři vycházejí z pozitivních scénářů, ale kdo ví?

analytics61dbe24811e1f.jpg

Zpráva CFTC dopadla pro americký dolar téměř neutrálně (kumulativní dlouhá pozice klesla z 19,7 mld. na 19,5 mld.), ale odhalila několik změn v umístění. Evropské měny (libra, frank, euro) získaly, zatímco komoditní měny naopak své pozice mírně zhoršily. Tento výsledek by se dal interpretovat jako začátek cyklu poptávky po ochranných aktivech, pokud by nedošlo ke zcela opačnému pohybu zlata. Mezitím se ropa posouvá do zeleného pásma, stejně jako high-tech měď, což znamená zvýšení poptávky po průmyslových výrobcích, a tedy i surovinách, zatímco u zlata je patrný mírně negativní trend.

Vzájemně se vylučující trendy nám neumožňují učinit jednoznačný závěr o náladě spekulantů a zřejmě je zapotřebí ještě trochu času, aby si trhy vytvořily víceméně jednotný přístup.

EUR/USD

Inflace v EU zaznamenala nový rekord, když v prosinci vzrostla na 5,0 %. Jádrová inflace se také zvýšila, ale ne tak kriticky, aby se vážně počítalo s rychlou akcí ECB. Snad se něco definitivního dozvíme v úterý, kdy předsedkyně ECB Lagardeová bude zastupovat Nagelovou na pozici šéfky Bundesbanky.

Euro pokračuje v pomalém zotavování svých pozic. Týdenní změna +0,7 mld. umožnila téměř uzavřít čistou krátkou pozici a dosáhnout nuly (-0,2 mld.). Cílová cena se také nadále drží nad dlouhodobým průměrem, přičemž trend pro euro je býčí. Zároveň není důvod očekávat, že nejsme svědky korekce, ale plnohodnotného býčího obratu. Technický obrázek eura však zůstává medvědí.

analytics61dbe250201f5.jpg

Lze předpokládat, že pokusy o korekci směrem vzhůru budou pokračovat. Pravděpodobnost pohybu nad rezistenci 1,1400/20, kudy prochází hranice medvědího kanálu, je nízká. Tento týden začne proces rotace ve Fedu. Powell a Brainardová budou odpovídat na otázky během veřejného slyšení v Senátu a obecné zaměření jejich odpovědí nám umožní upravit očekávání pro americký dolar. Pro euro neexistuje žádný býčí motor, takže korekce bude mělká. Euro se může v blízké budoucnosti pokusit dosáhnout úrovně 1,10.

GBP/USD

V úterý NIESR představí svůj odhad tempa růstu HDP za prosinec; hlavní britské údaje budou zveřejněny v pátek a mohou mít vliv na volatilitu libry. Mezitím britská měna zažívá mírný býčí vliv v důsledku globální poptávky po riziku.

Čistá krátká pozice libry nadále klesá. Týdenní změna činí +0,9 mld., ale medvědí převaha zatím nebyla překonána (-3,3 mld.). Dynamika je pozitivní a cílová cena roste, takže lze očekávat pokusy o obnovení růstu libry na spotovém trhu.

analytics61dbe258ba36f.jpg

Libra se přiblížila k horní hranici medvědího kanálu. Pokud ji úspěšně otestuje, dalším cílem bude 1,3820/30. Pullback směrem dolů je při zachování celkové pozitivity nepravděpodobný.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Americký trh: nezaměstnanost prudce klesla na 4,2 % – čekáme na nový růst
  Byla zveřejněna oficiální měsíční zpráva o zaměstnanosti ve Spojených státech – "nonfarms". Počet nových pracovních míst byl nakonec mnohem nižší, než se předpokládalo, a to +210, nikoli +500.
 • Americký trh: Omikron dosáhl nového maxima. Americká inflace mírně zpomaluje.
  Americký trh se po dvou dnech silných zisků zastavil. Omikron dosáhl nového maxima. Dolar klesal. Ve středu se americký trh zastavil po dvou dnech silných zisků: Dow vzrostl o 0,1 %, NASDAQ vzrostl o 0,2 % a S&P 500 si připsal 0,3 %.
 • Americký trh práce
  Dnešný fundamentálny deň prináša kľúčové dáta US pracovného trhu v podobe Nonfarm Payrolls za júnové obd...
 • Americký trh práce
  Počet nově vytvořených pracovních míst v říjnu vzrostl na 261 tisíc poté, co hurikány narušily růst počtu pracovních míst v září a omezily jej na pouhých 18 tisíc. Míra nezaměstnanosti se dále snížila na 4,1 procenta. Po zářiových datech, které byly, dle očekávání negativní, byl tento výsledek skvělý, avšak trh odhadoval ještě lepší výsledky. U počtu nově vytvořených pracovních míst byl tržní koncensus 300-320K, ale za špatnou zprávu by bylo možno povařovat výsledek pod 200K. Bezprostředně po zveřejnění statistik USD proti EUR reagoval prudkým oslabením, ale během několika minut se dolar vrátil zpět a posílil.
 • Americký trh práce je na tom stále velmi špatně
  Před vypuknutím globální pandemie se týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA pohybovaly kolem historického minima na úrovni 200 tisíc. Na konci března dosáhly týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti stěží uvěřitelného nového historického maxima na úrovni téměř 7 milionů.
 • Americký trh práce láme rekordy
  Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se dnes dostal k 5letým minimům. Je to další výborná zprá...
 • Americký trh práce láme rekordy, GBP/USD zůstává v konsolidaci
  Britská průmyslová produkce překonala v březnu očekávání a hlavně díky podpoře sektoru výroby dosáhla na 0,7 proc...
 • Americký trh práce nepřekvapil, dolar přesto mírně slábne
  Evropské akciové trhy dnes pokračují v nevýrazném obchodovávání, i když znovu na vysokých objemech. Ty jsou přibližně polovinu až dvě třetiny nad průměrem posledních třiceti obchodních seancí, k čemuž určitě do značné míry pomohl i dnešní chaos na libře. Většina evropských burz se drží v červených číslech a ztrácí kolem půl procenta. Růstu se dnes dočkal pouze britský akciový index FTSE100, kterému znovu pomáhá hlavně slabá libra.
 • Americký trh práce překvapil, doléhá na dluhopisy i akcie
  Srpnový report z amerického trhu práce dodal překvapivá čísla. Největší šok přinesl velice slabý nárůst zaměstnanosti, když pracovních míst přibylo jen 235 tisíc namísto odhadovaných 725 k. Předchozí měsíc to bylo (po revizi) 1,053 milionu. Kromě nejvíce sledovaného údaje ale překvapily také mzdy, které se zvedly meziročně o 4,3 pct po červencových 4,1.
 • Americký trh práce se dostává z nejhoršího
  Dnešní statistiky z amerického trhu práce za červen potěšily, když počet nově vytvořených pracovních míst významně překonal tržní očekávání, míra nezaměstnanosti pak klesla ve srovnání s tržním konsensem výrazněji. Z pohledu finančních trhů se jedná o dobrou zprávu, která podtrhuje dnešní apetit investorů na trzích. Bezprostřední reakce je ale minimální. Zítra je kvůli Dni nezávislosti ve Spojených státech svátek a trhy budou zavřené. Před prodlouženým víkendem se tak hráči na trhu do otevírání nových pozic nehrnou.
 • Americký trh práce šokoval celý svět, analýza USD/CAD
  Americká ekonomika dokázala v minulém měsíci vytvořit 204 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP)...
 • Americký trh práce v srpnu se smíšenými výsledky
  Zveřejněné výsledky z amerického trhu práce za měsíc srpen jsou hodně rozporuplné, což přineslo i netriviální reakci na finančních trzích. Americké úrokové sazby nejprve v reakci na překvapivě malý nárůst nových pracovních míst (jen 235 tisíc - trh práce je zjevně pod vlivem koronavirové delta varianty) poklesly, aby následně skončily seanci výše (dost možná podpořeny faktem, že míra nezaměstnanosti dále klesla na 5,2 %).
 • Americký trh práce zůstává v dobré kondici. Mzdy Fed ale k rychlejímu růstu sazeb zatím příliš netlačí
  Výsledky z amerického trhu práce jsou na světě a lednová čísla přinesla mírné zklamání. Ne ani tak kvůli samotné tvorb...
 • Americký trh práce zůstává velmi silný, bez ohledu na slabší dubnová data
  Tento týden byl sice na nová data zatím poměrně chudý, přinesl ale zajímavé výsledky z pracovního trhu, kterým je obvy...
 • Americký trh: Připraven na nový růst
  Celoroční vývoj covidu ve světě: Čtvrtá vlna je na svých maximech, v USA se začátkem pracovního týdne opět roste počet případů – +89 případů; celkem je ve světě +463 případů, na druhém a třetím místě v nových infekcích jsou Británie a Německo +51 a +39 nových případů.
 • Americký trh s bydlením překvapil a pomohl dolaru, akcie zatím beze změny
  Po solidním růstu z předchozích několika dnů dnes evropské indexy opět spíše přešlapují na místě a drží si své pozice....
 • Americký trh s bydlením vyndal eso z rukávu, analýza GBP/USD
  Druhé měření britského HDP za poslední kvartál loňského roku se obešlo bez revize. Ve čtvrtém čtvrtletí došlo k m...
 • Americký trh s bývaním spomaľuje. Predalo sa najmenej domov za dva a pol roka.
  Pred chvíľou boli zverejnené predaje domov na sekundárnom trhu v USA. V anualizovanej miere sa ich v júli predalo 5,34...
 • Americký trhy budou uzavřeny kvůli slavnosti dne Díkůvzdání.
  Včera, akciový trh USA uzavřel obchodní seanci s mírným růstem hlavních akciových indexů. Indexy byly podpořeny publik...
 • Americký trh 21. prosince. Tři po sobě jdoucí dny poklesu. Korekce. Očekává se oživení
  Americké indexy v pondělí opět klesly, přičemž Dow Jones, NASDAQ a S&P 500 se snížily o 1,2 %. Futures na index S&P500 však předpovídají silné oživení směrem vzhůru – futures vzrostly na 0,8 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
fpmarkets