Úterý 19. březen 2024 04:13
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple pivot points
reklama
XTB trading konference 2024

Cesta do ekonomického pekla je dlážděna dobrými úmysly. Fyzický svět je pro zelenou vizi příliš malý

18.10.2021 15:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„V průběhu dějin si bohaté i chudé země během nejrůznějších finančních krizí půjčovaly, nebo půjčovaly jiným, bankrotovaly a znovu se vzpamatovávaly. A odborníci pokaždé tvrdili, že „tentokrát je to jiné“, že přestala platit stará pravidla oceňování a nová situace se jen v máločem podobá katastrofám minulosti.“

Kniha Reinhartové a Rogoffa This Time is Different z roku 2011 představuje pokus dvou akademiků stanovit, jaké předpoklady zavedou národ nevyhnutelně na cestu ke krizi, zejména pokud jde o poměr kumulovaného státního a externího dluhu k HDP. Vyčerpávající výzkum, z něhož kniha vychází, využil údaje ze 66 zemí z pěti kontinentů. Vyplývá z něj, že hlavní rozvinuté trhy měly nakročeno k nové krizi už v roce 2011, protože politická reakce na globální finanční krizi přinesla výraznou kumulací dalších „neudržitelných“ dluhů. Od vydání knihy už ale proběhlo několik vln kvantitativního uvolňování, které katastrofu přinejmenším značně oddálily a možná celou tezi přímo vyvrátily.

Z rozsahu a charakteru politické odezvy na pandemii ovšem můžeme usuzovat, že tentokrát bude výsledná inflace vypadat rozhodně jinak, než jsme byli desítky let zvyklí, a nakonec se potvrdí i závěr Reinhartové a Rogoffa, že hromadění dluhů vede vždy k závažným problémům. To proto, že při tak vysoké úrovni zadlužení a sazbách efektivně na nule už monetární politika v podstatě nemá žádný efekt. Aby odvrátily bezprostředně hrozící krizi, nasadily vlády za pandemie fiskální stimuly na úrovni válečné mobilizace. Nezastavily se ani před podporou nepodmíněných příjmů a přímými transfery téměř do všech sektorů ekonomiky v souladu s MMT. A tak došlo k masivní stimulaci poptávky právě ve chvíli, kdy podniky zavíraly, aby ochránily své zaměstnance před smrtícím virem, a nabídka skomírala. A tato nová fiskální dominance přetrvá, i když se bude ekonomika vzpamatovávat z pandemie. Čelíme totiž třem generačním výzvám zároveň – společenské nerovnosti, zastaralé infrastruktuře a politickému boji s klimatickou změnou, tedy zelené transformaci.

Tato nová orientace bude mít i své ekonomické důsledky – rostoucí počet vládních institucí, čím dál restriktivnější předpisy, problémy s dodavatelskými řetězci, inflaci, absenci určování cen podle nabídky a poptávky, ostrou otočku celého západního světa doleva a v neposlední řadě „odklánění“ kapitálu do nevelkých oblastí, kam je možné a výhodné investovat. To zní jako návrat do 70. let, až na to, že teď se bude vše řídit politickým imperativem dekarbonizace – bez ohledu na reálný růst ekonomiky.

I když je dekarbonizace nepochybně potřebná, dostupné technologie nebudou k jejímu dosažení stačit. Na solární a větrnou energie se nedá vždy spolehnout, a tak má jen omezené využití. Ještě horší je tak ochotně přijímaný přechod na elektromobily s Li-Ion bateriemi. Větrné turbíny v Evropě jsou při silném větru nuceny k odstávkám, protože elektrická síť není na jejich maximální výkon připravená. A i kdyby existovala nějaká možnost skladování energie, možná nebude dost klíčových průmyslových kovů, aby ji bylo možné realizovat.

Naším základním problémem zkrátka je, že je fyzický svět příliš malý pro aspirace a vize našich politiků a environmentálních hnutí. Ostatně o tom, že snaha o rychlý přechod na ekologické technologie na všech úrovních dotlačí fyzický svět i související technologie na hranici možností a zelená transformace bude v nadcházejících desetiletích jednoznačně největším zdrojem inflačních tlaků. Čím víc využíváme současný model dekarbonizace, tím víc je naše ekonomika závislá na kovech. Za předpokladu, že bude v roce 2030 zhruba 30 % vozového parku jezdit na elektřinu, bude mezní změna poptávky po kovech odpovídat 10-20x současné úrovně. Dodavatelské řetězce jsou ale v současnosti neelastické, protože jim kvůli prioritizaci ESG chybí nejrůznější povolení, posvěcení ze strany představenstva a kapitál, který by proudil na „špinavou“ produkční stranu této rovnice.

V investování je dnes novou módou koncept ESG a zejména jeho písmeno E (environmentální politika), tedy vše, co nějak souvisí se zelenou transformací. ESG priority přitahují peníze a firmy se mohou přetrhnout, aby se do tohoto programu zapojily, získaly tak přístup ke kapitálu a rozšířily svou klientelu. To by byla báječná zpráva, až na to, že ESG je přinejlepším nejasně definované, nemá stanovená pravidla, a co pod něj spadá, se často určuje podle okamžitých nálad. To ale nijak nemění to hlavní, co bych chtěl říci zákazníkům i politikům:

ESG je největší politický projekt historie.

Do ESG iniciativ a související zelené transformace už se investovalo tolik politického kapitálu, že se jejich selhání prostě nepřipouští. Pro mě je nejlepší analogií euro. Studoval jsem u profesora Nielse Thygesena právě v letech 1988/89, kdy pracoval na své zprávě pro Delorsův výbor, která měla ještě před zavedením eura nastínit cestu k Hospodářské a měnové unii. Všichni jsme věděli, že se EMU a euro zrodily bez potřebných základů (fiskální unie), že žádná měnová unie nikdy neobstála ve zkoušce času a že silnější státy budou mít větší vliv než ty slabší. Přesto jsme všichni podcenili politický kapitál, který byl do projektu investován. Stejně jako zelená agenda a ESG, i tohle prostě muselo uspět. Všechny pochyby se rozplynuly při projevu prezidenta ECB na Globální investiční konferenci v Londýně 26. července 2012. Mario Draghi tehdy, během jedné z nejhorších etap dluhové krize EU, prohlásil: „ECB je v rámci svého mandátu připravena učinit vše, co je zapotřebí, aby zachránila euro. A věřte mi, že to bude stačit.“

Současnou agendu srovnávám právě s touto politickou ideologií. ESG a zelená agenda zvítězí, už kvůli neslýchané politické vůli a politickému kapitálu, který za nimi stojí. Podle Bloomberg Intelligence se bude v ESG do roku 2025 točit 50 bilionů USD. (Pro srovnání, americký HDP činí 23 bilionů ročně.)

Je to největší závazek typu „ať to stojí, co to stojí“ a vzhledem k plánované čínské dekarbonizaci do roku 2050 je to závazek globální.

ESG a zelená transformace jsou tou největší politickou sázkou, jakou kdy kdo uzavřel, a hlavními důsledky budou inflace a dál klesající reálné sazby. Inflace se v tomto případě odvíjí od neschopnosti fyzického světa zajistit nabídku, která by odpovídala objemu peněz a výši poptávky, a záporné reálné sazby nám říkají, že nás v budoucnu čeká nízký růst produktivity, a tedy i nízký reálný růst.

My investoři to musíme pochopit, přijmout a zařídit se podle toho. V této situaci si dobře povedou hlavně dva druhy aktiv – vládou podporovaná aktiva a potom ta, jejichž cenu určuje nabídka a poptávka. To znamená, že největší šanci na dlouhodobě vyšší výnosy mají zelená aktiva a ironicky také komodity.

To ale neznamená, že od nynějška můžeme očekávat už jen samé úspěchy a pozitiva. Právě naopak. Současný model záporných reálných sazeb jako zdroje financování neproduktivních společenských změn nás časem dovede ke kolapsu. Ten ale způsobí pouze to, že budeme do neúspěšné transformace pumpovat ještě víc prostředků a dotací. Musíme doufat, že nás nakonec zachrání nějaký nový zdroj energie (možná třeba jaderná fúze) s podstatně vyšším výkonem na investovanou jednotku energie a investovaný dolar. Teď jde ale o peníze.

Závěrem je třeba říct, že příčinou záporných reálných sazeb je skutečnost, že náš ekonomický model není do budoucna produktivní. Čím víc budeme k prosazení svých jinak ušlechtilých cílů vedoucích k čistší, lepší a spravedlivější budoucnosti využívat suboptimální model, tím níž se budou reálné sazby propadat a tím větší nerovnost bude ve společnosti vládnout, takže si o vizi lepší budoucnosti budeme moci nechat jenom zdát.

Taková vize musí být postavena na produktivním společenském zřízení, které pohání lepší vzdělání, základní výzkum jako ústřední prvek fiskálních výdajů a jasná pravidla mezinárodní spolupráce, která nám dala vakcínu proti covid-19, mapování genomu, internet a spoustu dalších věcí. Smutné je, že dnes jsme od tohoto „obratu k lepšímu“ vzdáleni víc než kdy předtím.

A tak to bude i tentokrát jinak. Nastává nová inflační éra, jakou nikdo z nás mladších 60 let nepamatuje. Co se však neliší, je fakt, že jde o poslední fázi procesu odstartovaného Greenspanem v roce 1998, kdy začaly politické instituce čím dál radikálněji zasahovat do ekonomiky. Nejprve celý systém zachraňovaly centrální banky, teď se snaží vlády na sílu dosáhnout kýžených výsledků bez ohledu na produktivitu. Tak jsme dospěli k nulovým základním sazbám a teď i k výrazně záporným reálným sazbám. Je třeba si uvědomit, že záporné reálné sazby představují cestu do pekel, a že nedokážeme vykročit na cestu k zářné budoucnosti, které bychom všichni chtěli dosáhnout, dokud se reálné sazby opět nezvednou a nevrátí do kladných hodnot.

Zdroj: Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ceny zlata stoupají, ropa se nachází na úrovni kolem 70 USD
    Ve čtvrtek došlo ke růstu cen zlata, které se nacházely pod klíčovou úrovní 2 000 USD v souvislosti s předpokladem, že bude mít FED omezený prostor pro pokračování zvyšování úrokových sazeb.
  • Ceny zlata těží z rozhodnutí Fedu
    Trh se zlatem byl včera nervózní. Ceny se den před zprávou Fedu o úrokových sazbách a bezprostředně po ní propadly. Kov ale dostal impulz k růstu.
  • Ceny zlata ustupují kvůli strachu z CPI, měď je zasažena nejistotou v Číně
    Začátkem týdne se ceny zlata snížily na téměř měsíční minima, jelikož obchodníci očekávali další informace o americké inflaci, zatímco ceny mědi zaznamenaly velké ztráty spojené s rostoucí nejistotou týkající se hospodářského oživení v Číně.
  • Ceny zlata zaznamenaly v červenci růst, i přes odlivy z ETF. Srpnový výhled vypadá utlumeně.
    Zatímco výnosy dluhopisů a americký dolar zůstávají vysoké, trh zlata nemůže růst. Přesto pokračuje v boji a je svědkem další likvidace produktů obchodovaných na burze krytých zlatem. Ve zprávě zveřejněné v úterý analytici Světové rady pro zlato uvedli, že globální aktiva ETF se snížila o 34 tun, což představuje 2,3 miliardy dolarů. Jde o čtvrtý měsíc likvidace na trhu se zlatem v řadě.
  • Ceny železné rudy padají k minimům roku 2009, Australan zatím drží kurz
    Železná ruda v Číně je opět pod tlakem. Její ceny včera klesly o 4,5 % až na 45,58 dolarů za tunu - nejníže od počátku...
  • CEO Goldman Sachs na tému euro
    "Predaje eura sú prehnané a iracionálne, je možný odraz eura nahor." Aj naďalej hlavn...
  • CEO Purple Trading David Varga: Do 5 let chceme být FX brokerem č. 1 v Česku a na Slovensku
    Na českém a slovenském trhu se objevuje velké množství brokerů. Ne všichni však berou ohledy na specifické potřeby zdejší klientely. A právě to bylo před 5 lety prvotním impulsem k založení Purple Trading. Pokud vás zajímá, jaké je to vybudovat od píky brokera, který nejenže obstojí v konkurenci nadnárodních gigantů, ale dokonce je schopen ohrozit jejich pozici na trhu, poslechněte si přednášku CEO Purple Trading, Davida Vargy.
  • CEO společnosti Apple vlastní kryptoměny
    Generální ředitel společnosti Apple, Tim Cook zveřejnil svůj pozitivní postoj ke kryptoměnám. Všechny fanoušky digitálního aktiva zároveň upozornil, že jeho společnost se v blízké budoucnosti do kryptoměn investovat neplánuje.
  • CEO společnosti Ripple Brad Garlinghouse tvrdí, že se chystá expandovat do Dubaje
    Společnost Ripple otevírá kancelář v centru Mezinárodního finančního centra v Dubaji (DIFC) a kupuje společnost Swell Global 2023.
  • CEO Twitter resignuje, společnost dočasně povede zakladatel
    Americké akciové indexy si od začátku nového týdne připisují až 1% zisky. Po včerejším slibném úvodu, kdy se index S&P...
  • Cesta k brexitu bude trnitá
    Premiérku Theresu Mayovou čeká 15. ledna hlasování britského parlamentu o jejím návrhu smlouvy na vystoupení Velké Británie z EU. V něm pravděpodobně utrpí další drtivou porážku. Podobně zřejmě dopadne i plán B, který v takovém případě musí předložit do 21. ledna. Pak ale podle našeho názoru převládne britský pragmatismus a poslancům napříč všemi politickými stranami se podaří nalézt kompromis. V řádném termínu do 29. března to však s největší pravděpodobností nebude. Riziko představují i předčasné volby. Tomu, že nastanou, dáváme 45% pravděpodobnost. I v takovém případě však předpokládáme, že dohoda s EU bude nakonec uzavřena. Nové referendum, ani to, že by Británie z EU nakonec nevystoupila, nepředpokládáme.
  • Cesta k býčímu trhu s dluhopisy je připravená, ale ještě nás čeká pár výzev
    V posledním letošním čtvrtletí dojde na obou stranách Atlantiku k prohloubení stagflace. Recese, která začala v Německu a Nizozemsku, se rozšíří do dalších evropských zemí a i ve Spojených státech výrazně zpomalí růst. Přesto zůstane inflace po zbytek tohoto roku i počátkem toho příštího vyšší, takže budou muset být centrální banky připravené kdykoli znovu zvýšit sazby.
  • Cesta ke slabšímu dolaru bude zřejmě trnitá
    Fed si konečně začal uvědomovat, co jeho režim monetárního zpřísňování způsobuje, a že silný americký dolar je stále více nekompatibilní s finanční stabilitou. Přesto Fedu ještě nějakou dobu potrvá, než dokáže dosáhnout obratu původního kurzu a nedostatek světlých bodů v globální ekonomice v průběhu roku může znamenat, že cesta k vytrvale slabšímu USD bude v roce 2019 velmi trnitá.
  • Cesta k exitu je volná
    Česká ekonomika v letošním roce mírně zrychlí a podle našeho odhadu přidá 2,7 %. Za jejím růstem bude zejména domácí spotřeba. Mírné oživení by ale měly zaznamenat i investice.
  • Cesta k inflaci v době poCOVIDové
    V makroekonomické sféře je dnes nejdůležitějším tématem inflace. Investoři se jí tedy logicky obávají a hledají investiční strategie, které jim pomohou se proti inflaci zajistit. V posledních týdnech jsme byli svědky několika případů překvapivého růstu inflace, které z velké části odrážejí značnou asymetrii ekonomiky po recesi způsobené virem COVID. Nelze však zcela vyloučit, že během zotavení skutečně přijde delší období vysoké inflace způsobené náhlou změnou vývoje, rostoucím protekcionismem a stále rozmáchlejší přerozdělovací politikou. Kdybych směl dát investorům jen jedinou radu, zněla by takto: Prostudujte si všechno, co najdete, o inflaci a hlavně o stagflaci.
  • Cesta za úspěchem ruské verze SWIFT nebude tak jednoduchá, jak se zdálo
    Je to již nějaký čas, co svět oblétla informace o tom, že se Turecko s Čínou rozhodli přistoupit k ruské alternativě finančního komunikačního systému SWIFT, který je založený na rublu. O ruském ekvivalentu se tehdy mluvilo jako o možném vzniku nového platebního kolosu. Mezi zeměmi, které plánují přijmout tento systém patří například i Írán, Indie či země v rámci EAEU. Napříč tomu, že od roku 2019 Rusko dosáhlo mnoha dohod o propojení SPFS s jinými zeměmi, zdá se, že bude mít před sebou ještě dlouhou cestu, aby se dokázalo více prosadit.
  • Cestovní kanceláře ruší zájezdy, klienti však poukazy přijmout nemusí. Budou-li chtít peníze, musí k soudu, od roku 2022 to půjde i hromadně
    Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec a srpen, které měly objednané u obou společností řádově desetitisíce klientů. Ti místo zájezdu dostanou do cestovky poukaz. A to i tehdy, pokud by raději dostali zpět peníze, na které mají nárok dle legislativy EU. Právě nesoulad české a unijní legislativy ve věci cestovních poukazů může výhledově vést k hromadným žalobám klientů ne cestovní kanceláře.
  • Cestovní kanceláře v ČR mohou kvůli koronaviru letos přijít až o pět miliard korun
    Nelze vyloučit, že ztráty na tržbách cestovních kanceláří a agentur v ČR se kvůli koronaviru mohou letos vyšplhat právě až do pásma čtyř až pěti miliard korun.
  • Cestovní ruch dostal ránu na solar plexus
    „Cestovní ruch dostal v prvním čtvrtletí ránu na solar plexus. Ve druhém čtvrtletí přijde další úder, z kterého se již řada podnikatelů v cestovním ruchu nevzpamatuje a definitivně ukončí činnost,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cestovní ruch je v hluboké krizi
    „Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které dříve navštěvovali především cizinci. Luxusní hotely však přesto evidují největší ztráty ze všech ubytovacích zařízení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Exness
TFIFX
GCI Financial
reklama
Purple pivot points