Ze zdánlivě nerozlučné dvojky se stali zarytí nepřátelé. Vyostřený spor Trumpa a Muska teď dostal novou zápletku, protože šéf Tesly oznámil založení nové politické strany.
Z politologického hlediska jde o dost šílený záměr, protože v americkém systému jsou dlouhodobě dvě silné strany – republikáni a demokraté – a jiné frakce moc zájmu nevzbuzují. Už teď je zřejmé, že by se musel stát zázrak, aby Muskova strana mohla červeným nebo modrým barvám konkurovat.
Podstatnější je na celém plánu pozice nejbohatšího muže světa. Založením strany deklaruje, že Trumpovu administrativu sice opustil, ale politické kariéry se zdaleka nevzdal. Muskův listopadový „switch“ z byznysmena na politika tak nebyl jen krátkodobým úletem.
Muskovi podporovatelé na sítích z toho možná mají radost, už méně myšlence tleskají akcionáři Tesly a dalších miliardářových společností. Firma na elektromobily totiž upadá a také další Muskovy projekty už nejsou tak zářivé jako v minulosti.
Tesla za poslední půlrok na burze ztratila 20 procent, za posledních pět dní přidala ztrátu téměř tři procenta. Akcionáři dávají Muskovi jasně najevo, že ho nechtějí vidět na sociálních sítích nebo politických mítinzích, ale na boardu Tesly. Zkrátka ve víru vynalézavého byznysu, tam, kam Musk vždycky patřil.
Rozpačité období Tesly ilustrují i výsledky za druhý kvartál. Prodeje Tesly se propadly o 14 procent. Popularitu auta ztrácí zejména v Evropě. Pád společnosti má zastavit úspěch robotaxi, které se testuje v Texasu. Navzdory slibům je Tesla stále daleko od toho, aby její autonomní vozy křižovaly celé Spojené státy. Natož i zbytek světa.
Možná i Musk měl pocit, že jeho Tesla je autonomní a postará se o sebe sama. Jenže není. Je to společnost silně spojená se svým vůdcem. Na jeho chování, postojích a výkonech Tesla stojí a padá. Teď spíš jen padá.
Filip Kalčák