Sobota 20. duben 2024 13:26
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Ekonomika roste, inflace zůstává výš a ČNB zvyšuje sazby

04.08.2021 16:32  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Maloobchodní tržby: Poté, co maloobchodní tržby v květnu přebily odhady trhu, očekáváme i pro červen růst, i když pozvolnějším tempem. Maloobchodu svědčí efekt rozvolnění protipandemických opatření spojený s růstem důvěry spotřebitelů. Proti rychlejšímu růstu naopak působí samotný fakt, že úroveň tržeb se již zvedla na předkrizové úrovně a také skutečnost, že v reálném vyjádření z růstu ukrajuje vyšší inflace. Pomalejší expanzi rovněž indikuje míra nárůstu karetních transakcí. Za červen čekáme zvýšení tržeb maloobchodu bez zahrnutí prodeje a oprav aut o silných 0,8 % meziměsíčně (SWDA). To by s ohledem na rostoucí srovnávací základnu z minulého roku znamenalo zpomalení na meziroční tempo 5,4 % z předchozích 8,1 %. V případě prodejů aut tentokrát očekáváme s ohledem na vývoj registrací v květnu a červnu spíše kompenzaci květnového poklesu a tedy meziměsíční růst o 1,7 % (SWDA), což by znamenalo zpomalení meziročního tempa na stále vysokých 21,3 %. V souhrnu by to pro celý maloobchod včetně motoristického segmentu znamenalo růst o 10,6 %. V dalších měsících čekáme s ohledem na dosažení předpandemické úrovně tržeb zpomalující, ale stále vzestupný trend vývoje tržeb. S ohledem na existující nejistoty ale můžeme i zde zatím stále očekávat nadprůměrnou proměnlivost údajů. Ačkoliv ekonomika rychle roste a nezaměstnanost se mírně snižuje, v posledním konjukturálním průzkumu například více respondentů vyslovilo zvýšené obavy ze ztráty zaměstnání. Naše prognóza pro letošek počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut poblíž 3 %.

ČNB: ČNB na konci června poprvé od vypuknutí koronavirové pandemie zvýšila základní repo sazbu z 0,25 % na 0,50 %. Šíření nákazy se v předchozích měsících výrazně zpomalilo a podíl proočkované populace kontinuálně roste. To přispělo k rychlému a téměř úplnému rozvolnění restrikcí, což vedlo k oživení ekonomiky v průběhu druhého čtvrtletí. S návratem hospodářství k normálu je podle centrálních bankéřů čas začít vracet také úrokové sazby zpět k běžným úrovním. Na vyšší sazby navíc tlačí také inflace, která se nad dvouprocentním cílem centrální banky pohybuje více než dva roky a ohrožuje tak ukotvenost inflačních očekávání. Současný ekonomický vývoj je navíc spjat s řadou proinflačních rizik. Červnové zvýšení úrokových sazeb tak podle nás rozhodně nebylo poslední, když letos očekáváme další tři. Repo sazba na konci roku podle naší prognózy dosáhne 1,25 % a v závěru roku 2022 by se již měla dostat nad 2 %. Na srpnovém měnově politickém zasedání očekáváme její zvýšení o dalších 25 bb. 

Průmyslová výroba: Po předchozích slibných nárůstech přišel v květnu propad průmyslu o silných 3,6 % m/m. Pro červen čekáme jen mírnou korekci vzhůru a to zejména s ohledem na vysoké úrovně měkkých indikátorů důvěry, které souvisí s ústupem pandemie. Nicméně, s narůstající intenzitou rychlejší expanzi brání chybějící komponenty a materiály do výroby. Týká se to především polovodičů a v případě ČR zejména automobilového průmyslu, který má silnou váhu. Pokles produkce aut byla v květnu hlavním důvodem propadu celé průmyslové výroby. Údaje o produkci aut ukazují jejich další pokles, i když pomalejším tempem. V souhrnu tak za červen čekáme růst průmyslové výroby o 0,9 %. To by v meziročním vyjádření znamenalo stále růst lehce nad 10 %. Efekt nízké srovnávací základny z jara minulého roku ale rychle mizí a v letních měsících se meziroční dynamika pravděpodobně sníží do jednociferného teritoria. Průmysl ve zbytku roku pravděpodobně i nadále bude trápit nedostatek komponent do výroby, zatímco poptávka poroste. V meziměsíční dynamice tak očekáváme ve druhé polovině roku rozkolísaný vývoj a v průměru jen slabý růst. I tak by letošní celoroční výsledek průmyslové výroby mohl být poblíž 11 %.

Spotřebitelské ceny: Meziměsíční tempo růstu spotřebitelských cen po rozvolnění protiepidemických opatření a s expanzí ekonomiky zrychlilo. Hlavním důvodem je jádrová inflace, ale pomáhají tomu i vyšší ceny u čerpacích stanic. Domníváme se, že i v prvním prázdninovém měsíci tento trend přetrvá. Ceny u čerpacích stanic dál vzrostly. U cen potravin počítáme s poklesem díky sezónnímu zlevnění zeleniny. Nicméně po sezónním očištění by ceny mohly korigovat předchozí pokles a mírně růst. Hlavní otázkou je vývoj cen jádrových, které nezahrnuji výše uvedená paliva a potraviny. V červenci obvykle výrazně zdražují rekreace, což je sezónní jev, u kterého ale pro letošek panuje značná nejistota, neboť standardní sezónní vývoj byl narušen. K tomu se přidává i riziko cenových nárůstů v tržních službách a kultuře. Počítáme s tím, že meziměsíční růst jádrových cen bude v červenci i kvůli rekreacím vysoký kolem 0,9 %. Nicméně to by po sezónním očištění znamenalo zpomalení na 0,2 % m/m a zpomalení na 3,2 % by to znamenalo i při meziročním srovnání po červnovém tempu 3,5 %. V souhrnu tak čekáme meziměsíční růst cen o 0,5 % a mírné zvýšení meziroční inflace na 2,9 %. Oproti dubnové prognóze ČNB by to bylo mírně výš, nicméně ČNB se již na začátku srpna bude opírat o novou prognózu, která pravděpodobně v inflaci bude mířit trochu výš, nežli ta předchozí. V naší prognóze počítáme s tím, že v případě meziměsíční dynamiky se růst spotřebitelských cen nyní nachází na svém vrcholu a v srpnu se začne snižovat. Meziroční míra inflace i v takovém případě setrvá do konce roku poblíž současných úrovní, v závěru roku se zvýší nad 3 % a teprve v příštím roce se začne postupně snižovat ke 2 %. Nejistota ohledně dalšího vývoje cen služeb a také prosakování vyšších cen na straně výrobců do cen spotřebitelských zůstává nadále zvýšená.

HDP: Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla tuzemská ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 0,6 % poté, co v prvním čtvrtletí o 0,3 % klesla. Trh přitom očekával výraznější oživení ekonomické aktivity v průměru 2 %. V meziročním srovnání růst dosáhl 7,8 %, což však bylo z velké části dáno nízkou srovnávací základnou loňského roku. Zpřesněný odhad je v poslední době ve znamení spíše kosmetických úprav, pokud tedy vůbec k nějakým úpravám dochází. Očekáváme tak pouze potvrzení předběžného odhadu a hlavní pozornost bude podle nás věnována zveřejněné struktuře růstu HDP. Lze předpokládat, že oživení ekonomiky souviselo především s rychlým uvolněním pandemických restrikcí. Zatímco v květnu mohly otevřít všechny obchody a vybrané služby, v červnu již fungovala ekonomika téměř bez omezení. Spotřeba domácností tak byla pravděpodobně hlavním zdrojem mezičtvrtletního růstu HDP. Investice v prvním čtvrtletí i přes silná protiepidemická omezení vzrostly mezičtvrtletně o 0,8 % a v růstu podle nás pokračovaly i ve čtvrtletí druhém. Čisté exporty byly podle našeho odhadu naopak hlavní brzdou ekonomického růstu. Podílel se na tom jak silnější dovoz související s oživením domácí poptávky, tak ale i slabší vývoz, který byl dán především nedostupností výrobních vstupů v průmyslu. Pro celý letošní rok očekáváme růst české ekonomiky o 4,2 % a v roce příštím jeho zrychlení na 5,3 %.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ekonomika na dně, ČNB dál sníží sazby
  Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu května ukáží ekonomiku která v březnu začala padat volným pádem a v průběhu dubna dosáhla pravděpodobně dna. Nyní ekonomika začíná růst, ale její útlum je stále vysoký a oživení má řadu překážek. ČNB proto pravděpodobně dál sníží úrokové sazby.
 • Ekonomika na přelomu roku v oslabení
  Data o vývoji české ekonomiky za čtvrté čtvrtletí minulého roku potvrdí mírnou expanzi včetně zvýšení průměrné mzdy. Naopak statistiky z počátku letošního roku budou odrážet opětovné uzavření ochodů a služeb a pokles důvěry v ekonomiku. Průmysl tíží problémy se subdodávkami a komplikace v zahraničním obchodě. Navíc je zde trvající riziko nuceného uzavření výroby kvůli šířící se pandemii. Spotřebitelské ceny se pravděpodobně zvedaly mírnějším tempem, přičemž meziroční inflaci bude v dalších měsících navyšovat efekt klesající základny z minulého roku. Od ČNB na březnovém zasedání očekáváme pouze vyčkávání na další vývoj.
 • Ekonomika na začátku silné expanze
  Meziroční data z reálné ekonomiky začnou od března vykazovat silnou expanzi, která je daná srovnáním s loňským vypuknutím pandemie. Na meziměsíční bázi nicméně čekáme v případě maloobchodu slabé údaje, protože obchody byly zavřeny. V průmyslu by již v březnu mohlo dojít k růstu navzdory problémům s dodávkami komponent. Vyšší ceny u čerpacích stanic přizvednou meziroční inflaci. ČNB bude prozatím vyčkávat na další vývoj. Zvýšení úrokových sazeb čekáme i nadále letos ve čtvrtém čtvrtletí, respektive po odeznění rizik souvisejících s epidemií.
 • Ekonomika Německa zpomalila
  Podle předběžných odhadů klesl HDP za 4. čtvrtletí loňského roku na 1,4 % meziročně oproti revidovaným 2,8 % ve 3Q 2021. Trhy očekávaly zpomalení na 1,8 % meziročně.
 • Ekonomika Nového Zélandu: Co je třeba vědět
  Pokud jste právě začali objevovat svět obchodování, měnové páry založené na novozélandském dolaru mohou být jednou z možností, které váš makléř nabízí. Obchodování měnových párů vám poskytne příležitost dozvědět se o měnách věci, o kterých jste možná nikdy předtím neslyšeli. Novozélandský dolar možná není tak populární jako americký dolar, britská libra nebo euro, ale je jednou z nejobchodovanějších měn na světě. Vzhledem k tomu, že Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) právě zpřísňuje svou měnovou politiku, bylo by dobré dozvědět se něco o novozélandské ekonomice.
 • Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí
  Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského HDP za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o 1 % po předchozím poklesu o 0,4 %. V meziročním srovnání vzrostlo tuzemské hospodářství o 8,1 % (předchozí odhad hovořil o 8,2 %), na což však významně působila nízká srovnávací základna loňského roku. Ekonomická aktivita se však i tak dostala již téměř tam, kde se nacházela před vypuknutím pandemie, když ve druhém čtvrtletí dosahovala 95 % své úrovně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.
 • Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí
  Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského HDP za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o 1 % po předchozím poklesu o 0,4 %. V meziročním srovnání vzrostlo tuzemské hospodářství o 8,1 % (předchozí odhad hovořil o 8,2 %), na což však významně působila nízká srovnávací základna loňského roku. Ekonomická aktivita se však i tak dostala již téměř tam, kde se nacházela před vypuknutím pandemie, když ve druhém čtvrtletí dosahovala 95 % své úrovně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.
 • Ekonomika padá, akciové trhy rostou
  Registrace aut v eurozóně, které už v předchozích měsících meziročně klesaly o více než 7 %, v březnu vlivem opatření proti šíření pandemie propadly do meziročního záporu 55.1 %. Není náhoda, že k největšímu poklesu došlo v Itálii (-85,4 % y/y). Naopak nejmenší pokles hlásí Finsko (-0,9 %) či Švédsko (-8,6 %). V Česku registrace aut meziročně klesly o 36,6 %.
 • Ekonomika padá, trhy rastú
  Akciové indexy v Európe a v USA majú za sebou pozitívny týždeň, nakoľko všetky hlavné indexy zaznamenali nárast. Hnacím motorom rastu ostávajú naďalej početné fiškálno-monetárne stimuly zavedené centrálnymi bankami a vládami na podporu ekonomík, ako aj klesajúca dynamika šírenia nákazy koronavírusu, ktorá motivovala niektoré vlády pristúpiť k postupnému uvoľňovaniu karanténnych opatrení. Tieto správy investorov na finančných trhoch potešili a v vďaka tomu vzrástol dopyt po rizikových aktívach – akciách.
 • Ekonomika poklesla nejvíce ve své historii
  Podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ poklesla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 10,7 %. Oproti prvnímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt snížil o dalších 8,4 % a zaznamenal tak nejvýraznější propad v novodobé historii. To, zdali dnešní čísla naplnila očekávání, či nikoli, lze jen těžko říct. Předpovědi jednotlivých analytiků se totiž značně lišily, když odhady meziročního poklesu ekonomiky sahaly od 8 % do 16 %. V tomto ohledu lze tak považovat dnešní výsledek za spíše optimistický. K těm optimistickým patřil i náš odhad, když jsme očekávali mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 6 %.
 • Ekonomika roste rychleji, co na to Fed?
  Nový týden je neobvykle napěchován klíčovými makroekonomickými událostmi zejména USA včetně tří nejd...
 • Ekonomika roste zatímco inflace by měla zpomalovat
  Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu srpna by měla potvrdit, že expanze průmyslu a maloobchodních tržeb pokračovala. Bilance zahraničního obchodu rovněž pravděpodobně doznala zlepšení. Inflace by na druhou stranu měla zpomalovat z vyššího tempa za přispění nižších cen potravin. ČNB na příštím měnověpoltickém zasedání na začátku srpna ponechá nastavení měnové politiky beze změny.
 • Ekonomika Saúdské Arábie loni vzrostla jen o 0,3 procenta
  Ekonomika Saúdské Arábie v loňském roce vzrostla jen o 0,3 procenta, což bylo méně, než se čekalo. Mohl za to prudký propad ropného sektoru. Bez ropného sektoru ekonomika výrazně rostla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad.
 • Ekonomika sice nepatrně klesá, stále však vykazuje vyšší míru odolnosti
  Zpřesněný odhad tuzemského HDP za třetí čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního poklesu z původně oznámených -0,4 procenta na -0,2 procenta. To bylo zhruba v souladu s našimi očekáváními, když jsme čekali revizi na -0,1 procenta. Ukazoval na to poměrně příznivý vývoj předstihových měsíčních indikátorů i nad očekávání dobrý vývoj německé ekonomiky.
 • Ekonomika sice nepatrně klesá, stále však vykazuje vyšší míru odolnosti
  Zpřesněný odhad tuzemského HDP za třetí čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního poklesu z původně oznámených -0,4 % na -0,2 %. To bylo zhruba v souladu s našimi očekáváními, když jsme předvídali revizi na -0,1 %. Ukazoval na to poměrně příznivý vývoj předstihových měsíčních indikátorů i nad očekávání silný růst německé ekonomiky.
 • Ekonomika si sáhla na dno
  Makroekonomický obrázek první poloviny roku byl velmi nepříznivý. Zklamáním byl zejména vývoj v průběhu prvního...
 • Ekonomika Spojených států rostla pomaleji, než jsme si mysleli. Akciím to zatím nevadí
  „I přes nejistotu ohledně vývoje světové ekonomiky, obavy o hospodářský růst v Evropě, nepřehlednou situaci kolem brexitu či recesní signál v podobě inverze na krátkém konci výnosové křivky u amerických dluhopisů se akciovým trhům velmi dobře daří. Napětí mezi obchodníky však postupně narůstá s blížící se výsledkovou sezónou za první čtvrtletí letošního roku,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
 • Ekonomika USA již nepotřebuje zvýšenou podporu, oznámil Powell. Fed plánuje zvýšit sazby a ukončit kvantitativní uvolňování
  Čínská průmyslová produkce zaznamenala v listopadu meziroční růst o 3,8 %, což představovalo o dvě desetiny procentního bodu vyšší růst, než analytici osloveni agenturou Reuters původně očekávali.
 • 🎇Ekonomika USA klesá
  Americká ekonomika v prvních 3 měsících roku nečekaně ztrácí 1,4 % při očekávání růstu o 1,1 %. V Q4 2021 americká ekonomika rostla o 6,9 %. Pokles HDP reflektuje snížení privátních zásob, vládních výdaji a útrat lokálních vlád. Importy, které se při kalkulaci HDP odečítají, naopak vzrostly. Osobní spotřební výdaje (PCE), nerezidenční fixní investice a také rezidenční fixní investice rostly.
 • Ekonomika USA roste, ale tempo růstu klesá
  „Rekordně nízká nezaměstnanost ani snížení daní nezabralo. Spojeným státům již druhé čtvrtletí po sobě klesá tempo hospodářského růstu. Je možné, že se americká ekonomika blíží vrcholu svého hospodářského cyklu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader