Středa 25. listopad 2020 09:30
reklama
Capital.com
reklama
Bossa live mentoring
reklama
Admiral dax new

Akciové trhy – 10 největších burz světa a jaký na ně má vliv politika?

05.09.2019 08:00  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Politika a finance jsou bezpochyby velmi úzce propojené pojmy, které se navzájem velmi ovlivňují. Významné politické události mohou během krátké doby vyvolat rozruch ve společnosti, který se následně reflektuje určitým způsobem do finančních trhů. Přesto z dlouhodobého hlediska má většina politických vlivů dopad pouze na dotčenou ekonomiku, které se bezprostředně týkaly.

Tvůrci měnové politiky v čele s ECB, FED a Bank of Japan mají na akciový trh mimořádný vliv, což bylo zřetelně vidět v nedávné minulosti.

Rozeberme si nyní podrobněji všechny tyto politické vlivy. Jakým způsobem mohou centrální banky hýbat akciovými trhy ke svému obrazu? A jak se mohou investoři poučit z minulosti?

Témata, která jsou popsána v tomto článku:

 • Co přesně jsou centrální banky a jak ovlivňují světovou ekonomiku?
 • Jaké jsou hlavní politické vlivy?
 • Nedávné politické události s velkými dopady na akciové trhy
 • 10 největších akciových trhů na světě
 

Evropska centralni banka (ECB)

Co přesně jsou centrální banky a jak ovlivňují světovou ekonomiku?

Centrální banka je instituce, která mimo jiné provádí měnovou politiku, podporuje platební transakce a dohlíží na finanční instituce. Nejznámějšími jsou Evropská centrální banka (ECB), Federální rezervní banka (FED), Bank of England (BOE) a Bank of Japan (BOJ).

Pro investory je měnová politika centrální banky velmi důležitá. Tato politika se provádí za účelem zajištění cenové stability v regionu. Konkrétně to znamená, že centrální banka obecně usiluje o roční míru inflace okolo 2 %.

Příliš nízká inflace nebo dokonce deflace jsou pro ekonomiku špatnou zprávou, protože v tomto případě obecně spotřebitelé odkládají nákupy v naději, že ceny budou v budoucnu klesat. Příliš vysoká inflace také není žádoucí, protože vytváří obrovskou devalvaci měny, což může vést k panice mezi spotřebiteli.

Úrokové sazby centrální banky

Nejpoužívanějšími a nejdůležitějšími politickými nástroji jsou úrokové sazby centrální banky, které platí pro celou eurozónu:

 • Refinanční sazba: Úroková míra, za kterou si úvěrové instituce vypůjčí peníze od ECB na jeden týden. Banky, které o půjčku žádají, musí proti penězům garantovat ECB zajištění (např. cennými papíry).
 • Sazba mezní zápůjční facility: Úroková míra, za kterou si úvěrové instituce vypůjčují peníze od ECB na jeden den, přičemž tato úroková sazba obvykle stanovuje horní limit u krátkodobých úrokových sazeb peněžního trhu.
 • Sazba depozitní facility: Úroková míra, za kterou banky mohou kdykoli vkládat jednodenní likvidity do centrální banky. Tato úroková sazba obvykle stanovuje spodní limit u krátkodobých úrokových sazeb peněžního trhu.

Jak lze vidět z výše uvedené definice, centrální banky mají přímý vliv na krátkodobé sazby peněžního trhu. Prostřednictvím těchto sazeb můžou centrální banky provádět jejich primární úkol, totiž zajistit cenovou stabilitu. V případě nízké inflace jsou tyto klíčové úrokové sazby obecně snižovány, a naopak se obecně navyšují v případě vysoké inflace.

K vyrovnání nízké inflace po poslední finanční krizi nestačilo ani snížení úrokových sazeb na 0 %. Centrální banky po celém světě zahájily rozsáhlé nákupní programy státních dluhopisů, aby dále stimulovaly hospodářství a zatraktivnily investice. Cílem tohoto kvantitativního uvolňování (QE) je zvýšit inflační očekávání.

Fed byl první velkou centrální bankou, která tento program zahájila a velmi brzy se přidalo mnoho dalším centrálních bank na celém světě. Mezitím Fed začal znovu normalizovat měnovou politiku. Ostatní velcí hráči typu ECB a BoJ na tento krok však ještě nejsou připraveni, což v důsledku znamená, že stále pumpují každý měsíc miliardové objemy čerstvého kapitálu do oběhu.

Čtěte dále: Aktuální úrokové sazby světových centrálních bank a představení centrálních bank.

Co je akciový trh?

Pod pojmem akciový trh je myšlena část kapitálového trhu; jedná se o burzovní či mimoburzovní trh. Lze na něm obchodovat s cennými papíry a to hlavně s akciemi, dále pak s dluhopisy či deriváty.

co-to-je-akcie-75x75

Jaké jsou hlavní politické vlivy?

Investoři se v posledních letech často potýkali s politickými vlivy, které měly velký dopad na finanční trhy. V živé paměti máme významné politické události jako je Brexit či vítězství Donalda Trumpa v prezidentské volbě USA.

V těchto situacích obvykle dochází ke krátkodobému krachu cen akcií, které se velmi rychle vrátí na předchozí hladinu. Tento pohyb je vcelku přirozený, protože ekonomické dopady podobných událostí se projeví až v dlouhodobém měřítku, a tudíž nenadálý a rychlý propad není logický.

Skutečnost, že tyto události mohou způsobit škody v dlouhodobém horizontu, je evidentní, avšak v tomto časovém měřítku v řádu měsíců a let bude cena akcií ovlivněna pozvolna a spíše než o jednorázový, signifikantní propad se jedná o nastavení budoucího trendu.

Kim Jong Un a válka na Ukrajině

Geopolitické napětí může také mít velký dopad na ceny akcií po celém světě. Nedávno to byl severokorejský vůdce Kim Jong-un, který způsobil paniku mezi investory svými jadernými testy. Dalším příkladem je stále pokračující konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem.

Co tedy tyto události znamenají pro akciový trh a ceny na něm?

Takovéto geopolitické napětí má obecně negativní dopad na ceny. Vytváří rizikovou averzi mezi investory, což vyústí ve vznik „bezpečných útočišť“, což jsou tradičně aktiva jako zlato či švýcarský frank.

Zkušenosti z historie však ukazují, že v případě podobných lokálních konfliktů se dopady na akciové trhy z nich vyplývající v průběhu konfliktu postupně zmenšují. Tento fakt můžeme ilustrovat na nedávné krizi ohledně raketových testů v Severní Koreji, které zpočátku způsobily na mezinárodní politické scéně obrovský šok. Dnes si drtivá většina investorů na tuto událost ani nevzpomene. Vývoj této krize a dopady s ní spojené zmizely do pozadí světových událostí.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

Jak velký vliv má politika na akciový trh?

Nedávné politické události s velkými dopady na akciové trhy

Snížení úrokových sazeb na prakticky 0 % a související nákupní programy měly zásadně ovlivnit akciové trhy na celém světě. Vzhledem k nedostatku alternativ k dosažení výnosů se ceny akcií výrazně zvýšily. Také hodnota vládních dluhopisů se vyvíjela v duchu nízké úrokové sazby. Koneckonců, klesající výnos na dluhopisu logicky negativně koreluje s cenou dluhopisu.

Navzdory skutečnosti, že centrální banky čelí spoustě kritiky po celém světě, jejich nedávná politika měla řadu vedlejších pozitivních účinků. Například zlepšení situace na trhu s nemovitostmi, což vedlo ke zvýšení důvěry spotřebitelů a stimulaci hospodářské aktivity.

Analytici však varují před nadcházející hyperinflací a vznikem cenových bublin na akciových trzích.

Dosavadní inflační očekávání jsou stále pod požadovanou úrovní ECB. Posuzování bublin na akciových trzích je však mnohem složitější, než se na první pohled může zdát a velmi často si jich široká veřejnost všimne až těsně předtím, než cenová bublina praskne.

10 největších akciových trhů na světě

Pro úspěch na kapitálových trzích je důležité, abyste mohli obchodovat kdekoli a kdykoli budete chtít. Koneckonců každá významná událost na určitém trhu s sebou přináší řadu investičních příležitostí.

U LYNX najdete největší výběr produktů a trhů po celém světě.

Proč obchodovat na různých trzích?

V době obchodování na fyzickém akciovém trhu bylo poměrně obtížné investovat peníze mimo státní hranice. Toto období je však již řadu let pryč a každý investor má nyní možnost že svého počítače obchodovat prakticky kdekoliv na světě.

To poskytuje investorům řadu možností. Pokud se na určitém trhu zrovna nic neděje, můžete se podívat na jiný třeba na opačné straně světa.

Obecně je dlouhodobě americký akciový trh nejvýznamnější na světě z hlediska popularity a denního objemu obchodů.

Ze třech největších burz na světě, dvě sídlí v USA. To však neznamená, že bychom měli opomíjet i jiné trhy, na kterých může vznikat mnoho investičních příležitostí.

Pojďme se podívat na 10 největších burz na světě, na kterých můžete obchodovat u LYNX.

Korea Exchange (KRX)

10. Korea Exchange (KRX)

Korea Exchange je na 10. místě v seznamu největších burz na základě obchodovaného objemu. Jihokorejská burza se sídlem v Soulu má měsíční obchodovaný objem kolem 135 miliard USD. Index KOSPI je nejdůležitější a největší index v Jižní Koreji.

Deutsche Börse (DTB)

9. Deutsche Börse (DTB)

Deváté místo míří do Evropy. Německá burza se nachází ve Frankfurtu. Německé burzy Xetra a Eurex mimo jiné spadají pod tento trh. Nejdůležitějším indexem je německý index DAX. Každý měsíc se obchoduje s akciemi v hodnotě zhruba 140 miliard USD.

Toto deváté místo však není zcela opodstatněné, protože obchod s deriváty na Deutsche Börse je extrémně velký.

Hong Kong Stock Exchange (SEHK)

8. Hong Kong Stock Exchange (SEHK)

Na asijské burze SEHK v Hong Kongu naleznete akcie z Číny, Hongkongu a dalších asijských zemí. Měsíční obchodovaný objem je kolem 155 miliard USD.

London Stock Exchange Group (LSE)

7. London Stock Exchange Group (LSE)

Londýnskou burzu najdete na sedmém místě. V roce 2007 se britská burza sloučila s italskou burzou, Borsa Italiana. Britský index FTSE 100 a italský index FTSE MIB jsou největšími indexy obchodovanými na této burze.

Budova burzy se nachází v Londýně. S měsíčním obchodovaným objemem 165 miliard USD je tato burza pouze o něco málo menší než následující Euronext.

Euronext (ENX)

6. Euronext (ENX)

Poslední evropský akciový trh s názvem Euronext je na šestém místě. To znamená, že žádná evropská burza cenných papírů se nenachází v top 5 tohoto seznamu. Na Euronext lze obchodovat akcie z různých evropských zemí – například z Nizozemska, Francie, Portugalska a dalších.

Objem obchodovaný na této burze je mnohokrát nižší než na největších burzách v USA a v Asii. Na burze Euronext se každý měsíc obchoduje s hodnotou přibližně 185 miliard USD.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

Tokyo Stock Exchange (TSE)

5. Tokyo Stock Exchange (TSE)

Tokijská burza TSE je na pátém místě a zahrnuje dvě burzy z Číny na základě obchodovaného objemu. Tato burza je součástí Japan Exchange Group. Nejdůležitějšími indexy na tomto akciovém trhu jsou japonský index Topix a index Nikkei 225. Měsíční obchodovaný objem se pohybuje kolem 400 miliard USD.

Shenzhen Stock Exchange (SZSE)

4. Shenzhen Stock Exchange (SZSE)

Čtvrtá v pořadí největších burz světa je čínská burza SZSE se sídlem ve městě Shenzhen. Na této burze cenných papírů jsou kótovány zejména čínské státní společnosti. S měsíčním objemem 800 miliard USD se jedná o druhý největší asijský akciový trh.

NASDAQ burza

3. Nasdaq

Druhou největší americkou burzou je Nasdaq. Nejdůležitějším indexem uvedeným na této burze je Nasdaq 100, který obsahuje 100 největších technologických společností. S měsíční obchodovanou hodnotou kolem 1180 miliard USD se jedná o jednu ze tří burz, kde se každý měsíc obchoduje s hodnotou vyšší než 1 000 miliard USD.

Shanghai Stock Exchange (SSE)

2. Shanghai Stock Exchange (SSE)

Na elegantním druhém místě je další čínská burza – SSE, konkrétně ze Šanghaje. Na tomto akciovém trhu je z popudu čínské vlády pro zahraniční investory stále velmi obtížné obchodovat.

Přesto se každý měsíc obchoduje s hodnotou téměř 1280 miliard USD. Pokud by se tento akciový trh plně otevřel zahraničním investorům, je pravděpodobně pouze otázkou času, kdy by se dostal na první místo.

New York Stock Exchange (NYSE)

1. New York Stock Exchange (NYSE)

A konečně největší burza na světě, New York Stock Exchange, se nachází ve Spojených státech. Když mluvíme o akciovém trhu v USA, často se používá notoricky známý termín Wall Street, což je ulice, ve které tato burza sídlí. V USA existuje mnoho různých burz, z nichž je New York Stock Exchange (NYSE) největší.

Po akvizici Americké burzy cenných papírů (AMEX) v roce 2008 je NYSE absolutní jedničkou na světě s měsíčním obchodovaným objemem kolem 1520 miliard USD. Obchodují se zde 2 nejdůležitější indexy na světě – index Dow Jones a index S&P 500.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

Proč obchodovat na amerických burzách?

Výše uvedený seznam světových akciových burz skutečně odpovídá na otázku, co dělá investice v USA tak zvláštními. Tři nejoblíbenější burzy stojí vysoko nad hlavami ostatními burz, pokud jde o obchodovaný objem. Jak americká NYSE, tak Nasdaq se nacházejí v top 3 seznamu. Na základě těchto údajů lze tedy dojít k závěru, že objem i likvidita v USA jsou mnohonásobně větší, než u jiných burz na celém světě.

U LYNX dobře víme, že příležitosti pro investory na amerických trzích jsou obrovské. Proto má LYNX nejrozsáhlejší sortiment amerických produktů ve srovnání s ostatními brokery. Kromě nejslavnějších futures je možné obchodovat americké akcie na více než 10 různých burzách. Tímto způsobem máte vždy zaručenou nejnižší cenu.

Čtěte také: 10 nejdůležitějších světových akciových indexů

Obchodování na světových burzách přes LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů

Obchodujte akcie přímo na domácích burzách s LYNX

Objevte výhody obchodování na světových burzách přes LYNX.. Nabízíme nízké poplatky, nespočet investičních instrumentů, jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD či forex, a možnost obchodovat na světových burzách. Naše platformy jsou přizpůsobeny tak, aby si investor i denní trader přišel na své.

Objevte více o investování s LYNX
Krátký prodej - short selling

Prodej na krátko neboli short selling – co to znamená?

29. srpna 2019 | Burzovní průvodce

Co to znamená short selling neboli prodej na krátko? Objevte, co to znamená otevřít krátkou pozici a jakými instrumenty lze shortovat.

Číst dále
20 knih o investování, které by měl znát každý trader

20 knih o investování, které by měl znát každý investor

21. srpna 2019 | Burzovní průvodce

Víte, že většina úspěšných investorů radí číst knihy o investování? Objevte 20 knih, které by vám rohodně neměly chybět v knihovně.

Číst dále
Maržové obchodování

Maržové obchodování – jaké má výhody a rizika?

02. srpna 2019 | Burzovní průvodce

Co je maržový účet, proč by to pro Vás mohlo být zajímavé a jaká rizika jsou s ním spojená? Zjistěte jak funguje měnové zajištění či finanční páka.

Číst dále

The post Akciové trhy – 10 největších burz světa a jaký na ně má vliv politika? appeared first on LYNX Czech Republic.

Klíčová slova: Finanční instituce | Likvidita | Investování | Investor | Investice | Intradenní obchodník | Index DAX | Futures | Finanční trhy | Finanční páka | Fed | Index FTSE 100 | Evropská centrální banka | ECB | DAX | Stock | Centrální banky | Centrální banka | CFD | Burza cenných papírů | Burza | Breakout | Bank of Japan | Bank of England | Transakce | Zhodnocení | Aktiva | Akciový trh | Akcie | AMEX | Sazby | Hospodářství | Akciové trhy | Nikkei | Politika | Rizika | ETF | Americké akcie | New York | Francie | Měnová politika | Obchodní deník | USA | Dow Jones | Nasdaq | Deflace | Inflace | Peníze | Finance | Brexit | Money management | FOREX | New York Stock Exchange (NYSE) | Shanghai Stock Exchange (SSE) | Tokyo Stock Exchange (TSE) | Euronext (ENX) | Hong Kong Stock Exchange (SEHK) | Shenzhen Stock Exchange (SZSE) | London Stock Exchange Group (LSE) | Deutsche Börse (DTB) | Korea Exchange (KRX) | Burzovní průvodce | Prodej na krátko | Maržový účet | Maržové obchodování | NASDAQ 100 | Akcie a ETF | Inflační očekávání | Obchodovat s akciemi | Geopolitické napětí | Objem obchodování | Evropský akciový trh | Investování s LYNX | Index Topix | Měnové zajištění | Americký akciový trh | Breakout Trader | Index KOSPI | Očekávání | Snížení úrokových sazeb | FTSE MIB | Krize | Poplatky | Japan Exchange Group | FTSE 100 | Zajištění | S&P | Index Nikkei | Eurex | Německý index DAX | Propad | Americké burzy | Deutsche Börse | Xetra | Britská burza | Ekonomické dopady | Stock Exchange | Úspěch | Německá burza | Burze | Velcí hráči | QE | ROCE | Trh | Řízení rizika | Převodník měn | Pro investory | Nikkei 225 | Management | Instrumenty | Index S&P 500 | Index Dow Jones | Frank | Exchange | Evropská burza | Eura | Dolar | Čínská burza | Cena akcií | Cena | Banka | Analýzy | Index | Ceny akcií | Burzy | LYNX | Investovat | Mimoburzovní | Obchodování s akciemi | Obchodovat | Euronext | Shanghai Stock Exchange | New York Stock Exchange | London Stock Exchange | Zkušenosti | Investoři | Úroková sazba | Indexy | FTSE | Obchodování | Dluhopisy | USD | Banky | Deriváty | Analytici | Úrokové sazby | Úroková míra | Švýcarský frank | Zlato | Wall Street | Výnos | VaR | Trigger | Trader | Spread | Short selling | Short | S&P 500 | Opce | Obchodník | NYSE | Měny |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Akciové trhy zahájily nový týden úspěchem
  Evropským akciím se na počátku nového týdne dařilo. Index Stoxx 600 v odpoledních hodinách roste o zhruba jednu třetinu procenta, když zisky převyšující jedno procento si připisují prodejci spotřebního zboží a finanční domy. S odstupem je následují informační technologie. Naopak ztráty dnes zaznamenávají utility nebo komunikace, jejichž akcie odepisují zhruba 0,3 %. V dobré náladě k monitorům usedli i američtí obchodníci. Index S&P 500 roste v úvodu seance o 0,6 %. Akcie globálně reagují na zprávy, že americký prezident Donald Trump odloží chystané zvýšení cel na dovoz čínského zboží vzhledem k pozitivním jednáním o obchodní dohodě s Čínou.
 • Akciové trhy zahajují mírnou korekci. Evropa se propadá o procento
  Akciové indexy dnes zahájily korekci. Po několikadenním růstu, který odstartoval minulý týden po amerických volbách, dnes trhy začínají část svých původních zisků odevzdávat. Býkům na akciových trzích tak zdá se konečně dochází dech a není se čemu divit. Indexy jsou vysoko a situace se po minulém týdnu fundamentálně prakticky vůbec nezměnila, což dalšímu růstu rizikových aktiv zrovna nenahrává. Evropské indexy tak během středeční seance odevzdávají zhruba procento a například německý DAX klesá zpět na dosah hranice 10 600 euro.
 • Akciové trhy zahajují týden v červeném
  V pátek americké akciové indexy nedoznaly prakticky žádných změn. Zatímco index S&P 500 a Dow Jones vzrostly o tři setiny procenta, technologický Nasdaq pět setin ztratil. V rámci nejširšího indexu se nejvíce dařilo finančním titulům, které vzrostly o 0,7 %, s mírným odstupem je pak následovaly energetické společnosti (+0,6 %) a průmyslové podniky (+0,5 %). Zisky těchto sektorů kompenzovaly ztráty realitních developerů (-0,9 %), utilit (-0,5 %) nebo telekomunikací (-0,4 %).
 • Akciové trhy zakončí týden se zisky
  Americké akciové trhy by měly zahájit dnešní obchodování mírným růstem. Děje se tak primárně kvůli pokračování úspěšné výsledkové sezóny. Dnes reportuje jen něco málo přes deset společností, z nichž většina již publikovala své výsledky před otevřením burz a opět překonávají očekávání trhu. Největším překvapením je sociální síť Twitter, kde se se čekal zisk 0,19 USD na akcii, avšak realita je více jak sedminásobně vyšší, a to 1,58 USD na akcii. Akcie by mohly otevřít růstem větším jak 5 %.
 • Akciové trhy zatím ve vyčkávacím režimu, euro zůstává nad 1,18 EURUSD
  Středeční seance zatím z klidného obchodovávání předchozích dnů nijak výrazně nevybočuje. Akciové indexy v Evropě si po včerejším růstu své pozice drží a DAX zůstává dal bezpečně nad hranicí 12 200 euro. Objemy jsou dnes jen lehce podprůměrné, ale díky absenci významných fundamentů zatím na větší market movery stále teprve čekáme. Dočkat bychom se mohli už zítra a pozítří, kdy nás čeká zasedání Bank of England a zveřejnění amerických statistik z pracovního trhu.
 • Akciové trhy zažívají nejhorší období od krize. Strach z koronaviru zavírá školy
  Italské úřady minulý týden v neděli kvůli šíření koronavirunařídily uzavřít na týden školy a zrušit sportovní utkání včetně fotbalových zápasů v Serii A. V Benátkách byl dokonce zrušen i tradiční karneval. Z průzkumu, který v úterý zveřejnila Čínská asociace malých a středních podniků, vyplývá, že okolo 60 % čínských firem je schopno uhradit běžné výdaje pouze jeden až dva měsíce, než jim dojdou finanční zdroje.
 • Akciové trhy zpátky v červených číslech. Libru rozvlnilo překvapivé oznámení předčasných voleb
  Téma úterní seance je jasné. Britská premiérka Theresa May dnes překvapila nečekanou tiskovou konferencí, na které oznámila, že zítra požádá v britském parlamentu o schválení předčasných voleb, které by se měly konat 8. června. Mayová tím cílí na posílení svého mandátu pro další vyjednávání o vystoupení země z EU a zároveň využívá příležitosti k získání většího počtu křesel v situaci, kdy je hlavní opoziční strana Labouristů výrazně oslabená vnitřními rozpory a nízkou popularitou jejího šéfa Jeremy Corbyna. Velmi divokou seancí si proto prochází především britská libra, která po prvotním oslabení před tiskovou konferencí začala výrazně posilovat. I tentokrát je ale dění na libře přinejmenším zvláštní. Silnější libra totiž zatím vždy souvisela s nadějí, že bude Mayová nucena opozicí i vlastními poslanci ke vstřícnějšímu postoji vůči EU. Pokud by však svůj mandát ve volbách posílila, pravděpodobnost tvrdého brexitu může být o něco vyšší, i když zůstane i nadále až tou nejzazší a s stále jen málo pravděpodobnou variantou.
 • Akciové trhy ztrácejí uprostřed zrychlující se pandemie
  Strach z dopadů koronaviru na globální ekonomiku opět zaplavuje mysl investorů a zpomaluje vývoj evropských akciových trhů. Ani pozitivní zprávy o klinických studiích vakcín od AstraZeneca a Oxfordské univerzity, které se připojují k testům Pfizer a Moderna, nebrání evropským akciovým trhům v dalším ztrátám.
 • Akciové trhy zůstávají v klidném režimu, dnes promluví Janet Yellenová
  Akciové trhy si své pozice včera bez větších problémů podržely a dál zůstávají na zvýšených úrovních, na které se díky...
 • Akciové trhy zůstávají v klidu, nervozita (VIX) přesto dál mírně narůstá
  Tématem středeční seance je opět především politika a rusko-americké vztahy. Americký ministr zahraničí se dnes v Moskvě setkal se svým ruským protějškem a pole posledních informací by se dnes měl potkat také s ruským prezidentem Putinem. Ten včera uvedl že jsou vztahy mezi oběma zeměmi nejhorší od Studené války a nijak idylická nebyla ani vzájemní schůzka mezi oběma ministry zahraničí, kteří se rozcházejí v názorech na řešení konfliktu v Sýrii. Akciové trhy ale zdá se na dnešní události příliš nereagují a zůstávají v klidu.
 • Akciové valuace indikují podprůměrné očekávané výnosy
  Přestože se světová ekonomika momentálně nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války a korporátní zisky celosvětově meziročně klesají v průměru o téměř 30 %, akciové trhy jsou na tom díky masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank relativně dobře: nejširší globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku v pěkném plusu 2,9 %.
 • Akciové valuace indikují silně podprůměrné očekávané výnosy
  Pokud přihlédneme k faktu, že se momentálně světová ekonomika nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války, přičemž globální HDP by mělo podle poslední prognózy Mezinárodního měnového fondu z října letos poklesnout o 4,4 %, výkonnost globálních akciových trhů od začátku letošního roku je mimořádně příznivá. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World zatím totiž připisuje zisk 6 %.
 • Akciové valuace jsou i po korekci velmi vysoké
  Akciové trhy od minulého týdne bez zjevného katalyzátoru mírně korigují své předchozí ohromné zisky. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World je tak zatím v září v mínusu 1,8 %. Od začátku roku je nicméně stále v plusu 1,6 %.
 • Akciové výhledy: Akciím ještě pára nedochází
  Růstový trend na globálních akciových trzích v druhém čtvrtletí zvolnil. Přestože makroekonomické podmínky pokračovaly v pozitivním vývoji, akciové trhy ve větším rozletu brzdily především politické události.
 • Akciové výhledy: Globální nejistoty stále vyvolávají obavy
  První měsíce roku byly pozitivně ovlivněny oživením na trzích po výprodejích z konce 2018: V prosinci 2018 trhy zasáhly silné výprodeje, které snížily cenovou základnu a umožnily tak trhům významně růst. To bylo dále podpořeno pozitivním očekáváním ohledně uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.
 • Akciové výhledy: Příležitosti obchodní války
  Zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech a eskalující obchodní válka: Nejistota na trzích pramenící krom uvedeného i z jednání o odchodu Velké Británie z EU a situace okolo italských veřejných financí vyústila v razantní nárůst volatility. V závěru loňského roku došlo k výrazným výprodejům a akciové indexy tak uzavřely rok 2018 v červeném.
 • AKCIOVÉ ZISKY POKRAČUJÍ MÍRNÝM RŮSTEM
  Nižší než původně očekávané výdaje spotřebitelů a pouze o 9,000 méně žádostí o dávky v nezaměstnanosti za...
 • Akcioví obchodníci dnes příliš vzruchu nezažili
  O živém obchodování na akciových trzích nemůže být ani řeč. Evropský Stoxx 600 oproti včerejšku končí seanci o 0,1 % níže. V rámci sektorů se pak zisky i ztráty pohybují ve většině případů do půl procenta. Americké indexy flirtují se svými nedávnými rekordy. Zisky či ztráty žádného z nich ale nedosahují ani jedné desetiny procenta. Ani u jednotlivých odvětví nejsou zatím patrné výraznější pohyby.
 • Akcioví vítězové & poražení, aneb povolební příběhy z Evropy
  Nečekané vítězství D. Trumpa v prezidentských volbách v USA zamíchalo evropskými akciemi. Širší trhy se sice během dne oklepaly, některým sektorům a vybraným akciím ale šokující vítězství kontroverzního republikána uštědřilo pořádný políček. Jiné z nejnovějšího projevu vůle amerických voličů naopak profitovaly. Přinášíme výběr nejvýraznějších evropských akciových příběhů povolebního dneška.
 • Akciový index S&P 500 vytvořil nové historické maximum a blíží se úrovni 2000 USD
  Minulý týden akciové indexy zažily další ze svých rally. Akciový index S&P 500 vytvořil nové historické maximum a blíž...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa kviz indexy