Pátek 13. června 2025 03:15
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč

Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (23.5.2025)

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

Poslední týden v kryptosvětě byl opět plný zajímavých událostí, které naznačují, že digitální měny a s nimi spojené ekosystémy nadále získávají na významu a rozšiřují svou vlivnost. Bitcoin, nejznámější z nich, se stále drží těsně nad hranicí 105 000 dolarů, kterou od poloviny května aktivně atakoval. Makroekonomické faktory spolu s chováním institucionálních i drobných investorů určují náladu na trhu a naznačují, kam by se mohla situace v příštích týdnech ubírat.



Perspektiva institucionálních investorů a volatilita na trhu

Bitcoin i nadále přitahuje pozornost institucionálních hráčů. Například společnost Strategy drží přes 555 000 BTC, což podle analýz způsobuje, že Bitcoin vykazuje deflační tempo -2,33 % ročně, neboť tato množství jsou dlouhodobě nelikvidní. Vtipně se tento jev označuje jako syntetický halving způsobený nákupy společnosti, která převyšuje množství nově těžených bitcoinů. Na druhé straně však například JPMorgan, banka dlouho kritická k bitcoinům a kryptoměnám obecně, oznámila, že svým klientům zpřístupní investiční produkty napojené na Bitcoin – i když bez zajištění úschovy aktiv. Tento krok ukazuje na rostoucí poptávku a integraci bitcoinu do tradičního finančního světa.

Altcoiny: Ethereum, Solana a Cardano 

Ethereum prokazuje potenciál pro další růst, a to jak z hlediska ceny, tak otevřeného zájmu (= open interest) o deriváty, který dosáhl tříměsíčního maxima. Cena ETH se sice stále drží cca 22 % pod svými loňskými maximy, technická analýza naznačuje možnost dalšího posílení, zvláště pokud ethereum dokáže prolomit rezistenci kolem 3 000 až 3 100 dolarů. Formace býčí vlajky a tzv. zlatý kříž mezi klouzavými průměry naznačují růstový potenciál. Naopak u Solany v uplynulém týdnu vzrostl výrazně zájem o krátké pozice (shorty), které nyní tvoří přes polovinu nových futures pozic. Přesto neexistuje jasný důvod očekávat rychlý obrat, protože velcí investoři (tzv. „whales“) nadále preferují držení a aktivita na decentralizovaných burzách roste. Cardano čelí kritice a obviněním z možného zneužití ADA tokenů v minulosti, což vedlo nadaci ke spuštění nezávislého auditu a větší transparentnosti.



Bezpečnost a legislativa v centru pozornosti 

Negativní zprávou je bezpečnostní incident u burzy Coinbase, kdy došlo k úniku osobních údajů menšího počtu uživatelů, což zvýšilo riziko cílených útoků a vydírání. Tento případ zdůrazňuje potřebu vyššího zabezpečení a řízení přístupu uvnitř fintech společností i mezi zaměstnanci. Naopak zajímavý vývoj představuje možné zavedení bitcoinových rezerv na úrovni některých státních či městských institucí – například v Texasu, případně zvažované Panama City, inspirované El Salvadorem. To by znamenalo další krok směrem k institucionální akceptaci bitcoinu.



Bitcoin překročil 110 000 dolarů a stává se bezpečným přístavem!

Ve čtvrtek ráno 22. května Bitcoin dosáhl historického maxima 110 000 USD, což potvrzuje jeho sílu a rostoucí důvěru investorů. Index chamtivosti a strachu dosahuje vysoké hodnoty 72, zatímco institucionální bitcoinové ETF přilákaly během jednoho týdne přes 600 milionů USD. Tržní kapitalizace Bitcoinu přesáhla 2,1 bilionu dolarů a dokázala tak překonat technologického giganta Alphabet. Nejvýznamnější technický indikátor tzv. zlatý kříž (překřížení 50denního a 200denního klouzavého průměru) slibuje další býčí fázi, i když odborníci varují, že není stoprocentní zárukou a trh může být dočasně volatilní. Historie však ukazuje, že v předchozích takových situacích (2021, 2023) následovaly významné růsty ceny.



Makroekonomický rámec a další vyhlídky

Celkově na trh působí řada pozitivních faktorů – uvolnění obchodních vztahů, zvýšený přísun kapitálu do ETF, geopolitické změny i stabilizace na akciových trzích. Podobně je však třeba sledovat potenciální rizika jako překoupenost pomocí indikátoru RSI a stále nejasné regulatorní prostředí, které může ovlivnit investiční náladu. Velcí hráči i nadále prosazují dlouhodobé strategie „buy and hold“, čímž omezuje volatilitu a zvyšují cenu Bitcoinu. Analytici přitom předpovídají, že současný býčí cyklus může trvat ještě několik měsíců a dosáhnout nových vrcholů třeba okolo 150 000 USD.

Poslední týden tedy potvrdil, že kryptoměny, zejména Bitcoin, zůstávají v centru pozornosti financí a investic. Kombinace institucionální akumulace, technických signálů, makroekonomických faktorů a rostoucí adopce vytváří prostředí pro další potenciální růst. Přestože jsou stále patrné určité obavy a volatilita, celkový sentiment v krypto komunitě je optimistický. Pro investory je ale stále důležité zvažovat rizika a sledovat nejen tržní data, ale i širší ekonomické a politické souvislosti.

Ať se daří!

Jan

Zdroje: Kryptomagazin.cz, Kryptonovinky.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kryptomeny: Našli sme dno alebo obyčajný pullback?
    V tomto tradingovom blogu poukážem na minulý vývoj kryptomien a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na Bitcoin, Ethereum a Polkadot cez tie najvyššie timeframe
  • Kryptomeny robia desiatky percent za pár dní
    Dnes sa budem venovať len kryptomenám a niekoľkým grafom.
  • Kryptoměny se stabilizovaly
    Prodejní výplach na kryptoměnách se zdá být u konce. Několikatýdenní absence vyjádření Elona Muska na toto téma zklidnila horskou dráhu, kterou si kryptoměny od začátku roku procházejí.
  • Kryptoměny v novém kabátě
    Není žádnou novinkou, že v kryptoměnovém světě už nějaký ten čas existuje projekt s názvem Defi. Pod zkratkou Defi si můžeme zjednodušeně představit jakousi formou decentralizovaných financí, které tato kryptoměnová nadstavba nabízí. Co vlastně do světa kryptoměn Defi může přinést? Abychom mohli odpovědět na tuto jednoduchou otázku, nejdříve se musíme podívat na problémy, které s sebou kryptoměny přináší a které mohou zpomalovat jejich rozvoj a zapojení do dnešního globálního světa financí.
  • Kryptoměny vs. digiměny
    Nedávno jsem tady zcela otevřeně a nepokrytě děkoval Toyotě za úsilí vedoucí k vytvoření sériového, vodíkem poháněného automobilu. Tato technologie mi totiž v dnešním, zeleně zabarvujícím se světě, dává mnohem větší smysl, než všechny ty baterie a zásuvky. No a na něco podobného jsem nyní narazil i v oblasti virtuálních měn.
  • Kryptomeny zažili najhorší týždeň za posledné roky. Pôjde Bitcoin na nové dno?
    Minulý týždeň sa zapíše do histórie kryptomien ako rekordný – bohužiaľ však rekordné poklesy. Nejdem tu už rozoberať celkovú situáciu na trhoch a odvolávať sa na klasické trhy a vírus. Rád by som rozobral podrobnejšie grafy. Bitocin vznikol v roku 2008 a odvtedy v podstate nečelil žiadnej finančej kríze. O tom ako bude Bitcoin reagovať v čase krízy sme sa zatiaľ mohli len dohadovať. V tejto situácii ide halving aj všekto kryptomenový fundament absolútne bokom. Hlavným fundamentom je korona vírus a to ako sa jednotlivé ekonomiky s ním vysporiadajú. Poďme už však na tvrdú technickú analýzu a špekulácie odložme boko.
  • Kryptoměny znovu rostou, co můžeme čekat v příštích měsících?
    Před rokem, v listopadu 2022, padlo FTX, druhá největší kryptoměnová burza světa. Byl to poslední hřebík do rakve. Bitcoin klesl na cenu 15 tisíc dolarů, svět krypta byl na kolenou. Těžko bychom hledali v tu dobu někoho, kdo očekával, že za pouhých 12 měsíců bude BTC znovu atakovat hranici 40 000 USD, přesto tomu tak je. Je ale toto tempo růstu udržitelné? V tomto článku se podíváme čtyři hlavní faktory, které mají potenciál hýbat kryptoměnovým trhem v příštích měsících.
  • Krypto report
    Rok 2018 bol pre kryptomeny viac než zlý. Bol najhorší v dolárových hodnotách a trhová kapitalizácia poklesla z $900 mld. Až na $100 mld. Momentálne kryptomenový trh zažíva jeden z najdlhších poklesov (viac ako 400 dní) a percentuálne sú všetky kryptomeny dole približne 80-90%. Aký je náhľad do budúcna? Pozrime sa na rôzne udalosti ktoré môžu určiť ich budúci smer.
  • Krypto revoluce! ETF na BTC je zde! | Investiční Memento #62
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 62. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (16.5.2025)
    Investování do Bitcoinu a kryptoměn obecně je horkým tématem, o kterém se diskutuje na všech úrovních trhu. V poslední době k jednomu z nejzajímavějších nástrojů patří analýzy umělé inteligence, která přináší nový pohled na možnosti a rizika investic. Co nám o Bitcoinových trendech říkají modely jako ChatGPT 4.5, Grok3 od Elona Muska nebo experti z analytických platforem? To a mnohem víc se dozvíte v dnešní Krypto Šeptandě.
  • Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (30.5.2025)
    Minulý týden byl v kryptosvětě plný zajímavých událostí, které ukazují na stále rostoucí institucionální zájem o Bitcoin a na dramatické změny v přístupu vlád a firem k digitálním aktivům. V tomto přehledu vám přinášíme shrnutí hlavních novinek a trendů, které formují současný i budoucí vývoj kryptoměnových trhů.
  • Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (6.6.2025)
    V posledních dnech se svět kryptoměn opět rozbouřil událostmi, které stojí za pozornost nejen investorů, ale i široké veřejnosti. Situace na trhu i mimo něj ukazuje, jak dynamický, někdy nebezpečný, ale zároveň fascinující tento průmysl je. Pojďme si v klidu shrnout to nejdůležitější, co se během uplynulého týdne událo.
  • Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (9.5.2025)
    Svět kryptoměn má za sebou další dramatický týden. Investiční tok do bitcoinových ETF fondů láme rekordy, regulační změny se blíží a analytici spekulují o budoucnosti altcoinů i role států na kryptoscéně. Připravili jsme pro vás odlehčený přehled nejzásadnějších událostí, které by neměly uniknout žádnému fanouškovi digitálních aktiv.
  • Krypto šeptanda (10.3.2025)
    V posledních dnech se na finančních trzích objevují spekulace o tom, že Donald Trump by mohl svou politikou cíleně směřovat k vyvolání recese a vyšší inflaci za účelem snížení státního dluhu USA. Pokud by se tyto úvahy potvrdily, znamenalo by to pravděpodobný pokles amerických akciových indexů, a s nimi by mohl oslabit i Bitcoin. Jak by se v takovém případě kryptoměna chovala a jakou roli by mohla hrát v budoucí strategii americké vlády?
  • Krypto šeptanda (11.4.2025)
    Ticho před bouří. Tak by se dal nazvat květen 2022, kdy se jeden z nejslibnějších projektů kryptoekosystému proměnil v kráter. Terra-Luna, kdysi chlouba decentralizovaných financí, zkolabovala, a s ní zmizely miliardy dolarů. Nikdo to nečekal – a přitom varování byla. Výzkumníci zpětně objevili v algoritmu matematické signály hrozící nestability. Otázka zní: byli jsme slepí, nebo jsme ty signály prostě nechtěli vidět?
  • Krypto šeptanda (15.3.2025)
    Svět kryptoměn se neustále mění a přináší nové překvapivé události. Od odvážných návrhů na strategické investice Bitcoinem, přes cenovou nejistotu u XRP, až po obavy kolem centralizovaných digitálních měn (CBDC) – tohle vše formuje současnou kryptoměnovou scénu. Pojďme si nyní rozebrat ty nejdůležitější novinky.
  • Krypto šeptanda (18.4.2025)
    V uplynulém týdnu vzal kryptosvět další sérii výkonnostních výkyvů i překvapení, které ukazují, že i přes rostoucí institucionalizaci zůstává digitální ekonomika mnohdy nespoutaná, nečekaná – a stále velmi křehká. Přes poklesy však někteří analytici hovoří o příležitostech a potvrzují, že krypto už dávno není jen doménou spekulantů, ale stále častěji také strategickým nástrojem ve světě financí, politiky i technologií.
  • Krypto šeptanda (21.3.2025)
    Ve světě kryptoměn se šepot mezi investory nezastaví. Ať už jde o velrybu, která vsadila stamiliony na pokles Bitcoinu, nebo teorii o spojení Trumpova týmu s Binance, vždy je co sledovat. Pojďme se ponořit do nejnovějších drbů, spekulací a finančních tahů, které hýbou trhem.
  • Krypto šeptanda (2.5.2025)
    Poslední týden v kryptosvětě potvrdil, že Bitcoin i nadále dominuje trhu, a to nejen cenou, ale hlavně strukturálními změnami, které mění podobu celého segmentu digitálních aktiv. Institucionální zájem už není jen teorií – naopak, aktivity kolem bitcoinových ETF překročily novou hranici a ukazují, jak hluboce kapitál mění své směřování.
  • Krypto šeptanda (25.4.2025)
    Minulý týden ve světě kryptoměn nabídl řadu zajímavých událostí, které upozorňují nejen na technologické výzvy, ale i na výrazné tržní posuny a změny v přístupech investorů i regulačních orgánů. Pojďme společně shrnout nejdůležitější momenty, které formují současnou krypto scénu.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
JFD Brokers
InstaForex
GKFX
reklama
Swissquote Bank