Perspektiva institucionálních investorů a volatilita na trhu
Bitcoin i nadále přitahuje pozornost institucionálních hráčů. Například společnost Strategy drží přes 555 000 BTC, což podle analýz způsobuje, že Bitcoin vykazuje deflační tempo -2,33 % ročně, neboť tato množství jsou dlouhodobě nelikvidní. Vtipně se tento jev označuje jako syntetický halving způsobený nákupy společnosti, která převyšuje množství nově těžených bitcoinů. Na druhé straně však například JPMorgan, banka dlouho kritická k bitcoinům a kryptoměnám obecně, oznámila, že svým klientům zpřístupní investiční produkty napojené na Bitcoin – i když bez zajištění úschovy aktiv. Tento krok ukazuje na rostoucí poptávku a integraci bitcoinu do tradičního finančního světa.
Altcoiny: Ethereum, Solana a Cardano
Ethereum prokazuje potenciál pro další růst, a to jak z hlediska ceny, tak otevřeného zájmu (= open interest) o deriváty, který dosáhl tříměsíčního maxima. Cena ETH se sice stále drží cca 22 % pod svými loňskými maximy, technická analýza naznačuje možnost dalšího posílení, zvláště pokud ethereum dokáže prolomit rezistenci kolem 3 000 až 3 100 dolarů. Formace býčí vlajky a tzv. zlatý kříž mezi klouzavými průměry naznačují růstový potenciál. Naopak u Solany v uplynulém týdnu vzrostl výrazně zájem o krátké pozice (shorty), které nyní tvoří přes polovinu nových futures pozic. Přesto neexistuje jasný důvod očekávat rychlý obrat, protože velcí investoři (tzv. „whales“) nadále preferují držení a aktivita na decentralizovaných burzách roste. Cardano čelí kritice a obviněním z možného zneužití ADA tokenů v minulosti, což vedlo nadaci ke spuštění nezávislého auditu a větší transparentnosti.
Bezpečnost a legislativa v centru pozornosti
Negativní zprávou je bezpečnostní incident u burzy Coinbase, kdy došlo k úniku osobních údajů menšího počtu uživatelů, což zvýšilo riziko cílených útoků a vydírání. Tento případ zdůrazňuje potřebu vyššího zabezpečení a řízení přístupu uvnitř fintech společností i mezi zaměstnanci. Naopak zajímavý vývoj představuje možné zavedení bitcoinových rezerv na úrovni některých státních či městských institucí – například v Texasu, případně zvažované Panama City, inspirované El Salvadorem. To by znamenalo další krok směrem k institucionální akceptaci bitcoinu.
Bitcoin překročil 110 000 dolarů a stává se bezpečným přístavem!
Ve čtvrtek ráno 22. května Bitcoin dosáhl historického maxima 110 000 USD, což potvrzuje jeho sílu a rostoucí důvěru investorů. Index chamtivosti a strachu dosahuje vysoké hodnoty 72, zatímco institucionální bitcoinové ETF přilákaly během jednoho týdne přes 600 milionů USD. Tržní kapitalizace Bitcoinu přesáhla 2,1 bilionu dolarů a dokázala tak překonat technologického giganta Alphabet. Nejvýznamnější technický indikátor tzv. zlatý kříž (překřížení 50denního a 200denního klouzavého průměru) slibuje další býčí fázi, i když odborníci varují, že není stoprocentní zárukou a trh může být dočasně volatilní. Historie však ukazuje, že v předchozích takových situacích (2021, 2023) následovaly významné růsty ceny.
Makroekonomický rámec a další vyhlídky
Celkově na trh působí řada pozitivních faktorů – uvolnění obchodních vztahů, zvýšený přísun kapitálu do ETF, geopolitické změny i stabilizace na akciových trzích. Podobně je však třeba sledovat potenciální rizika jako překoupenost pomocí indikátoru RSI a stále nejasné regulatorní prostředí, které může ovlivnit investiční náladu. Velcí hráči i nadále prosazují dlouhodobé strategie „buy and hold“, čímž omezuje volatilitu a zvyšují cenu Bitcoinu. Analytici přitom předpovídají, že současný býčí cyklus může trvat ještě několik měsíců a dosáhnout nových vrcholů třeba okolo 150 000 USD.
Poslední týden tedy potvrdil, že kryptoměny, zejména Bitcoin, zůstávají v centru pozornosti financí a investic. Kombinace institucionální akumulace, technických signálů, makroekonomických faktorů a rostoucí adopce vytváří prostředí pro další potenciální růst. Přestože jsou stále patrné určité obavy a volatilita, celkový sentiment v krypto komunitě je optimistický. Pro investory je ale stále důležité zvažovat rizika a sledovat nejen tržní data, ale i širší ekonomické a politické souvislosti.
Ať se daří!
Jan
Zdroje: Kryptomagazin.cz, Kryptonovinky.cz