Úterý 16. duben 2024 06:44
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost

Dopad zříceného mostu v Baltimoru na širší ekonomiku bude zanedbatelný

28.03.2024 07:16  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Dopad zříceného mostu v Baltimoru na širší americké hospodářství bude pravděpodobně minimální, i když může mít silný vliv na ekonomiku lokální. Uvedl to americký týdeník Barron's. Podobně analytici banky JPMorgan se domnívají, že ekonomické dopady budou spíš mírné, a to včetně dopadu na ceny aut.

Ekonomové i analytici věnují větší pozornost lodní dopravě poté, co pandemie nemoci covid-19 narušila globální dodavatelské řetězce do té míry, že zvýšila inflační tlaky.

V případě úterní nehody však není pravděpodobné, že by vyvolala takovou míru narušení lodní dopravy, jaká se objevila při nedávných incidentech, jako když například velká kontejnerová loď na šest dní zablokovala Suezský průplav, řekl poradce pro hospodářskou politiku ve Federální rezervní bance (Fed) v St. Luis Fernando Leibovici. Katastrofa se také liší od nynějších problémů v Rudém moři.

"Ten šok způsobený nehodou v Baltimoru ovlivní pouze lodě směřující do Baltimoru a z něj, zatímco šok v Rudém moři se dotkl celého obchodu mezi Asií a Evropou," uvedl Leibovici. Problémy se podle něj v těchto případech týkaly i přístavů.

Odborník na mezinárodní ekonomiku v Petersonově institutu Gary Hufbauer se domnívá, že důležité bude, jak dlouho bude provoz přístavu pozastaven nebo přerušen. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) z loňského roku proudí přes Baltimore asi 3,1 procenta celkového obchodu do USA. Pokud opětovné otevření lodních tras potrvá několik týdnů, ekonomické dopady budou podle Hufbauera velmi malé. "Z hlediska úmrtí pracovníků je to velká věc, ale z ekonomického hlediska si myslím, že to pro USA bude pravděpodobně docela malá věc," uvedl.

Přístav Baltimore využívá k přepravě aut a dodávek autodílů řada velkých výrobců automobilů. Loni odbavil rekordních 847.158 osobních a lehkých nákladních vozů, což je více, než jakýkoliv jiný přístav ve Spojených státech. "Podle našeho prvotního odhadu bude mít tento vývoj pravděpodobně jen minimální dopad na inflaci u vozidel," uvedli analytici JPMorgan Michael Feroli a Daniel Silver. "Baltimore je sice nejdůležitějším přístavem pro dovoz aut, ale mnohem více vozidel se dováží po zemi z Kanady a z Mexika," dodal.

Řada lodí také byla přesměrována do jiných přístavů. Některé terminály automobilek se pak nacházejí v oblastech, které nebyly zřícením mostu odříznuty, upozornili analytici.

Viceprezident pro strategické partnerství a aplikovaný výzkum Daraius Irani uvedl, že z předchozí studie o ekonomickém dopadu baltimorského přístavu vyplývá, že ztráta ekonomické aktivity kvůli uzavření vodních cen v přístavu by mohla činit asi 15 milionů USD (351 miliard Kč) denně, včetně ztráty 1,5 milionu dolarů denně na státních a místních daních.

Někteří analytici se domnívají, že největším problémem při uzavření přístavu bude vývoz uhlí. Loni byl přístav druhým nejvytíženějším americkým přístavem pro vývoz uhlí, které odtud putovalo do Indie, Číny anebo do Evropy. Největším dovozcem byla Indie.

"Velkou otázkou je dopad na Indii, a to více než jakýkoliv globální dopad," řekl agentuře Bloomberg ředitel společnosti Xcoal Energy & Resources Ernie Thrasher. Firma obchoduje s uhlím.

Zatímco hlavní vývozní komoditou z přístavu je uhlí, největší dovozní komoditou je surový cukr. Místní cukrovar Domino Sugar je jedním z největších v USA. Společnost uvedla, že v současnosti má zásoby surového cukru na šest až osm týdnů a že neočekává žádné krátkodobé narušení. V případě dlouhodobějšího uzavření přístavu může využít zásoby ve svých dalších rafineriích a skladech.

Zdroj: Reuters, ČTK, JPMorgan, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Donald Trump představil svůj ekonomický program, pilířem je snížení daní
  Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump včera na konferenci v Detroitu představil hlavní body svého hospodářského programu. Vyslovil se proti regulaci trhu, změnil své dřívější návrhy na daně z příjmu a ohlásil "daňovou revoluci", jakou prý Amerika nepoznala od dob Ronalda Reagana.
 • Donald Trump sráží mexické peso
  Předvolební výsledky republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa sráží mexickou měnu na kolena. Pokaždé, když se zvýší pravděpodobnost jeho zvolení do Bílého domu, mexické peso klesne (měnový pár USD/MXN roste). Latinskoamerické platidlo už je oproti dolaru na historickém minimu a brzy může padnout psychologická bariéra 20 peso za jeden americký dolar.
 • Donald Trump vyzval Fed k dalšímu snížení úrokové sazby
  Kvůli negativním dopadům koronaviru na ekonomiku dnes americká centrální banka (Fed) překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta. Fed se tak rozhodl krátce po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7. Americký prezident Donald Trump na twitteru Fed vyzval k dalšímu snížení úrokové sazby a uvolňování měnové politiky.
 • Do Německa přestal proudit ruský plyn přes Jamal, ceny vystoupily na rekord
  Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se dnes zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu později ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku poprvé překročila 170 eur (zhruba 4290 Kč) za megawatthodinu (MWh).
 • Dopad brexitu na USA se zdá zanedbatelný
  Referendum o vystoupení Británie z Evropské unie vyvolalo nejistotu a zvýšilo rizika pro další vývoj...
 • Dopad konfliktu v Izraeli na ceny ropy by podle analytiků mohl být omezený
  Ceny ropy by v reakci na útok palestinských ozbrojenců z Hamásu na Izrael mohly v pondělí prudce vzrůst. Celkový dopad útoku ale bude pravděpodobně omezený. Řekli to zpravodajské televizi CNBC odborníci na energetiku. To však podle nich platí pouze za předpokladu, že konflikt nebude dále eskalovat.
 • Dopady inflace vnímá drtivá většina Čechů
  Dopady vysoké inflace pociťuje 85 procent Čechů, na 44 procent dopadly změny obsažené ve vládním konsolidačním balíčku. Lidé i nadále chtějí šetřit na potravinách a energiích a omezují návštěvy restaurací. Zároveň se ale proti loňsku zvýšil podíl lidí, kteří věří, že budou letos s financemi vycházet lépe než v předchozím roce. Je jich 37 procent, před rokem to bylo 31 procent, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro Generali Investments CEE, jehož výsledky má ČTK k dispozici.
 • Dopady kroků ECB prý nebudou tak velké
  Dnešní oznámení Evropské centrální banky o nákupu státních dluhopisů nebude mít podle analytiků oslovených ČTK tak silný efekt na podporu evropské ekonomiky, jako například v minulosti v USA. Důvodem je například odlišný evropský přístup k investicím na kapitálových trzích nebo neschopnost vlád provést reformy. Celkově oznámený objem peněz určených na podporu evropské ekonomiky Evropskou centrální bankou byl podle analytiků ovšem nad očekáváním investorů, a trhy tak bezprostředně zareagovaly pozitivně.
 • Dopady prvního kola voleb prý budou na korunu omezené
  Dnešní výsledky prvního kola prezidentských voleb ve Francii by měly mít na vývoj kurzu koruny vůči euru omezené dopady kvůli dozvuku nedávno ukončených intervencí České národní banky. Na světových trzích však zřejmě bude kurz eura až do druhého kola rozkolísaný více než obvykle. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK.
 • Dopady silného dolaru
  Včerejší obchodní seance se ze začátku pohybovala v zajetých kolejích posledních týdnů - výplach na akciích...
 • Do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100 přibyl Avast
  Do prestižního indexu londýnské akciové burzy FTSE 100 včera přibyl se třemi dalšími firmami český výrobce antivirových programů Avast. Čtvrtletní aktualizaci složení indexu po ukončení obchodování oznámil jeho provozovatel FTSE Russell. Avast je první českou firmou v indexu FTSE 100. A je to vůbec poprvé, co v něm figuruje společnost se sídlem v jednom z bývalých evropských sovětských satelitů, připomněl server Patria. Většina společností v indexu má sídlo v Británii nebo Irsku.
 • Do roka se rozhodne, zda je Evropa jednotná
  Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná, anebo nikoli, soudí italský ministr vnitra Matteo Salvini. Klíčové podle něj budou volby do Evropského parlamentu, které se budou konat příští rok v květnu, a vyjednávání o budoucím rozpočtu Evropské unie, uvedl v rozhovoru pro magazín Der Spiegel.
 • Do Řecka se vrátí mise mezinárodních věřitelů
  Podle informací z agentury Reuters se do Řecka již 12. prosince vrátí mise mezinárodních věřitelů.
 • Do řeckých voleb zůstanou měny v pásmech
  Averze k riziku se v průběhu londýnské obchodní seance mírně snížila a to poslalo americkou měnu...
 • Do Říma přiletěl čínský prezident, Itálie se otevírá Číně
  Do Říma včera večer přiletěl na třídenní návštěvu Itálie čínský prezident Si-Ťin-pching. Řím s Pekingem navzdory varování Evropské unie a Spojených států podepíše smlouvu o spolupráci. Jako první stát skupiny G7 se tak připojí ke globální iniciativě One Belt One Road (nová Hedvábná stezka), která pomocí miliardových investic hospodářsky propojuje Čínu s Evropou a posiluje čínský vliv.
 • Dosáhne DAX na nová maxima?
  Německý akciový index DAX se při pohledu na denní graf více jak měsíc obchoduje v bočním trendu, nicméně tendence jsou stále rostoucí. Německý index nyní dělá vše pro to, aby během tohoto týdne vystoupal na nová historická maxima. Nejdřív ovšem bude muset překonat rezistenci rostoucí trojúhelníkové formace. Pokud se mu to nepovede a zamíří směrem dolů, mohl by po překonání supportu trojúhelníku otestovat také rostoucí trendovou linii z listopadu loňského roku. Jaký scénář nakonec uvidíme?
 • Dosáhne EUR/USD do konce roku na úroveň parity?
  Podle přední německé banky Commerzbank se zdá být nepravděpodobné, ale nikoliv nemožné, aby měnový pár EUR/USD atakoval úroveň parity 1,0000 do konce letošního roku.
 • Dosáhne EUR/USD na úroveň 1,2000?
  Měnový pár EUR/USD se při pohledu na týdenní graf aktuálně nachází v blízkosti klíčové rezistence okolo 1,1475. Pokud EUR/USD tuto rezistenci výrazněji prolomí směrem vzhůru, mohl by postupně posílit směrem k psychologicky důležité S/R zóně okolo 1,2000. Tato oblast zároveň koresponduje s klouzavým průměrem SMA 200. Indikátor Stochastic se již ale nachází v překoupené oblasti, což značí, že býci by mohli být vyčerpaní. Uvidíme tak nejprve korekci k nižším úrovním?
 • Dosáhne index S&P 500 na hladinu 2 100?
  Za zkrácený obchodní týden si americký akciový index S&P 500 připsal zisk 0,25 %, za celý listopad posílil...
 • Dosáhne NZD/USD na 0,6500?
  Měnový pár NZD/USD se nyní obchoduje kolem 0,6462. Novozélandský dolar se dostal pod prodejní tlak...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král