Pondělí 19. duben 2021 01:21
reklama
Admiral Markets na Admirals
reklama
Dukascopy
reklama
Capital.com

Zápis z jednání Fedu podpořil korekci dolarových zisků

13.10.2014 08:37  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Minulý týden došlo ke korekci výrazných zisků, které americký dolar získal v rekordní řadě několika týdnu kontinuálního posilování. Z hodnot těsně nad 1,2500 EUR/USD ze začátku týdne do čtvrtečního dopoledne ztratil 2,2 %. K technické korekci předchozích zisků se ještě přidalo opatrné vyznění zápisu z jednání americké centrální banky. Pokles zastavila až dobrá data z amerického trhu práce zveřejněná ve čtvrtek. Ke konci týdne tak dolar znovu získával. Na své předchozí pozice ze začátku týdne se mu však dostat nepodařilo, když týden zakončil na úrovni 1,2620 EUR/USD. Tento týden svou evropskou seanci začíná na 1,2680 EUR/USD.

Ekonomické statistiky z reálných ekonomik eurozóny znovu ukázaly na slabost evropského hospodářského oživení. Zejména údaje z Německa indikují, že ekonomický motor Evropy se zadrhává. Průmyslová produkce se meziměsíčně propadla o 4 %, nové tovární objednávky umazaly 5,7 % a výrazně horší, než se čekalo, byly i výsledky zahraničního obchodu. Vývozy klesly o 5,8 % a dovozy o 1,3 %. Přebytek bilance se srpnu smrsknul na 14,1 mld. EUR. Za nepříznivým výkonem ekonomiky v srpnu částečně stojí negativní kalendářní efekty. Podobně jako v Česku se i v Německu přesunuly některé celozávodní dovolené z července na srpen, což nejsou klasické sezónní faktory schopné postihnout. Nicméně tyto efekty nemohou vysvětlit celý pokles, část musíme připočítat na vrub horším trendům v ekonomice. Jestliže tyto trendy budou nadále pokračovat, výrazně ohrozí křehké ekonomické oživení. Nedařilo se ani francouzskému průmyslu, který sice neklesnul, nicméně v meziměsíčním srovnání pouze stagnoval.

Recese nebo stagnace v eurozóně by mohla oslabit také zatím silné oživení amerického hospodářství. Situace v Evropě si začaly všímat i američtí centrální bankéři. V zápise z posledního jednání FOMC vyjádřili obavy z globálního ekonomického ochlazování a silného dolaru s možným negativním dopadem do růstu americké ekonomiky. Nicméně údaje z amerického trhu práce zatím na zpomalování růstu neukazují. V USA v minulém týdnu přibylo 287 tis. nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti, což překonalo tržní očekávání. Tato statistika se v posledních čtyřech týdnech udržela pod 300 tis. a ukazuje tak na sílu oživení americké ekonomiky, které se přelévá do trhu práce. Počet stávajících žádostí se zmenšil z 2398 tis. na 2381 tis., což také představuje příjemné překvapení. Navíc počet nově otevřených pracovních míst (JOLTS Job Openings) ve Spojených státech v srpnu vzrostl na 4 835 tis. z červencových 4 605 tis.

Rozdílnou fázi ekonomického cyklu ilustrují také vystoupení klíčových představitelů institucí z obou stran Atlantiku. Zatímco američtí centrální bankéři vysvětlují, za jakých podmínek a kdy se začnou zvyšovat úrokové sazby, v Evropě se rozjíždí diskuze o tom, jakými standardními či nestandardními opatřeními odvrátit hrozící deflaci a recesi. MMF, který ve své nové zprávě snížil hospodářský výhled eurozóny na rok 2014 z růstu o 1,3 % na 0,8 %, doporučuje rozšířit programu přímého nákupu aktiv i na státní dluhopisy. Představitelé ECB mezitím volají po strukturálních reformách v zemích eurozóny zejména v Itálii a Francii. Podle některých by také země, které si to mohou dovolit, měly přikročit k fiskálnímu impulzu. Nicméně další uvolňování fiskální i monetární politiky naráží na odpor u představitelů Německa. Spolkový ministr financí Schäuble prosazuje fiskální disciplínu pro eurozónu a kritizuje ECB za program nákupu aktiv.

Data zveřejněná v průběhu tohoto týden by měla znovu potvrdit oživení ve Spojených státech a pozornost trhů by se tak měla udržet na americkém Fedu a jeho dalších krocích. Ostře sledovaná proto budou vystoupení jednotlivých centrálních bankéřů zakončená pátečním vystoupením J. Yellen. I v eurozóně budeme sledovat vystoupení klíčových představitelů. Prezident rady ředitelů ECB M. Draghi vystoupí ve středu. Do té doby bude pozornost mimo jiné upřena k Soudnímu dvoru EU rozhodujícím o programu OMT.

Ve Spojených státech je dnes svátek a nedočkáme se tak zveřejnění žádných ekonomických indikátorů. Nicméně od zítřka každý den přinese nová data z americké ekonomiky. Úterní optimismus malých podnikatelů by měl mírně korigovat svůj vysoký růst ze srpna a posunout se o tři desetiny bodu níže. I středeční maloobchodní tržby by měly vykázat korekci několika měsíců nepřetržitých růstů. Po očištění o prodeje aut, které zaznamenaly silný růst v srpnu, by maloobchodní tržby měly vyskočit o 0,5 % m/m a potvrdit tak dobrou náladu amerických spotřebitelů. Podle odhadů ekonomů SG by americká průmyslová produkce září měla vymazat svůj nečekaný pokles ze srpna. Pomoc by tomu měla zejména zvýšená aktivita v továrnách mimo automobilový sektor a v dolech. Navíc teploty v září naznačují vyšší výrobu tepla a energií. Celkově by si průmyslová produkce měla polepšit o 0,5 % m/m a míra využití výrobních kapacit by měla vzrůst o 0,5 % m/m. I počet nově zahájených staveb by měl korigovat zklamání, které přinesl v srpnu, když v meziměsíčním vyjádření klesnul o 14,4 %. Očekáváme, že v září vymazal většinu tohoto poklesu a vzrostl o 9,8 %. Stejně tak počet nových stavebních povolení by měl být v září oproti srpnu o 5,7 % vyšší.

V pondělí v Evropě zasedne euroskupina, aby znovu projednala řecky a kyperský program. Navíc bude projednán nový investiční program navržený předsedou nové komise Junckerem. Nejdůležitějším bodem programu pak budou návrhy rozpočtů členských států EU. Z dat se dočkáme údajů o průmyslové produkci za celou eurozóny. Ty budou vzhledem k velmi slabým výsledkům Německa v srpnu poměrně slabé. Očekáváme, že evropský průmysl snížil svůj výstup o 1,5 % m/m. Finální odhady by měly potvrdit zpomalení růstu jádrových cen v eurozóně na 0,7 % y/y. Celková inflace by měla skončit také beze změny oproti předběžným odhadům na 0,3 % y/y. Bez velkého překvapení by měla přijít finální statistiky německé inflace, která podle předběžných údajů meziměsíčně stagnovala, a finální údaje by tento odhad měly pouze potvrdit. Německý ZEW index by v říjnu měl zaznamenat další výrazné oslabení. Ve složce hodnotící současnou situaci by měl klesnout z 25,4 bodů na 5,5 a ve složce očekávání z 6,9 bodů na -2,5. Takový vývoj už naznačil indikátor důvěry Sentix a nepomohla ani špatná data o průmyslové produkci a továrních objednávkách.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

 

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zápis ze zasedání Fedu nenaznačil možnost rychlejšího zvyšování sazeb
  Americké trhy zahájily včerejší obchodování poklesem v reakci na slova prezidenta Donalda Trumpa, že uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou nebude tak jednoduché, jak se zdálo. V závěru obchodování však trhům dodal druhý dech zveřejněný zápis ze zasedání Fedu, který nenasvědčuje rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Index Dow Jones vzrostl o 0,2 %, S&P 500 získal 0,3 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,6 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo sektoru utilit a technologickým společnostem, když si shodně připsaly 0,9 % hodnoty. Neúspěšně dopadly finanční instituce (-0,6 %) a telekomunikační firmy (-0,4 %).
 • Zápis ze zasedání Fedu oslabil dolar
  Kurz eura proti dolaru v průběhu evropského obchodování spadnul přibližně o půl procenta a dostal se až na úroveň 1,1350 EUR/USD...
 • Zápis ze zasedání Fedu potvrdil výhled pro snížení sazeb
  Projev šéfa Fedu Powella, i následné zveřejnění minutes, utvrdily investory v tom, že je červencové snížení sazeb hotovou záležitostí. Zápis z minulého zasedání prozradil, že se řada členů FOMC shodla na tom, že důvody ke snižování sazeb sílí kvůli zhoršujícímu se ekonomickému výhledu. Členové FOMC tak počítali s tím, že je třeba v blízké době tuto skutečnost reflektovat právě do nastavení úrokových sazeb. Ne všichni byli ale holubice. Pár členů podle zápisu o nutnosti snížení sazeb stále není přesvědčeno.
 • Zápis ze zasedání Fedu, Řecko jedná s Ruskem, začíná výsledková sezóna, analýza EUR/USD, ROPY
  Evropská centrální banka (ECB) včera zveřejnila čísla programu kvantitativního uvolňování (QE). Banka v březnu na...
 • Zápis ze zasedání FOMC: Ekonomika zůstává stále utlumená, dolar pokračuje v posilování
  Ve 20. hodin byl zveřejněn zápis z červencového zasedání FOMC, který však nepřinesl mnoho překvapení. Dle očekávání bylo jednomyslně rozhodnuto o zachování výše úrokových sazeb. Zde jsou hlavní body zápisu:
 • Zápis ze zasedání FOMC: Fed se neobává růstu inflace ani výnosů
  Zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC nepřineslo na finanční trhy příliš volatility. Pokud se podíváme na detaily, tak slova jako "zvýšení", "tapering", nebo "normalizace" se v textu nevyskytují. To ostatně koresponduje s krátkým shrnutím, které bylo zveřejněno bezprostředně po zasedání.
 • Zápis ze zasedání FOMC prozradil, že debata směřovala ke stanovení termínu ukončení uvolňování měnové politiky
  Zápis ze zářijového zasedání americké centrální banky nepřinesl výrazné překvapení. Debatovalo se o správném termínu ukončení měnové politiky. Někteří centrální bankéři byli znepokojeni vysokými sázkami trhů na další uvolňování měnové politiky. Několik členů FOMC tak navrhlo, že by měl Fed naznačit termín ukončení uvolňování měnové politiky. Mimo to zápis ukázal, že několik členů nechtělo snižovat úrokové sazby vůbec. To by mohlo indikovat, že někteří centrální bankéři podporující zářijové snížení sazeb by už nemuseli hlasovat pro další uvolňování měnové politiky v tomto roce.
 • Zápis ze zasedání FOMC přinesl na trhy klid, US akciové trhy konsolidují
  Dominující událostí v uplynulém zkráceném obchodním týdnu bylo jedno z osmi ročních zveřejnění zprávy FOMC. Po minulých volatilních týdnech přijaly trhy novinky v relatilvním klidu. Klíčové US indexy nejprve reagovaly poklesema, ale ztráty brzy smazaly.
 • Zápis ze zasedání RBA naznačuje, že před jakýmkoli snížením úrokových sazeb vyčkává banka na zprávu o inflaci
  17. 04. 2012Zlatým hřebem asijskéseance bylo dnes zveřejnění zápisu z dubno...
 • Zápis z jednání Fedu podpořil dolar
  Americký dolar nejdříve pomalu mazal své ztráty z předchozích dní. Po zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC zaznamenal...
 • Zápis z jednání Fedu popíše diskuzi ohledně rizik prognózy
  Během včerejšího dne nakonec kurz eura vůči dolaru zůstal na úrovni kolem 1,1400 EUR/USD. Euro sice po ranních nad očekávání špatných číslech...
 • Zápis z jednání FOMC naznačuje, že v listopadu nejspíše dojde k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování
  Pro dolar bylo obchodování přes noc smíšené a před zveřejněním zápisu z jednání FOMC dolar mírně zpevňoval. Mírně n...
 • Zápis z jednání FOMC žádné zvraty nepřinese
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn zápis z posledního zasedání americké centrální banky. Ten však přesvědčení trhů, že se v prosinci dočkají zvýšení sazeb, již nezvyklá. Data budou pravděpodobně smíšená, pozitivně by mohly překvapit prodeje nových domů. Evropský index PMI v listopadu podle našeho odhadu jednu desetinu ztratil, i tak však zůstává konzistentní s růstem HDP v Q416 o 0,4 %.
 • Zápis z jednání maďarské centrální banky naznačí, zda bude MNB ve snižování sazeb pokračovat
  Kurz koruny vůči euru se včera držel ve velmi úzkém pásmu 27,02 – 27,03 CZK/EUR. Žádná domácí data zveřejněna nebyla, a tak kurz koruny ve srovnání...
 • ✍️ Zápis z posledního zasedání ECB - klíčové body
  Dnešní zápis z posledního zasedání ECB nepřinesl mnoho překvapení. Během posledního zasedání diskutovala bankovní rada o tom, že pandemie by mohla mít dlouhodobý negativní efekt na poptávkové i nabídkové straně ekonomiky. Potenciál růstu by tak mohl být dále redukován. Centrální bankéři zdůraznili, že jakýkoliv pocit uspokojení ze současné situace by mohl být škodlivý. Bankéři současně vidí současné stimuly jako efektivní, nicméně existuje riziko vedlejších efektů a "klesajících výnosů" z těchto opatření. Celkově vidí bankovní rada zvýšená rizika okolo dalšího ekonomického vývoje. Inflace by měla klesnout do negativního teritoria na delší dobu, než kde je ECB viděla ještě v zářijových projekcích.
 • Zápis z posledního zasedání Fedu posílá akcie dolů
  Začátek včerejší americké seance nebyl pro akcie úspěšný, když index S&P 500 ztrácel až jedno procento. Nicméně se mu ztráty podařilo poměrně rychle vymazat a nakonec včerejší obchodování zakončil bez výraznějších změn. Oproti úternímu zavíracímu kurzu ztratil pouhé tři setiny procenta. Pomohly mu k tomu především finanční tituly, které si polepšily o 0,9 %. Po zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu byla patrná tendence k mírnému vyprodávání akciových titulů, když ten poukázal na více jestřábí rétoriku ohledně vrcholu úrokových sazeb. Klíčová úroková sazba by se měla v letech 2020 i 2021 držet nad jejich odhadem dlouhodobé sazby.
 • Záplava dat z Japonska, Asijské a Americké akcie mírně pod tlakem
  Asijské seanci dnes ráno naprosto dominovalo makro z Japonska. Celkový výstup je ale smíšený. Na jednu stranu jsme se dočkali pádu průmyslová produkce, která klesla o 0,9 %, což je největší meziměsíční propad za poslední čtyři roky, který znamená, že meziročně produkce klesá už o 4,6 %. Tento report je v kontrastu s výsledky z Číny, kde průmyslová produkce začala výrazně zrychlovat.
 • Záplavy, hurikán a severokorejské rakety sráží fundamentální ukazatele
  Pokračující záplavy v Houstonu, čtvrtém největším americkém městě se zhruba 6-7 miliony lidí, představují natolik obrovskou katastrofu, že možná dojde k alespoň dočasnému zvýšení dluhového stropu. Tato situace změnila vyhlídky, protože přetrvávající hurikán – který zřejmě ještě několik dní potrvá – zasáhl statisíce lidí, kteří nemají přístřeší a potřebují nutnou pomoc. Federální fondy budou muset platit, protože řada okresů je prohlášena za oblast federální katastrofy, a proto bude třeba z veřejných zdrojů financovat místní infrastrukturu i federální budovy.
 • Započal formální odchod Velké Británie z EU
  Americké akciové trhy v poslední seanci minulého týdne uzavřely v červeném, přesto ale celkově za týden přidaly zisky více než 1 %. Pakliže bychom se podívali na to, jak se trhům dařilo první kvartál roku 2017, pak si investoři nemají příliš na co stěžovat. První kvartál byl úspěšný a indexy připsaly zhruba 5 % zisk. Podle některých analytiků se nicméně americká ekonomika začne brzy potýkat s problémy, budou které více či méně spojeny s kontrovezrními kroky nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
 • Za poklesem burzovního indexu byly hlavně akcie Erste a ČEZ
  Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu oslabila, index PX klesl o 0,86 procenta na 1058,89 bodu. Dolů ho táhly především akcie Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes mírně zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets na Admirals