Středa 23. července 2025 19:03
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč

Trumpova cla jako ekonomický stín nad Evropou, platit mají už od příštího pátku. Zpomalí růst, ale krátkodobě zlevní život

23.07.2025 12:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropa zadržuje dech. Hrozba amerických cel ve výši až 30 procent na evropské zboží, kterou znovu oživil Donald Trump, nabývá čím dál reálnějších obrysů. Zatímco Brusel se snaží do poslední chvíle vyjednat kompromis, Washington kreslí jasné kontury. Podle amerického ministra obchodu Lutnicka je 1. srpen pevně stanoven jako den, kdy mají cla vstoupit v platnost.

Analýza Oxford Economics naznačuje, že zavedení cel v této výši by srazilo tempo růstu eurozóny až o 0,3 procentního bodu ročně, a to po dobu dvou let. V situaci, kdy evropská ekonomika balancuje na hraně stagnace, by šlo o zásah, který už nelze ignorovat.

Nejtvrdší ránu by utržila exportní odvětví. Ekonomiky EU jsou těsně provázané a jakýkoli pokles objednávek z USA se okamžitě propíše do celého výrobního řetězce. Například útlum poptávky po automobilech by zasáhl německé producenty, což by následně dopadlo i na jejich dodavatele, třeba z Česka. Právě tuzemské průmyslové firmy, které už dnes bojují s úbytkem zakázek, by mohly čelit dalšímu ochlazení.

Jenže největší škody by nenapáchala samotná cla. Mnohem destruktivnější bývá nejistota. Firmy brzdí investice, zpomalují nábor, odkládají rozvojové projekty. To se promítá do každodenní reality: méně nových pracovních míst, zdrženlivější banky, utlumený růst mezd. Dopad, který nezůstane jen na stránkách hospodářských statistik.

Evropská unie zatím hraje opatrně a odvetná cla nezavedla. Důvod je nasnadě. Brusel nechce riskovat rozkol uvnitř Unie ani vyšší škody. Například Irsko má silné vazby na americký farmaceutický sektor, který by se v případě odvety mohl dostat pod palbu. Unijní strategie se proto nyní soustředí spíše na alternativní nástroje, třeba omezení přístupu amerických firem na evropský trh služeb. K tomu by EU mohla využít i nástroj proti ekonomickému nátlaku ACI.

Právě služby hrají v transatlantickém obchodě stále významnější roli. Podle údajů Kielského institutu dosáhl v roce 2024 jejich objem mezi EU a USA 817 miliard eur, téměř stejně jako v případě zboží (867 miliard). V oblasti služeb však USA dlouhodobě těží z výrazného přebytku, který se pohybuje kolem 150 miliard eur ročně. Jinými slovy, Američané na službách s Evropou vydělávají více, než tratí na zboží.

Evropa tak v rukou drží silnou kartu. Může Spojeným státům nabídnout výhody při vstupu na evropský trh služeb a zároveň jasně signalizovat, že pokud cla skutečně přijdou, mohou být tyto dveře přibouchnuty. Klíčovou roli zde hrají digitální služby, které představují více než tři čtvrtiny celkového objemu. A právě v této oblasti dominují americké giganty jako Amazon, Microsoft či Google. Jejich omezení by mělo mnohem výraznější dopad než cokoliv, co může Brusel uvalit na jednotlivé produkty.

Paradoxně by zavedení cel mohlo přinést i jeden vedlejší efekt: krátkodobé zlevnění života v Evropě. Oxford Economics upozorňuje, že opatření by mohlo mít mírně dezinflační účinek kvůli nižší poptávce, utlumeným investicím a posilujícímu euru. To by otevřelo prostor pro další snižování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky. Hypotéky a spotřebitelské úvěry by mohly ještě o něco zlevnit. V peněžence spotřebitele by to byl vítaný bonus, byť jen přechodný.

To, že firmy s novými cly už dnes kalkulují, potvrzují i konkrétní kroky globálních hráčů. Britsko-švédská AstraZeneca oznámila investici 50 miliard dolarů do rozšíření výroby a výzkumu v USA. Klíčovým projektem bude závod ve Virginii zaměřený na léky proti obezitě, ale firma rozšíří aktivity i v dalších státech. Následuje tak švýcarské farmaceutické giganty Novartis a Roche, které rovněž přesouvají část kapacit do USA v reakci na Trumpovu výzvu k návratu výroby. Washington navíc zvažuje až 200procentní clo na dovoz léků a firmám by dal jen krátké přechodné období.

Trumpova cla tak nejsou jen epizodní přestřelkou ve světové obchodní válce. Mohou zásadně přetvořit rovnováhu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Přesměrovat investice, změnit obchodní toky, posunout těžiště výroby. A běžného občana se to týká víc, než si možná myslí. Cla sice neuvidí přímo na cenovce v obchodě, ale velmi rychle je pocítí na výplatní pásce, při žádosti o hypotéku nebo v otázce, jestli jeho firma ještě za rok bude potřebovat jeho práci.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trumpova administrativa se zavazuje prosazovat „reset“ ve WTO
    Trumpova administrativa bude usilovat o rozsáhlou novelizaci „zastaralých celních praktik“ ve Světové obchodní organizaci. Chce napravit roky neférového zacházení se spojenými státy.
  • Trumpova administrativa stupňuje opatření proti Číně a zvyšuje hospodářské napětí
    Trumpova administrativa zintenzivnila opatření namířená proti Číně a zavedla řadu politik týkajících se investic, obchodu a dalších strategických odvětví, což zvyšuje pravděpodobnost zvýšeného napětí mezi Spojenými státy a jejich předním ekonomickým konkurentem.
  • Trumpova administrativa zachovává omezení výroby společnosti Boeing ✈️
    Sean Duffy, kterého Trump jmenoval americkým ministrem dopravy, potvrdil, že Trumpova administrativa prozatím nezmění omezení výroby uložená společnosti Boeing, týkající se jejího vlajkového modelu letadla Boeing 737 MAX.
  • Trumpova administrativa zasahuje do námořní dopravy: Nové poplatky míří na čínská plavidla a zahraniční lodě
    Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se dále prohlubuje. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oznámila plán na zavedení poplatků za kotvení čínských lodí v amerických přístavech, což by mohlo zásadně narušit globální námořní trasy a negativně ovlivnit dodavatelské řetězce po celém světě.
  • Trumpova autorita byla vážně podryta
    V této analýze se pokusím vysvětlit, proč je zrušení globálních cel Donalda Trumpa pro americký dolar spíše špatné než dobré. Na první pohled se může zdát, že zrušení obchodních cel znamená konec globální obchodní války. Pokud by trh při každé zprávě o eskalaci panikařil a prodával dolar, americká měna by teď měla jednoznačně posilovat. Ve skutečnosti však účastníci trhu mohou mít úplně jinou logiku.
  • Trumpova celní smršť: 20 % na EU, 54 % na Čínu, 25 % na auta…
    Donald Trump včera opět ukázal, že umí překvapit. V Růžové zahradě Bílého domu sice panovala velmi uvolněná atmosféra, ale z úst amerického prezident vypadávala velmi tvrdá opatření. Kromě potvrzeného 25% cla na automobily dostali hlavní obchodní partneři USA naloženo, když např. Čína bude čelit clům v celkové výši 54 %, EU 20 %, Japonsko 24 %, Korea 25 %, Švýcarsko 31 %, Vietnam 46 % atd.
  • Trumpova celní válka vyhnala zlato na nový rekord
    Zlato vzrostlo v pátek na rekordní hodnotu přes 3 200 dolarů za troyskou unci. Investoři se stahují k bezpečným aktivům, protože se prohlubují obavy z obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem po vyhlášení cel Donaldem Trumpem.
  • Trumpova cla by českou ekonomiku silně zasáhla
    Prezident Trump se rozhodl uvalit v podstatě plošná cla na dovoz do USA. Ty negativně ovlivní celou EU a zprostředkovaně i Českou republiku, která jinak do Spojených států přímo vyváží jen malou část svého zboží. S ohledem na přetrvávající nejasnosti kolem konečné podoby cel a nejistotu spojenou s odhadem citlivosti české ekonomiky na jejich zavedení prezentujeme v této analýze několik možných scénářů. Z našich výpočtů vyplývá, že uvalení plošné celní sazby na dovozy do USA ve výši 10 % by vedlo k poklesu české ekonomiky v rozsahu 1-2 %, při 20% plošné sazbě by se pak ztráty vyšplhaly na 2-4 %. Současná podoba amerických opaření přitom podle nás pro dovozy z EU indikuje efektivní celní sazbu na úrovni 10-15 %. To by podle našich odhadů znamenalo pokles českého HDP v rozmezí 1-3 %. Nejvíce zasažena by zřejmě byla odvětví s vysokým podílem na tuzemských vývozech, jako je automobilový, strojní a elektrotechnický průmysl.
  • Trumpova cla by Spojené státy vrátila do 30. let minulého století, střelila by USA do nohy. Nakonec by z nich totiž profitovaly jen tři z 50 států USA: Aljaška, Wyoming a Severní Dakota
    Pravděpodobnost vítězství Donalda Trumpa v zítřejších prezidentských volbách v USA sice v posledních dnech poklesla, nicméně stále se pohybuje kolem 50 procent. Jen o něco nižší pravděpodobnost tak má zavedení cel, jaká Spojené státy nepamatují od 40. let minulého století. Trump totiž z dramaticky navýšených cel učinil v rámci předvolební kampaně středobod svých slibů v ekonomické oblasti. Samozřejmě, může jít jen o předvolební rétoriku, nicméně pravděpodobnost toho poměrně nízká. Mnohem spíše by Trump nová cla zaváděl. Argumentuje totiž soustavně, že cla povedou k masivní tvorbě pracovních míst v USA.
  • Trumpova cla by v Evropě poškodila nejvíce Německo, prohloubí zaostávání EU za USA, varuje Fitch Ratings
    Na ekonomiku EU se dost možná řítí další pohroma. Po covidu a energetické krizi tentokrát spočívá v možném návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Pokud by Trump v úřadu zavedl univerzální cla i na zboží z EU, čímž v kampani hrozí, z evropských ekonomik nejvíce poškodí Německo. Vyplývá to z analýzy, kterou ratingová agentura Fitch Ratings zveřejnila v pátek.
  • Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího
    „Cla jsou jen příznakem hlubší krize pod povrchem. Světový řád, na který jsme si zvykli se drolí a pokud to politici neuřídí, může být výsledek horší než pouhá recese,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Trumpova cla již toto léto mohou Čechům zlevnit dovolené, pohonné hmoty i letenky
    Vrcholná turistická sezóna se pomalu, ale jistě blíží a letos ji zásadně mohou ovlivnit nová cla Spojených států. Ta americký prezident Donald Trump oznámil tuto středu, v rámci takzvaného Dne osvobození.
  • Trumpova cla mohou Česko dostat na pokraj recese, ztráta tuzemské ekonomiky může být ve stovkách miliard
    Světová obchodní válka se stupňuje. Spojené státy včera oznámily nejvýraznější navýšení cel za poslední století. Přitom už dosavadní cla Trumpovy administrativy zvedla průměrnou celní sazbu uplatňovanou ze strany USA nejvýše od přelomu 30. a 40. let minulého století.
  • Trumpova cla mohou způsobit zdražení benzínu v USA
    Prezident Donald Trump oznámil 3. března zavedení cel ve výši 25 % na dovoz z Kanady a Mexika, s výjimkou energetických produktů z Kanady, které budou zatíženy 10% clem. Tato cla, platná od 4. března, vyvolala obavy mezi americkými rafineriemi, které jsou závislé na dovozu ropy z těchto dvou zemí.
  • Trumpova cla na EU poškodí nejvíce z unijních zemí Českou republiku. Připraví ji až o 200 miliard ročně a mohou ji přivést na pokraj recese, plyne ze studie Oxford Economics
    Americký prezident Donald Trump předevčírem zopakoval svoji hrozbu zavedení cel na dovoz z EU. Evropská unie podle něj vznikla proto, aby Spojené státy odírala, což nechce dále tolerovat. Pokud by u takto nezvykle ostré rétoriky setrval, těžko sázet na to, že na dovoz z EU zavede cla jen mírná a selektivní. Spíše je nutno počítat se cly plošnými. To, že je schopen plošná cla zavádět bez ohlášení, prokázal Trump včera, kdy nečekaně oznámil dodatečné desetiprocentní clo na veškerý dovoz z Číny. Dovoz z Číny tak bude v USA podléhat celkové celní sazbě už 33 procent.
  • Trumpova cla na zboží z EU jsou varováním pro Česko a jeho plány s digitální daní
    Spojené státy zavedou odvetná cla na evropské zboží. Zatím však nejde o transatlantickou obchodní válku, byť její pravděpodobnost narůstá. Světová obchodní organizace povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy dolarů ročního dovozu.
  • Trumpova cla otřásají světem, stejně jako chystané masivní zbrojení Evropy
    Svět se ocitá v obchodní válce, která v éře moderní globalizace nemá obdoby. Vždyť Spojené státy jako největší ekonomika světa nyní aplikují průměrnou celní sazbu, která je nejvyšší od roku 1943. A to je jenom začátek.
  • Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
    Netrvalo to ani dvacet čtyři hodin a Trumpova reciproční obchodní cla jsou znovu v platnosti. Rozhodnutí amerického federálního soudu pro mezinárodní obchod o neplatnosti cel totiž včera dočasně pozastavil odvolací soud. Stalo se tak bez konkrétního zdůvodnění, žalobcům však soud nařídil, aby do 5. června dodali konkrétní argumenty, Trumpově administrativě pak do 9. června. Jak významnou překážkou je pro Trumpovu obchodní politiku jeho spor se soudní mocí?
  • Trumpova cla pod lupou: Jaké sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
    Americká obchodní politika zůstává hlavním tématem trhů, málokdo ale tuší, jaké efektivní celní sazbě vlastně jednotlivé země čelí. Prezident Trump totiž svými chaotickými kroky, kdy celní sazby navyšuje, snižuje, nebo odkládá, vytvořil extrémně nepřehledné prostředí. Proto jsme se rozhodli analyzovat tvrdá data z amerického celního úřadu, jež berou v potaz hodnotu dováženého zboží zatíženého tarify a konkrétní výši skutečně zaplacených cel na hranici.
  • Trumpova cla pořád Česko mají stát dramaticky méně než Green Deal. Jejich náklady jsou 3,4krát nižší než náklady dekarbonizace, plyne z vládních údajů
    Nová cla amerického prezidenta Donalda Trumpa, kvůli nimž jsou nyní světové burzy a trhy už takřka v panice, mají citelně dolehnout i na českou ekonomiku. Přesto ale jejich nákladnost pro tuzemské hospodářství nelze srovnávat s náklady Green Dealu. Plyne to z aktuálních údajů české vlády.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
iFOREX
HOTFOREX
Forex Metal
reklama
RebelsFunding NEW