Pondělí 12. května 2025 16:12
reklama
Fintokei Payouty
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei Payouty

Týdenní výhled pro pár EUR/USD: Údaje o vývoji inflace v USA a osud "velkých cel"

07.04.2025 07:33  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Minulý týden se pár EUR/USD obchodoval v cenovém rozpětí téměř 400 pipsů. Týdenní minimum bylo na úrovni 1,0779 a maximum na 1,1147. Týden uzavřel téměř uprostřed tohoto pásma, na úrovni 1,0961.

Ačkoli z technického hlediska býci na EUR/USD vyhráli toto kolo (otevírací cena byla 1,0826), toto vítězství je spíše symbolické, protože medvědi dokázali neutralizovat růstový impuls. Za současných podmínek se vyhlídky na býčí trend jeví jako nejasné — stejně tak i možnost trvalejšího poklesu ceny. Vše závisí na Donaldu Trumpovi, přesněji řečeno na osudu "velkých cel", která mají vstoupit v platnost 9. dubna. Významnou roli mohou sehrát i data o inflaci v USA, která budou zveřejněna ve čtvrtek a v pátek. To jsou klíčové události nadcházejícího týdne.

analytics67f26310c091a.jpg

V sobotu 5. dubna oficiálně vstoupila v USA v platnost tzv. základní 10% cla, která se vztahují na širokou škálu dováženého zboží. Tato cla čelila jen minimálnímu odporu, s výjimkou několika pouličních protestů v USA, takže jejich zavedení pravděpodobně výrazně neovlivní směnný kurz EUR/USD. Hlavní pozornost se soustředí na významná individuální cla, která se mají dotknout přibližně 60 zemí a jejichž aktivace je naplánována na tuto středu.

Klíčové slovo zde je "naplánováná". Nadcházející týden ukáže, zda se události budou vyvíjet směrem k eskalaci nebo deeskalaci – tedy například ke zpoždění zavedení cel v návaznosti na výsledky jednání.

Včera Donald Trump zahájil diskuse o zmírnění cel s několika zeměmi, včetně Indie, Vietnamu a Izraele. Indonésie a Kambodža navíc vyjádřily ochotu svá cla snížit.

Pokud budou tato jednání úspěšná, americký dolar by mohl získat dočasný oddechový čas a prodejci EUR/USD by se mohli pokusit stáhnout pár zpět do oblasti 1,08. Je však třeba být opatrný s těmito korekcemi směrem dolů, pokud Washington nedosáhne významných dohod s hlavními obchodními partnery USA, jako jsou Čína, EU a Kanada. V tomto směru nebyl zaznamenán žádný pokrok a dolar zůstává zranitelný kvůli rostoucímu riziku recese.

Jak je známo, Čína odpověděla na americká cla ve výši 54 % zavedením vlastních cel ve výši 34 %. Peking zároveň zařadil 11 amerických společností na seznam "nedůvěryhodných subjektů", zavedl vývozní kontroly na 16 amerických firem (fakticky blokujících vývoz čínského zboží dvojího užití) a zahájil antidumpingové šetření týkající se dovážených rentgenových trubic pro CT skenery z USA.

Ačkoli čínští představitelé uvedli, že jsou "otevřeni jednáním", dosud se neobjevily žádné informace o tom, že by nějaký formální vyjednávací proces skutečně probíhal.

Evropská unie zaujala měkčí postoj, ale dosud také nezahájila formální jednání. Ministři obchodu zemí EU se mají sejít v pondělí (7. dubna), aby projednali další postup.

Kanada zavádí 25% clo na americká auta, která nesplňují podmínky dohody CUSMA. Kanadský premiér Mark Carney vyjádřil přesvědčení, že Bílý dům pravděpodobně nezmění svou současnou celní politiku, pokud nebude zřejmé, že americké rodiny a pracovníci čelí vážným dopadům.

Z toho vyplývá, že přestože některé země zahájily jednání, osud "velkých cel" zůstává nejistý. Pokud se klíčovým zemím nepodaří přesvědčit Trumpa, aby jejich zavedení odložil (nebo souhlasil s jejich snížením či zrušením) do 9. dubna, obchodní válka vstoupí do nové fáze eskalace. Mimochodem, čínská odvetná cla ve výši 34 % vstoupí v platnost 10. dubna, což dává Washingtonu a Pekingu pouze tři dny na dosažení kompromisu.

Za zmínku také stojí, že od 3. dubna USA uvalily 25% cla na dovoz automobilů (stejná sazba bude od 3. května platit i na automobilové součástky). Tato opatření budou nadále vyvíjet tlak na americký dolar a ovlivňovat americký automobilový průmysl.

Jinými slovy, finanční svět stojí na nové křižovatce: buď dojde k deeskalaci (prostřednictvím individuálních dohod a snížení/zrušení cel), nebo k eskalaci (všechny oznámené celní sazby vstoupí v platnost).

Druhý scénář by měl výrazně negativní dopad na dolar, protože by znovu vyvolal obavy z recese. Například JPMorgan už zvýšila pravděpodobnost recese v USA na 60 % (oproti 40 % před "Dnem amerického osvobození"). Podle ekonomů z Barclays pak USA čelí riziku stagflace: inflace by letos mohla přesáhnout 4 %, zatímco HDP by se ve 4. čtvrtletí mohl propadnout – což odpovídá scénáři recese.

Donald Trump mimochodem dnes varoval, že Američany čekají "těžké časy". Podle něj země prochází "ekonomickou revolucí", která "nebude snadná". Věří však, že USA nakonec dosáhnou "historického výsledku". Kdy přesně by k tomu mělo dojít, ale nespecifikoval.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell ve svém pátečním projevu přednesl ponurý výhled. Přiznal, že cla zavedená Bílým domem byla mnohem vyšší, než se očekávalo, a že jejich dopady budou pravděpodobně vážnější. Souhlasil s většinou analytiků, kteří předpovídají vyšší inflaci a zpomalení hospodářského růstu. Podle Powella zůstává rozsah a délka těchto negativních dopadů nejasná.

Trhy budou tento týden vnímat americká inflační data optikou Powellových komentářů. Klíčové údaje o vývoji inflace budou zveřejněny ve čtvrtek (CPI) a v pátek (PPI). Očekává se, že meziroční CPI v březnu zpomalí na 2,6 % (z únorových 2,8 %). Jádrový CPI by měl klesnout z 3,1 % na 3,0 %. Index výrobních cen (PPI) by měl vykázat podobný vývoj – celkový PPI se očekává na úrovni 3,0 % a jádrový PPI na 3,2 %. Pokud by inflace nečekaně zrychlila, riziko stagflace by výrazně vzrostlo – zejména pokud "velká cla" vstoupí v platnost.

Závěrem lze říci, že nadcházející týden bude pravděpodobně stejně volatilní jako ten předchozí. Odhadnout směr páru EUR/USD je však prakticky nemožné, protože výsledek probíhajících jednání o clech zůstává nejasný.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týdenní výhled: Německá povolební i britská brexitová diskuze, euroinflace. S čím přijde ČNB?
    Nový týden začíná po německých parlamentních volbách. Výsledky naznačují, že očekávaný vítěz, CDU/CSU, bude dávat dohromady koalici s liberální FDP a zelenými. Pokud vezmeme v úvahu varianty, které byly před volbami ve hře na základě průzkumů, tak je to spíše lehce negativní výsledek. Žádné dramatické překvapení se však nekoná a ani tržní reakce není výrazná.
  • Týdenní výhled: Německo - HDP, USA - Maloobchodní tržby
    Tento bude týden ve středu odtajněn HDP Německa za loňský rok. Růst HDP celkově zůstává slabší. Oslabení růstu čínské,...
  • Týdenní výhled: Německo Ifo, USA spotřebitelský sentiment, nové domy
    Všechny důležité ek. informace Německa/eurozóny a USA jsou soustředěny na úterý. Srpnový Index Ifo Německa má stále pr...
  • Týdenní výhled pro americký dolar
    Hitparáda amerických zpráv a událostí bude pokračovat. Stále mám za to, že nejvýznamnějším faktorem na trhu jsou rozhodnutí Donalda Trumpa. Stačí porovnat cenové pohyby obou instrumentů v obdobích, kdy Trump aktivně zaváděl cla, s obdobími, kdy mlčel, abychom pochopili, jak důležitá je tyto zprávy pro trh. Minulý týden tento postřeh jen potvrdil, protože všechny klíčové zprávy z USA vyvolávaly naprosto nekonzistentní reakce. Z toho vyvozujeme, že ve skutečnosti žádná reakce nepřišla a trh obchodoval v souladu s Trumpovým tichem. Americký dolar si mírně polepšil, ale ne výrazně.
  • Týdenní výhled pro Austrálii a AUD
    V úterý zasedá australská centrální banka (RBA). Ta na svém předchozí květnové schůzi snížila základní úrokovou s...
  • Týdenní výhled pro Británii a GBP
    Centrální banka bude kromě eurozóny rovněž zasedat ve Velké Británii (BoE). Půjde o poslední zasedání britské ban...
  • Týdenní výhled pro britskou libru
    Britská libra si vede ještě lépe než euro. Trh neustále nachází další důvody pro zvyšování poptávky po libře, i když euro stále stagnuje. Proto je mimořádně obtížně i jen doufat v korekční vlnu. Vlnová struktura je spíše formální, protože veškerý pohyb nyní závisí výhradně na Donaldu Trumpovi. Aktuálně bychom měli očekávat formování třetí vlny nového vzestupného segmentu trendu, ale jak se bude nástroj chovat, pokud Trump začne rušit cla?
  • Týdenní výhled: Prodeje existujících/nových domů
    Ve skromném týdenním vánočním makroekonomickém kalendáři jsou na programu Prodeje existujících a nových domů USA za li...
  • Týdenní výhled pro euro
    Euro se už několik týdnů pohybuje v bočním pásmu. Zdá se, že na to upozornil už každý analytik a poznamenal, že bez zpráv od Trumpa není na trhu žádný pohyb, a to doslova. Ekonomických údajů bylo (jako vždy) dostatek. Spojené státy minulý týden zveřejnily značné množství důležitých údajů. Americký dolar do konce týdne mírně posílil, ale očekával jsem jinou reakci trhu. Zpravodajské pozadí je pro trh důležité očividně jen tehdy, když se týká obchodní války nebo jiných významných a nečekaných rozhodnutí Donalda Trumpa. Není jisté, jak dlouho trh bude ještě čekat. Fakt, že poptávka po americkém dolaru v poslední době mírně vzrostla, mi nepřipadá zvlášť důležitý. Rozložení vln na instrumentu EUR/USD stále naznačuje růstový segment trendu, ale ani ten nemá primární význam – Trump ho může snadno narušit.
  • Týdenní výhled pro euro
    Bude mít zpravodajské pozadí v nadcházejícím týdnu vůbec nějaký význam? Domnívám se, že trh aktuálně nemá o ekonomická a fundamentální data přílišný zájem. Zamysleme se: zásadní události, jako zasedání Evropské centrální banky a Federálního rezervního systému, trh ignoroval. Data z amerického trhu práce a nezaměstnanosti nevyvolala žádnou výraznou reakci. Jaká je tedy šance, že například zprávy o průmyslové výrobě nebo inflaci v Německu způsobí pohyb na trhu? Podle mého názoru se trh soustředí výhradně na Donalda Trumpa a jeho obchodní válku. Ačkoli americký prezident v poslední době žádná nová cla nezavedl, trh se od tohoto tématu nedokáže odpoutat, protože konečné řešení je stále v nedohlednu.
  • Týdenní výhled: příznivá data USA, překvapí ECB?
    Hned první zářijový den bude aktivita na trzích ochromena, dnes je totiž v USA na programu Svátek práce. Akciové a ...
  • Týdenní výhled: Řecké volby, Ifo, Fed, HDP
      Makroekonomické události 26.-30. leden   Týdenní výhled: Řecké volby, Ifo, Fed, HDP   Německo...
  • Týdenní výhled: Řecko, EMU/Draghi, USA: červnové Spotřebitelský sentiment, barometr Chicaga, ISM průmyslu, zaměstnanost
      Tento týden budou dominovat zprávy z Řecka a vystoupení prezidenta ECB Draghiho (čtvrtek) významný zejména z hled...
  • Týdenní výhled: Slabá inflace eurozóny stále klesá!
    Série důležitých fundamentálních zpráv zejména z USA bude pro trhy zveřejněna od úterý do pátku: srpnové Maloobchod...
  • Týdenní výhled: Spotřebitelský sentiment, nové domy, firemní barometr Chicaga
    Průřez několika sektory americké ekonomiky přinese poslední květnový týden v podobě momentálních ek. trendů/květnový F...
  • Týdenní výhled: trh domů USA v nejistém růstu?
    Týden je charakterizován srpnovými daty trhu domů USA a zářijovými předstihovými indikátory eurozóny. Konkrétně, bu...
  • Týdenní výhled trhu: BOE a PMI v centru pozornosti
    Volatilita minulého týdne zdůraznila význam zasedání centrálních bank a rozhodování o úrokových sazbách. Když Fed změnil svůj tón, americký dolar se plošně zvýšil a způsobil otřesy na světových trzích.
  • Týdenní výhled trhu BOE, RBA a NFP je v centru pozornosti
    Týden začíná v úterý brzy ráno vyhlášením sazeb Reserve Bank of Australia (RBA). Je pravděpodobné, že bude hýbat trhem, vzhledem k tomu, že většina Austrálie je opět ve výluce, vakcinace byla velmi vysoká a skutečnost, že australský dolar byl v posledních několika týdnech slabou měnou.
  • Týdenní výhled trhu FOMC, CPI a výsledky FAANG v centru pozornosti
    Tento týden se všechny oči obrátí ke středeční americké tiskové konferenci FOMC. Obchodníci se budou chtít dozvědět více o plánech Fedu po dramatickém posunu politiky minulý měsíc, který způsobil, že americký dolar prudce vzrostl.
  • Týdenní výhled trhu: FOMC v centru pozornosti
    Po působivém růstu amerického dolaru v minulém týdnu se nyní všechny oči upírají k úterním údajům o maloobchodních tržbách v USA a středeční tiskové konferenci FOMC. Obchodníci se zaměří na to, zda tyto údaje podpoří další rally dolaru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding