Úterý 23. července 2024 16:56
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Eurozóna už Česku není elitním klubem. V pátek se zhoršil rating Francie, Estonska, Lotyšska i Litvy, kteréžto země všechny platí eurem, zatímco český rating se stále zlepšuje

02.06.2024 11:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Máloco ukazuje současnou tak častou plytkost české veřejné diskuse zřetelněji než debata o přijetí eura. A vůbec neplatí, že vše v této diskusi již bylo řečeno! Naopak, eurozóna se od roku 2004, kdy se Česko vstupem do EU zavázalo euro přijmout, celkem zásadně proměnila – a proměňuje. A měla by se tedy vyvíjet i diskuse o euru.

Postupnou proměnu eura – a eurozóny – reflektují třeba hodnocení ratingových agentur, zpravidla se zhoršující. Jak to demonstruje třeba páteční zhoršení ratingu Francie agenturou Standard & Poor’s.

Nejde o výjimku. Již jen šest z dvaceti zemí eurozóny má podle agentury Standard & Poor’s lepší rating než Česko. Jedná se o Německo, Rakousko, Nizozemsko, Lucembursko, Finsko a Belgii. Nikdy v historii nemělo tolik zemí eurozóny stejný nebo horší rating než Česko, což samo o sobě staví otazník za výhodnost vstupu Česka do eurozóny. V pátek Standard & Poor’s zhoršila rating nejen Francii, ale také dalším ekonomikám eurozóny, konkrétně Estonsku, Lotyšsku a Litvě, a to kvůli dopadům války na Ukrajině. Dluhová zátěž eurozóny neustále narůstá – a její souhrnný rating se ruku v ruce s tím zhoršuje –, přičemž přímé náklady s tím spojené by v případě přijetí eura neslo i Česko.

Když Česko 1. května 2004 vstupovalo do EU, mělo dle Standard & Poor’s celkem 100 % členských zemí eurozóny, včetně Řecka, lepší rating než ČR. Nyní už je to jen 30 % zemí eurozóny. To je docela sešup za necelých 20 let. Český rating se totiž neustále zlepšuje. Naposledy se zhoršil koncem 90. let, když ještě eurozóna ani neexistovala.

Zhusta se zhoršující ratingy členských zemí eura, zdaleka nejen Francie, Estonska, Lotyšska či Litvy, jasně říkají, že eurozóna dnes již není elitním klubem, jakým bývala třeba právě roku 2004, kdy Česko do EU vstupovalo.

Jenže tuzemští politici, ale i mnozí veřejní komentátoři, pokud jsou vůbec schopni k euru zaujmout alespoň trochu zevrubnější a promyšlenější stanovisko, jako by se zasekli v době před dvaceti lety. Takové zatuhnutí v minulosti je stěžejním důvodem oné plytkosti celé diskuse o euru. Euro je viděno jako všelék na rozličné neduhy – je to přece měna elitního klubu a Česko je postkomunistická, zaostalá země!

Bez hlubší analýzy tak dnes stoupenci eura tvrdí třeba to, že by s ním Česko v uplynulých letech neprocházelo tak mimořádně vysokou inflací. Ale o co zastánci eura tento svůj názor – předkládaný navíc často jako danost, o níž se snad ani nepochybuje a nediskutuje – opírají? Vždyť jakmile by měli tuto údajnou danost podepřít alespoň trochu validním argumentem, ocitnou se v úzkých. Proto právě celá diskuse o euru „raději“ končí jen u povrchních výkřiků, které jsou nehodné snad i branže politiky, tedy branže nutně zjednodušených hesel a zkratek.

Pravda je tedy jinde, než míní stoupenci eura. Pokud by totiž Česko platilo eurem, pak by dokonce mělo nedávnou mimořádnou inflaci velmi pravděpodobně výraznější, než tomu bylo a je s korunou.

Zaprvé proto, že koruna od začátku ruské invaze na Ukrajinu do konce loňska oslabila – např. vůči dolaru – méně než euro. Oslabování měny je přitom proinflační.

Zadruhé proto, že díky setrvání při koruně Česko mohlo zvýšit základní úrokovou sazbu výrazně výše než eurozóna. Čím vyšší úrok, tím silnější jsou protiinflační tlaky. Jestliže by tedy Česko platilo eurem, a ne korunou, jeho obecná inflace by se podobala třeba té estonské. Tudíž by se nezastavila na úrovni osmnácti procent, ale kulminovala by třeba kolem úrovně 25 procent.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Eurozóna sa už rozpadá
  Euro včera zaznamenávalo voči doláru slušn&...
 • Eurozóna: Sazby ECB dle očekávání sníženy o 0,25 procentního bodu
  ECB v tiskové zprávě uvedla i aktualizovanou projekci inflace: „Nejnovější projekce jak celkové, tak jádrové inflace v roce 2024 a 2025, které sestavili odborníci Eurosystému, byly revidovány oproti březnovým projekcím směrem vzhůru. Tito odborníci nyní předpokládají, že celková inflace dosáhne průměrné hodnoty 2,5 % v roce 2024, 2,2 % v roce 2025 a 1,9 % v roce 2026. U inflace bez započtení cen potravin a energií odborníci přepokládají, že by měla průměrně činit 2,8 % v roce 2024, 2,2 % v roce 2015 a 2,0 % v roce 2026. Ekonomický růst by měl oživit v roce 2024 na 0,9 %, v roce 2025 na 1,4 % a v roce 2026 na 1,6 %."
 • Eurozóna se po Brexitu drží dobře, co přinesou bankovní testy?
  Británie podle prvních post-brexitových čísel krvácí - nálada mezi podniky v sektoru služeb je nejnižší od roku 2009 a nové objednávky i výroba zaznamenaly historicky vůbec nejprudší propad. Eurozóna naopak odolává překvapivě dobře - podnikatelská nálada se zhoršila v červenci jen kosmeticky a ve dvou největších ekonomikách se dokonce sentiment vylepšil. Otázka je, zda nám podobný obrázek vydrží i v nadcházejících měsících?
 • Eurozóna sílí, analýza EUR/GBP
  Eurozóna vykročila do nového roku úspěšně. Index nákupních manažerů (PMI) za výrobu posilnil na 53,9 bodu z předc...
 • Eurozóna: služby nahoru, průmysl dolů
  Zatímco ještě v polovině roku 2023 byla podnikatelská nálada v eurozóně vyloženě depresivní, začátek nového roku se nese ve znamení rostoucího optimismu. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) se v březnu vyšplhal na 50 bodů, tj. hranici oddělující pásmo expanze a recese. Toto číslo v sobě nicméně skrývá dva protichůdné příběhy - na jedné straně pozitivní vývoj v sektoru služeb (51,1), na druhé pak útlum ve zpracovatelském průmyslu (45,7). Službám pomáhá zejména pozvolné oživení spotřebitelské poptávky díky klesající inflaci a obnovené kupní síle.
 • Eurozóna směřuje do mírné recese
  V pátek byl v eurozóně zveřejněn velice důležitý předstihový makroekonomický indikátor, který indikuje očekávaný hospodářský vývoj na příští dvě čtvrtletí. Konkrétně šlo kompozitní index nákupních manažerů (Composite Purchasing Managers Index – PMI). Z červnové hodnoty 52,0 bodů došlo v červenci k masivnímu poklesu na 49,4 bodů. Přitom hranice 50 bodů odděluje zrychlující se makroekonomickou dynamiku od klesající dynamiky. Hodnota indexu na 49,4 bodech jednoznačně indikuje, že eurozóna téměř s jistotou rychle směřuje minimálně do mírné ekonomické recese.
 • Eurozóna spomaľuje
  ECB sa prekonávalaVčerajší vývoj na ...
 • Eurozóna: Stabilizace poklesů PMI z léta?
  10.00 SEČ – eurozóna: Index nákupních manažerů průmyslu eurozóny (10 2014, předběžná data)  Očekávání:         49...
 • Eurozóna: Stavební výroba v březnu meziročně vzrostla o 0,1 %
  Stavební výroba (m-m) (březen): aktuální hodnota: 0,1 % očekávání trhu: -- předchozí hodnota: 1,8 % / Revize: 0,4 %
 • Eurozóna trpí vyšším zadlužením než zbylé země Evropské unie
  „Zadlužení České republiky je v kontextu Evropské unie na velice nízké úrovni. Pouze Estonsko, Lucembursko a Bulharsko mají nižší míru zadlužení ve vztahu k hrubému domácímu produktu. Lze tedy říci, že naše země patří mezi premianty v rámci Evropské unie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Eurozóna v deflaci, ropa BRENT následuje WTI pod 50 USD; analýza USD/JPY, ZLATA, AUD/CAD
  Cena ropy se propadla za dva dni o 10 procent. Po propadu americké WTI pod hodnotu 50 USD za barel, dnes přišla na řadu i ropa Brent, jejíž cena rovněž sklouzla pod tuto kulatou hodnotu. Nižší ceny černého zlata zvyšují sázky na další pokles inflace v eurozóně, a tedy i zásah Evropské centrální banky, jež zasedá 22. ledna.EUR/USD dnes opět testuje svá novoroční minima. Prodejnímu tlaku rovněž čelí kanadský dolar, jenž je silně navázán na cenu ropy a vůči americkému dolaru klesl na 5letá minima 1.1847. Pokles ceny ropy se nadále projevuje i na výkonu ruského rublu. Pozitivní vyhlídky ho nečekají ani ze strany ratingu. Agentura Fitch plánuje přehodnotit hodnocení země již tento pátek. Avšak poslední PMI také ukazují, že nízká cena ropy a slabé euro evropskému průmyslu přeci jen pomáhají (zlepšují se nové objednávky i zaměstnanost).
 • Eurozóna v druhém čtvrtletí překonala v růstu HDP USA
  Americké hospodářství ve druhém kvartále rostlo mnohem pomaleji, než se čekalo. Poprvé od roku 2011 zaznamenalo pokles zásob, což se projevilo na nižším ekonomickém růstu. Pokles zásob by se mohl pozitivně projevit na ekonomických výsledcích ve zbylé části roku, kdy se budou naopak zásoby doplňovat. Vzestup spotřebitelských výdajů ukazuje na vnitřní sílu největší ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v období od dubna do června stoupl na roční bázi o 1,2 procenta po růstu o sestupně revidovaných 0,8 procenta ze 1,1 procenta v prvním kvartále. Ekonomové však čekali růst až tempem 2,6 procenta.
 • Eurozóna v loňském roce posílila o 1,7%
  Růst ekonomiky eurozóny na konci roku zrychlil. HDP eurozóny ve čtvrtém kvartálu vzrostl o 0,5 procenta a o 0,1 % překonal růst v třetím čtvrtletí. Meziročně HDP rostl o 1,8 procenta. Za celý rok vzrostla ekonomika o 1,7 procenta.
 • Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko?
  Dubnová česká data lehce zaostala za naším očekáváním a ukazují na slabší start do druhého kvartálu - nowcasty v blízkosti 0 % mezičtvrtletně namísto námi i ČNB předpokládaného růstu o + 0,4 %. Navíc včerejší revize Eurostatu přepsala směrem dolů HDP za první kvartál (z 0,1 % na -0,1 %) a eurozóna tak oficiálně spadla v prvním kvartále tohoto roku do technické recese.
 • Eurozóna vykázala historicky najvyšší prebytok na platobnej bilancii. Neznamená to však, že je na tom lepšie
  Eurozóna dnes vykázala najvyšší prebytok na bežnom účte platobnej bilancie (z ktorého tvorí väčšinu obchodný prebytok). Ten dosiahol v novembri 36,1 mld. eur. Keď si prepočítame prebytok eurozóny na bežnom účte za prvých 11 mesiacov k HDP, tak sa dostaneme na 3,4% HDP. To je dokonca viac, než má Čína:
 • Eurozóna: Vystoupení Draghiho – čekají se smíšené komentáře
  12.00 SEČ – Prezident ECB Draghi vystoupí na 40. výroční konferenci v Bologni: ECB stále praktikuje silnou monetárn...
 • Eurozóna: Vystoupení prezidenta ECB Draghiho
  ECB na posledním říjnovém zasedání monetární politiky slovy svého prezidenta Draghiho naznačila další pokles krátkodobých inflačních...
 • Eurozóna zaznamenává růst navzdory přetrvávající nejistotě
  Ekonomika eurozóny ve 2. čtvrtletí 2022 překvapila expanzí o 0,7 %, což je více než konsenzuální odhad 0,2 % a více než 0,5% růst v 1. čtvrtletí. Děje se tak v době, kdy inflace v eurozóně podle rychlého odhadu Eurostatu v červenci vzrostla na nové maximum 8,9 %. Toto číslo je navíc pozoruhodné ve srovnání se včerejším zveřejněným údajem o poklesu ve Spojených státech ve 2. čtvrtletí o -0,9 %.
 • Eurozóna zažívá nejhlubší recesi za dobu existence
  Ekonomové se shodují, že eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence. Průzkum agentury Reuters od minulého úterý dokládá, že ekonomika eurozóny v prvním kvartálu klesla mezičtvrtletně o 3,1 % a ve druhém kvartálu o 9,6 %.
 • Eurozóna znovu spúšťa fiškálnu expanziu, pomôcť to môže aj euru
  V utorok vyšli detaily zmeny HDP v eurozóne. A zaujímavo dopadla spotreba vlády. Tá rástla v treťom kvartáli oproti pr...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook Smart Money Concept