Pátek 26. duben 2024 01:02
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex ETF

Eurozóna vykázala historicky najvyšší prebytok na platobnej bilancii. Neznamená to však, že je na tom lepšie

19.01.2017 18:05  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Eurozóna dnes vykázala najvyšší prebytok na bežnom účte platobnej bilancie (z ktorého tvorí väčšinu obchodný prebytok). Ten dosiahol v novembri 36,1 mld. eur. Keď si prepočítame prebytok eurozóny na bežnom účte za prvých 11 mesiacov k HDP, tak sa dostaneme na 3,4% HDP. To je dokonca viac, než má Čína:

2017-01-19_ea ca

Celkovo bolo za 11 mesiacov roka v prebytku na bežnom účte 13 z 19 krajín eurozóny, pričom zo zvyšných šiestich mali dve krajiny deficit len minimálny (na úrovni -0,1%). Tieto čísla nie sú úplne sčítateľné s celkovým saldom pre eurozónu, keďže krajiny v rámci eurozónou obchodujú aj medzi sebou, každopádne, pohľad na jednotlivé krajiny nám ukazuje, kto je zhruba zodpovedný akú časť celkového prebytku:

Vývoj salda bežného účtu platobnej bilancie krajín eurozóny k HDP za rok 2016

2017-01-19_ea ca 2

Najväčší prebytok majú Íri. V nemalej miere je to kvôli tomu, že mnoho amerických firiem sedí v krajine z daňových dôvodov. Keď však zohľadníme veľkosť ekonomiky, tak absolútne najvyšší príspevok má Nemecko, ďaleko za ním sú Holandsko, Taliansko a Írsko. Na druhej strane rebríčka vedie Francúzsko (avšak jeho deficit je len zlomkom oproti nemeckému prebytku, dokonca je absolútne nižší ako prebytok Írska). Na druhom a treťom mieste sú pri absolútnom deficite Belgicko a Fínsko, ich deficity sú však malé.

Tento vysoký prebytok na bežnom účte eurozóny má dve príčiny:

  • Slabé euro pre najkonkurencieschopnejšie krajiny – krajiny s najväčšou konkurencieschopnosťou, ktoré keby neboli v eurozóne, tak by mali podstatne silnejšiu menu, valcujú globálnu konkurenciu a aj konkurenciu z periférie eurozóny. Ich situácia sa dá prirovnať k tomu, keď Čína umelo oslabovala svoju menu (akurát že oni umelo menu neoslabujú, slabú ju majú kvôli tomu, že sú v jednej menovej únii s Talianskom či Španielskom). Týka sa to predovšetkým Nemecka a Holandska, čiastočne aj Rakúska, Írska, či Luxemburska.
  • Slabý dopyt v periférnych ekonomikách – ešte pred krízou hospodárili periférne ekonomiky eurozóny s vysokými deficitmi na bežných účtoch, to znamená, že spotrebovali podstatne viac než vyrobili a financovali to pôžičkami zo zahraničia. Napr. španielska banka si požičala od nemeckej, následné tieto peniaze posunula nejakému španielovi, ktorý si za nich kúpil nemecké auto. Čiže prebytky jadra eurozóny boli vo veľkej miere konzumované v periférii. Po kríze sa to však zmenilo, vlády na periférii museli šetriť a banky, ktoré sa dostali do problémov, nepožičiavali. Recesia znížila domáci dopyt, týmpádom aj importy, čo najskôr znížilo deficity na bežnom účte platobnej bilancie a neskôr ich poslalo do prebytku. Opakujem, nie je to však kvôli vysokej konkurencieschopnosti domácich výrobcov, ale kvôli kolapsu importov. Do tejto skupiny môžeme zaradiť Taliansko, Španielsko, Grécko, Portugalsko a čiastočne aj Slovinsko.

Vo výraznejších deficitoch na platobnej bilancii sú len krajiny, ktoré sú menej konkurencieschopné, ale nie až natoľko, aby im to spôsobilo také problémy, ktoré by im výrazne znížili kapacitu importovať – sú to Francúzsko, Belgicko a Fínsko.

Niekto by mohol povedať, že tieto vysoké prebytky Európy sú dobré a pomáhajú jej vyhrabať sa z problémov. Ja tento názor nezdieľam. Z môjho pohľadu len potvrdzujú silné rozdiely medzi prvou a druhou skupinou krajín – kým sa jadro eurozóny topí v obchodných prebytkoch, periféria naďalej bojuje s nízkou konkurencieschopnosťou, ktorá drží jej importy utlmené.

A nie, nemôže sa to celé vyrovnať tak, že každá krajina bude Nemeckom a bude mať prebytok na bežnom účte 8% HDP, pretože tieto prebytky by musel byť zvyšok sveta schopný absorbovať. A taká kúpna sila v globálnej ekonomike neexistuje. Čiže recept pre zníženie nerovnováh v eurozóne je, že sa znížia nerovnováhy medzi týmito dvoma skupinami. T.j. Nemecko a Holandsko musia byť viac „talianske“ a celá periféria viac „nemecká“. To je však ťažko politicky priechodné a tak táto konštrukčná chyba eurozóny bude mať za následok, že tieto nerovnováhy budú ešte minimálne určitú dobu pretrvávať. A prebytky na platobnej bilancii narastať.

Klíčová slova: Čína | HDP | Německo | Euro | Eurozóna | EUR | Recesia | Portugalsko | Banka | Irsko | Slabé euro | Krize | Banky |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Eurozóna sílí, analýza EUR/GBP
    Eurozóna vykročila do nového roku úspěšně. Index nákupních manažerů (PMI) za výrobu posilnil na 53,9 bodu z předc...
  • Eurozóna: služby nahoru, průmysl dolů
    Zatímco ještě v polovině roku 2023 byla podnikatelská nálada v eurozóně vyloženě depresivní, začátek nového roku se nese ve znamení rostoucího optimismu. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) se v březnu vyšplhal na 50 bodů, tj. hranici oddělující pásmo expanze a recese. Toto číslo v sobě nicméně skrývá dva protichůdné příběhy - na jedné straně pozitivní vývoj v sektoru služeb (51,1), na druhé pak útlum ve zpracovatelském průmyslu (45,7). Službám pomáhá zejména pozvolné oživení spotřebitelské poptávky díky klesající inflaci a obnovené kupní síle.
  • Eurozóna směřuje do mírné recese
    V pátek byl v eurozóně zveřejněn velice důležitý předstihový makroekonomický indikátor, který indikuje očekávaný hospodářský vývoj na příští dvě čtvrtletí. Konkrétně šlo kompozitní index nákupních manažerů (Composite Purchasing Managers Index – PMI). Z červnové hodnoty 52,0 bodů došlo v červenci k masivnímu poklesu na 49,4 bodů. Přitom hranice 50 bodů odděluje zrychlující se makroekonomickou dynamiku od klesající dynamiky. Hodnota indexu na 49,4 bodech jednoznačně indikuje, že eurozóna téměř s jistotou rychle směřuje minimálně do mírné ekonomické recese.
  • Eurozóna spomaľuje
    ECB sa prekonávalaVčerajší vývoj na ...
  • Eurozóna: Stabilizace poklesů PMI z léta?
    10.00 SEČ – eurozóna: Index nákupních manažerů průmyslu eurozóny (10 2014, předběžná data)  Očekávání:         49...
  • Eurozóna trpí vyšším zadlužením než zbylé země Evropské unie
    „Zadlužení České republiky je v kontextu Evropské unie na velice nízké úrovni. Pouze Estonsko, Lucembursko a Bulharsko mají nižší míru zadlužení ve vztahu k hrubému domácímu produktu. Lze tedy říci, že naše země patří mezi premianty v rámci Evropské unie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Eurozóna v deflaci, ropa BRENT následuje WTI pod 50 USD; analýza USD/JPY, ZLATA, AUD/CAD
    Cena ropy se propadla za dva dni o 10 procent. Po propadu americké WTI pod hodnotu 50 USD za barel, dnes přišla na řadu i ropa Brent, jejíž cena rovněž sklouzla pod tuto kulatou hodnotu. Nižší ceny černého zlata zvyšují sázky na další pokles inflace v eurozóně, a tedy i zásah Evropské centrální banky, jež zasedá 22. ledna.EUR/USD dnes opět testuje svá novoroční minima. Prodejnímu tlaku rovněž čelí kanadský dolar, jenž je silně navázán na cenu ropy a vůči americkému dolaru klesl na 5letá minima 1.1847. Pokles ceny ropy se nadále projevuje i na výkonu ruského rublu. Pozitivní vyhlídky ho nečekají ani ze strany ratingu. Agentura Fitch plánuje přehodnotit hodnocení země již tento pátek. Avšak poslední PMI také ukazují, že nízká cena ropy a slabé euro evropskému průmyslu přeci jen pomáhají (zlepšují se nové objednávky i zaměstnanost).
  • Eurozóna v druhém čtvrtletí překonala v růstu HDP USA
    Americké hospodářství ve druhém kvartále rostlo mnohem pomaleji, než se čekalo. Poprvé od roku 2011 zaznamenalo pokles zásob, což se projevilo na nižším ekonomickém růstu. Pokles zásob by se mohl pozitivně projevit na ekonomických výsledcích ve zbylé části roku, kdy se budou naopak zásoby doplňovat. Vzestup spotřebitelských výdajů ukazuje na vnitřní sílu největší ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v období od dubna do června stoupl na roční bázi o 1,2 procenta po růstu o sestupně revidovaných 0,8 procenta ze 1,1 procenta v prvním kvartále. Ekonomové však čekali růst až tempem 2,6 procenta.
  • Eurozóna v loňském roce posílila o 1,7%
    Růst ekonomiky eurozóny na konci roku zrychlil. HDP eurozóny ve čtvrtém kvartálu vzrostl o 0,5 procenta a o 0,1 % překonal růst v třetím čtvrtletí. Meziročně HDP rostl o 1,8 procenta. Za celý rok vzrostla ekonomika o 1,7 procenta.
  • Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko?
    Dubnová česká data lehce zaostala za naším očekáváním a ukazují na slabší start do druhého kvartálu - nowcasty v blízkosti 0 % mezičtvrtletně namísto námi i ČNB předpokládaného růstu o + 0,4 %. Navíc včerejší revize Eurostatu přepsala směrem dolů HDP za první kvartál (z 0,1 % na -0,1 %) a eurozóna tak oficiálně spadla v prvním kvartále tohoto roku do technické recese.
  • Eurozóna: Vystoupení Draghiho – čekají se smíšené komentáře
    12.00 SEČ – Prezident ECB Draghi vystoupí na 40. výroční konferenci v Bologni: ECB stále praktikuje silnou monetárn...
  • Eurozóna: Vystoupení prezidenta ECB Draghiho
    ECB na posledním říjnovém zasedání monetární politiky slovy svého prezidenta Draghiho naznačila další pokles krátkodobých inflačních...
  • Eurozóna zaznamenává růst navzdory přetrvávající nejistotě
    Ekonomika eurozóny ve 2. čtvrtletí 2022 překvapila expanzí o 0,7 %, což je více než konsenzuální odhad 0,2 % a více než 0,5% růst v 1. čtvrtletí. Děje se tak v době, kdy inflace v eurozóně podle rychlého odhadu Eurostatu v červenci vzrostla na nové maximum 8,9 %. Toto číslo je navíc pozoruhodné ve srovnání se včerejším zveřejněným údajem o poklesu ve Spojených státech ve 2. čtvrtletí o -0,9 %.
  • Eurozóna zažívá nejhlubší recesi za dobu existence
    Ekonomové se shodují, že eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence. Průzkum agentury Reuters od minulého úterý dokládá, že ekonomika eurozóny v prvním kvartálu klesla mezičtvrtletně o 3,1 % a ve druhém kvartálu o 9,6 %.
  • Eurozóna znovu spúšťa fiškálnu expanziu, pomôcť to môže aj euru
    V utorok vyšli detaily zmeny HDP v eurozóne. A zaujímavo dopadla spotreba vlády. Tá rástla v treťom kvartáli oproti pr...
  • Eurozóne je lepšie pripravená čeliť spomaleniu. Bude to však stačiť?
    Maratón znižovania prognóz ekonomického rastu pre eurozónu pokračuje. V uplynulom týždni sa pridala Európska Komisia, ktorá najnovšie očakáva v roku 2019 rast ekonomiky na úrovni 1,1%, najpomalší od roku 2013. Ešte na jeseň minulého roka pritom počítala s rastom o 1,7%.
  • Eurozónu čeká i v příštím roce mnoho výzev
    Aktualizovaný globální ekonomický výhled Société Générale, který byl publikován tento týden, předpokládá v příštím roce pokračování...
  • Euro zpět nad 1,14 EURUSD, akcie znovu ztrácí
    Blíží se závěr týdne a ještě před otevřením Ameriky futures signalizují, že po včerejším mírném růstu se dnes akciové indexy opět vrátí do červených čísel. Evropa začala v odpoledních hodinách ztrácet a podobně jsou na tom také futures na indexy v USA. Korekci v USA přitom táhne opět hlavně technologický sektor v čele s indexem NASDAQ, který již ztrácí téměř procento.
  • Euro zpět nad 1,16 EURUSD, daří se také ropě
    Ani středeční seance zatím žádné větší drama na finanční trhy nepřinesla. Důkazem je jak dále velmi nízká úroveň rizikových přirážek (VIX pod 13b.), tak stabilní situace na indexech, které si dál pouze udržují své pozice na nízkých objemech. V Evropě indexy jen nepatrně rostou, zatímco futures na americké indexy mírně ztrácí. Například americký S&P 500 zůstává ale i nadále na dosah svého historického maxima.
  • Euro zpět na 1,4200, koruna si po slabším úvodu trochu polepšila
    Wall Street zavřela vysoko v plusu, Evropa pak v úvodu zamířila dolů, ale svůj výkon následně zlepšila...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader