Úterý 28. května 2024 12:20
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook Svíčkové a cenové formace 3

Graf dne - USDJPY (16.05.2024)

16.05.2024 09:36  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podle předběžných údajů Úřadu vlády o HDP zaznamenala japonská ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2024 výraznější pokles, než se očekávalo, a to o 2,0 % oproti očekávanému poklesu o 1,5 %. Tento výrazný pokles odrážel tlak trvale slabého jenu, který měl i nadále negativní dopad na spotřebitele. Pozoruhodný je zejména pokles soukromé spotřeby, která tvoří více než polovinu japonské ekonomiky, o 0,7 %, což je výrazně více než očekávaný pokles o 0,2 %. Tento pokles představuje čtvrté čtvrtletí poklesu spotřebitelských výdajů v řadě, což je nejdelší série od roku 2009. Kapitálové výdaje se rovněž snížily o 0,8 %, čímž zvrátily růst z předchozího období a znamenaly první pokles za poslední dvě čtvrtletí.

 • Čtvrtletní pokles: HDP se oproti předchozímu čtvrtletí snížil o 0,5 %, zatímco se očekával pokles o 0,4 %.
 • Soukromá spotřeba: poklesla o 0,7 %, což je výraznější pokles než očekávaný pokles o 0,2 %, a představuje tak čtvrté čtvrtletí poklesu v řadě - nejdelší sérii od roku 2009.
 • Kapitálové výdaje: poklesly o 0,8 %, což je první pokles po dvou čtvrtletích růstu.
 • Vývoz: zaznamenal pokles o 5,0 % oproti předchozímu čtvrtletí, což je největší pokles od 2. čtvrtletí 2020.

Slabý jen současně prospěl exportnímu odvětví a cestovnímu ruchu díky konkurenceschopnějšímu směnnému kurzu a zároveň zvýšil náklady na dovážené zboží, což omezilo domácnosti a malé podniky. Toto ekonomické prostředí představuje výzvu pro Bank of Japan, která v poslední době přešla na zpřísňování měnové politiky, včetně březnového zvýšení sazeb - prvního od roku 2007. Centrální banka může čelit odkladům budoucího zvyšování sazeb v závislosti na hospodářském oživení v současném čtvrtletí. V době zveřejnění článku trhy počítají s dalším zvýšením úrokových sazeb o plných 10 bb na zářijovém zasedání. 

USDJPY (D1 interval)

Despite the weak data coming out of Japan's economy, the yen is the strongest G10 currency today, with USDJPY losing 0.30% to 154.400. The JPY's appreciation can be attributed to the USD's sharp depreciation following US CPI data yesterday. Since the release of the report, we have seen capital outflows from the dollar, with the JPY benefiting directly from this move. Despite the positive global environment, the decline of USDJPY was halted just after the release of the Japanese GDP. Since then, the exchange rate remained stable and is moving sideways.

Zdroj: xStation 5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Graf dne - USDJPY (10.01.2024)
  Japonský jen je dnes nejslabší měnou zemí G10 po zveřejnění údajů o růstu mezd za listopad. Zpráva ukázala, že peněžní příjmy z pracovní činnosti v listopadu meziročně vzrostly pouze o 0,2 %, což představuje velké zpomalení oproti 1,5 % meziročně vykázaným v říjnu a také velký výpadek oproti očekávaným 1,5 % meziročně. Po očištění o inflaci se reálné peněžní výdělky meziročně snížily o 3,0 % (oček. -2,0 % r/r). Zklamání z údajů o mzdách je dnes hnací silou oslabování JPY a tlačí USD/JPY o 0,4 % výše v průběhu dne.
 • Graf dne: USDJPY (11.02.2022)
  Zveřejnění inflace v USA za leden bylo včera pro trhy šokem. Další akcelerace růstu cen by mohla znamenat, že Fed bude muset být ještě více agresivní a začít rychle utahovat měnovou politiku. Banka Goldman Sachs čeká 7 zvýšení sazeb v tomto roce. Bullard z Fedu (hlasující člen FOMC v tomto roce) řekl, že do července by sazby mohly vzrůst o 100 bps. Růst nákladů na úvěry by mohl způsobit velké problémy firmám s vysokým podílem dluhu. Takovým společnostem by mohl rychle růst CDS - Credit Default Swap. Jedná se o instrumenty, které investorům dovolují se zajistit proti riziku bankrotu podkladového aktiva. Ocenění CDS pro největší americké společnosti vzrostlo po včerejšku o 65 bps na nejvyšší úroveň od listopadu 2020.
 • Graf dne: USDJPY (11.04.2024)
  Na devizovém trhu se japonský jen vždy snaží upoutat pozornost investorů. Včerejší zpráva o indexu spotřebitelských cen z USA jasně naznačila vyšší tlak v hlavní světové ekonomice, což efektivně posílilo dolar na mezinárodní úrovni. V tuto chvíli swapový trh oceňuje, že k prvnímu plnému snížení Fedu o 25 bb dojde až v listopadu letošního roku! Pro připomenutí, ještě v úterý se očekávalo, že do té doby dojde přesně ke dvěma takovým snížením. Jestřábí obrat na dolaru spolu s ochotou BoJ zachovat uvolněnou měnovou politiku způsobuje, že pár USD/JPY prorazil na nová mnohaletá maxima.
 • Graf dne: USDJPY (11.07.2023)
  Pár USD/JPY čelil tlaku v důsledku oslabení amerického dolaru a nižších výnosů z dluhopisů. Obchodníci očekávají měkčí čísla CPI v USA, což by mohl potvrdit pokles indexu cen ojetých aut, který úzce odráží jádrovou inflaci. Rezistence na úrovni 145,00 USDJPY přetrvává, pravděpodobně kvůli potenciální intervenci Bank of Japan. Nedávné oslabení dolaru také přispělo k jeho poklesu vůči euru a libře.
 • Graf dne - USDJPY (11.09.2023)
  Začátek nového obchodního týdne odstartoval poměrně svižně díky komentáři guvernéra BoJ Uedy, který poprvé otevřeně zmínil možnost zavedení mírně jestřábích měnových opatření, a tedy opuštění pásma záporných úrokových sazeb.
 • Graf dne - USDJPY (11.12.2023)
  Japonský jen je na začátku nového týdne nejhorší měnou skupiny G10. Pokles na trhu s JPY přichází poté, co média naznačila, že Bank of Japan možná není tak jestřábí, jak se nedávno myslelo, a nedávná rallye JPY tak mohla být přehnaná. Nejprve agentura Reuters přišla se zprávou, která naznačuje, že guvernér Bank of Japan Ueda není ochoten trhy provokovat jasnými náznaky ohledně načasování změny politiky. Později agentura Bloomberg uvedla, že Bank of Japan nevidí příliš velkou potřebu ukončit zápornou sazbu v tomto roce. To znamená, že BoJ může na svém zasedání příští týden rozhodnout o ponechání sazeb beze změny. Bylo však také řečeno, že japonští centrální bankéři při rozhodování zváží všechny dostupné údaje a do poslední chvíle před zasedáním zahrnou i finanční podmínky na trzích.
 • Graf dne - USDJPY (12.01.2023)
  Japonský jen je dnes jednou z nejvýkonnějších hlavních měn. JPY získává díky zprávám v japonských médiích, které naznačují, že Bank of Japan plánuje na zasedání příští týden přezkoumat vedlejší účinky své uvolněné měnové politiky. Trhy to vzaly jako další signál, že BoJ se chystá omezit svůj holubičí přístup. Prvním významným signálem bylo rozšíření pásma kolem cílového výnosu, které rovněž vedlo k výraznému posílení JPY.
 • Graf dne: USDJPY (13.10.2022)
  USD/JPY se odrazil od maxima z roku 1998 kolem 147,00, když japonský ministr financí Shunichi Suzuki znovu zopakoval, že vláda je připravena podniknout opatření proti rychlému poklesu jenu, ale dodal, že důležitějším faktorem je rychlost změny než úroveň. při rozhodování, zda znovu zasáhnout. Přesto se zdá, že nedávná častá prohlášení japonských politiků a politiků zabávajících se směnným kurzem jenu má na trh stále menší dopad. Pár by měl zaznamenat zvýšenou volatilitu během zveřejnění dnešního indexu CPI v USA ve 14:30.
 • Graf dne - USDJPY (14.02.2024)
  Pár USD/JPY testuje klíčovou rezistenci a opět se dostal nad úroveň 150 JPY za USD. Japonský jen dnes zastavil svůj pokles, ale ztráty se v současné době nedaří obnovit. Japonská měna před dalším pohybem konsoliduje. Dnes se v první části dne k současnému stavu trhu vyjádřili přední japonští představitelé. Slovní intervence však nebyla zaměřena na posílení měny a zdá se, že politici stále více akceptují extrémně slabý jen.
 • Graf dne - USDJPY (15.04.2024)
  Japonský jen je dnes opět nejslabší měnou mezi zeměmi G10 a klesl na nová rekordní minima.V době zveřejnění článku se ztráty na JPY pohybují od 0,5 % do dokonce 0,9 % u většiny hlavních měnových párů. USD/JPY si připisuje 0,50 % na 153,800. Zisky na USD/JPY v minulém týdnu byly způsobeny výrazným posílením dolaru. Dnes však dolar své zisky zpomalil, zatímco jen zrychlil svůj pokles, a pokračoval tak v růstu na páru USD/JPY.
 • Graf dne - USDJPY (18.01.2024)
  Japonský jen (JPY) se po dynamickém odrazu na konci roku nedávno vrátil k klesajícímu trendu. Přestože se dnes JPY mírně zotavuje, vyhlídky na druhou polovinu ledna a únor nejsou příliš slibné. V současné době vše nasvědčuje tomu, že Bank of Japan (BoJ) zachová svůj holubičí postoj v měnové politice. Navíc se po silných údajích o maloobchodních tržbách zvyšuje pravděpodobnost, že americký Federální rezervní systém v březnu úrokové sazby nesníží. Tyto faktory by mohly dále podpořit americký dolar a potenciálně omezit posilování jenu.
 • Graf dne - USDJPY (19.01.2024)
  Jádrová inflace v Japonsku v prosinci zůstala nad 2% cílem japonské centrální banky (BOJ), ale již druhý měsíc po sobě vykázala zpomalení, což posiluje očekávání, že BOJ nebude spěchat s ukončením svých masivních měnových stimulů. Jádrový index spotřebitelských cen (CPI) meziročně vzrostl o 2,3 %, nejpomaleji od června 2022, a to především v důsledku 11,6% poklesu nákladů na energie a vládních dotací. Jádrový index CPI, který nezahrnuje jak čerstvé potraviny, tak energie, klesl na 3,7 % z 3,8 % v předchozím měsíci, což je nyní hluboko pod 40letým maximem dosaženým v roce 2023.
 • Graf dne: USDJPY (20.07.2023)
  Příští pátek (28. července) očekáváme rozhodnutí BoJ o úrokových sazbách. Zdá se však, že tato událost trh nepřekvapí, protože na začátku tohoto týdne guvernér BoJ Kazuo Ueda oznámil, že banka bude zachovávat svou ultrapřísnou měnovou politiku.
 • Graf dne - USDJPY (20.11.2023)
  Japonský jen je dnes rozhodně nejsilnější měnou G10 a zaznamenal 0,80% nárůst vůči USD. Poklesy páru přicházejí poté, co USDJPY opět otestoval letošní i historická maxima kolem 151,800. Býci však tuto úroveň nedokázali prorazit a současné poklesy jsou završením oslabujícího dolaru a posilujícího jenu.
 • Graf dne: USDJPY (22.09.2021)
  Rozhodnutí o sazbách Bank of Japan dnes náladu na trzích příliš neovlivnilo. BoJ dle očekávání neudělala žádné důležité změny ve své měnové politice. Večer se však můžeme těšit na zasedání FOMC a na trzích čekáme podstatnější reakci. Ve 20:00 bude zveřejněno rozhodnutí o sazbách a tisková konference guvernéra Powella bude následovat ve 20:30.
 • Graf dne - USDJPY (25.03.2024)
  Dnes byl zveřejněn zápis z posledního zasedání Bank of Japan (BoJ). Zápis však nepřinesl žádné další zajímavé informace, které by mohly ovlivnit forexový trh. Volatilita na japonském jenu (JPY) je tak dnes omezená. Nicméně současné úrovně nad 150 JPY za USD opět vyvolávají pochybnosti mezi předními japonskými politiky, což zvyšuje pravděpodobnost intervence, pokud bude JPY nadále oslabovat.
 • Graf dne - USDJPY (25.04.2024)
  Japonský jen je dnes opět jednou z nejslabších měn mezi zeměmi G10 a den před rozhodnutím japonské centrální banky (BOJ) klesl na rekordně nízké úrovně.V době zveřejnění článku ztrácí JPY 0,3-0,4 %, a to i přes klidný začátek dne na forexovém trhu. USD/JPY si připisuje 0,30 % na 155,700. Slabost JPY pramení z nedostatku důvěry investorů, že BoJ dokáže účinně bránit dalšímu oslabování měny.
 • Graf dne - USDJPY (26.01.2024)
  Měnověpolitické zasedání Bank of Japan, které se konalo 18. a 19. prosince 2023, skončilo rozhodnutím zachovat stávající stav měnové politiky. To zahrnuje pokračování záporné úrokové sazby ve výši minus 0,1 % a nákupy japonských státních dluhopisů (JGB) bez horní hranice, aby se výnosy desetiletých JGB udržely na úrovni kolem nuly. V diskusi členové vyjádřili potřebu pokračujícího uvolňování měnové politiky a zdůraznili její význam pro podporu mírného hospodářského oživení v Japonsku a vytváření prostředí příznivého pro růst mezd. Uznali současnou nejistotu, která obklopuje japonskou hospodářskou aktivitu a ceny, a upozornili na vliv globálních ekonomických podmínek, cen komodit a domácího chování při stanovování mezd a cen.
 • Graf dne: USDJPY (26.04.2024)
  Bank of Japan today held rates unchanged at 0.1% level, leading to another wave of Japanese yen depreciation, as USD/JPY hit 156 level at 34-year highs. The bank boosted core CPI median forecast for fiscal 2024 to 2.8% vs 2.4% in January, but Core CPI is expected to reach 1.9% by 2026. Here are some highlights from BoJ quarterly report which showed moderate recovery in Japan's economy, despite some weakness still observed.
 • Graf dne - USDJPY (26.05.2023)
  Americký dolar byl tento týden nejvýkonnější měnou skupiny G10, protože přetrvávající jednání o dluhovém stropu vedla k nárůstu výnosů a poskytla zeleným bankovkám podporu. Vyjednavači včera nedosáhli dohody, ale rozhovory pokračují a dochází k pokroku. Takové komentáře se však veřejnosti nabízejí neustále a zatím se nepromítají do žádné definitivní dohody. Přesto se zdá, že dohoda zabraňující platební neschopnosti je pravděpodobná, a vzhledem k silným údajům z USA v poslední době se Fed možná odhodlá ještě k jednomu zvýšení sazeb. Peněžní trhy v současné době oceňují zpřísnění sazeb do červencového zasedání (26. července 2023) na 21 bazických bodů. Překonání indexu PCE by mohlo USD nadále podporovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXDD
ATC Brokers
GO Markets
reklama
Purple trading AI