Pondělí 21. července 2025 14:34
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
Purple trading band forex umíme

Změna smluvních podmínek u prop firmy, je důvod se obávat?

21.07.2025  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Prop Trading   Tisk


V minulé kapitole jsme si rozebrali to, zda funguje strategie straddle u prop firem a v jakých případech je ideální použít tuto strategii. Přečtení tohoto článku vám může v některých případech zachránit obchodní účet. Dnes se ale podíváme na jiné téma, a to je změna smluvních podmínek v průběhu obchodování nebo vlastnění obchodního účtu u dané prop firmy. Je důvod se toho obávat a jak to funguje v praxi? Dnes se na to podíváme očima obyčejného tradera.

Co jsou to obchodní pravidla a proč existují?

Obchodní pravidla představují soubor jasně definovaných zásad a omezení, která upravují, jakým způsobem může obchodník nakládat s finančními prostředky v rámci obchodní strategie/zájmu prop firmy. Tato pravidla nejsou určena pouze k udržení disciplíny obchodníka, ale mají i zásadní roli při řízení rizika a zajištění dlouhodobé stability a konzistence obchodních výsledků. V rámci soukromého obchodování si obchodník může pravidla stanovit sám podle svého stylu, zkušeností a ochoty riskovat. Naproti tomu v prostředí prop firmy, tedy společnosti, která poskytuje kapitál obchodníkům výměnou za podíl na zisku, jsou obchodní pravidla striktně daná, a jejich porušení často vede k okamžitému ukončení obchodního účtu.

V prop firmách, jako je například RebelsFunding, Fintokei nebo FTMO, mají obchodní pravidla několik zásadních funkcí:

1.     Chrání kapitál firmy.
2.     Zajišťují, že obchodník má konzistentní přístup k riziku.
3.     Slouží jako nástroj pro identifikaci kvalitních obchodníků, kteří dokážou dodržovat strategii a kontrolovat emoce.

Taková pravidla nejsou svévolná, jelikož vycházejí z dlouhodobé analýzy rizik, matematických modelů a zkušeností s tisíci obchodníky. Mnozí začátečníci si mylně myslí, že obchodní pravidla jsou jen překážkou na cestě k profitu, ale ve skutečnosti jsou klíčem ke zvládnutí psychologie tradingu a dlouhodobé úspěšnosti.

Typická obchodní pravidla u prop firem zahrnují například maximální denní ztrátu (např. -5 % hodnoty účtu), což chrání firmu před impulzivním obchodováním po ztrátě. Dalším častým pravidlem je maximální celková ztráta během celé výzvy (např. 10 %), která slouží jako pojistka proti dlouhodobě špatnému výkonu. Někdy jsou nastavena pravidla typu „Minimum Trading Days“, tedy minimální počet obchodních dnů, které musí být zobchodovány (např. 5 dní), aby obchodník nemohl jen jednorázově provést úspěšný obchod a následně čekat na výplatu. Prop firmy rovněž omezují agresivní styl obchodování, a to například zákazem obchodování během vysokovolatilních zpráv (NFP, CPI, FOMC atd.), zákaz skalpování v určitých časových pásmech, nebo pravidla ohledně držení pozic přes noc nebo přes víkend. Některé firmy také zakazují používání určitých strategií, jako jsou grid nebo martingale systémy, protože jsou z pohledu rizika velmi nebezpečné, přestože mohou přinášet zisky.

Zkušenější obchodníci často narazí na další, méně zjevná pravidla, která se objevují například při vyplácení profitu. Některé firmy sledují tzv. „consistency rule“, tedy pravidlo konzistence, kdy obchodník nesmí mít například 50 % profitu z jednoho dne nebo jednoho obchodu, protože to značí náhodný úspěch spíše než systematický přístup. Jinou často opomíjenou podmínkou je, že obchodník musí dodržet maximální povolený počet otevřených pozic nebo velikost lotáže v poměru k velikosti účtu. Pokud tato pravidla obchodník poruší, i když je ziskový, může být jeho účet zrušen nebo výplata zadržena.

Obchodní pravidla v prop firmách tak nejsou jen technickými podmínkami, ale jsou známkou toho, zda obchodník rozumí řízení rizika, zvládá své emoce a umí obchodovat s profesionálním mindsetem. Kdo tato pravidla pochopí jako součást obchodního systému, a ne jako překážku, ten má mnohem vyšší šanci uspět nejen v prop tradingu, ale i na reálných trzích s vlastním kapitálem.

Každopádně co když se v průběhu tato pravidla změní, přičemž vy jako zákazník dané prop firmy jste si kupovali účet právě z důvodů, že vám sedí dané podmínky právě pro váš obchodní styl?

Podmínky vs. podmínky

Ve světě prop tradingu, ale i jinde, je důležité rozlišovat mezi dvěma typy „podmínek“, které mohou na první pohled znít stejně, ale mají odlišný význam i důsledky. První jsou obchodní podmínky a druhé smluvní podmínky,

1.     Obchodní podmínky jsou tedy pravidla, která musí obchodník dodržovat při samotném obchodování. Například maximální denní ztráta, maximální celková ztráta, minimální počet obchodních dnů nebo zákaz obchodování během určitých zpráv. Tato pravidla slouží k řízení rizika a posouzení, zda je obchodník konzistentní a disciplinovaný.
2.     Druhým typem jsou smluvní podmínky, tedy právní rámec spolupráce mezi prop firmou a obchodníkem. Upravují například vyplácení zisků, ukončení spolupráce, zákaz určitých strategií nebo to, že firma obchodníkovi poskytuje pouze simulovaný účet.

Porušení obchodních pravidel obvykle znamená ztrátu účtu. Porušení smluvních podmínek může (ale nemusí) mít vážnější důsledky. Třeba zákaz další spolupráce.

Co když prop firma změní podmínky uprostřed obchodování?

Situace, kdy prop firma změní obchodní nebo smluvní podmínky v průběhu obchodování (dále budeme používat pouze slovo podmínky), tedy poté, co si obchodník zakoupil účet a začal plnit výzvu nebo už dokonce obchoduje na financovaném účtu, je sice nepříjemná, ale není výjimečná. Většina prop trading firem si totiž ve svých smluvních podmínkách výslovně vyhrazuje právo měnit pravidla kdykoli. Samozřejmě máte právo tuto změnu podmínek odmítnout, to by ale znamenalo ukončení smlouvy mezi vámi a prop firmou. Tato klauzule bývá často přehlížena, ale má zásadní dopad. Obchodník je tedy povinen respektovat i nově zavedená pravidla, jinak riskuje zneplatnění účtu nebo ukončení spolupráce.

Níže máme přímo znění této podmínky u prop firmy.


Každopádně je nutné dodat, že takovou sekci má napsanou každá prop firma, nikoli jen FTMO.

Můžeme se ptát, zda je to fér? Z pohledu firmy jde o běžnou pojistku, jak se flexibilně přizpůsobit změnám na trzích, technologiím, regulatorním tlakům nebo nežádoucím strategiím, které se objeví až časem. Například firma může zjistit, že určitý styl obchodování (např. velmi krátké scalpování během zpráv) dlouhodobě představuje neúnosné riziko nebo jej nelze efektivně replikovat na reálném trhu. V takovém případě pravidla přenastaví pro všechny.

Z pohledu obchodníka to ale může působit demotivujícím dojmem, zvlášť pokud se pravidla změní natolik, že ovlivní jeho dosavadní styl obchodování. Například přidání zákazu držet pozice přes noc nebo nově zavedený požadavek na konzistenci může zásadně změnit parametry, které si obchodník zvolil při vstupu do výzvy. V takové situaci má obchodník v podstatě dvě hlavní možnosti:

1.     Přijmout pravidla a upravit svou strategii.
2.     Kontaktovat podporu a požádat o výjimku, případně o navrácení poplatku či restart účtu. I když to bývá úspěšné jen zřídka a záleží na konkrétním přístupu dané firmy.

Obecně platí, že čím transparentnější a renomovanější firma je, tím pravděpodobněji oznamuje změny s předstihem a férově. Některé firmy zavedou nové podmínky jen pro nově zakoupené účty, a těm stávajícím ponechají původní pravidla až do dokončení fáze. Jiné však změny uplatní okamžitě na všechny. Proto je zásadní pravidelně sledovat oznámení firmy, číst e-maily a znovu si projít podmínky při každé aktualizaci.

Každopádně takové sledování by bylo velmi časově náročné i z hlediska toho, že prop firmy většinou dávají 7 až 10 dní tuto informaci s předstihem veřejnosti, a to někdy i poměrně nefér způsobem, což znamená, že tuto změnu neoznámí přímo danému zákazníkovi například emailem, ale vytvoří pro to článek v sekci Q&A na jejich webu, což prakticky znamená, že tuto informaci nedohledáte a vůbec o ní nevíte.

Z toho důvodu existují „sledovače“ na změny obchodních podmínek u prop firem jako je například na Prop Firm Match. Pokud tedy obchodujete u prop firem, tak stojí za to se párkrát za měsíc podívat na tuto sekci a zjistit, jestli náhodou vaše prop firma neplánuje změnu některých pravidel.



Závěr

Obchodování s prop firmami nabízí obchodníkům skvělou příležitost, jak získat přístup k většímu kapitálu bez vlastního rizika, ale je nezbytné chápat, že tento vztah se řídí pevně danými pravidly, a to jak technickými, tak právními. Rozdíl mezi obchodními pravidly a smluvními podmínkami je klíčový, stejně jako fakt, že firma může pravidla měnit i v průběhu vaší aktivní fáze. I když se to může zdát nefér, většinou je to z právního hlediska zcela v pořádku a obchodník má jen omezené možnosti, jak se bránit.

Možnost bránit se proti změně podmínek uprostřed obchodování je bohužel velmi omezená. Většina prop firem má ve smlouvě klauzuli, že mohou podmínky kdykoli změnit, a jejich přijetí je podmínkou používání služby. V praxi lze zkusit kontaktovat podporu a slušně požádat o výjimku nebo vrácení poplatku. Někdy firma vyhoví, hlavně pokud jde o drobnější změnu nebo jde o první žádost. Většinou ale firma jen odkáže na smluvní podmínky a obchodník musí nové pravidlo přijmout, nebo účet přestat používat.

Výsledek tedy závisí na přístupu konkrétní firmy. U férových značek může být řešení vstřícné, ale u jiných se obchodník prostě musí přizpůsobit. Proto je důležité vybírat firmu i podle toho, jak komunikuje změny a zda jedná transparentně.

V příští kapitole se podíváme na to, co byste měli umět, než se pustíte do obchodní výzvy.

Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz

Klíčová slova: FXstreet | Psychologie | Obchodní strategie | Daně | Rizika | Kapitál | FOMC | Nástroj | Obchodník | Pozice | Riziko | Trading | Obchodování | Psychologie tradingu | Zkušenosti | Emoce | Obchodovat | Obchodníci | Obchodní účet | Analýzy | FXstreet.cz | Řízení rizika | Zisky | Obchodní pravidla | Martingale | Úspěch | Konzistence | Úspěšný obchod | Obchodní styl | Firmy | Styl obchodování | Zajištění | Skalpování | Tým FXstreet.cz | Obchod | Firma | Prop Trading | Ztráta | Obchodní podmínky | Situace | NFP | Oznámení firmy | JDE | Výplata | FTMO | Přístup k riziku | Společnosti | TIM | | Pozice přes noc | Přijetí | CZ | Právo | Prop firma | Simulovaný účet | Podíl na zisku | Fintokei | Prop firmy | Jak to funguje v praxi? | Kapitál firmy | Maximální denní ztráta | Denní ztráta | Radek Zalubil | Oznámení | Držení pozic | Nové podmínky | Služby | Straddle | Strategie straddle | Prop firm | Velikosti účtu | Porušení obchodních pravidel | Pravidlo konzistence | Každá prop firma | Držení pozic přes noc | Přístup k většímu kapitálu | Obchodní výzvy | Maximální celková ztráta | Celková ztráta | Spolupráce | RebelsFunding | Výzvy | Q&A | Systematický přístup | Ukončení smlouvy | Vyplácení zisků | Scalpování | Straddle u prop firem | Prop Firm Match | Změna smluvních podmínek | Co jsou to obchodní pravidla | Konzistence obchodních výsledků | Consistency rule | Náhodný úspěch | Smluvní podmínky | Podmínky u prop firmy | Scalpování během zpráv | Neúnosné riziko | Restart účtu | Obchodování s prop firmami | Vrácení poplatku |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\trader-18062025-uvod.jpg
    Funguje strategie straddle u prop trading firem?
    V minulé kapitole jsme si rozebrali velký souhrn statistik z prop tradingu za rok 2024, ve kterém se dočtete například to, jaké jsou globální trendy ve vyhledávání, trendy ve třídách obchodovaných aktiv, jaké mají obchodníci preference nebo i jaké jsou statistiky výplat. V dnešní kapitole se podíváme na jednu strategii, která už určitě každého z nás napadla, a to je straddle. Možná tento název strategie přímo neznáte, ale pokud jste alespoň trochu vynalézavý trader, tak jste tuto strategii zkusili aplikovat. Pojďme si ale nejprve říct, co je to vůbec straddle a to, zda funguje u prop firem.
    C:\fakepath\RebelsFunding-02102024-uvod.png
    RebelsFunding
    RebelsFunding (RF) je jedna z dalších globálních prop firem, která má sídlo na Slovensku v Bratislavě. RF byla založena 1.5.2023 a od té doby nasbírala 85 000 registrovaných uživatelů, ze kterých 15 000 aktivně a pravidelně obchoduje na účtech RF. Celý tým prop firmy tvoří 16 lidí, kteří jsou rozděleni do dvou skupin, první skupina se věnuje správě sociálních sítí a komunikaci se zákaznickou podporou, druhá skupina se zaměřuje na správu webových stránek, klientské oblasti a SEO marketing. Měsíčně mají milionové dosahy na sociálních sítích a jejich web navštíví pravidelně více než 150 000 lidí za měsíc. Zakladatel společnosti je Marek Soska, který působí i na pozici CEO. Marek se v minulosti zaměřoval na mentoring a pomáhání retailovým obchodníkům, aby porozuměli Forexu.
    C:\fakepath\1712682845-prop-trading-09042024-2.png
    Srovnání a hodnocení Prop Trading firem
    Prop firem jsou na trhu stovky, ale ne všechny jsou seriózní a vyplácí peníze. Tyto firmy přibývají velkou rychlostí a není jednoduché se v nich zorientovat, proto vám přinášíme srovnávací tabulku prop firem, která není nikde veřejně v tak detailní podobě připravena, jako na našem portálu. Tabulka prop firem bude zahrnovat domácí i zahraniční firmy, které nabízí různé podmínky a služby retail obchodníkům. V tabulce najdete detailně popsané podmínky každé firmy, abyste se nedostali do problémů a bezpečně získali obchodní kapitál. Pokud s prop obchodováním začínáte, najdete zde názory prop traderů, kteří mají praktické zkušenosti s různými prop firmami. Pokud už patříte ke zkušenějším, můžete pomoci těm, kteří chtějí být jednou jako vy. Vysvětlení pojmů v hlavičce tabulky najdete pod tabulkou a pokud kliknete na konkrétní název prop firmy, tak se vám ukážou další detailní informace. Pokud se nemůžete rozhodnout nebo si s výběrem prop firmy nevíte rady, tak nám napište dotaz na náš email info@fxstreet.cz a my vám rádi poradíme.
    C:\fakepath\ftmo-logo-04042024.png
    FTMO
    FTMO (dříve Získej účet) je česká prop firma, která nabízí financování retail traderům po celém světě. Firma byla založena v roce 2014 a doposud ji vedou stejní lidé. Na pozici generálního ředitele je Otakar Šuffner a na pozici technického ředitele je Marek Vašíček. Oba jsou absolventi Vysoké školy ekonomické v Praze. FTMO má sídlo v Praze na ulici Purkyňova v administrativní budově Quadrio.
    C:\fakepath\prop-trading-82829102.png
    Prop Trading
    Význam proprietary trading byl v minulosti používán pro označení praktiky, kdy banka nebo jiná finanční instituce investuje na vlastní účet, s vlastními prostředky. Dnes je stále častěji rozšířenější jiná alternativa, tzv. „moderní“ forma prop tradingu.
    C:\fakepath\Fintokei-25112023.png
    Fintokei
    Fintokei (v českém překladu z japonštiny „finanční hodiny“) je původem česká finanční společnost, která se zaměřuje především na vzdělávání a evaluaci obchodníků, přičemž hledá ty nejtalentovanější z nich a snaží se je propojit s investory. Sama společnost se za prop firmu přímo nepovažuje, jelikož nemá tradiční trading desk oddělení, které by spekulovalo na finančních trzích za účelem generování velkých zisků. Obchodují pouze za účelem spravování rizik a zajištění jejich expozice.

Čtěte více

  • Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA od FTMO!
    Vážení obchodníci, FTMO, celosvětově úspěšná prop trading firma, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní a časově omezenou příležitost získat přístup do prémiové VIP zóny FXstreet.cz zcela ZDARMA, a to pro všechny nové i stávající klienty FTMO, kteří si zakoupí novou FTMO challenge v průběhu měsíce června!
  • Technologie v Prop Tradingu
    V předchozí kapitole jsme se bavili o významu regulací v prop tradingu a co by potencionálně mohlo přijít za regulace. V dnešní kapitole si rozebereme technologie v prop tradingu, co nového přišlo s příchodem moderních prop firem, co nám tyto technologie daly, ale i co nám naopak vzaly ať už z jakéhokoli technického hlediska nebo i psychologického.
  • Trading u futures prop firem, je to výhodné?
    V minulé kapitole jsme rozebrali souhrn statistik z prop tradingu, kde jste mohli zjistit například to, kolik procent obchodníků dosáhlo výplaty nebo kolik dolarů průměrně obchodník utratí za evaluaci. V dnešní kapitole se naopak podíváme na téma futures prop firem. Futures prop firmy mají na první pohled skvělé podmínky, ale je tomu skutečně tak? Podíváme se na to více do detailu a rozebereme si určité věci, které na první pohled nejsou vidět. Pokud ale první nevíte, co je to futures prop trading, tak si o něm v rychlosti něco napíšeme.
  • Trpělivost v Prop Tradingu
    V minulé kapitole jsme rozebírali prop trading a copy trading neboli sociální obchodování, a to z pohledu toho, jak se na to dívají prop firmy, zda je povolen a jak ho provést. V dnešní kapitole se podíváme na dost důležitou vlastnost v prop tradingu a to je trpělivost. Podíváme se na to, jak si natrénovat trpělivost, jak ji ovládnout a jak velkou roli má v prop tradingu nebo i tradingu jako obecném. První si definujeme, co je to trpělivost v tradingu, protože stále má spousta lidí problém v tom ji definovat.
  • Velký souhrn statistik z Prop Tradingu
    V minulé kapitole jsme si rozebrali news trading u prop firem, zda je povolen, jak se na něj dívají prop firmy v průběhu času, kdy je výhodný a zda s ním jde splnit evaluaci jedním obchodem. V dnešní kapitole se podíváme na velký souhrn statistik z prop trading sektoru, které mnoho z vás určitě překvapí.
  • Výhody a nevýhody Prop Tradingu
    V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak prop firmy fungují, konkrétně jejich business model. V dnešním světě je prop trading velké téma a snad každý obchodník si četl minimálně jednu nabídku od jakékoli prop firmy, proto se v dnešní kapitole podíváme na to, jaké jsou vůbec výhody, a hlavně nevýhody obchodování pro prop firmy. Je to lepší než obchodovat takzvaně sám na sebe na svém účtu u brokera nebo jaká strana pomyslné váhy výhod a nevýhod převažuje nad druhou? Na tyto prvky se podíváme v dnešním článku a na závěr si je všechny zhodnotíme.
  • Význam backtestingu a paper tradingu před výzvou
    V minulé kapitole jsme si spočítali to, o kolik pro vás může být lepší prop účet než klasický účet, přičemž tyto výpočty jsme prováděli pomocí PNČ. V dnešní kapitole si rozebereme zase trochu jiné téma, a to význam backtestingu a paper tradingu před výzvou (evaluace, challenge), jelikož mnoho obchodníků stále spoléhá na štěstí, že se jim podaří vytáhnout z prop firmy velké peníze, aniž by měli ziskovou obchodní strategii či dokonce měli zkušenosti s tradingem. Proto se podíváme, jaký dopad a pozitivní efekt může mít zkušenost v podobě strategie, která je otestována na historických datech a její význam před výzvou prop firmy. První si ale ujasníme pojmy jako je backtesting a paper trading.
  • Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
    V minulé kapitole jsme si rozebrali trpělivost v prop tradingu včetně toho, jaké tipy a triky využít pro zlepšení své trpělivosti. V dnešní kapitole se podíváme na zajímavá data z prop tradingu od firmy FPFX Tech, což je společnost, která nabízí white-label solution pro prop firmy. Taková firma může mít zásadní dopad na fungování samotné prop firmy, více se o ní můžete dočíst v článku regulace v prop tradingu. Nyní se ale přesuňme na data.
  • Základní strategie Prop Tradingu – jak získat velký účet
    V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak se stát prop obchodníkem a s tím i jaké návyky dodržovat a na co při prop tradingu myslet. Pokud toto splňujete a máte správně nastavenou mysl, můžete se přesunout k dalšímu bodu, a to je nějaká základní strategie či postupy v prop tradingu. Celý článek pojmeme v bodech, kdy každý jednotlivý bod bude popisovat určitou část strategie či to, na co se strategicky zaměřit u prop tradingu v evaluačním procesu (plnění výzvy - challenge). Z těchto bodů si pak můžete vybrat hned několik a zkombinovat je do vaší obchodní strategie právě z důvodu pravidel prop firmy.
  • Získejte 30% slevu na programy RebelsFunding a objevte platformu RF-Trader
    Nastal čas posunout se dál. Pokud jste připraveni zlepšit své obchodní dovednosti, máme pro vás skvělou příležitost.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč