Čtvrtek 22. únor 2024 14:03
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

„Odpovědné“ firmy rostou rychleji než trh. Na druhou stranu nemusí být dobře připraveny na válku

12.02.2024 10:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Z porovnání výkonnosti firem, které ovládají světové žebříčky ESG (udržitelnost, odpovědnost), za poslední tři roky vyplývá jejich nadprůměrná výnosnost v růstových letech. Naopak, v době krize, která překvapila svět zahájením války Ruska pro Ukrajině, tyto „ESG“ společnosti ztrácely na své hodnotě víc, než trh jako celek. Vyplývá to z lednové studie World’s Top ESG Companies 2024 investiční společnosti Wonderinterest Trading.

Roční výkonnost indexu MSCI World ESG Leaders v prosinci 2023 dosáhla úrovně 26 %. Tím skupina oceňovaných společensky odpovědných firem, mezi které MSCI zařazuje hráče jako Microsoft, Nvidia, Alphabet, Johnson & Johnson nebo Teslu, překonala všeobecný mateřský index MSCI o více než dva procentní body, čili byla výnosnější o téměř 10 %.*

Naopak rok 2022, který byl náročný a bouřlivý nejen pro trhy jako celek, ale dramatičtěji se odrazil právě na hodnotě indexu MSCI World ESG Leaders. Ten v roce, kdy vypukla válka na Ukrajině a vrcholila energetická krize, odepsal více než 19 %, a zaznamenal tak téměř o půldruhého procentního bodu větší pokles hodnoty než všeobecný mateřský index.*

Ze studie zkoumající strategie velkých globálních společností silných v ESG vyplývá, že stále dostatečně nereflektují obrovské geopolitické výzvy a rizika, která se v posledních letech objevila. „Zjednodušeně můžeme konstatovat, že zatímco v klimatické politice jsou čelní aktéři ESG velmi agilní, pak riziku globálních válečných otřesů se ve svých strategických plánech dostatečně nevěnují,“ konstatovala Olívia Lacenová, hlavní analytička Wonderinterest Trading Ltd.

Vývoj tržní hodnoty indexů MSCI World ESG Leaders a MSCI World (%)*


Zdroj: Wonderinterest Trading na základě dat MSCI.com

Přitom válečné riziko je firemnímu sektoru jako celku dobře známo. Například poradenská společnost EY ve své zprávě 2024 Geostrategic Outlook jasně uvádí, že korporátní sektor počínaje rokem 2022 začal skokově výše vnímat geopolitická rizika, měřeno počtem jejich zmínek v korporátních materiálech, než tomu bylo v době před zahájením ruské invaze na Ukrajinu.

„Z dlouhodobého hlediska ovšem stále pozorujeme, že různé verze indexů ESG dokáží překonávat výkonnost svých mateřských indexů. Jedním z hlavních důvodů je samotný rostoucí zájem a tlak investorů na to, aby jejich investice byly v souladu s těmito kritérii udržitelnosti a odpovědnosti,“ dodala Olívia Lacenová.

Přední světoví hráči z indexu MSCI World ESG Leaders přistupují ke strategii udržitelnosti různými způsoby. Pro některé z nich je změna klimatu a rizika a příležitosti s ní spojené úhelným kamenem aktivit. Společnosti Microsoft a Alphabet se na oblast klimatické změny v rámci své společenské odpovědnosti zaměřují dokonce mnohem více než na oblasti související s přímými dopadem jejich silného tržního vlivu na trh a zákazníky, tedy na regulatorní problémy.

Druhý přístup, jaký vidíme u Johnson & Johnson, Lilly nebo Home Depot, neodmyslitelně spojuje udržitelnost s podnikatelskými cíli. Extrémním případem v tomto ohledu je Tesla, kde se cíle udržitelnosti téměř 100% prolínají s obchodními cíli, tedy například příspěvek k ochraně klimatu se podle společnosti rovná prognóze budoucího prodeje elektromobilů.

Z pohledu investorů začíná být evidentní, že „své“ společnosti budou považovat dále za udržitelné nejen podle zájmu o ochranu planety nebo diverzitu zaměstnanců. Bude je zajímat také diverzita a bezpečnost dodavatelského řetězce, včetně přístupu k surovinám. A bude je zajímat flexibilní připravenost na krizové události, včetně hrozeb a příležitostí, jakými může být státní regulace či veřejné zakázky vyplývající z potřeb "válečné ekonomiky".

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

Tento text představuje marketingovou komunikaci. Nejedná se o žádnou formu investičního poradenství nebo investičního průzkumu ani o nabídku jakékoliv transakce s finančním nástrojem. Obsah textu nezohledňuje individuální okolnosti, zkušenost nebo finanční situaci čtenáře. Výkonnost v minulosti není zárukou nebo predikcí budoucích výsledků.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Odpolední přehled událostí s analýzou EUR/USD
  Výrobní aktivita ve státě New York v listopadu zpomalila, poprvé od června také nevzrostla zaměstnanost. Výrobní ...
 • Odpolední přehled událostí v USA a eurozóně, proč oslabilo EUR/USD?
  S&P/Case-Shiller index, který mapuje ceny domů ve 20 amerických metropolích, posílil meziměsíčně v lednu o 0,8 pr...
 • Odpolední přehled událostí z Evropy, USA a Kanady; analýza EUR/CAD
  Italská centrální banka dnes přinesla nový odhad na růst domácí ekonomiky ve druhém kvartále. Podle banky by mělo...
 • Odpolední přehled událostí z USA, Británie a Evropy; analýza EUR/USD a EUR/GBP
  Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes ve svém ranním projevu zmínil, že ECB je připravena k...
 • Odpolední přehled zpráv z USA
  ADP report národní zaměstnanosti dopadl nad očekávání dobře. Americký soukromý sektor dokázal vytvořit v červnu 1...
 • Odpolední shrnutí akciových trhů: Kofola investorům prostě chutná, pražská burza hrála prim
  Dnešní pohled na akciové trhy moc radosti investorům nedělá, kromě pražské burzy. Evropské burzy (většina) otevřely sice v plusu, ale během dneška vlastně jen klesaly a na samém konci seance, spolu se zahájením obchodování v zámoří, to vypadá, že se obchodování stáčí opět do plusu.. Americké indexy také otevřely silnější, a rostou o cca dv desetinky.
 • Odpolední shrnutí (10.04.2023)
  Globální růst má letos zpomalit na 2 %, zatímco růst v USA by se měl podle prognóz Světové banky zpomalit na 1,2 % vs. 2,1 % v loňském roce.
 • Odpolední souhrn událostí s analýzou USD/CAD
  Německá nezaměstnanost se může radovat z prvního poklesu za posledních 5 měsíců. Dnes to potvrdil výsledek za měs...
 • Odpolední zprávy z USA s analýzou EUR/USD
  Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA stoupl z 320 000 na 336 000. Počet žádostí však zůstává na...
 • Odporujíce obecnému klidu na trzích ukončil futures na bavlnu páteční seanci o burzovní limit up
  Zatímco index Vix očekávání turbulencí na americkém akciovém trhu, často nazývaný "index strachu", uzavřel minulý týden na 23letém minimu, futures na bavlnu, který v průběhu čtvrtečního obchodování zaznamenal největší nárůst ceny za posledních 10 měsíců, v průběhu poslední obchodní seance minulého týdne pokračoval dále v růstu. Červencový futures na bavlnu uzavřel páteční obchodování růstem o burzovní limit 3 centů na 82,18 centech za váhovou libru, tedy nejvýše od června 2014.
 • Od pozítří Německo plošně sníží DPH, lze čekat zlevnění a větší nápor Čechů kupujících za hranicemi potraviny či drogistické zboží nebo pořizujících zboží v německých e-shopech
  Německo od pozítří (od 1. července) na půl roku sníží daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Vyšší sazba klesne z 19 na 16 procent, snížená ze sedmi na pět procent. Rozhodl o tom Spolkový sněm, který dnes schválil část souboru opatření na podporu ekonomiky. Dnes odpoledne by ho měla podpořit i Spolková rada.
 • Od práce z home-office k nízké produktivitě
  Zatímco debata o tom, zdali je Amerika v recesi či nikoliv, sílí, na jejím pozadí se odehrává jiný důležitý příběh a tím je dramatický propad produktivity práce. Ta se totiž v první polovině roku propadla o více než 3 %, což nemá v poválečné americké ekonomice obdoby. Samozřejmě, že ke skokovému propadu produktivity se dá namítnout, že se jedná o špatně měřitelný a navíc volatilní ukazatel, takže je otázkou, zdali si nad ním vůbec lámat hlavu.
 • Od projektu kryptoměny libra FB se odvrací Visa i Mastercard
  Společnosti Visa, Mastercard, eBay a Stripe se stahují z rozběhnutého projektu kryptoměny libra sociální sítě Facebook. Nová digitální měna vyvíjená společností Facebook s názvem libra zaznamenává první potíže. Společnosti Visa, Mastercard, eBay a Stripe vydaly oznámení, že z asociace, která má spravovat kryptoměnu odcházejí. Informace zveřejnila agentura Reuters.
 • Odpustenie dlhov nie je výnimkou
  Pozitívny sentiment na finančných trhoch včera pokračoval, kedy na...
 • Odradí zájem Wall Street o Bitcoin cypherpunky?
  S tím, jak si velké banky vytvářejí apetit po kryptoměnách, jsou uživatelé, kteří se zaměřují na ochranu soukromí, stále opatrnější vůči nováčkům.
 • Odraz akcií v zámoří nabírá na síle, zatímco dluhopisy ztrácejí
  Krátkodobý odraz vzhůru na hlavních akciových trzích nabírá až překvapivou sílu. V zámoří, kde trhy dohánějí včerejší svátek, vidíme silný růst na S&P 500 (+2,7 pct) i obvykle volatilnějším Nasdaqu (+3,3 pct). Tomu se daří i přes nárůst dluhopisových výnosů, jenže v tomto případě vidíme hlavně přesun peněz z bezpečí za výnosem. Dluhopisy jsou tak spíše ve vleku stahování peněz než lídrem dnešního tržního vývoje. Evropské akcie na tom nejsou špatně, ale po pozitivním včerejšku už tolik síly nemají a klíčové indexy přidávají většinou jen do jednoho procenta.
 • Odraz ceny akcií Microsoftu po najmutí Altmana
  ‚‚Zdá se, že investoři Microsoftu reagovali pozitivně na zprávu, že nedávno propuštěný generální ředitel OpenAI Sam Altman nastoupil do týmu tohoto giganta, aby vedl novou divizi AI, a cena akcií vzrostla o 2,5 %.
 • Odrazil se evropský průmysl ode dna?
  Dle zveřejněného indexu nákupních manažerů (PMI) z dílny ISM v lednu zavládl v americkému průmyslu opět pozitivní sentiment ruku v ruce s nárůstem aktivity. Stalo se tak poprvé za posledních pět měsíců, kdy se hodnota indexu pohybovala pod stěžejní padesátibodovou hranicí.
 • Odrazí se vyšší cena litia na akciích Albemarle? 📊
  Albemarle (ALB.US) je největším světovým producentem lithia používaného v elektromobilech. Společnost také poskytuje služby v chemickém průmyslu (včetně bromu, chemické katalýzy, rafinace ropy, bezpečnosti potravin a dalších specializovaných služeb). Nejnovější komentář analytiků Bank of America (BofA) ukazuje, že banka očekává stabilizaci cen lithia, které již řadu měsíců klesají. To by mohlo naznačovat lepší sentiment kolem akcií výrobců lithia. V posledních dnech Tesla (TSLA.US), jeden z největších zákazníků společnosti (elektrické baterie), oznámila, že staví masivní továrnu v Texasu. Uvedl však, že nehodlá opustit služby Albemarle.
 • Odraz na páru USD/CAD.
   Pár USD/CAD v druhém srpnovém týdnu prorazil spodní hranici klesajíc&iac...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new