Sobota 27. duben 2024 15:50
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader

Zdraží Green Deal & etc. vládám půjčky a lidem dvojmo nájmy? Roztáčí se spirála dluhu, na jejímž konci bude celosvětová „měnová reforma“?

19.08.2023 12:29  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Děje se nebývalá, ale zásadní věc. Láme se mnohaletý trend. Končí jedna éra.

Úroky na půjčkách vládám ve světě jsou nejvýše za 15 let. Zdražuje i půjčování české vlády. Bank of America říká, že svět čeká „nový normál“, kdy třeba úrok na desetileté půjčce vládě USA bude trvaleji činit kolem 5 %. Úrok na desetileté půjčce vládě USA je už dnes v podstatě na maximu od světové finanční krize let 2008 a 2009 (viz graf níže). Roste tedy i úrok na právě dlouhodobém dluhu, mezi nějž se ten s deseti lety do splatnosti řadí.

Důvody toho všeho? Rostoucí vládní dluhy a rozpočtové deficity mnoha zemí světa; stárnutí populace v zemích typu Číny, které prodražuje i tradičně levnou asijskou pracovní sílu; pokračující rapidní inflace, kterou se kvůli deglobalizaci a agendám typu Green Deal nemusí podařit úplně zkrotit ani během řady let.

Co to znamená pro řadového občana? Třeba to, že nájmy půjdou nahoru, případně ceny nemovitostí dolů, protože jinak by výnos z vlastnictví investiční nemovitosti nebyl konkurenceschopný tváří v tvář trvaleji zvýšeným úrokům na prakticky bezrizikovém půjčování vládám.

Pokud bude úrok na desetiletém dluhu české vlády trvaleji kolem 5 %, bude muset výnos z vlastnictví přece jenom rizikovějších nemovitostí činit v ČR třeba alespoň 7 %, aby byly nadále v porovnání s dluhopisy plošněji investičně zajímavé. A výnos z nemovitosti nevzroste jinak než poklesem její ceny při daném nájmu nebo naopak růstem nájmu při její dané ceně.

Buď tedy splaskne nemovitostní bublina a ceny realit spadnou trvaleji o desítky procent, nebo citelně vzrostou nájmy.

Proč by měly růst nájmy? Protože trvaleji zvýšený úrok na desetiletém dluhopisu české vlády znamená, že budou dražší také hypotéky. Jestliže totiž ta či ona banka bude moci trvaleji půjčovat české vládě – tedy prakticky bezrizikově – za úrok kolem zmíněných 5 % ročně, nebude pro ni výhodné poskytnout běžnou hypotéku za méně než 6 nebo 7 %. Půjčení na hypotéku je pro banky větším rizikem než půjčení vládě, takže pokud za podstoupení tohoto dodatečného rizika nebude náležitě odměněna vyšším úrokem, do žádného rizika nepůjde a hypotéku prostě neposkytne.

Trvaleji dražší hypotéky ovšem znamenají, že ti, kteří pořídili investiční byt na hypotéku a v době jejího splácení, které může trvat třeba až 30 let, jej pronajímají, budou žádat vyšší nájmy. Takové, které by jim pokryly trvaleji navýšené měsíční splátky hypotéky nebo alespoň jejich podstatnou část.

Ve výsledku tak platí, že agenda typu Green Dealu může lidem nájmy zvedat hned dvěma způsoby, což celkově značí o to výraznější zvýšení nájmů. Prvním způsobem je ten přímý, kdy se v rámci Green Dealu například zavedou emisní povolenky na nemovitosti a bydlení, přičemž tyto své zvýšené náklady posléze majitelé nemovitostí promítnou do nájmů.

A druhým způsobem je ten zde přiblížený. Green Deal a s ním související dražší emisní povolenky či dražší energie přispějí k trvaleji navýšené inflaci, která zase přispěje k trvaleji zvýšenému úroku na půjčkách vládám. Banky vyšší úrok z půjčování vládám promítnou do trvalejšího zdražení hypoték, které pak splácející a zároveň pronajímající majitelé nemovitostí promítnou do výše nájmů. 

Hrozí tak další rozevírání nůžek – mezi majiteli nemovitostí a nájemníky, na něž ti první budou břímě Green Dealu přenášet. Prohloubí se sociální rozpor. Vlády jej budou řešit nejspíše tak, že řadě nájemníků zvýší sociální dávky, aby ti si vůbec mohli zvýšené nájmy dovolit zaplatit.

Vlády – již nyní zpravidla notně zadlužené – si na navýšené dávky budou muset samy půjčit. Rostoucí veřejný dluh – jeden ze zdrojů trvaleji navýšené inflace, jak jest řečeno výše – tím opět nabobtná, čímž pádem dále zesílí inflační tlaky, takže i tlaky na zdražení hypoték a další růst cen nájmů. Spirála dluhu se roztočí naplno.

Na jejím konci pak bude nejspíše nějaké podoba „měnové reformy“. Celosvětové „měnové reformy“, jejíž následky mohou být nedozírné. Vždyť jinak než „globálním resetem“, tedy pádivou inflací nebo jiným smazáním podstatné části kupní síly běžných úspor, případně i státní konfiskací soukromě vlastněných nemovitostí ve „veřejném zájmu“, roztočenou spirálu dluhu přetnout nepůjde.

Hra s dluhem je hra s ohněm a v čím širším měřítku se hraje, tím bývá požár ničivější. A hru s dluhem teď hraje vlastně celý svět. A politici, místo aby dluh krotili, vymýšlejí další agendy, třeba právě Green Deal, které dluh ještě prohlubují.     

Konec jedné éry: trendový pokles úroků, na dlouhodobém vládním dluhu – a nejen vlády USA, jak jej zachycuje graf – se poprvé v tomto miléniu zvrátil, úroky míří vzhůru, kde třeba podle Bank of America zůstanou trvaleji. (zdroj: Bloomberg)


Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zdá se, že konec roku bude opravdu horky pro trhy!
    V stredu zatvárali americké akciové trhy s mínusom, a to kv™li špekuláciám ohľadne programu QE3, ktorého redukc...
  • Zdá se, že šance společnosti Nikola na doběhnutí Tesly se výrazně zmenšují
    Nikola Corporation, která je často porovnávána s Teslou absolvovala 4.června 2020 úspěšný vstup na burzu, ale cena jejích akcií, které dosáhla po primární emisi, se od té doby výrazně propadla. Momentálně to vypadá tak, že hodnota jejího známějšího konkurenta mezitím stoupla natolik, že na delší časové období eliminovala jakékoliv šance „nováčka“ na možný „burzovní souboj“.
  • Zdá se, že trhy se řídí zbožným přáním. Dolar je v očekávání důležitých událostí, které by mohly pár EUR/USD vytlačit z jeho obvyklé dráhy
    Dynamika trhu z konce roku 2021 se v novém roce z větší části nezměnila. Podle mnoha analytiků Wall Street bude úspěšný i nadcházející rok. Počítají s tím, že pandemii covid-19 pomohou omezit vakcíny, další očkování a léky.
  • Zde je důvod, proč by zvýšení sazeb Fedu o 0,75 % mohlo být býčí pro bitcoiny a altcoiny
    Federální rezervní systém tento týden zvýší úrokové sazby. Zde je důvod, proč obchodníci očekávají 0,75% nárůst, který spustí rally kryptotrhu.
  • Zdieľaná ekonomika vytvára podstatne viac pracovných miest ako ničí.
    Narazil som na zaujímavú štatistiku – počet platených taxislužbami v New Yorku. Táto štatistika agreguje počet jázd tradičnými žltými taxíkmi a „taxíkmi“ fungujúcimi v rámci zdieľanej ekonomiky. Ukázala dramatický nárast počtu jázd od príchodu zdieľaných prepravných služieb. Kým v rokoch 2009-2013 sa stabilne pohyboval mesačný počet jázd v priemere niekde tesne nad úrovňou 13 mil., tak do začiatku roka 2018 sa s príchodom zdieľaných prepravcov takmer zdvojnásobil na 25 mil.
  • Zdravotní divize JD.com chce z prodeje akcií až 3,5 miliardy USD
    Společnost JD Health International, což je zdravotní divize čínské dvojky internetového obchodu JD.com, chce z primární veřejné nabídky akcií (IPO) na burze v Hongkongu získat až 3,5 miliardy USD (77,1 miliardy Kč). Agentura Bloomberg nabídku akcií označuje za potenciálně nejvyšší IPO v Asii v oblasti zdravotní péče.
  • Zdravotní židle Adaptic expandovaly na Slovensko
    Komerční článek: Český výrobce zdravotních židlí Adaptic expandoval na sousední slovenský trh. V říjnu firma otevřela v Banské Bystrici svůj šestý showroom na Slovensku.
  • Zdražení v bydlení stojí za překvapivě vyšší inflací
    Česká inflace se na trajektorii meziročního poklesu dlouho neudržela, když v září vyskočila nečekaně z 17,2 % na 18,0 %, přičemž odhady se pohybovaly poblíž srpnové hodnoty. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,8 %. I přes překvapení se jedná letos o druhý nejnižší meziměsíční přírůstek.
  • Zdraží auta i pivo ještě více? Cena hliníku vyskočila nejvýše za patnáct let, kvůli převratu v Guineji
    Termínové kontrakty na dodání hliníku dnes při obchodování v Číně zdražily nejvýše od roku 2006. Na desetileté maximum se pak hliník dnes dostal na burze v Londýně. Důvodem je politický otřes v africké Guineji, která patří k vedoucím světovým vývozcům bauxitu, z něhož se hliník získává.
  • Zdraží čokoláda, i čeští spotřebitelé si proto musí v obchodech dát pozor na nenápadně zmenšovaná balení čokoládových cukrovinek. Cena kakaových bobů totiž prudce roste, je už takřka na historickém rekordu
    Milovníci čokolády se musí připravit na výrazné zdražení. Burzovní cena kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí, totiž nyní prudce roste, na historicky nominálně takřka rekordní úroveň (viz graf níže).
  • Zdraží hurikán Dorian Čechům benzín?
    Hurikán Dorian, který se blíží k pobřeží Floridy, sílí. Na stupnici od jedné do pěti už mu nyní meteorologové přisuzují čtvrtý, tedy druhý nejsilnější stupeň. Stupně jsou odlišeny dle síly větru a podle amerického Národního střediska pro hurikán se jedná o „extrémně nebezpečnou“ bouři.
  • Zdraží letenky. Ať je na dluh
    Rodící se Národní plán obnovy ČR za více než 170 miliard korun financují takzvané evropské peníze, resp. evropský dluh. Splácet se bude tedy také celoevropsky. Řadu desetiletí. A na mnoho způsobů. Jedním z nich budou i dražší letenky.
  • Zdraží pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn
    „Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství se však budeme muset připravit na zdražování těchto komodit. To může udělat čáru přes rozpočet mnohým rodinám,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Zdražovaly české potraviny skutečně nejvíce v Evropě?
    Ceny potravin přispívají k české inflaci nemalým dílem a v posledních týdnech se jejich porovnávání se zahraničím stalo velkým tématem. Je tomu však skutečně tak, že v Česku potraviny zdražovaly v roce 2022 výrazněji než ve zbytku Evropy a naopak dnes jsou “pozadu” se zlevňováním?
  • Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo
    „Milovníci neřestí si sáhnou hlouběji do kapsy. Po zdražování tabákových výrobků a tvrdého alkoholu přijde výrazné zdražení piva. Pivovary jsou nuceny reagovat na vysokou inflaci v české ekonomice a nepříznivé dopady pandemie koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Zdražování dál nabírá tempo
    Jak se již v posledních měsících stává tradicí, překvapila česká inflace opět směrem nahoru. V září narostly spotřebitelské ceny oproti stejnému období loňského roku o 4,9 %. Namísto tradičního zářijového meziměsíčního poklesu se totiž tentokrát dostavil růst o 0,2 %.
  • Zdražování energií podle analytiků zvýší inflaci až k šesti procentům
    Zdražování elektřiny a plynu pravděpodobně zvýší inflaci až k šesti procentům. Lze totiž očekávat nárůst i o více než jeden procentní bod nejen kvůli samotnému zdražení energií, ale i kvůli tomu, že to ve svých cenách budou muset promítnout i další firmy mimo energetiku. Samotný krach Bohemia Energy by ale ceny energie neměl příliš ovlivnit, protože to nebyl primárně výrobce energie. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Ceny energií ve spotřebním koši Českého statistického úřadu zabírají necelých 10 procent. V září inflace stoupla na 4,9 procenta.
  • Zdražování hypoték pokračovalo i v listopadu stejným tempem, průměrná úroková sazba vzrostla na 2,86 %. Sazby mají nejčastěji 5letou fixaci
    Podle listopadových výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů si průměrná úroková sazba hypoték držela stejné tempo růstu jako v říjnu. Meziměsíčně tak vzrostla o 0,14 procentního bodu na 2,86 %. Průměrná výše hypotečního úvěru dosahuje dle výsledků indexu částky 3 032 311 korun. Žadatelé o úvěr mají i nadále největší zájem o fixaci sazby na 5 let. Jak ukazuje FIXIndex, tato fixace je sjednávána u více než 70 % úvěrů.
  • Zdražování hypoték pokračovalo i v únoru. Průměrná úroková sazba meziměsíčně vzrostla o 0,37 procentního bodu na 4,15 procenta
    Zdražování hypoték nepolevilo ani ve druhém měsíci letošního roku. Jak potvrdily výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, průměrná úroková sazba hypoték v únoru vystoupala o 0,37 procentního bodu na 4,15 %. Podle odborníků je třeba počítat s dalším růstem i v následujících měsících, a to v návaznosti na pokračující zvyšování základních sazeb ze strany ČNB. V obzvlášť složité situaci se ocitli klienti se sjednanou hypotékou u Sberbank, které se ČNB v důsledku ruské agrese na Ukrajině chystá odebrat bankovní licenci. Odborníci jim doporučují zajistit si refinancování do jiné banky, jakmile to bude možné.
  • Zdražování jede na plný plyn
    „Prudký růst cen ovlivňuje zemědělskou, průmyslovou i stavební výrobu. To se pochopitelně projeví i v růstu koncových cen pro spotřebitele. Je tak zřejmé, že doba plná zdražování rozhodně nekončí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost