Středa 31. květen 2023 17:57
reklama
Purple - Panelova diskuze
reklama
Dukascopy new
reklama
ActivTrades banner
reklama
Dukascopy new

Nvidia - nová vycházející hvězda na Wall Street? 💥

25.05.2023 19:56  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Umělá inteligence vdechla donedávna silně přeprodávanému indexu Nasdaq "druhý život". Tento index, známý svým velkým podílem technologických společností, loni zaznamenal největší poklesy od splasknutí internetové bubliny. Rok 2023 přinesl nečekaný obrat a býci se hromadně vrátili k technologiím. Důvod? Závan čerstvého vzduchu spojený s umělou inteligencí. Palivo pro růst dnes poskytla společnost Nvidia, která se po téměř 400% nebývalém růstu z říjnového minima s kapitalizací téměř 1 bilion dolarů dostala na 5. místo mezi nejvýše oceněnými americkými společnostmi kótovanými na burze. Po zveřejnění finančních výsledků zaznamenaly akcie společnosti Nvidia největší jednodenní nárůst tržní kapitalizace v historii amerického akciového trhu. Ocenění společnosti se během jediného dne zvýšilo o neuvěřitelných 200 miliard dolarů. 

Závod o umělou inteligenci
Celosvětová hra kolem umělé inteligence nabírá na obrátkách a společnosti v technologiemi nasyceném indexu Nasdaq 100 zažívají skutečný vzestup díky zvýšené poptávce po pokročilých polovodičích, které umožňují škálování výpočetního výkonu využívaného v tzv. neuronových sítích. Tento trend, který trvá již několik měsíců, dnes dostal novou injekci. Akciový trh miluje technologické inovace, které podněcují fantazii spekulantů, a předchozí dot-com boom poháněný vynálezem internetu může být toho jasným příkladem. Abstraktní věci a přelomové vynálezy se obtížně oceňují, díky čemuž (jak ukázala historie) mají trhy tendenci upadat do extrémních stavů. Od paniky až po velkou euforii. Přestože se trend umělé inteligence "zrodil" v makrookolnostech nepříznivých pro tržní novinky (nižší likvidita, vysoké úrokové sazby, obtížný přístup k dražšímu externímu financování), kvete jako květina rostoucí na poušti.

Tržní kyvadlo
V roce 2022 patřil sektor polovodičů k největším poraženým, protože investoři ocenili rizika způsobená geopolitickými faktory a zpomalením v odvětví cloudu a her. V pozadí loňských poklesů se objevilo ohrožení čínskou vojenskou agresí, Tchaj-wanem - centrem globální výroby vysoce výkonných integrovaných obvodů - a ekonomickou válkou mezi USA a Čínou. Jejím důsledkem jsou bezprecedentní sankce uvalené Spojenými státy na Čínu, které můžeme považovat za rozhodující krok k zajištění technologické dominance USA. Bez přístupu k nejnovějším technologiím a čipům vyráběným 5nm a 3nm technologií bude pro Čínu nesmírně obtížné konkurovat "Západu", pokud jde o vývoj umělé inteligence. Trh se však přestal starat o geopolitiku.

První kolo
To, co dnes sledujeme, je pravděpodobně pouze "první kolo" a konečný vítěz celé hry s umělou inteligencí ještě není znám. Akciový trh však vidí jako nejzjevnějšího "beneficienta" AI sektor polovodičů. Zatímco softwarové či technologické platformy mohou "propadnout" a prohrát s konkurencí, poptávka po čipech se zdá být téměř zřejmá, pokud by se zvýšil globální výpočetní výkon.

Největší čipové společnosti jsou navíc ve výhodě. budování nových továren na přesný průmysl a přesměrování logistických dodavatelských řetězců je nesmírně nákladné a mohlo by pravděpodobně trvat roky. To je mimo jiné důvod, proč konkurence pro společnosti jako Nvidia, AMD, Intel a další giganty v tomto odvětví není vidět ani na obzoru. Stejně jako během zlaté horečky na Klondiku vydělali nejvíce peněz ti, kteří prodávali pověstné krumpáče a lopaty, tak nyní trh vidí příležitost pro čipy. Slabost v oblasti her, zpomalení cloud computingu a dokonce i riziko konfliktu v Tchajwanském průlivu šly stranou. Kam Wall Street vkládá své největší naděje?

Nvidia - favorit býků 

Po mnoho měsíců byla favoritem býků společnost Nvidia. Právě v ní trhy vidí hlavního globálního beneficienta vyšší poptávky po výkonných čipech. Akciový trh je ochoten její akcie "přeplatit", protože budoucí prognózy vypadají mimořádně optimisticky. Společnost naznačila, že zahájila výrobu pro sektor umělé inteligence dostatečně brzy - již v srpnu 2022. Tři měsíce před veřejným uvedením ChatGPT 3 se připravovala na uspokojení poptávky trhu. Společnost dodává supervýkonné grafické procesory (GPU), masivně využívané v datových centrech. V komentáři k výsledkům za 1. čtvrtletí společnost uvedla řadu obchodních výhod, současnou dobu označila za počítačovou revoluci a zdůraznila "nabíjející poptávku" po řešeních v aplikacích umělé inteligence.

Spolu s oceněním jejích akcií získávají také společnosti AMD, Intel, Arista Networks, ale nejen ony - vítr do plachet chytily téměř všechny společnosti, které mohou z AI profitovat. Konkurence mezi velkými BigTech společnostmi, jako jsou Microsoft a Google, které se předhánějí ve zdokonalování jazykových modelů, a průlomové schopnosti generativní umělé inteligence předznamenávají skutečný průlom jak v oblasti technologií, tak v oblasti podnikání. Mějte však na paměti, že skutečná euforie z umělé inteligence trvá zatím jen několik měsíců a trh může být rozmarný. Je možné, že se sentiment bude měnit "od firmy k firmě" v závislosti na technologických inovacích a milnících. Zachytil Nasdaq další revoluční nástroj, který je přirovnáván k internetu? Je to velmi pravděpodobné.

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nuda na akciových trzích
  Evropský akciový index Stoxx 600 v poslední fázi obchodování kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu. V úvodní hodině seance však přicházel o téměř půl procenta, aby těsně po poledni připisoval 0,3 %. Daří se především prodejcům spotřebního zboží, jejichž akcie rostou o 1,4 %. Jedno procento přidávají finanční domy. Naopak dnešek nepřál hlavně defenzivním titulům, když farmaceutické společnosti a utility přicházejí o 0,7 %. Opatrný začátek je cítit i za velkou louží. Index S&P 500 za nízké aktivity prozatím přešlapuje na místě.
 • Nuda na devizovém trhu
  Dnešní obchodování bylo opravdu nudné, hlavní měnové páry se pohyboval...
 • Nuda ve Střední Evropě
  Včerejší obchodování na středoevropských devizových trzích nenabídlo příliš vzruchu. Česká koruna se další den v řadě obchodovala jen těsně nad kurzovým závazkem a její hodnota se držela ve velmi úzkém rozpětí jednoho a půl haléře kolem úrovně 27,03 CZK/EUR. Ani obchodování s jindy volatilním maďarským forintem včera nebylo zajímavé. Jeho kurz v průběhu dne oslabil přibližně o 0,2 % a dnes ráno se pohybuje kolem hladiny 311,4 HUF/EUR. Největší výkyv vykázal polský zlotý, jehož hodnota se včera snížila přibližně o třetinu procenta. Kurz PLN/EUR se tak dostal těsně nad hladinu 4,3.
 • Nuda v regionu
  Včerejší obchodování s regionálními měnami se dá parafrázovat názvem filmu Vladimíra Morávka. Při absenci jakýkoliv významnějších dat v regionu a také nakonec nezměněné měnové politice ECB neměly trhy skoro žádné impulsy k svému obchodování.
 • Nutnost zastropovat cenu energií je i důsledkem velkého tištění peněz v podání centrálních bank
  Inflace ještě ani pořádně neklesla ze svých maxim za několik desetiletí a už vláda rozjíždí novou. Tentokrát se tomu říká zastropování. Celkové náklady zastropování se realisticky mohou pohybovat kolem 200 miliard korun ročně. Záleží ale pochopitelně na vývoji cen elektřiny. Stát jej bude muset z nemalé části financovat na dluh. Politici by měli lidem na rovinu říct, že zastropování cen elektřiny znamená jen úročené odložení platby za ni. Lidé si to později doplatí vyššími daněmi. A také inflací. A to i s úroky, které mezitím stát zaplatí z ještě výrazněji zvýšeného dluhu. Politici žádné peníze negenerují. Budou tak muset své rostoucí zadlužení utopit v inflačním znehodnocení měny.
 • Nůžky mezi cenou piva v hospodě a piva doma se stále rozevírají. Pandemie a související „garážové party“ i nynější rapidní inflace rozevírání ještě zrychlují
  Češi stále častěji pijí alkohol doma. Tento trend podpořila už pandemie a související „garážové party“ v době zavření gastronomických podniků a nyní jej podporuje rapidní inflace. Podporuje jej ale také a konkrétně stále narůstající rozdíl mezi cenou piva v hospodách a restauracích, a cenou piva v obchodech, tedy piva k domácí konzumaci, třeba právě při „garážových party“.
 • Nůžky mezi importem a exportem se v Austrálii dále rozevírají
  Australská obchodní bilance se dále zhoršuje, alespoň podle dnešních výsledků za měsíc listopad...
 • Nvidia akcie a jejich famózní růst. Je správný čas investovat?
  V dnešní analýze se po několika týdnech vrátíme do světa výpočetní techniky, neboť se zaměříme na Nvidia akcie. Cena akcie NVDA zažívá silný růst zejména v důsledku dlouhodobého nedostatku čipů na trhu.
 • NVIDIA je hvězda roku 2023
  Společnost Nvidia i nadále vyráží dech a zastínila ostatní jako jednoznačná hvězda roku 2023, která od začátku roku raketově vzrostla o úžasných více než 180 %. Nechává Metu v prachu a s neuvěřitelným 119% nárůstem si nárokuje druhé místo mezi akciemi indexu S&P 500. Na třetím místě je AMD s působivým +93 %. Zatímco celkový index S&P 500 sotva dosáhl skromného zisku necelých 10 %, tito lídři v oboru si vytvořili značný odstup od tržního průměru.
 • Nvidia nabízí jasnou situaci v nejisté ekonomice 
  Dobré akcie se náhle nestanou špatnými. To však ne vždy brání tomu, aby byly uvedeny do prodeje na trhu. To je můj důvod k šikaně ohledně Nvidie (NASDAQ:NVDA), i když populace nedávno spadla do medvědího teritoria.
 • Nvidia zveřejnila skvělé výsledky!
  Všechny oči se aktuálně zaměřují na cenu akcií společnosti Nvidia, protože společnost vykázala zisky, které překonaly očekávání analytiků a zaznamenala 57% nárůst tržeb.
 • NY devízoví obchodníci
  Počuje odvšadiaľ kričať "strong dollar is back". EURUSD sa pokúša ponoriť pod 1,38 a pripísať si prepad o 1%. Naopak agregátne dolárový index dnes získava už vyše 1,3%. Dolárový valec začína valcovať "hlava-nehlava" všetko čo mu stojí v ceste. Kalkulácia s "Diétnou verziou QE 2,0" a menové sprísňovanie v Číne sú dva silné prodolárové argumenty, ktorým sa musel pokloniť celý zvyšok devízového trhu.
 • NY Fed's Dudley připustil, že vývoj na trzích je zdrojem obav pro americkou centrální banku. Nebudou se sazby nakonec snižovat?
  Podmínky na finančních trzích jsou mnohem tvrdší, než když Fed v prosinci rozhodoval o sazbách. A pokud tento stav vyd...
 • Nynější sankce Rusko nepoloží, v posledních letech se na ně pečlivě připravovalo. Putinův režim ale může zničit odstřižení od SWIFT, proti tomu je však třeba Německo a zatím také USA
  Rusko dosud zvládá čelit sankcím Západu, neboť po řadu let systematicky snižuje své vystavení americkému dolaru. Dolarové rezervy Ruska činily loni jen 16 procent celkových devizových rezerv země. Přitom o čtyři roky dříve to bylo více než 40 procent. Jeden příklad za všechny: od vrcholu roku 2010 Rusko snížilo objem držených amerických dluhopisů o 98 procent.
 • Nynější vláda se zadlužuje 25krát rychleji než vlády 90. let. Už v očištění o inflaci
  Současná vláda vytvořila za čtyři měsíce „sekeru“ ve státním rozpočtu za 200 miliard korun. Tu samou „sekeru“ – v očištění o inflaci – vytvořily obě Klausovy vlády, Tošovského vláda a vláda Zemanova v letech 1993 až 2001.
 • Nyní je lídrem prodeje zlata Kazachstán a lídrem nákupu Turecko
  Většina centrálních bank v posledních dvou měsících prodává zlato. Úterní zpráva Světové rady pro zlato uvádí, že v únoru bylo z oficiálních rezerv prodáno 6 tun. Stalo se tak navzdory letošnímu poklesu o 18 tun, protože zásoby činí stále více než 35 600 tun, nejvíc od roku 1990.
 • Nyní je na řadě Francie a prezidentka Le Penová
  Není to tak dávno, co mnozí lidé vnímali možnost zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem jako vtip. Podobné to je...
 • Nyní u Purple Trading: VIX volatility index jako obchodovatelný CFD futures symbol
  Index volatility či nervozity na trzích (VIX) je neocenitelným pomocníkem při analyzování trhů. Avšak velký potenciál skrývá také jeho obchodování. Proto jsme jej zařadili po bok našich CFD futures symbolů. Jak a kdy jej obchodovat si řekneme v tomto článku.
 • NYSE a Nasdaq zastavili obchodovanie s ruskými akciami. Shell ukončí partnerstvo s Gazpromom
  Dve hlavné americké burzy Nasdaq a NYSE oznámili, že dočasne zastavia obchodovanie s akciami ruských spoločností kótovaných na ich burzách z dôvodu regulačných obáv po sankciách voči Rusku.
 • NYSE je na cestě k integraci blockchainu do svých technologií
  Blockchain a kryptoměny se stále více integrují do společnosti a již se dostaly ke klíčovým finančním hráčům z Wall Street. Podle těchto údajů získala podíl ve společnosti tZERO společnost Intercontinental Exchange Inc, mateřská společnost NYSE. Uvádí se, že novým výkonným ředitelem společnosti tZERO se příští měsíc stane ředitel pro strategii ICE David Goon.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex krypto