Úterý 23. duben 2024 20:05
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Výhled na zlato v roce 2023

11.01.2023 10:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„V roce 2022 byla cena zlata podpořena vysokou inflací, geopolitickými konflikty a pádem kryptoměn. V první polovině letošního roku by se zlatu mohlo nadále dařit, nicméně ve druhém pololetí zřejmě bude ubývat důvodů pro další růst ceny vzácného kovu,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Americký dolar

V průběhu roku 2022 americký dolar nebývale zpevnil oproti ostatním světovým měnám až na 20leté maximum v důsledku utahování měnové politiky v reakci na inflační explozi. Americký dolar, jakožto světově dominantní měna, má nezanedbatelný vliv na vývoj ceny zlata. Na konci září 2022 trhy nalezly svůj inflexní bod, ve kterém dolar změnil svůj růstový trend na klesající a pravděpodobně tak již dosáhl svého maxima v rámci současného cyklu. Podle naší prognózy se bude kurz amerického dolaru v letošním roce vyvíjet záporně a bude tak oslabovat vůči ostatním světovým měnám s potenciálem pro dočasné posílení v první polovině roku. Pokud se prognóza naplní, dlouhodobě oslabující dolar bude tlačit cenu zlata vzhůru.

Inflace a úrokové sazby

Inflace je v současnosti zřejmě nejvíce sledovaným údajem, protože se od ní odvíjí kroky centrálních bank. Rozhodnutí centrálních bankéřů ohledně nastavení měnové politiky silně ovlivňuje hodnotu peněz a ekonomický růst, potažmo právě inflaci. Očekáváme, že se v průběhu letošního roku bude dařit bankéřům krotit inflaci, která zažije strmější pád v první polovině roku a pozvolnější v té druhé. Inflace je pozitivně korelována k ceně zlata, takže její účinek se bude pravděpodobně zmenšovat v průběhu roku. Výše úrokových sazeb je negativně korelována ke zlatu a očekává se, že sazby již mnoho neporostou a ve druhé polovině roku naopak mohou začít klesat.

V roce 2022 se inflace zvyšovala a úrokové sazby taktéž, což vytvářelo proti sobě jdoucí účinky na cenu zlata. V první polovině letošního roku zřejmě budou sazby dál narůstat a inflace klesat. Ve druhé polovině roku bude inflace pokračovat v poklesu a centrální banky začnou uvažovat o rozvolňování měnové politiky. To bude výrazným impulzem pro trhy, což by mohlo podpořit cenu zlata kvůli znehodnocení amerického dolaru. Na druhou stranu padající úrokové sazby oživí chuť investorů po riziku a ti tak mohou znovu hojně investovat do relativně atraktivnějších akcií a dluhopisů, což by mohlo způsobit určitý odliv ze zlata. Účinky úrokových sazeb a inflace jsou tedy smíšené. 

Recese

Utahování měnové politiky rekordním tempem prakticky ve všech klíčových zemích vede k znatelnému zpomalení ekonomické aktivity a pravděpodobně způsobí v některých zemích recesi. V závislosti na intenzitě recese může tento vývoj podpořit negativní sentiment investorů, kteří budou hledat bezpečné úložiště mimo jiné i ve formě zlata. Slabou ekonomickou aktivitu očekáváme v průběhu většiny letošního roku s náznakem zlepšení ke konci roku 2023 nebo až na začátku roku 2024. To by mohlo v průběhu roku 2023, obzvlášť v první polovině, posílit cenu zlata.

Geopolitické události

Válka na Ukrajině byla silným motorem pro nárust ceny zlata. V obdobích krize investoři obvykle investují do zlata více, aby se zajistili proti problematickým událostem, které by je mohly ohrozit. Obecně tedy čím více pesimismu panuje mezi investory, tím více to tlačí na poptávku po zlatě. Pokud se dočkáme eskalace války na Ukrajině či rozhoření dalších konfliktů, tak by to mohlo znovu podpořit cenu zlata. Naopak pokud se konflikty podaří uklidnit a situace se bude normalizovat, mohlo by to nasměrovat investory k rizikovějším aktivům.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výhled na americké akciové trhy ve zbytku roku
    Trhy od poloviny října nabraly pozitivní růstový trend po téměř dvou měsících klesání. To vše v důsledku inflačních, geopolitických a poptávkových problémů, kdy ekonomika začíná čím dál více pociťovat zvyšování klíčových úrokových sazeb. Ekonomika se může do budoucna dál zpomalovat a více firem bude oznamovat propouštění. Krachy firem mohou nabrat na obrátkách v příštím roce. Je potřeba mít na mysli, že se v současnosti utahuje monetární politika zběsilým tempem. Účinky změny úrokových sazeb se projevují se zpožděním zhruba 12 až 18 měsíců. Přesto krátkodobé vyhlídky na trzích nemusí být chmurné.
  • Výhled na dnešní den
    Komentářo Společnost Google včera zklamala ve výsledcích, když nedosáhla odhad EPS 6.91 USD a r...
  • Výhled na dnešní den
    Komentářo Týdenní zpráva o důvěře v USA se vrátila zpět k "normálním" úrovním (-47) po -43 v minulém týdnu. Dnešní z...
  • Výhled na měnový pár EUR/USD na příští rok: Obrat eura vs. návrat k paritě
    Letos se měnový pár EUR/USD vrátil pod paritu, přičemž 28. září se dostal na minimum 0,9535, nejen letošní minimum, ale také nejnižší hodnota od června 2002, tedy před více než 20 lety.
  • Výhled na rok 2023 - Akcie, Dluhopisy, Ekonomika, Dolar
    Rok se s rokem sešel a je potřeba se především dívat dopředu. Čeká nás 12 měsíců mnoho neznámého, a jak ukázaly roky 2020 nebo 2022, možná i zcela nečekaného. Ve videu se dívám především na věci, které nás musí z pohledu dalšího vývoje kapitálových trhů zajímat nejvíce, jelikož jsou katalyzátorem větších trendů.
  • Výhled na rok 2023: Bude krypto opět vzkvétat?
    Simon Peters se zamýšlí nad hlavními riziky a příležitostmi na poli kryptoměn v roce 2023. Letošní rok byl pro trh s kryptoaktivy bouřlivý. Přesto by „krypto–zima“ mohla ustoupit „krypto–jaru“. Zde je šest ukazatelů, které by mohly určit, kdy trh opět rozkvete:
  • Výhled na rok 2024 Štěpána Hájka
    Světové akcie mají za sebou velmi vydařený rok 2023. K ziskům jim pomohla relativně nízká srovnávací základna z roku 2022, kdy akcie zaznamenaly největší pokles od finanční krize v roce 2008. Zisky jsme zaznamenali napříč geografickým spektrem, kdy tahounem byly technologické akcie ve Spojených státech. Akciový se trh se dokázal podívat i přes krach tří menších regionálních bank a fiskální problémy americké vlády. Většinu roku se zisky koncentrovaly v sedmi společnostech z technologického sektoru, které pravděpodobně podobně pozitivní rok nezaznamenají. Koncem roku však naznačil snižování úrokových sazeb americký Fed, což byl signál k růstu i pro ostatní segmenty trhu.
  • Výhled na týden: Stojí americká ekonomika před silným propadem?
    Poklidné obchodování v průběhu minulého týdne narušila páteční US makrodata. Index spotřebitelských cen CPI měřící inflaci v dubnu vzrostl více, než se očekávalo. Hlavní CPI bez vlivu potravin a energií v dubnu vzrostl o 0,3 % z březnových 0,2 %. To je nejrychlejší tempo od ledna 2013. Nečekaný tlak na růst cenové hladiny může mít dopad na další rozhodování FEDu a dřívější zvýšení úrokových sazeb v tomto roce.
  • Výhled na týden: US ekonomika klesá, potěší čísla z trhu práce?
    Podle upravených údajů klesl HDP Spojených států v 1Q 2015 o 0,7 %, což je nejhorší výkon od roku 2009. Americké akcio...
  • Výhled na týden: Útěk z bezpečných aktiv potvrzuje konjunkturu
    Investoři po celém světě se ve velkém zbavují bezpečných státních dluhopisů a výnosy tak raketově rostou. Zatímco ještě koncem dubna se výnosy německých desetiletých dluhopisů pohybovaly pod úrovní 0,1 %, koncem minulého týdne se výnos vyšplhal až na 0,7 %. Obdobné výrazné vzestupy výnosů bylo možné zaznamenat i na japonských a amerických desetiletých dluhopisech. Zdá se tedy, že s rozbíhající se americkou i evropskou ekonomikou investoři definitivně opouštějí bezpečné přístavy a jsou připraveni své prostředky přesunout do rizikovějších aktiv.
  • Výhled na 2023: Výrazně klesne inflace, klesat však bude i růst HDP
    Invaze Ruska na Ukrajině, s ní spojené turbulentní ceny energií, výrazný nárůst spotřebitelských cen, se kterým jde ruku v ruce pokles reálných mezd. To jsou hlavní faktory, které ovlivňovaly ekonomické ukazatele v letošním roce a významnou roli budou hrát i v tom příštím. Česká ekonomika sice prochází recesí, je ale postavena na zdravých základech, a tak by obtíže měla postupně překonat. Shodli se na tom analytici skupiny ČSOB.
  • Výhled nerušeného růstu a podpory udržuje optimismus na trzích
    Co odpoledne táhne akcie vzhůru, jsou v zásadě stále stejná témata, která tu byla už ráno. Evropské akcie také nabraly hlavní část zisků už zrána a poté dochází spíš k menším změnám. Nyní se Frankfurt, Londýn i Paříž nacházejí o více než procento nahoře a ještě je překonává Milán s 1,7procentním ziskem.
  • Výhled páru AUD/USD na 18. ledna 2023
    Na pozadí pozitivních zpráv z Austrálie a Číny a slabého amerického dolaru pár AUD/USD dál rozvíjí růstovou dynamiku formou korekce v rámci většího a celkového klesajícího trendu.
  • Výhled páru EUR/USD na 14. dubna 2023
    Někteří představitelé amerického Federálního rezervního systému se domnívají, že kvůli riziku rostoucího tlaku na bankovní sektor a ekonomiku jako celek je třeba pozastavit cyklus zpřísňování měnové politiky, což v konečném důsledku povede přinejmenším k recesi. Většina lídrů ECB přitom věří, že na květnovém zasedání banky je třeba měnovou politiku ještě víc zpřísnit a znovu zvýšit úrokovou sazbu o 50 bazických bodů. I z tohoto fundamentálního faktoru je jasné, že rostoucí euro by se mělo nakupovat na úkor klesajícího dolaru.
  • Výhled páru EUR/USD na 19. ledna 2023
    Kupující jsou stále optimističtí, protože očekávají další zvýšení úrokových sazeb ECB a hodnotí slovních intervence jejích představitelů. Prezidentka ECB Christine Lagardeová dnes v projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedla, že "inflační očekávání nepolevují" a "ECB bude sazby dál zvyšovat". Inflace je podle ní "příliš vysoká a ECB ji hodlá včas snížit na 2 %". Lagardeová zítra vystoupí s dalším projevem, začne v 10:00 SEČ. Do té doby si euro nejspíš udrží býčí dynamiku, kterou získalo díky dnešním výrokům Lagardeové.
  • Výhled páru EUR/USD na 6. února. Powell nadále podporuje dolar
    Měnový pár EUR/USD se v pondělí nadále obchodoval níže. Pokles ovšem nebyl tak silný jako v pátek, protože fundamentální/makroekonomické pozadí bylo slabší. Nicméně šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell opět promluvil a potvrdil, že centrální banka pravděpodobně nesníží sazby již v březnu a že existuje 95% pravděpodobnost, že úroková sazba snížena nebude. Tato informace samozřejmě okamžitě podpořila dolar. Rovněž byl zveřejněn americký index PMI mimo zpracovatelský průmysl ISM, který výrazně překonal předpokládané hodnoty. Byla to další zpráva, která podpořila dolar. Minulý týden byla většina událostí a zpráv nakloněna ve prospěch americké měny.
  • Výhled páru GBP/USD na 24. ledna 2023
    Na pozadí slabého amerického dolaru se pár GBP/USD dokázal zkorigovat do střednědobé býčí zóny a vystoupal nad úrovně 1,2130, 1,2240, kterými prochází důležité úrovně supportu: 200 EMA v denním grafu a 200 EMA v týdenním grafu.
  • Výhled páru USD/CAD na 11. dubna 2023
    Na páru USD/CAD obecně zůstává dlouhodobá růstová dynamika. Průraz úrovní rezistence 1,3555 (50 EMA v denním grafu) a 1,3572 (200 EMA v grafu 4H) bude signálem pro obnovení long pozic na tomto páru. Pár USD/CAD se v tom případě posune k horní hranici vzestupného kanálu v denním grafu a k úrovni 1,3977 (říjnové maximum a maximum z června 2020).
  • Výhled páru USD/CAD na 29. března 2023
    Pár USD/CAD se po překonání významných úrovní krátkodobého supportu 1,3715 a 1,3680 (200 EMA v grafu 1H) a 1,3630 (200 EMA v grafu 4H) snaží rozvinout klesající dynamiku. Naše naděje na odraz od úrovní 1,3630 a 1,3600 se nenaplnily – zatím. Přesto si na tomto páru ponecháváme dříve otevřené long pozice, držíme také limitní stop příkazy pod úrovní 1,3570 a počítáme s pullbackem: úroveň 1,3600 je důležitou úrovní supportu (50 EMA v denním grafu) a střednědobý i globální trend stále zůstává býčí.
  • Výhled páru USD/JPY na 20. ledna 2023
    Pár USD/JPY dnes stoupá a zotavuje se z největších ztrát tohoto a minulého měsíce. V době psaní článku se obchoduje poblíž značky 130,00.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader