Středa 25. listopad 2020 12:26
reklama
Admiral dax new
reklama
Capital.com
reklama
RoboMarkets webinare

Inflační rébus a jak ho vyřešit

29.10.2020 14:14  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Inflace je opět horkým tématem. Od té doby, co zvýšení úrokových sazeb FEDu zastavilo v roce 1980 nekontrolovatelný růst cen, se inflace vyvíjela podle očekávání. I po finanční krizi byla utlumená, a to navzdory obavám ekonomů, že tehdejší experimentální programy kvantitativního uvolňování, které zaváděly vyspělé ekonomiky, budou vysoce inflační.

Letos byly trendy, které po celá desetiletí tlumily inflaci, potlačeny silami způsobenými virem zaplavujícím celý svět.

Nyní tedy začíná debata o silách, které budou v příštích několika letech ovlivňovat růst cen. V sázce je mnoho, protože výnosy jsou již na samém dně, takže i slabá inflace by mohla víc ohrozit zisky a poslat ceny aktiv do vývrtky.

Argumenty pro inflaci

Inflace by se mohla vrátit na 2 procenta nebo na vyšší hodnoty rychleji, než si někteří myslí, a to díky nebývalé úrovni stimulů. FED od března téměř zdvojnásobil svoji rozvahu na více než 7 bilionů dolarů a tento příklad následovaly i další vyspělé ekonomiky. V reálné ekonomice by mělo skončit více těchto stimulů, než tomu bylo během finanční krize, protože banky jsou nyní v lepší formě pro půjčování, a současně se politici snaží zabránit zhoršení růstu nerovnosti, které vznikly růstem cen aktiv a současně stagnujícími mzdami v posledním desetiletí.

Zdá se, že vlády jsou připraveny převzít odpovědnost za oživení ekonomiky prostřednictvím fiskálních výdajů, protože je zřejmé, že měnová politika trpí poklesem mezních výnosů. Úsporný režim odstartoval.

Nejvýznamnější centrální banky také jasně uvedly, že po určitou dobu budou raději akceptovat inflaci vyšší, než je cíl, než aby dělaly preventivní kroky a udržovaly ji pod 2 procenty. I když je těžké přesně určit, co to přinese, dokud to nebude vyzkoušeno, dá se předpokládat, že centrální banky v budoucnu zvolí holubičí přístup.

A konečně vakcína Covid-19 by mohla být, pokud dorazí dříve, než se očekávalo, divokou inflační kartou, která by mohla otřást poptávkou a posunout ji nahoru ještě, než bude šance obnovit kapacity zničené pandemií.

Argumenty pro dezinflaci

Na druhou stranu je snadné pochopit, proč mnozí věří, že inflace by zatím mohla zůstat utlumená. Pandemie některá odvětví úplně zastavila. Miliony lidí přišly o práci a mnoho dalších postihne stejný osud, pokud nebude vládní podpora štědrá nebo bude úplně zastavena.

Jednou z nejviditelnějších dezinflačních sil v práci je značná mezera v produkci po celém světě, což znamená značnou volnou kapacitu v globální ekonomice. Příliš velkou na to, aby mohly podniky přenášet zvýšení cen na zákazníky, aniž by se oslabila poptávka.

Je nepravděpodobné, že by se poptávka za určitou dobu zotavila na předpandemickou úroveň ve všech sektorech. V USA se zhroutila očekávání ohledně příjmů, dluhy na kreditních kartách se zmenšují a míra úspor zůstává vysoká. Mezitím trh s realitami, který tvoří významnou část inflace, vykazuje v USA i jinde po celém světě oslabení. Ačkoliv negativní šok u cen ropy dál drží ceny dole, i když pandemie polevila, poptávka po ropě může zůstat utlumená po delší dobu, což udrží ceny nižší.

A konečně existují sekulární dezinflační trendy. Stárnoucí populace více šetří a méně riskuje. Automatizace eliminuje množství úkolů. Japonsko slouží jako varování. Během několika posledních dekád podnikaly západní vlády mnoho kroků, které nedávno znovu použily, aby pomohly bojovat proti důsledkům pandemie. Inflace nenásledovala.

Buďte připraveni, bez ohledu na to, která strana vyhraje

Ať jste na kterékoli straně diskuse o inflaci, současný status quo je dezinflace, což znamená, že i mírný růst inflace by mohl destabilizovat trhy s cennými papíry. Je tedy třeba být připravený vypořádat se s inflací, pokud nastane.

Jednou z možností jsou státní dluhopisy s ochranou proti inflaci a vysokým výnosem oproti cenným papírům s investičním stupněm. Dluhopisy s nižším ratingem mají lepší výkon v inflačním prostředí, zejména pokud je to provázeno ekonomickým růstem. U akcií by měly vynikat společnosti s vyšším vlivem na ceny v případě trhů, které mají překážky na vstupu. Stejně je tomu u odvětví a společností, na které mají vliv ceny komodit. A konečně, když se zvýší inflační očekávání a skutečné výnosy poklesnou, vede si často dobře zlato.

Dezinflace tu dnes je. Obrovské stimuly zavedené v reakci na krizi Covid-19 a nový přístup centrálních bank by však mohly vrátit zpět inflaci. Otázkou pro investory je, kdy a do jaké míry.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Inflačné očakávania v USA padli na ročné minimá. Trhy očakávajú zastavenie uťahovania.
  FED má o dôvod viac dať si pri zvyšovaní sadzieb pauzu. Popri zlej nálade na finančných trhoch a relatívne silnom ochladzovaní sa trhu s bývaním padajú aj inflačné očakávania. Všetky tri miery inflačných očakávaní (ktoré ich merajú každý deň) – výnosy z 10 ročných inflačných dlhopisov, 5r/5r inflačný swap a 5/5r index inflačných očakávaní z dielne FEDu, sú aktuálne na úrovniach, kde sa naposledy dlhodobejšie držali pred rokom.
 • Inflačné očakávania v USA sa vrátili k dvom percentám. Dolár aj napriek tomu slabne
  V posledných dňoch sa na trhoch deje dosť schizofrenická vec. V USA rastú inflačné očakávania a dolár aj napriek tomu oslabuje (aj dnes). 10-ročné inflačné očakávania vyjadrené ako rozdiel medzi výnosmi z desaťročných dlhopisov a výnosmi z desaťročných dlhopisov, ktoré vyplácajú cash-flowy očistené o infláciu, sa dostali z pásma 1,85-1,9%, kde sa pohybovali od septembra a vzrástli až k dvom percentám, čo je inflačný cieľ FEDu. Naposledy boli pri tejto úrovni v marci.
 • Inflačné očakávania v USA sú najnižšie od januára. Pre dolár je to rizikový faktor.
  Dlhodobé trhové inflačné očakávania v USA klesli na najnižšie úrovne od januára. Nezáleží na tom, či ich meriame prirážkou 10-ročných inflačných štátnych dlhopisov k normálnym, alebo 5r/5r inflačným swapom (ten meria očakávanú priemernú infláciu v horizonte 6-10 rokov).
 • Inflačné pazúry sa zatínajú
  Včerajšok vytvára základ pre budúcnosť...
 • Inflačné tlaky rastú vo februári rýchlejšie v USA ako v eurozóne
  Dnes boli zverejnené predbežné PMI indexy dôvery v podnikovom sektore z dielne Markit Economics pre eurozónu aj pre USA (dodám, že pri USA sa viac sledujú obdobné indexy z dielne ISM). Pre obe ekonomiky ukázali tieto indexy silnú expanziu aktivity (a to aj napriek tomu, že v eurozóne indexy klesli). To nie je nič nové, silná expanzia pokračuje. Zaujímavejší je však vývoj cenových tlakov, ktoré majú potenciál premietnuť sa do inflácie a týmpádom aj do politík ECB a FEDu.
 • Inflačné tlaky v eurozóne nerastú. ECB tak skoro uťahovať nebude
  Eurostat dnes zverejnil detailné dáta pre infláciu v eurozóne a tak sa môžeme pozrieť na inflačné trendy, podobne ako včera pri americkej inflácii . Celková inflácia v eurozóne klesla v októbri na 1,4% a jadrová na 0,9% (čo bolo najmenej od mája). V rámci jadrovej inflácie rástli medziročne ceny priemyselných tovarov o 0,4% (najpomalšie od júna) a ceny služieb o 1,2% (najpomalšie od mája).
 • Inflačné tlaky v USA naďalej silnejú. Miera úspor vzrástla z druhej najnižšej úrovne v histórii.
  Dnes z USA dorazilo viacero zaujímavých dát. ISM index podnikateľskej dôvery a žiadosti o podporu v nezamestnanosti dopadli veľmi dobre a potvrdili pozitívny vývoj americkej ekonomiky. Mňa však zaujímali iné údaje. Začnime inflačnými tlakmi. Bol zverejnený obľúbený ukazovateľ inflácie FEDu jadrový deflátor osobnej spotreby. Jeho medziročný rast síce ostal na úrovni 1,5%, výrazne pod dvojpercentným cieľom, krátkodobejšie miery inflácie – trojmesačná a šesťmesačná však vyskočili po prepočte na ročnú tesne nad dve percentá. Inflačné tlaky teda naďalej zosilňujú a keď z porovnávacej bázy na jar vypadnú nižšie ceny mobilných dát a v zdravotníctve, tak by sa mohla táto miera inflácie priblížiť k dvom percentám.
 • Inflační očekávání v Británii prudce rostou, libra ale dobré zprávy stále ignoruje
  Libra je v poslední době opravdu zvláštní. Minulý týden jsme se trochu podivovali nad tím, jak slabá britská měna v posledních dnech je a v jakém kontrastu je to k novým ekonomickým datům, která z Británie v poslední době přicházejí. Libra však na dobré zprávy nereaguje. V pátek dokonce zkolabovala a podle posledního COT reportu nebyl nikdy objem short GBP pozic mezi velkými hráči na trhu tak vysoký jako dnes. S každým dalším oslabením libry je ale kontrast mezi slabou librou a dobrými fundamenty větší. Stračí se podívat na vývoj inflačních očekávání z posledních několika týdnů, která začala prudce stoupat.
 • Inflační očekávání ve světě dál klesají. Problém má především Japonsko
  Chcete-li jasný důkaz toho, že centrálním bankám v současnosti nezbývá nic jiného, než signalizovat uvolnění měnové politiky, nebo alespoň...
 • Inflační očekávání v USA vystoupaly nejvýše od loňského března
  Jedna zajímavost k americkému dolaru, který má za sebou docela složitý vstup do roku 2018. Poslední dobou docela často poukazujeme na to, že dolar slábne navzdory poměrně solidnímu fundamentu. Ten se v minulých měsících poměrně zřetelně zlepšuje, což dokazuje nejen americké makro a skutečnost, že je spotřebitelská důvěra v USA nejvýše od roku 2008, ale nově i výhled pro inflaci, který je nejlepší od prvního čtvrtletí minulého roku. Inflační očekávání, měřené na základě rozdílu mezi nominálním výnosem a výnosem inflačně ošetřených dluhopisů se stejnou dobou splatnosti, se totiž u dvouletého výhledu přehouplo v minulém týdnu přes hranici 2 %.
 • Inflační report Bank of England zklamal býky na libře - zde jsou fakta
  Aktuální kvartální inflační report Bank of England jen tak nezapadne. Přinesl nová fakta, která zhoršila vyhlídky brit...
 • Inflační tlaky se blíží plíživými kroky
  V dnešním globalizovaném světě může růst mezd v jedné části světa rychle ohrozit vyššími náklady podniky i jinde. Analytici Fidelity International si v nejnovějším výzkumu všímají tlaku na náklady a mzdy, který vzroste v následujících dvanácti měsících. Neočekávají však, že společnosti zareagují dramatickým růstem cen, částečně díky zdravým rezervám v maržích.
 • Inflační výhled EU
  Inflace v eurozóně a růst mezd v roce 2018.   Vzestup ekonomiky eurozóny získal v roce 2017 hybnou sílu a v roce ...
 • Inflačný report BoE
  Dlhová kríza v Európe sa môže preniesť aj do UK ekonomiky....
 • Inflačný report BoE
  Výhľad 2-ročnej inflácie v UK je na úrovni 1,9% Y...
 • Inflačný report BoE
  Je vysoká pravdepodobnosť dosiahnutia infl...
 • Inflačný report BoE
  Inflačné riziká v UK ekonomike budú kr&a...
 • Inflačný report BoE
  "Vidíme signifikantnú fiškálnu konsolidačnú potrebu."...
 • Inflačný report BoE: Stagflácia
  Inflačný report BoE zverejnil veľmi zaujímavé pro...
 • Info nad zlato
  Najdôležitejšími udalosťami dnešných dní sú neschopný americký Senát, kde si demokrati a republikáni nev...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
LYNX
iFOREX
eTrader
reklama
Bossa live mentoring