Pondělí 21. září 2020 05:52
reklama
Admiral spread new
reklama
Admiral spread new
reklama
Dukascopy

Zlato konsoliduje, ropa stále pod tlakem

14.09.2020 13:15  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Bloomberg Commodity Index, který sleduje nejvýznamnější komodity, a v němž jsou zastoupeny energetika, kovy i zemědělství, se obchodoval již druhý týden níže. Ochota riskovat, která byla jasně viditelná na akciích amerických megafirem, se po horečnaté červencové a srpnové aktivitě nyní poněkud utlumila. Svou roli ale sehrálo i to, že se zastavil pokles dolaru, roste počet nakažených koronavirem a objevují se obavy z toho, kdy dorazí vakcína.

V minulém týdnu to nejvíce odskákal energetický sektor, kde se stále častěji objevují známky ochabující poptávky po palivech a cena ropy i paliv znovu klesá, což odpovídá i současným fundamentům, které očividně oslabují. Trh s obilovinami si před pátečním zveřejněním zprávy americké vlády, od níž se očekávalo potvrzení nižší produkce kvůli nepřízni počasí a nižších zásob ke konci roku v důsledku velmi silné poptávky z Číny, udržoval značné momentum.

Vzácné kovy dál konsolidovaly v poměrně širokém pásmu, přičemž zlato i stříbro se obchodují výše. Známky zhoršování vztahů mezi USA a Čínou, spolu s trvalou poptávkou po zajištění proti inflaci, která se projevuje ve zvýšené poptávce fondů ETF po zlatě, pomohly vyvážit nepříznivé vlivy všeobecně klesající ochoty riskovat.


Na špici tabulky vidíme tento týden platinu, která se jinak zpravidla drží ve stínu zlata. Světová rada pro investice do platiny (WPIC) ve své poslední čtvrtletní zprávě opravila výhledy na rok 2020 z přebytku na deficit. Vysvětluje v ní i změny způsobené pandemií, které omezily přístup k recyklovanému materiálu i k dodávkám od největšího světového producenta JAR – čímž dále přispěly ke zvýšení globálního rizika, které, jak očekává Rada i Saxo, bude i nadále zvyšovat poptávku investorů po tvrdých aktivech.

Po skandálu Dieselgate platina postupně ztratila svůj náskok před zlatem a v současnosti je jedna unce o více než 1000 dolarů levnější než unce zlata. Zatímco žlutý kov dosáhl rekordních výšek, platina i stříbro (další ušlechtilý kov s průmyslovým využitím) se ke svým rekordům dosud nepřiblížily. Platina dosáhla svého maxima 2300 dolarů za unci počátkem roku 2008 a koncem téhož roku se během globální finanční krize propadla o 68 %.

Z investičního hlediska zůstává pro platinu největší výzvou to, že není dostatečně likvidní, protože tento trh je výrazně menší než trh zlata. To je nejspíš i jedním z důvodů, proč se navzdory lepším vyhlídkám poptávka po platině ze strany velkých investorů příliš nezvýšila, neboť ti jsou zvyklí operovat v objemech, kterých by platina dosáhla jen stěží.

Klíčová oblast odporu, kterou platina za poslední tři roky opakovaně nedokázala prorazit, se nyní nachází mezí 1000 a 1040 dolary za unci.


Zdroj: Saxo Group

Zemědělství: Sektor obilnin zaznamenal za posledních pět týdnů značné zisky. Příčinou byly obavy z počasí, slabý dolar a silná čínská poptávka, které společně pomohly vytvořit ideální klima pro růst cen. Kombinované dlouhé pozice ve futures na kukuřici, pšenici a sojové boby obchodované v Chicagu dosáhly v týdnu končícím 1. zářím 214 000 lotů, což je zhruba 325 000 lotů nad pětiletým průměrem pro toto období. To je zajímavé, neboť touto dobou už je zpravidla před novou sklizní všechno jasné a z fondů se stávají čistí prodejci.

Vzhledem k tomuto vývoji trh v pátek nedočkavě vyhlížel měsíční zprávu amerického ministerstva zemědělství o produkci, výnosech a zásobách. Ve zprávě WASDE (World Supply and Demand Estimates) – která byla zveřejněna až po redakční uzávěrce – očekávali obchodníci s obilím údaje, které by podpořily nedávné výrazné posílení a růst objemu dlouhých pozic v celém sektoru.


Zdroj: Saxo Group

Ropa je stále pod tlakem oslabených fundamentálních ukazatelů a zotavení globální poptávky po energiích evidentně dál zpomaluje. Mnoho zemí po celém světě, ale zejména v Evropě a Asii, se nyní nachází uprostřed druhé vlny koronaviru. Takže se růst poptávky po palivech zastavil, protože se znovu pracuje z domova a necestuje za prací ani za zábavou – což jasně naznačuje, že dostat se na původní úroveň poptávky po energiích potrvá déle, než se čekalo.

Od června se obchodovalo v úzkém pásmu a z údajů z fyzického trhu začalo být jasné, že se cena postupně rozchází s fundamentálními faktory. Kromě jiného jsme byli svědky rostoucího contanga, kdy se ceny na spotovém trhu propadaly vůči následujícím měsícům stále hlouběji, zatímco se postupně plnily sklady kvůli nízkým maržím rafinérií a přebytku nafty a leteckého benzínu, které nikdo nechtěl. Tento vývoj způsobil vyšší poptávku po tankerech a kapacitě plovoucích nádrží a Saúdská Arábie už snížila svou oficiální prodejní cenu na říjen, protože začíná znovu slábnout poptávka ze strany klíčových zákazníků, jako je Čína.

Korekci vyvolalo zhoršení celkové ochoty riskovat, která se projevila také korekcí u amerických (technologických akcií) a nákupem dolaru. V případě ropy Brent bylo technickým spouštěčem prolomení vzestupného trendu trvajícího od června, které konečně odstartovalo pokles, jenž může vést k opětovnému sladění ceny s fundamenty.

Podle našeho názoru sice nebudeme svědky dramatického výprodeje ropy, ale musíme akceptovat, že koronavirus a pochybnosti ohledně toho, kdy bude k dispozici vakcína, mohou dál brzdit zotavení, takže se ropa Brent vyšplhá na 50 USD za barel až v příštím roce. Zpomalující obnova poptávky oslabí odhodlání skupiny OPEC+, která při zpětném pohledu evidentně zvýšila produkci dříve, než se poptávka zmátořila dost na to, aby dokázala další barely absorbovat.

Trh s ropou čeká na zásadní informace, které zveřejní ve svých měsíčních zprávách o vývoji ropného trhu OPEC a Mezinárodní energetická agentura 14. a 15. září.

Ropa Brent našla podporu na svém stodenním klouzavém průměru 39,50 dolarů za barel, ale vzhledem k tomu, že spekulanti teprve začali omezovat své býčí sázky, může ji další korekce srazit až na úroveň podpory 36,50 USD/barel. Pro obchodníky tak budou i nadále klíčovými zdroji inspirace mimo jiné všeobecná úroveň ochoty riskovat na akciovém trhu a pohyb dolaru.


Zdroj: Saxo Group

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zlato je nejdražší v dějinách. Poroste dále
  Cena zlata uzavřela své včerejší, páteční obchodování na úrovni 1902,02 dolaru za troyskou unci (viz graf níže pod textem a podpisem). Takto vysoko drahý kov nikdy v historii obchodování neuzavíral.
 • Zlato je nejníže od poloviny března. K výprodeji pomáhá hlavně růst dluhopisových výnosů
  Jedna rychlá poznámka k cenám drahých kovů. Zlato i stříbro jsou pod tlakem a včerejší zasedání Fedu prodejní tlak ještě zesílilo. Příčinu výprodejů není těžké odhalit a párkrát jsem se o ní zmiňoval už i v ranních komentářích. Jedním z hlavních faktorů je ale růst dluhopisových výnosů a jeho negativní korelace s cenou zlata. Když to hodně zjednoduším, zlato i dluhopisy jsou bezpečné přístavy a zatímco zlato žádný výnos nenabízí, dluhopisy ano. Růst výnosů proto snižuje relativní atraktivitu drahých kovů v porovnání s dluhopisy a drahé kovy na vyšší sazby proto tradičně doplácejí.
 • Zlato je nejníže od roku 2010, CAD ztrácí kvůli výprodeji na ropě
  Čtvrteční seance zatlačila evropské akcie opět do červených čísel. Asi největšímu zájmu se těšil projev Maria Draghiho...
 • Zlato je v korunách nejdražší v historii, v dolarech na sedmiletém maximu. Strach z koronaviru ale dnes tlumí nečekaně dobrá čísla z evropské ekonomiky
  Zlato letos v korunách i dolarech zhodnocuje více něž kterákoli z měn jednotlivých zemí. V korunách zlato od začátku roku zhodnotilo o zhruba deset procent, v dolarech o přibližně 7,7 procenta. Dnes zlato během obchodování vystoupalo dle dat Bloombergu na svoji nejvyšší dolarovou cenu od 14. února 2013, když se jedna jeho unce prodávala za takřka 1636,60 dolaru. V korunách dnes žlutý drahý kov pokořil historický cenový rekord, když se dnes dopoledne středoevropského času prodával z takřka 37 900 korun za unci.
 • Zlato je v trojuholníkovej formácii. Jackson Hole ju môže ukončiť (TA, D1)
  Rastový trend na zlate, ktorého posledným popudom bolo britské referendum, sa zastavil začiatkom júla. Odvtedy pre zlato nedorazilo veľa fundamentov, a tak sa obchoduje skôr technicky, čo vytvorilo priestor pre sformovanie sa trojuholníkovej formácie. V súčasnosti sa cena zlata pohybuje pri jej spodnej hranici:
 • Zlato ke konci roku za 2000 dolarů za unci?
  Finanční trhy včetně komodit se většinu uplynulého týdne vzpamatovávaly z negati...
 • Zlato klesá do hlavní podpůrné zóny
  Zlato slábne o 0,4% d/d na 1628. Obchodování v posledních týdnech nabralo sestupný trend poté co trh prorazil 1,5mě...
 • Zlato kleslo pod 1560,00 USD – TECHNICKÁ ANALÝZA
  Ve středu směnný kurz XAU/USD obchodoval směrem dolů. Během dnešního rána testoval žlutý kov podporu tvořenou měsíčním R1 a 200-hodinovou SMA na 1 534,31.
 • Zlato končí býčí trend výraznými ztrátami
  Včerejší ztráty na zlatě, které přesáhly 30 USD za unci, však přišly nečekaně. Žádné důležité makroekonomické zprávy nebyly zveřejněny a americký dolar během dne dokonce mírně ztrácel vůči euru. K takovému propadu ceny zlata proto nebyl přímý impuls. Nicméně zlato postupným poklesem během dne prorazilo důležité hranice, kde měli tradeři nachystány Stop-Loss příkazy. Jejich realizace pak tlačila cenu ještě níže.
 • Zlato konsoliduje před inflačními daty
  Drahý kov se obchodoval bez výraznější změny v úterý a konsolidoval, přičemž čeká na další signál k pohybu. Pohyboval se kolem úrovně 1,335 USD během Londýnské seance ráno.
 • Zlato koriguje k úrovni 2000 dolarů za unci
  Cena zlata dnes klesá už podruhé za poslední 3 seance po silné červencové rally. Zlato v pátek vystoupalo až na úroveň 2074 dolarů za unci, ale dnes ráno se opět dostalo až pod úroveň 2000 dolarů. Tato kulatá úroveň má hlavně psychologický charakter. Konkrétní úrovně supportů se nachází mnohem níže: maxima roku 2011 na 1911 dolarech a 50 a 75 klouzavé průměry, které nalezneme až pod hladinou 1900 dolarů. Zlato i přes korekci stále roste o 11,5 % během posledního měsíce.
 • Zlato koriguje před americkými makro čísly
  Cena zlata korigovala od středečních maxim a byla v menší intradenní ztrátě během čtvrteční Londýnské seance, přičemž kov se obchodoval kolem 1,267 USD uprostřed rána.
 • Zlato: koupit, držet nebo prodat?
  Světová ekonomika je kvůli koronaviru rozkolísaná nejvíce od poslední velké krize z let 2008-2015. Akciové trhy zaznamenaly v posledním únorovém týdnu obrovské škody. Cena zlata vyrostla na rekordních 1 688 USD za unci, avšak v samotném závěru února prošla výraznou korekcí. V prvním březnovém týdnu se však žlutý kov vydal opět směrem k hranici 1 700 USD. Aktuální situace je nepřehledná, nevíme, kdy se vrátí do původních kolejí. Jak se zachovat, aby naše úspory či investice neutrpěly škodu?
 • Zlato láme rekordy, vůči stříbru je nejsilnější za téměř 30 let
  Cena zlata prudce roste. Začalo to ještě koncem května, kdy se pohybovalo na hodnotě 1 290 dolarů. Aktuálně je na částce 1 408 dolarů za unci. Minulý týden ve čtvrtek cena vyskočila za pouhý jeden den o celá 4 % a dostala se nad 1 400 dolarů za unci.
 • Zlato letos dosáhlo nejvyšší korunové ceny v dějinách, bitcoin vzrostl o skoro sto procent. Na burzách bylo letos větším uměním o peníze přijít, než je vydělat
  Pokud v posledních dnech roku nedojde k nečekanému zvratu, investoři po celém světě, včetně Česka, zaznamenají nejlepší výnos svých investic za poslední desetiletí. Takřka všechno v letošním roce vydělávalo, tedy samozřejmě kromě vkladů na bankovních účtech.
 • Zlato líže rány ze Zápisu Fedu
  Aktuálně: Zlato dnes roste vůči závěru čtvrtečního obchodování 0,1 % na 1255 USD za trojskou unci. Obchodová...
 • Zlato má podporu v číslech
  Zlato se v minulém měsíci příliš neodchýlilo od úrovně 1 200 dolarů, což se shoduje s obdobím nevýrazných pohybů amerického dolaru. Poté...
 • Zlato má problémy pod 1,240 USD
  Cena zlata pomalu umazávala včerejší zisky a drahý kov se obchodoval v menší intradenní ztrátě během čtvrtka, přičemž byl viděn kolem 1,236 USD.
 • Zlato mírně posiluje
  Zlato roste 0,1 % d/d na 1295.  Zlato během léta drží území nad velmi důležitými oblastmi 1291, 1287, 1277, 1273, o...
 • Zlato mírně slábne
  Zlato klesá 0,1% d/d na 1411. Zlato v posledních týdnech po ukončení první vlny korekčního vývoje v proměnlivém obc...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare