Sobota 20. duben 2024 10:02
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Americký PMI ze sektoru služeb přinesl zklamání

24.02.2020 12:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK

 

25,07

USD/CZK

23,18

EUR/USD

 

1,082

USD/PLN

3,975

Ropa Brent

USD/barel

56,80

Zlato

USD/unce

1667

Aktualizováno

8:39

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V samém závěru minulého týdne přišlo zklamání z USA v podobě propadu indexu nákupních manažerů za únor. Index z výrobního sektoru se propadl o více než bod na hodnotu 50,8, prozatím tedy do pásma recese nepropadl. Index ze sektoru služeb takové štěstí neměl, když za únor odepsal přesně 4 body, překonal hranici padesáti bodů a skončil na hodnotě 49,4. Ani kompozitní index vlečen službami dolů se neudržel nad klíčovou hranicí a zaznamenal 49,6 bodů. Celkově se tak jedná o výrazné zklamání.

Dolar v reakci na výrazně horší výsledek amerického PMI ztratil přibližně 0,5 %. S dnešním ránem své ztráty částečně umazal a nyní se pohybuje okolo úrovně EUR/USD 1,08.

Po víkendu, kdy přišly zprávy o nových nákazách koronavirem z Itálie či Jižní Koreje, zaznamenala cena ropy Brent propad na ceně o více než 3 % na 57 dolarů za barel. Podobně dopadly asijské akcie, kde například čínský index CSI 300 ztratil 0,7 %, hongkongský Hang Seng propadl o 1,5 % a Japonsko od ztrát zachránil státní svátek, kdy je burza zavřená. Investoři se obraceli k bezpečným přístavům, zásluhou čehož vzrostla cena zlata o 1,5 % na 1667 dolarů za unci.

Kurz koruny se drží nad hranicí 25 korun za euro již od čtvrtka a ani se začátkem nového týdne s hodnotou EUR/CZK 25,07 tomu není jinak. 

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pondělní ceny průmyslových výrobců by podle našeho odhadu měly v lednu zpomalit svoji dynamiku na úroveň 1 %. To bude do značné míry dáno vysokou srovnávací základnou z ledna 2019, kdy došlo k mimořádnému zvýšení cen elektřiny. Letos počítáme s podstatně slabším růstem. Vlivem klesajících cen ropy bude postupně slábnout růst cen rafinovaných ropných produktů. Klesající ceny výrobců v eurozóně pak budou, spolu se silnější korunou, snižovat tuzemské ceny ve zbylých okruzích.

Dále nás dnes čeká německý ifo index za měsíc únor. Německý PMI v pátek dopadl nad očekávání dobře, naopak ZEW index zaznamenal výrazné zklamání. Od ifo indexu Raiffeisen Research očekává mírný pokles ve všech kategorií – podnikatelské klima, hodnocení současné situace či očekávání. To je zhruba v souladu s očekáváním trhu.

V neposlední řade se dnes dozvíme výsledky konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu za únor. Důvěra spotřebitelů nadále setrvává na solidní úrovni i zásluhou nízké nezaměstnanosti a rychle rostoucím mzdám. Průmysl, jak napovídají i ostatní předstihové ukazatele, se však potýká již delší dobu s problémy. To nelze říct o sentimentu ve službách či ve stavebnictví, který je v obou případech na vysoké úrovni. Pro únor neočekáváme výraznou změnu těchto dílčích ukazatelů.

V úterý budeme pokračovat předstihovým ukazatelem, tentokrát z USA. Spotřebitelská důvěra za únor by podle očekávání trhu měla doznat mírného zlepšení obdobně jako minulý týden důvěra Michiganské university, a to o zhruba sedm desetinek bodu na 132,3 bodu. Americký trh práce se nadále těší velmi dobrým podmínkám vzhledem k nízké nezaměstnanosti a značnému přírůstku nových pracovních míst. To by se mělo pozitivně propsat i do důvěry spotřebitelů.

Ve čtvrtek se dozvíme další předstihový ukazatel z eurozóny a tím je ekonomická důvěra za únor. Podle očekávání týmu RBI by měla důvěra evropských spotřebitelů mírně vzrůst, což je ovšem v rozporu s očekáváním trhu, který naopak očekává mírný pokles. Stejný scénář, tedy mírný nárůst, očekáváme také od důvěry v průmyslu či od důvěry ve službách.

Dále bude zveřejněn druhý odhad amerického hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí loňského roku. Na výsledku HDP se podepsala horší podpora od spotřebitelů, i proto budou spotřebitelské předstihové indexy ve středu pozornosti. Přesto se trhy shodují, že mezikvartální anualizovaný růst tamní ekonomiky by po upřesnění měl být nepatrně silnější a to na úrovni 2,2 %. I tak se americké ekonomice na rozdíl od té evropské daří nadále velmi dobře.

V pátek se dozvíme německou míru nezaměstnanosti a spotřebitelskou inflaci. Nezaměstnanost u našeho západního souseda setrvává na velmi nízké úrovni 5,0 % a to by se nemělo změnit ani v únoru. Také růst spotřebitelských cen by neměl doznat žádné změny, očekává se na shodné úrovni jako v lednu 1,6 %.

Z USA k nám v samém závěru týdne přijde informace o inflaci měřenou metrikou PCE deflátoru. Ta skončila v lednu na stejné úrovni jako její jádrová složka (a jako inflace v Německu) tedy 1,6 %. Podle odhadů by však měla právě jádrová inflace mírně vzrůst na 1,7 %. Celkově by měl růst cen nepatrně zrychlit kvůli vysoké srovnávací základně z loňského roku a ani nižší ceny ropy by zrychlení neměly zastavit. V inflaci se totiž projeví se zpožděním, tedy až v následujících měsících.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Index cen výrobců (leden, r/r v %)

1,0

1,3

2,1

 

 

 

 

9:00

ČR

Spotřebitelská důvěra (únor, v b.)

-0,1

0,3

0,1

 

 

 

 

10:00

SRN

Ifo index očekávání (únor, v b.)

92,7

92,1

92,9

 

 

 

 

10:00

SRN

Ifo index podnikatelské důvěry (únor, v b.)

95,7

95,3

95,9

 

 

 

 

10:00

SRN

Ifo index současných podmínek (únor, v b.)

98,9

98,6

99,1

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Berkshire Hathaway, HP, Intuit

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: USA spotřebitelská důvěra
ST:
ČT: EUR ekonomická důvěra, USA HDP (2. odhad), objednávky
PÁ: SRN nezaměstnanost, CPI, USA PCE deflátor

Autor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký maloobchod - nakupuje se víc i dráž
    Data o maloobchodních tržbách v USA za říjen překonala očekávání. Celkově spotřebitelé utratili o 1,7 pct více než v předchozím měsíci, zatímco se čekal nárůst o 1,5 pct. K tomu byl revidován údaj za září i srpen mírně nahoru. Po očištění o prodeje aut a pohonných hmot maloobchod stoupl o 1,4 procenta a odhady nastavené na 0,7 pct překonal ještě výrazněji.
  • Americký maloobchod zvýší šance na prosincový růst sazeb Fedu
    Úterý přináší nabitý kalendář ekonomických dat. V Evropě včetně našeho regionu se dočkáme indikátorů HDP. Česká ekonomika podle nás vykáže slušný mezičtvrtletní růst, v meziročním porovnání ale zpomalí kvůli vysoké srovnávací základně. Ve Spojených státech bude zveřejněn říjnový maloobchod, jehož silná kontrolní skupina podpoří očekávání ohledně prosincového zvýšení sazeb Fedu.
  • Americkým firmám klesl zisk o 3,3 %. Jedná se o nejhorší výsledek od roku 2009
    Výsledková sezóna je téměř kompletně za námi. Drtivá většina amerických firem již svá čísla za 3Q zveřejnila a my tedy...
  • Americkým trhům chybí pozitivní impuls
    Americké akciové burzy zahajují nový týden v červených číslech. Výsledky za třetí kvartál dnes dopadly hůře, než se čekalo, pro společnost Hasbro. Firma vyrábějící hračky zaznamenala za poslední tři měsíce o 8 % nižší tržby než očekával trh. Akcie Hasbra v tuto chvíli klesají o více jak 5 %. Průmyslový Dow Jones a S&P 500 shodně odepisují 0,5 %. Technologický Nasdaq ztrácí 0,2 %. Nejhlouběji se propadají akcie energetických společností (-1,5 %), které táhne dolů klesající cena ropy na světových trzích. Jen dnes spadla cena o více než 0,6 USD za barel. Daří se pouze technologickým firmám, které posilují o 0,2 %.
  • Americký nevýrobný ISM PMI index prekonal očakávania
    Nevýrobný ISM PMI index z USA v júli vyskočil na 58,1 bodov z 57,1 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čím porazil očakávania analytikov na úrovni 55,0 bodov. Dáta poukázali na najväčší nárast v oblasti služieb od februára (pred koronavírusovou krízou).
  • Americký obchodní deficit se zvyšuje
    Deficit amerického obchodu se v březnu zvýšil, když Spojené státy zaznamenaly rekordní pokles exportu.
  • Americký obchodný deficit a obchodná vojna
    Americký obchod s Čínou, resp. americký deficit obchodnej bilancie je výsledkom asymetrie v krajine v rámci spotreby a investícií a toho, čo sa v krajine dokáže vyrobiť. Tým, že je spotreba v krajine vyššia ako výrobná kapacita, krajina musí dodatočnú spotrebu uspokojovať dovozom tovarov z iných krajín.
  • Americký obrat odpoledne inspiruje také Evropu
    Ačkoli den začal na hlavních trzích negativně, odpoledne přináší obrat, ke kterému po otevření zavelela Amerika. Momentálně sledujeme na Wall Street solidní růst, v jehož čele kráčí Nasdaq s +1,7 pct. Evropa sice zůstává pozadu, ale svou denní bilanci také vylepšuje. Ztráty postupně mizí a třeba DAX už je lehce v plusu.
  • Americký optimismus ovládl i evropskou seanci
    Peter Garnry, Equity AnalystPo včerejší americké seanci, která únor uzavřela s rostoucí chutí k ...
  • Americký pat: Obama varuje Wall Street, Buffett hovoří o vrcholu hlouposti, Rogers nabádá k opatrnosti
    Americké akcie nabraly výrazné ztráty poté, co prezident Barack Obama varoval Wall Street, že tentokrát jednání o vlád...
  • Americký PMI ze sektoru služeb revidován mírně výše
    Index S&P Global US PMI ve službách byl v prosinci revidován na 44,70 z předběžných 44,40 bodu, což je nad očekáváním trhu, který očekával 44,4 bodu. Čtení nadále ukazuje na šestý měsíc poklesu aktivity ve službách v řadě a druhý nejrychlejší od května 2020. Nižší podnikatelská aktivita byla běžně připisována dalšímu poklesu nových zakázek, protože poptávka klientů oslabila v důsledku dopadu vyšších úrokových sazeb a inflace na výdaje zákazníků. Nové exportní zakázky se rovněž snížily v důsledku globální ekonomické nejistoty a vysoké inflace na klíčových exportních trzích. Tvorba nových pracovních míst byla mezitím celkově jen nepatrná, protože iniciativy na úsporu nákladů a propouštění ovlivnily nábor nových zaměstnanců.
  • Americký pracovní trh dostal další ránu, analýza EUR/USD
    Americký soukromý sektor vytvořil v říjnu pouhých 130 000 pracovních míst. ADP výkaz národní zaměstnanosti tak zá...
  • Americký pracovní trh zklamal, earnings začínájí
    V USA v předcházejícím týdnu došlo ke zveřejnění non-farm payrolls neboli nově vytvořených pracovních míst, které v pá...
  • Americký pre-market 10. října: Americký akciový trh je kousek od aktualizace ročního minima
    Tlak na americké akciové indexy přetrvává. Futures na S&P500 se obchodují v červených číslech po velkém výprodeji pozorovaném minulý pátek kvůli rostoucím obavám z dalšího zpřísňování politiky centrální banky, které jistě ovlivní globální ekonomiku a zisky společností. Futures kontrakty na index Nasdaq 100 klesly o 0,3 % pod tlakem polovodičového sektoru poté, co Washington dále přijal opatření k omezení přístupu Číny k americkým technologiím. Průmyslový Dow Jones klesl o 0,1 %.
  • Americký pre-market 11. 2. Akciový trh se po včerejším výprodeji zotavuje
    Futures na americké akciové indexy v pátek otevřely v červených číslech, ale poté se zotavily a v době psaní tohoto článku vykazovaly mírné zisky. Včera trh utrpěl prudký výprodej po nejvyšších hodnotách inflace za čtyři desetiletí. Údaje předčily očekávání. Dow Jones Industrial Average futures vyrostly o 100 bodů nebo 0,3 %. Futures na S&P 500 se obchodují blízko nuly s mírným ziskem 0,1 % a futures na Nasdaq 100 jsou o 0,7 % vyšší.
  • Americký pre-market 11. 4. 2022
    Futures na americké akciové indexy se před pondělním otevřením obchodovaly v záporných hodnotách. Státní dluhopisy také klesly, když se investoři zaměřili na inflaci a pravděpodobné zpřísnění měnové politiky ze strany mnoha centrálních bank. Futures NASDAQ Composite ztratily 174 bodů neboli 1,2 %, zatímco futures Dow Jones klesly o přibližně 125 bodů. S&P 500 futures klesly o 0,7 % neboli 31 bodů. Trh s kryptoměnami se také propadl, zatímco výnos 10letých amerických státních dluhopisů poprvé od března 2019 vzrostl na 2,75 %.
  • Americký pre-market 11. 8. 2023: Americký akciový trh opět klesá
    Futures na americké akciové indexy otevřely se zisky, ale později se dostaly do červených čísel a nadále reagovaly na včerejší údaje o inflaci v USA. Futures na index S&P 500 klesly o 0,2 %, zatímco high-tech NASDAQ přidal 0,3 %. Stoxx Europe 600 klesl o 0,7 %. Evropské indexy jsou dnes po propadech asijského trhu pod tlakem, protože jestřábí prohlášení zástupců americké centrální banky vedla obchodníky k tomu, aby se vyhýbali riziku.
  • Americký pre-market 12. září: Americký akciový trh roste již čtvrtý den
    Futures na americké akciové indexy nadále rostou. Rally trvá již 4 dny, ale vše nasvědčuje postupnému dokončení první vlny býčí hybnosti. Je zřejmé, že obchodníci se poté trochu nadechli a nyní sázejí na to, že inflace v USA je již blízko svého vrcholu nebo ho již dosáhla, i když politika Fedu zůstává jestřábí. Futures kontrakty na S&P 500 a Nasdaq 100 vzrostly o 0,3 % a 0,4 %. Průmyslový Dow Jones vykázal skromnější dynamiku. Dolarový index pokračoval v poklesu a výnos státních cenných papírů se mírně snížil a zvýšil proti rostoucí poptávce.
  • Americký premarket 14. 6. 2023: Americký akciový trh prudce stoupá v očekávání pauzy Fedu ve zvyšování sazeb
    Futures na americké akciové indexy se po včerejším vzestupu obchodují mírně výše, protože obchodníci očekávají, že předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell dnes oznámí zastavení zvyšování úrokových sazeb. Futures na index S&P 500 vzrostly o 0,2 % po čtvrtém růstu v řadě – nejdelší sérii od začátku dubna. Termínované obchody NASDAQ rovněž vzrostly o 0,3 %. V Evropě rally posílila index Stoxx 600, který se dostal na třitýdenní maximum.
  • Americký pre-market 15. 5. 2023 - politici se musí dohodnout
    Futures na americké akciové indexy v pondělí prudce vzrostly, podpořeny důvěrou investorů, že američtí zákonodárci budou schopni dosáhnout konsensu a vyřešit hrozící krizi dluhového stropu. Prezident Joe Biden o víkendu vyjádřil optimismus, že dohody by mohlo být dosaženo během týdne, a oznámil setkání s republikány, které se bude konat v úterý. Diskuse o rozpočtu, která byla naplánována na pátek, byla odložena.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF