Středa 29. května 2024 17:23
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex ETF

Výsledková sezóna: Jak se daří výrobcům čipů a luxusním značkám?

Napsal:   Sekce: Analytický blog

Zhruba před týdnem a půl začaly mnohé významné světové společnosti zveřejňovat své hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Tentokrát jsou výsledkové zprávy obzvláště zajímavé, protože se zároveň výrazně mění očekávání snížení úrokových sazeb v USA, což má na mnohé, zejména dražší růstové akcie, zásadní negativní dopad. Podívejme se na nejzajímavější výsledky, které byly dosud zveřejněny.


Výsledkovou sezónu otevřely banky. Obecně dosáhly velmi pěkných čísel a jako sektor vykázaly zisky v řádu desítek miliard USD. Zejména velké banky totiž stále výrazně těží z vysokých úrokových sazeb, jelikož na úrocích vyplácejí relativně málo v porovnání s tím, co vydělají na vkladech. Očekává se však, že tento tzv. čistý úrokový výnos bude postupně klesat a vrchol ziskovosti mají banky již za sebou.

Francouzský gigant v oblasti luxusního zboží LVMH, který sdružuje velké množství známých značek oděvů, doplňků, kosmetiky, šperků, hodinek a alkoholických nápojů, již také zveřejnil výsledky. Přestože společnost pocítila zpomalení růstu tržeb, které se po započtení vlivu směnných kurzů dostalo dokonce do záporných hodnot, výsledky celkově nebyly špatné. Pokud se na čísla podíváme po částech, jediným problematickým regionem byla Asie mimo Japonsko a jediným problematickým segmentem byl prodej alkoholu. Akcie po zveřejnění výsledků o několik % vzrostly.

Minulý týden nám také přiblížil, co se děje v segmentu čipů. Výsledky zveřejnil výrobce nejlepších litografických strojů ASML a výrobce nejšpičkovějších čipů TSMC. Tržby společnosti ASML meziročně klesly o výrazných 22 % a společnost očekává, že letošní celoroční kumulované tržby budou přibližně stejné jako loni. Společnost ASML očekává ještě v tomto roce výrazný růst tržeb, někde na úrovni 20-25 %. Je to proto, že segment čipů je cyklický, a protože ASML prodává stroje na jejich výrobu, je cyklus poněkud opožděný ve srovnání s cyklem výrobců čipů. Lepší přehled o současném vývoji proto zřejmě poskytne společnost TSMC, která vyrábí nejlepší čipy například i pro Apple a Nvidii. Společnost TSMC vykázala 16,5% růst tržeb a 9% růst zisku. Společnost také vydala výhled, který byl ve srovnání s očekáváním trhu o něco lepší. Kapitálové výdaje však byly o něco nižší, což může naznačovat opatrnost při dalších investicích. Akcie obou společností po zveřejnění výsledků výrazně klesly.

Poslední zajímavou společností byl Netflix. Ta v podstatě překonala všechna očekávání, pěkně rostla, co se týče tržeb, zisku a také počtu nových předplatitelů, kterých přibylo téměř 10 milionů. Nejzajímavější zprávou ale asi bylo, že společnost od začátku příštího roku přestane zveřejňovat počet předplatitelů. Netflix argumentuje tím, že samotný počet uživatelů již není dobrým ukazatelem toho, jak si společnost vede kvůli různým verzím předplatného, a že se více zaměří na monetizaci stávajících zákazníků. Akcie společnosti na výsledky reagovaly poklesem až o zhruba 10 %.

Jak tedy postupovat? Tento týden pokračují zprávy o výsledcích hospodaření a svá čísla oznámí TOP americké společnosti jako Tesla, Alphabet, Meta a Microsoft. Vzhledem k reakcím akcií předchozích společností a měnícímu se tržnímu prostředí (ze tří snížení sazeb očekávaných do konce roku se k dnešnímu dni očekává pouze jedno) je možné, že volatilní reakce budou pokračovat. Letošní výsledková sezóna tak bude pravděpodobně ještě o něco volatilnější než ty předešlé, a proto každý investor stojí před dilematem, zda nakoupit akcie perspektivních společností nyní, nebo počkat na výsledky. Odpověď na tuto otázku nikdo nezná, statisticky je výhodnější nakupovat akcie nyní, protože většinou rostou a každý den čekání se z hlediska čísel nevyplatí. Na druhou stranu tu ale stále máme vysoké hodnoty akciových trhů vůči dluhopisům, geopolitické napětí a pomalu se měnící týdenní očekávání sazeb, na které trhy minulý týden reagovaly poměrně negativně.

Ať už se rozhodnete jakkoli, Vaše peníze by v ideálním případě měly být vždy využity. Pokud se rozhodnete pro nákup akcií, budete mít akcie. Pokud se rozhodnete počkat do konce výsledkové sezóny nebo do vyjasnění situace, můžete využít službu  úročení neinvestovaných prostředků. Prvních 90 dní po uzavření smlouvy totiž každý obchodník nebo investor automaticky využívá bezplatný peněžní úrok ve výši 6 % p.a. v případě CZK, 5 % p.a. v případě USD a 4,2 % p.a. v případě EUR.

Více informací naleznete na: https://www.xtb.com/cz/uroceni-hotovosti.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vyplatí se na aktuálních úrovních shortovat EUR/CZK?
  Česká koruna vůči euru během března postupně slábla a nic na tom nezměnilo ani zasedání České národní banky (ČNB) minulý čtvrtek, které proběhlo přesně dle očekávání, tj. ponechání úrokových sazeb na 1,75 % a revize možného budoucího zvyšování směrem dolů.
 • Vyplatí se nakupovat ropa?
  Na Blízkém východě to znovu vře. Po americkém atentátu na íránské vojenské eso Kásima Solejmáního vystřelilo vzhůru politické riziko a s ním i ceny ropy. Žádné dodávky zatím nejsou ohroženy, ale pouhá představa, že by Írán mohl zkusit blokovat Hormuzský průliv, kudy proudí téměř 20 % světových dodávek ropy, poslala ceny výše.
 • Výprodej dluhopisů je tu
  Říjen si dluhopisoví investoři podtrhnou silnou červenou barvou. Souhra více faktorů vedla u investorů do vládních obligací vyspělých zemí k průměrným ztrátám 3 %, což na velice klidném trhu s dluhovými cennými papíry kolikrát znamená úrok, na který se při dnešních sazbách čeká mnoho let.
 • Výprodej na trzích pokračuje, pád eura se však zastavil
  Po včerejším výprodeji dnes přichází na řadu další důležitá seance, která přinese několik zajímavých fundamentů.
 • Výprodej se slevou na britské libře
  Po zamrznutí posledních rozhovorů o podmínkách brexitu mezi Londýnem a Bruselem se britská libra dostala pod prodejní tlak a poroučela se k jihu. Na páru s americkým dolarem ztratila od jara již přes 10 % a měnový pár GBP/USD se na dnešním kurzu 1,2830 obchoduje v blízkosti 16měsíčních minim. Více faktorů hovoří o přeprodanosti libry a v blízké době se můžeme dočkat pořádného posílení.
 • Výprodej USD v Londýně a následující nákup USD v NY
  USDINX a USDCHF
 • Výrazný pokles ukotvil index S&P 500 v novém rozpětí. Na jak dlouho?
  Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu odepsal 3,40 %. Navzdory vysoké volatilitě se již dva týdny obchoduje v novém rozpětí 1 870 až 1 990.
 • Výročí 10 let od mého prvního blogu
  Dnes 18.8.2021 je to přesně 10 let, co jsem tady na FXstreet.cz napsal svůj první blog.
 • Výsledek obchodování AOS 2.Q 2016
  Druhé čtvrtletí roku 2016 je za námi, takže si pojďme si rozebrat, s jakými výsledky ho AOS ukončily na reálném účtu.
 • Výsledek stop-hunting strategie
  Chtěl bych se podělit o svoje výsledky se strategií, o které jsem v minulosti něco málo napsal na blogu. Je to poměrně jednoduchá mechanická strategie (obchodovaná aosem), která by se asi dala nazvat jako breakout scalping nebo ještě výstižněji „stop-hunting“.
 • Výsledková sezona minulý týden: Berkshire Hathaway sedí na penězích. Comeback Alibaby?
  Výsledková sezóna se pomalu chýlí ke konci, i přesto ale v minulém týdnu publikovalo své výsledky několik populárních společností. Analytik XTB Tomáš Vranka shrnul ty nejzajímavější: Berkshire Hathaway, Palantir, Walt Disney a Alibaba.
 • Výsledková sezóna za námi: Je big tech stále nezastavitelný?
  Výsledková sezóna je prakticky u konce a jako obvykle největší pozornost přitahovaly výsledky velkých technologických společností – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta. Ať se nám to líbí nebo ne, big tech je žhavé téma posledních měsíců a díky aktuální publikaci výsledků jsme se mohli přesvědčit, zda je bombastický růst big techu v posledních měsících oprávněný nebo ne. V tomto článku přinášíme krátký souhrn toho nejzásadnějšího. Pokud se o aktuálním stavu big techu chcete dozvědět více, analytici XTB Tomáš Vranka společně s Jaroslavem Brychtou na toto téma natočili nový díl Povídání o trzích. Big tech bude také detailněji probrán i na nadcházející XTB Online investiční konferenci, která proběhne 25. 11. od 13:00.
 • Výsledková sezóna 1Q 2024: Ústup umělé inteligence a zpomalování spotřeby v USA
  Máme téměř za sebou většinu výsledků velkých amerických firem. Poslední společností, která zbývá a zároveň má potenciál ovlivnit celkové obchodování na amerických trzích, je Nvidia. Na odtajnění jejích výsledků si budeme muset počkat až do 22. května. I bez znalosti těchto výsledků se však již můžeme pustit do bilance výsledkové sezóny. Co nám tedy přinesla výsledková sezóna za 1Q 2024?
 • Výsledky brokerské společnosti XTB za rok 2021: 189 tisíc nových zákazníků a zisk 52 milionů euro
  V minulém roce, který byl do značné míry ovlivněn kromě jiného celosvětovou pandemií coronaviru, dosáhla společnost XTB konsolidovaného čistého zisku 52 milionů euro. Konsolidované výnosy dosáhly 136,7 milionu euro (v roce 2020 činily 178,3 milionu euro) a provozní náklady 76,2 milionu euro (v předchozím roce činily 63 milionu euro).
 • Výsledky JP Morgan vrátily na trhy dobrou náladu
  Páteční seanci měla v rukou banka JP Morgan, která lepšími výsledky dokázala pomoci do zelených čísel jak ostatním bankám, tak celému burzovnímu indexu.
 • Výsledky Nvidie posunuly trh výše, index S&P 500 přidal přes procento a půl
  Po středečním zveřejnění hospodářských výsledků společnosti NVIDIA se akciový trh ve čtvrtek vydal prudce výše a index S&P 500 posunul historické maximum. To pak v pátek po krátkém výletu nad 5 100 potvrdil dalším nepatrným růstem a celkem za týden přidal 1,66 %.
 • Výsledky obchodovania
  Dnes sa podelím o svoje skúsenosti a výsledky od spustenia obchodovania na novom účte. Obchodovanie je fascinujúcim a často náročným svetom plným príležitostí, výziev a neustálej dynamiky. Ako obchodník a špekulant som sa rozhodla priblížiť vám svoj príbeh, ktorý môže slúžiť ako inšpirácia, ale aj výstraha pre tých, ktorí uvažujú o vstupe do sveta finančných trhov.
 • Výsledky velkých technologických firem zabránily ztrátám indexu S&P 500
  Americký akciový index S&P 500 uzavřel týden silnější o 0,02 %. Ve čtvrtek po zasedání FOMC a silných výsledcích Applu a Facebooku uzavřel o 0,7 % výše, jinak ale strávil celý týden v úzkém pásmu.
 • Vysněná 2 %
  Tento týden jsme se dozvěděli vývoj inflace v USA i v České republice. Média se věnovala především celkovému růstu cen, který meziročně ve Spojených státech mírně zrychlil z 3,0 na 3,2 %, kdežto u nás zpomalil z 9,7 na 8,8 %. Nic nového, postupně se blížíme k cílovaným dvěma procentům a slovy centrálních bankéřů „dokud si nebudeme jisti udržitelnosti inflace v blízkosti cíle, žádné snižování sazeb nebude“.
 • Vysoká inflace akciím pomáhá?
  Včerejší ostře sledovaná data o vývoji spotřebitelských cen v USA překvapila směrem vzhůru. Celková meziroční inflace sice klesla na 8,2 %, to ale bylo především zásluhou jednorázového snížení cen benzínu, které se v následujících měsících nebude opakovat. Jádrová složka (bez potravin a energií) znovu přidala meziměsíčně 0,6 % a meziročně se dostala na 6,7 %, což znamená 40leté maximum.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI