Úterý 17. září 2024 03:49
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Indexy

Geopolitická rizika hýbou finančními trhy

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Od rizika k riziku, tak by se dalo nazvat poslední geopolitické dění ve světě. Takové prostředí bývá vodou na mlýn pro finanční trhy, jelikož trhy milují volatilitu a tu většinou geopolitické napětí vyvolává. To však není přímo téma posledních dnů, kdy trhy sice vstřebávají geopolitická rizika, avšak výraznější volatilita se zatím trhům vyhýbá. Jinak vnímají geopolitická rizika akcie, devizové trhy nebo komodity.

Riziko, které by mohlo z trhů pomalu začít mizet, a tudíž by se mohlo odrazit i do vývoje finančních trhů, je riziko obchodních válek mezi USA a Čínou. Obě země se totiž v sobotu dohodly na opatřeních, které by měly vést ke snížení amerického obchodního deficitu s Čínou. Uvedl to americký ministr zahraničí Steven Munchin a nezapomněl připomenout, že USA „odkládají“ obchodní válku s Čínou. Především by mělo jít o výrazné zvýšení nákupů amerického zboží zemědělského a energetického průmyslu. Americký vývoz by se tím měl zvýšit až o 40%, energetické produkty by se měly během následujících 3-5 let až zdvojnásobit. Zároveň Čína slíbila výrazné snížení cel na dovoz amerických produktů. Mezitím se Čína s Washingtonem blíží k dohodě, která by měla obnovit přístup čínské telekomunikační společnosti ZTE k součástkám a softwaru z USA. USA totiž zakázaly americkým podnikům prodávat součástky a software spol. ZTE v souvislosti s nelegálními dodávkami technologií do Iránu, spol. ZTE se však přiznala k porušování amerických sankcí a musela zaplatit pokutu 850 mil. dolarů. To však nemělo na finanční trhy až tak výrazný dopad, ačkoliv americké akcie dokázaly otevřít výše, konkrétně index S&P 500 otevřel o 13 dolarů výše a následně dokázal své pozice uhájit. Volatilita na indexu VIX se dostala během pondělní seance dokonce pod 13 bodů a nadále se drží na podobných úrovních, značící klesající nervozitu na akciových trzích. Co však už mělo výraznější dopad na finanční trhy, konkrétně na trh akciový jsou čínská cla na dovoz automobilů, ty Čína snížila na 15% z původních 25%, které byly zavedeny více jak 10 let. Z toho nebudou však těžit pouze američtí vývozci automobilů, ale i evropští nebo japonští. Toho si všimli i investoři a zprávu vnímají jako velmi pozitivní pro své pozice, do kterých ještě přidali. Akcie automobilového průmyslu si tedy během dnešní seance připisují výraznější zisky.

Riziko, které je poměrně nové, a finanční trhy zatím vyčkávají na jeho konečné znění, jsou kroky nově zformované italské vlády. Italská vláda sice již zveřejnila svůj program, ale i přes místy naivní požadavky nedokázal výrazně vykolejit finanční trhy. Rétorika vůči EU je sice podle očekávání ostřejší, ale na druhou stranu nezazněly například žádné plánované tlaky na odpuštění ekonomických sankcí uvalených na Rusko. Itálii trápí dlouhodobě vysoký státní dluh ve výši přibližně 130% HDP a špatná kondice ekonomiky, která již 20 let výrazně neroste. Nová vládní koalice si slibuje nastartování italské ekonomiky a chtějí k tomu výrazně snížit daň z příjmu, zvýšení sociálních výdajů nebo požadují změnu evropských pravidel pro hospodaření. Dále chtějí povinné evropské kvóty na všechny migranty, privatizaci majetku ve výši 200 mld. eur nebo odpustit od ECB dluh 250 mld. eur. Ve zkratce euro Itálii nijak neprospělo, vzrostl dluh a ekonomika neroste, není tak divu, že chce Itálie opustit evropskou měnu a také by si přála vývoj mechanismu, který by to umožnil. To by mělo obrovský dopad na evropskou měnu, ale i Itálii, jejichž nová měna by rychle devalvovala a ztrácely by schopnost splácet své dluhy. Výše zmíněné události měly dopad především na italský trh, kde rostly výrazně výnosy z italských dluhopisů, což potvrzuje rizikovější investici, kterou se Itálie aktuálně stává.

Geopolitická rizika také vstřebává v poslední době trh s ropou. Ropa se sice odrazila od velmi solidních fundamentálních základů, jako jsou produkční škrty ze strany OPEC a Ruska, celkové zredukování globálního přebytku ropy nebo rostoucí poptávky po ropě. Zároveň však ropě pomohla v další vlně růstu geopolitická rizika spojená se zmíněnými fundamenty. A to geopolitická rizika jako hrozící výpadky ropných dodávek vzhledem k nestabilní situaci na Blízkém východě, to zahrnuje i odstoupení USA od jaderné dohody s Iránem. To by mělo být dostatečné riziko, které by mělo pomoci ceně ropy k tomu, aby dále držela krok s rostoucí poptávkou i přesto, že výpadek nemusí být zas tak dramatický vezmeme-li v úvahu, že sankce na Teherán uvalí pouze USA, ale ostatní signatáři chtějí dohodu dodržovat. Pokud budeme předpovídat budoucnost založenou na minulosti, měl by chybět trhu s ropu 1 mb/d. To by mohl částečně vykrýt OPEC spolu s rostoucí těžbou v USA, ale pravděpodobně nedokážou již vykrýt kolabující produkci ve Venezuele. To že Venezuelu zužuje hospodářská krize a hyperinflace, díky kterým kolabuje tamní trh s ropou, už víme. Novinkou však mohou být sankce, které chystá USA za cílem znemožnit rozprodej státního majetku za zlomek jeho skutečné hodnoty na úkor venezuelského lidu. Sankce USA přichystaly v reakci na velmi podezřelé prezidentské volby, které obhájil dosavadní prezident Nicolas Maduro. Venezuelská produkce ropy by mohla ještě více klesnout v důsledku špatné ekonomické situace v zemi a nově uvalených sankcích pod 1 mb/d v porovnání s koncem minulého roku kdy byla produkce na 2 mb/d. Ropu tedy ženou jak fundamenty, tak geopolitická rizika a paradoxně ji může zastavit poptávka, která s rostoucí cenou ropy může začít klesat.

Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • GBP/USD čaká veľký pohyb a iné obchodné príležitosti
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Teraz sa pôjdeme pozrieť na GBP/USD, USD/JPY a CAD/JPY z daily timeframe, kde sa tvoria zaujímavé príležitosti z ktorých by sa dalo ťažiť.
  • GBPUSD – jak to dopadlo a co bude dál
    Počátek minulého týdne byl na měnovém páru GBPUSD natolik zajímavý, že jsem konal a zadával své pozice ve směru mé analýzy.
  • GBP/USD je zatím přesvědčivě nejlepší pár na obchodování důležitých dat
    Obchodujete fundamenty? Pokud ano, určitě vám neuniklo dění na britské libře.
  • GBP/USD: Kombinovaná analýza denního (D1) grafu
    Kombinovaná technická analýza je hojně využívaná retailovými obchodníky. Pro snadné pochopení ji praktikuje většina začátečníků. Analytická práce je rozdělena mezi technické indikátory a Price action. Tato jednoduchá analýza pomůže při obchodování do směru trendu.
  • GBP/USD: Kombinovaná analýza denního grafu
    Kombinovaná technická analýza je hojně využívaná retailovými obchodníky. Pro snadné pochopení ji praktikuje většina začátečníků. Analytická práce je rozdělena mezi technické indikátory a Price action. Tato jednoduchá analýza pomůže při obchodování do směru trendu.
  • GBPUSD – má studie a kroky pro tento týden
    Měnový pár GBPUSD je v mých očích zajímavá příležitost pro investice v tomto týdnu a pravděpodobně i v týdnech dalších. Bez ohledu na fundamentální faktory, které vnímám v krátkodobém horizontu jenom jako vrtochy štěstěny, situace na GBPUSD vypadá pro mě velmi zajímavě technicky, tj. jak se cena dosud pohybovala a jak se bude pravděpodobně pohybovat dále.
  • GBP/USD – momentum spomalilo, je čas na long pozície?
    Po rozhodnutí Bank of England (BoE) sa otvorila pre obchodníkov na GBPUSD cesta nadol. No cieľ bol dosiahnutý a ako sa zdá, medveďom dochádzajú sily. Je tak pravdepodobné, že býci túto slabosť využijú na útok.
  • GBP/USD – přichází silný býčí signál
    Minulý týden jsme se tu věnovali britské libře a její tendenci v dubnu sbírat zajímavé zisky. Dnes se podíváme ještě více do detailu na období, které je pro růst měnového páru GBP/USD historicky nejvíce nakloněné.
  • GBP/USD: Tiskne víc peněz Londýn nebo Washington?
    Dnes se v rámci fundamentálního okénka podíváme na atraktivní měnový pár libry k dolaru, tzv. cable, který během léta slušně vyrostl. Co za tímto růstem stojí a jakých pohybů se na GBP/USD můžeme dočkat?
  • GEO Group
    V uplynulom období sme sa zamerali na akcie investičného fondu zameraného na investície do nehnuteľností. Týmto článkom sa budem snažiť priblížiť náš pohľad a stratégiu na danú spoločnosť na základe našich zistení...
  • Geopolitické napětí dostalo DAX nejníže od prosince 2016
    Akciové trhy po turbulentním průběhu minulého týdne začaly nový týden korekcí a navázaly na prodejní aktivitu z předminulého týdne. Negativní sentiment, který se na trhy opět vrátil, přiživily spekulace ohledně vraždy saudskoarabského opozičního novináře, ze kterého viní západní svět Saudskou Arábii. Největší rány však inkasoval evropský akciový trh, kdy se DAX dostal na nejnižší úrovně od konce roku 2016, zatímco spor o italském dluhopisu nadále znervózňuje evropské trhy.
  • Geopolitické události – embarga a sankce (4. díl)
    V tomto článku se zaměříme na sankce a embarga. Probereme jejich význam, opatření a důsledky. Dále se podíváme na sankce Spojených států a na závěr se tradičně zaměříme na faktory, které embarga a sankce ovlivňují.
  • Geopolitické události – energetické zdroje (5. díl)
    V tomto článku se zaměříme na energetické zdroje a jejich vliv na ekonomiku a geopolitiku. Projdeme si také faktory, které energetické zdroje ovlivňují, a která různá odvětví hrají významnou roli v jejich stabilitě.
  • Geopolitické události – environmentální události (6. díl)
    V dnešním článku se podíváme na environmentální události. Na začátku se zaměříme na jejich hlubší pochopení. Poté si projdeme faktory ovlivňující environmentální události a také aspekty, které s těmito událostmi souvisejí. Nakonec stručně nastíníme změny klimatu v 21. století.
  • Geopolitické události – mezinárodní dohody a organizace (7. díl)
    V dnešním článku se zaměříme na mezinárodní dohody a organizace. Podíváme se, jak fungují a jak ovlivňují ekonomiku. Projdeme si některé aspekty, které do mezinárodních dohod a organizací zasahují, a samozřejmě si tyto dohody a organizace představíme. Na závěr si ukážeme, co je to Eulerův diagram a co z něj můžeme vyčíst.
  • Geopolitické události – mezinárodní konflikty (2. díl)
    V tomto článku se blíže podíváme na geopolitické události. Probereme, co jsou to mezinárodní konflikty a jak probíhají. Nakonec nastíníme faktory, které mezinárodní konflikty ovlivňují, a jejich dopad na ekonomiku a spotřebitele.
  • Geopolitické události – mezinárodní vztahy (1. díl)
    V dnešním článku se podíváme na mezinárodní vztahy a seznámíme se s různými organizacemi. Rozebereme si, jak tyto organizace spolupracují a které dohody jsou pro mezinárodní vztahy nejdůležitější. Nakonec se podíváme na jejich vliv na ekonomiku a spotřebitele.
  • Geopolitické události – politické změny (3. díl)
    V dnešním článku se podíváme na politické změny a jejich fungování. Budeme hovořit o tom, kdo řídí politické změny a co je ovlivňuje. Nakonec nastíníme, na co si dnes dát pozor a jaké faktory politické změny nejvíce ovlivňují.
  • Gestaltismus – tvarová psychologie
    Cenový graf je možné analyzovat mnoha metodami. Každá z těchto metod ovšem podléhá mantinelům lidské mysli, která může Tradera mást v jeho úsudku. V tomto článku si představíme způsoby, jakými mysl zkresluje vizuální vjemy a tedy i grafické vyjádření cenových pohybů.
  • Get Rich Quick Club
    Také jste členy tohoto klubu? Chcete být bohatí a zítra bylo pozdě? Aby bylo jasno - nijak to neodsuzuju, marketingová masáž je velká a davy traderů, kteří leží celé dny na pláži na Bora-Bora s notebookem a sem tam otevřou či zavřou obchod popř. jen zkontrolují svůj AOS, stále bobtnají. Drtivá většina traderů nás neustále zásobuje ukázkami svých úspěšných obchodů a win situací stejně jako mně kdysi hráč v sázkovce ukazoval donekonečna svůj majstrštyk tiket, zatímco v koši ležel celý chuchvalec zmačkaných a vyhozených sázek.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster