Pátek 09. červen 2023 10:56
reklama
ActivTrades banner
reklama
Purple - Panelova diskuze
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Gestaltismus – tvarová psychologie

Napsal:   Sekce: Psychologie tradingu

Cenový graf je možné analyzovat mnoha metodami. Každá z těchto metod ovšem podléhá mantinelům lidské mysli, která může Tradera mást v jeho úsudku. V tomto článku si představíme způsoby, jakými mysl zkresluje vizuální vjemy a tedy i grafické vyjádření cenových pohybů.

Gestaltismus-úvod

Jak všichni víme finanční aktiva jsou analyzovány nejčastěji na základě změn cenových kurzů. Tyto změny jsou vyvolány neustálými změnami nabídky a poptávky na daném finančním aktivu. Obchodní příkazy kupců se párují s obchodními příkazy prodejců. Dokud je nabídka a poptávka v rovnováze, kurz zůstává na jedné cenové hladině do té doby, dokud jedna strana účastníků obchodování nezvýší objem svých investic. Poté nastává změna cenové hladiny kurzu, která trvá do té doby, než se nabídka a poptávka dostanou opět do rovnováhy.

Takovéto změny kurzu jsou zaznamenány na cenových grafech, ve kterých lze pozorovat jejich historický vývoj. Formování historického obrazce cenového vývoje je nedílnou součástí tzv. backflow analýzy, jejímž předmětem je na základě tvarů (patternů) predikovat budoucí cenový vývoj aktiva.

Správnost a účinnost historické analýzy tvaru grafu je závislá na schopnostech Tradera správně přečíst a vyhodnotit informace, které jsou v daném tvaru implementovány. Tento analytický proces ovšem naráží na mantinely duševních schopností Tradera pracovat s obrazy. Dobrou zprávou je, že každá schopnost lze rozvíjet a v dnešním článku si ukážeme psychologický směr, který se zabývá interpretací tvarů.

Gestaltismus

Tato vědní disciplína se začala rozvíjet v roce 1912 jako odvětví behaviorální psychologie (věda zkoumající lidské chování na základě podmíněných reflexů). Jejími hlavními představiteli byli Max Wertheimer, Wolfgang Köhler a Kurt Koffka.

Gestaltismus se opírá o myšlenku, že psychické celky (struktury) nejsou vytvářeny spojováním jednotlivých prvků (elementů), ale že to jsou celky strukturně uspořádané od saméhopočátku. Vjem tedy není syntézou jednotlivých částí, ale specifický kognitivní celek. Celek je více než suma jeho částí!

Gestaltismus se věnuje především zkoumání zrakových vjemů. V rámci tohoto paradigmatu bylo zjištěno několik zákonů, ke kterým lidská mysl tíhne při analyzování tvarů. Jedná se o tyto zákony:

Zákon podobnosti

Zákon podobnosti říká, že podobné věci mají tendenci vypadat seskupeně. K seskupení může docházet jak ve vizuálních, tak ve sluchových podnětech. Například na obrázku pravděpodobně uvidíte dvě samostatná seskupení barevných kruhů jako řádky, nikoli jen jako sbírku teček.

Gestaltismus-podobnost


Zákon dobrého obrazu

Tento zákon se někdy označuje jako zákon jednoduchosti. Principem je, že když vám bude předložena sada nejednoznačných nebo složitých objektů, Váš mozek zkreslí realitu tak, že vypadají co nejjednodušší.

Gestaltismus-dobrý obraz


Zákon blízkosti

Podle zákona blízkosti se věci, které jsou blízko sebe, zdají více související než věci, které jsou od sebe vzdáleny dál. Na obrázku se tečky vlevo zdají být součástí jednoho seskupení, zatímco tečky vpravo se zdají být součástí jiného. Protože jsou objekty blízko u sebe, seskupujeme je dohromady.

Gestaltismus-blízkost


Zákon kontinuity

V zákoně kontinuity platí, že body, které jsou spojeny přímými nebo zakřivenými čarami, jsou viděny způsobem, který sleduje nejhladší cestu. Jinými slovy prvky v přímce nebo křivce se zdají více související jeden s druhým než ty, které jsou umístěny náhodně.

Gestaltismus-kontinuita


Zákon uzavření

Podle zákona uzavření vnímáme prvky jako patřící do stejné skupiny, pokud se zdá, že dokončují nějakou entitu. Náš mozek často ignoruje protichůdné informace a vyplňuje mezery v informacích. Na obrázku pravděpodobně vidíte tvar diamantu, protože Váš mozek vyplňuje chybějící mezery, aby vytvořil smysluplný obraz.

Gestaltismus-uzavření


Zákon o společném regionu

Gestaltův zákon společného regionu říká, že když se prvky nacházejí ve stejné uzavřené oblasti, vnímáme je jako patřící do stejné skupiny. Podívejte se na obrázek. Kruhy jsou hned vedle sebe, takže tečka na konci jednoho kruhu je ve skutečnosti blíže k tečce na konci sousedního kruhu. Ale navzdory tomu, jak blízko jsou tyto dvě tečky, vidíme, že tečky uvnitř kruhů patří k sobě.

Gestaltismus-region


Závěrem

Je velmi obtížné si při analyzování historických patternů uvědomit veškeré vizuální klamy jak ty skutečné, trhem vytvořené, tak ty imaginární, které vytvoří mysl Tradera na základě Gestaltových zákonů. Nicméně praktická znalost těchto principů jistě může dopomoci při zkoumání vlastní obchodní výkonnosti nebo při zpětné analýze vstupních a výstupních signálů.

Děkuji za přečtení a přeji co nejméně, ideálně žádné, klamavé obchodní signály.

Martin Klass Ph.D., MBA

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • GBPUSD – jak to dopadlo a co bude dál
  Počátek minulého týdne byl na měnovém páru GBPUSD natolik zajímavý, že jsem konal a zadával své pozice ve směru mé analýzy.
 • GBP/USD je zatím přesvědčivě nejlepší pár na obchodování důležitých dat
  Obchodujete fundamenty? Pokud ano, určitě vám neuniklo dění na britské libře.
 • GBP/USD: Kombinovaná analýza denního (D1) grafu
  Kombinovaná technická analýza je hojně využívaná retailovými obchodníky. Pro snadné pochopení ji praktikuje většina začátečníků. Analytická práce je rozdělena mezi technické indikátory a Price action. Tato jednoduchá analýza pomůže při obchodování do směru trendu.
 • GBP/USD: Kombinovaná analýza denního grafu
  Kombinovaná technická analýza je hojně využívaná retailovými obchodníky. Pro snadné pochopení ji praktikuje většina začátečníků. Analytická práce je rozdělena mezi technické indikátory a Price action. Tato jednoduchá analýza pomůže při obchodování do směru trendu.
 • GBPUSD – má studie a kroky pro tento týden
  Měnový pár GBPUSD je v mých očích zajímavá příležitost pro investice v tomto týdnu a pravděpodobně i v týdnech dalších. Bez ohledu na fundamentální faktory, které vnímám v krátkodobém horizontu jenom jako vrtochy štěstěny, situace na GBPUSD vypadá pro mě velmi zajímavě technicky, tj. jak se cena dosud pohybovala a jak se bude pravděpodobně pohybovat dále.
 • GBP/USD – momentum spomalilo, je čas na long pozície?
  Po rozhodnutí Bank of England (BoE) sa otvorila pre obchodníkov na GBPUSD cesta nadol. No cieľ bol dosiahnutý a ako sa zdá, medveďom dochádzajú sily. Je tak pravdepodobné, že býci túto slabosť využijú na útok.
 • GBP/USD: Tiskne víc peněz Londýn nebo Washington?
  Dnes se v rámci fundamentálního okénka podíváme na atraktivní měnový pár libry k dolaru, tzv. cable, který během léta slušně vyrostl. Co za tímto růstem stojí a jakých pohybů se na GBP/USD můžeme dočkat?
 • GEO Group
  V uplynulom období sme sa zamerali na akcie investičného fondu zameraného na investície do nehnuteľností. Týmto článkom sa budem snažiť priblížiť náš pohľad a stratégiu na danú spoločnosť na základe našich zistení...
 • Geopolitická rizika hýbou finančními trhy
  Od rizika k riziku, tak by se dalo nazvat poslední geopolitické dění ve světě. Takové prostředí bývá vodou na mlýn pro finanční trhy, jelikož trhy milují volatilitu a tu většinou geopolitické napětí vyvolává. To však není přímo téma posledních dnů, kdy trhy sice vstřebávají geopolitická rizika, avšak výraznější volatilita se zatím trhům vyhýbá. Jinak vnímají geopolitická rizika akcie, devizové trhy nebo komodity.
 • Geopolitické napětí dostalo DAX nejníže od prosince 2016
  Akciové trhy po turbulentním průběhu minulého týdne začaly nový týden korekcí a navázaly na prodejní aktivitu z předminulého týdne. Negativní sentiment, který se na trhy opět vrátil, přiživily spekulace ohledně vraždy saudskoarabského opozičního novináře, ze kterého viní západní svět Saudskou Arábii. Největší rány však inkasoval evropský akciový trh, kdy se DAX dostal na nejnižší úrovně od konce roku 2016, zatímco spor o italském dluhopisu nadále znervózňuje evropské trhy.
 • Get Rich Quick Club
  Také jste členy tohoto klubu? Chcete být bohatí a zítra bylo pozdě? Aby bylo jasno - nijak to neodsuzuju, marketingová masáž je velká a davy traderů, kteří leží celé dny na pláži na Bora-Bora s notebookem a sem tam otevřou či zavřou obchod popř. jen zkontrolují svůj AOS, stále bobtnají. Drtivá většina traderů nás neustále zásobuje ukázkami svých úspěšných obchodů a win situací stejně jako mně kdysi hráč v sázkovce ukazoval donekonečna svůj majstrštyk tiket, zatímco v koši ležel celý chuchvalec zmačkaných a vyhozených sázek.
 • Google vylekal finanční trhy, dobré zprávy ale stále převládají
  Stojaté vody na finančních trzích včera rozčeřila společnost Google, svými překvapivě špatnými výsledky a byl to tak zejména technologický sektor, kvůli kterému se akciové indexy v USA propadly do červených čísel.
 • Google zákáže všetky reklamy týkajúce sa kryptomien
  Google zasahuje do kryptomenovo súvisiacej propagácie. Spoločnosť aktualizuje svoje finančné služby súvisiace s reklamnými podmienkami na zakázanie hocijakej propagácie o kryptomenovo súvisiacom obsahu, zahŕňajúc prvotné ponúkanie kryptomien (ICO), peňaženky a obchodné rady, povedal Scott Spencer pre CNBC.
 • Grafika a barvy
  Zespoda tento obrázek má smysl, shora má smysl, jako celek je to nesmysl. Ano, grafika má své kouzlo.
 • Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení
  Americký akciový index S&P 500 si (na rozdíl od Dow) díky pátečnímu výraznému posílení připsal mírný týdenní růst, konkrétně o 0,19 %.
 • grafy DXH 10 v TF W1 a H1
  Grafy a analýzy...
 • Grafy S&P 500 a Bitcoin sa rozišli. Ktorý z nich klame?
  Dnes sa pozrieme na graf S&P 500 a Bitcoinu. Je o nich známe, že prevažne zachovávajú pozitívnu koreláciu. Posledné týždne tomu tak nie je. Je to tým, že sa Bitcoin definitívne odpútal od akciových trhov alebo je problém niekde inde?
 • Grayscale bude nakupovať aj ďalšie kryptomeny
  Spoločnosť Grayscale, ktorá je najväčším poskytovateľom kryptomenových fondov pre inštitucionálnych investorov iba dnes oznámila, že svoju ponuku rozširuje hneď o 5 kryptomenových fondov. Celkovo tak bude ponúkať už 14 kryptomenových fondov, pričom podľa oznámenia spred niekoľkých týždňov je jasné, že toto číslo ani zďaleka nie je finálne. Naopak je možné, že nové fondy budú teraz pribúdať čoraz častejšie, keďže bolo na oficiálnom zozname, z ktorého má Grayscale vyberať, viac ako 20 rôznych kryptomenových projektov. Prvých 5 sa pritom už dočkalo svojej slávy.
 • Grayscale vlastní viac ako 500 000 BTC
  V posledných dňoch nerastie výrazne iba cena Bitcoinu. Grayscale Investments, spoločnosť ponúkajúca rôzne produkty a služby spojené s kryptomenami, zažíva celý rok rast svojho AUM (assets under management – spravovaných aktív). Posledné týždne sú ale extra pozitívne z pohľadu tejto spoločnosti, keďže sa môže tešiť narastajúcemu záujmu o kryptomeny zo strany inštitucionálnych investorov. To spôsobuje, že Grayscale dokupuje stále viac a viac kryptomien do svojho portfólia, ktoré sa vďaka tomu už dostalo nad hranicu 10 miliárd dolárov. Obrovskú zásluhu na tom má ale najmä Bitcoin, ktorého časť v tomto portfóliu tvorí viac ako 85 %.
 • Grid Trading – moderní způsob obchodování
  Obchodování typu „Grid“ je převratnou obchodní technikou, která se snaží těžit z formování nových trendů. Na rozdíl od jiných profesionálních strategií, není při obchodování s mřížkovou strategií Grid potřeba analyzovat možný budoucí trendový vývoj, jelikož strategie v základu počítá s oběma variantami trendového vývoje. To znamená, že počítá tedy jak s růstem, tak i s případným poklesem ceny, díky čemuž se i v tomto případě Grid značně liší od mnohých jiných obchodních strategií.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
The Trading Pit