Středa 29. červen 2022 05:45
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Coinfy
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets

Monero aneb anonymita v době sběru informací

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

V dnešní době, kdy každá firma chce získat od uživatelů co nejvíce informací, citlivost na ochranu soukromí roste. S tím souvisí i Monero. Začátkem roku 2017 jsem se dozvěděl o Moneru, těsně před býčím tažením. V té době se klidně i několik stovek kryptoměn stihlo vytvořit za jediný den. Proč jsem riskoval svůj kapitál do Monera?


Nicméně, ne všechny ne-Bitcoinové kryptoměny mají svůj původ v roce 2017. Například Monero (XMR), kryptoměnu, která ve skutečnosti vznikla v roce 2014 a poskytovala klíčové výhody v oblasti soukromí. V době co jsem, ho studoval, stálo Monero 23 USD a vrchol tentýž rok byl 470 USD. Tento článek vysvětluje klíčové myšlenky, vlastnosti, výhody a výzvy, kterým Monero čelilo a čelí v konkurenčním světě kryptoměn.


(https://finance.yahoo.com/chart/XMR-USD)


Pohyb ceny XMR

Monero (XMR) zaznamenal svůj spravedlivý podíl na volatilitě, stejně jako ostatní kryptoměny. Je tedy zřejmé, že jeho cena byla nízká, když začala tehdy v lednu 2015 a to zhruba čtvrtinu dolaru (0,25 dolaru). Monero se také v roce 2017 těšil obrovskému nárůstu, podobně jako Bitcoin a další kryptoměny. V květnu 2017 se cena zvýšila až na 65 dolarů před impulzivní cenovou akcí v srpnu nad hranici 150 dolarů. Jen o několik měsíců později pokračoval trend vzestupu a cena se v prosinci 2017 vyšplhala až na 475 dolarů. V současné době se jedná o historicky nejvyšší cenu. Cena byla v medvědím trendu do začátku roku 2019, cena od té doby stagnovala do konce roku 2020 kde, stejně jako bitcoin chytil býčí trend a nyní je 254 USD. Nečekejte překročení hranice 1000 USD do roku 2023, protože účelem Monera není navýšit cenu, protože je třeba omezený nebo oblíbený, ale udržet hladinu anonymity na nejvyšší úrovni.

Duševní hodnota Monera

Monero je kryptoměna, která byla spuštěna v roce 2014. Je zaměřena na ochranu soukromí a funguje jako open-source na konceptu Block-chainů. Otevřený zdroj neboli open-source znamená, že technologie a software jsou vytvářeny, testovány a zlepšovány prostřednictvím spolupráce uživatelů. Podle samotného programu Monero přispělo k projektu více než 240 vývojářů, z nichž 30 bylo označeno za "základní" skupinu. Blockchain má stejnou technologii logiky, která se používá pro většinu digitálních měn: je to základní logika kryptoměn a poskytuje tak veřejný order book pro všechny transakce v síti.

V neposlední řadě je Monero známa svým soukromím, protože byla postavena s nedostatečnou transparentností-účelově. Byla nakonfigurována tak, aby skrývala identitu odesílatelů, příjemců a výši každé transakce. Mnozí se teď možná ptají: nemá být Bitcoin anonymní? Ano, ale realita je zdánlivě odlišná, včera jsem četl zajímavý článek, který se shoduje s mým názorem, že postupem času, jak budou danné země regulovat Bitcoin a to už se děje, cena Bitcoinu se vrátí na reálné hodnoty. Argumentace je skupování Bitcoinu bankami a hedgeovými fondy. Článků a “expertů” na BTC je tady spoustu, tak tohle téma přenechám jiným.

Monero vs. Bitcoin

Bitcoin je známý svou anonymitou, ale existují limity na soukromí, které nabízí. Bitcoin zaznamenává jak obě Bitcoinové adresy, tak i transakce v block chainu, která otevírá data veřejnosti. Ano, adresy nejsou zcela soukromé, přestože Bitcoin používá falešné názvy a adresy. Adresy Bitcoinu a transakce jsou zaznamenávány v bloku, což je činí veřejně dostupnými a sledovatelnými. V realitě to činní jeden jedinný závěr, pokud nepoužíváte fyzickou peněženku, každá transakce je dohledatelná a dokáže spojit transakci s konkrétní fyzickou osobou, a to díky KYC (Know-Your-Client) systému, který se používá při každé transakci, ať už je to platba v hotovosti, v bance nebo za něco nebo nějakou službu.

Monero je dobré jak pro spekulující investory, tak i pro paranoidní schyzofreniky, co se bojí zapnout telefon,aby ho vláda neodposlouchávala. Monero nabízí více soukromí než Bitcoin, protože transakce jsou skryty za mnohem lepší kryptografií, která chrání adresy a převáděné částky. V podstatě jsou všechny Monero transakce zakryté, což zvyšuje soukromí všech svých uživatelů. Obchodníci se v budoucnu můžou vyhnout DPH.

Jak Monero ochraňuje soukromí

Zkusím to vysvětlit jako blbec blbci. Monero vychází z takzvaných, nej “digital ringing signatures” (předpokládám, že víte, ci je ring signature a jak jak funguje tento proces podpisů) a tajných adres, které pomáhají zakrýt totožnost odesílatele a příjemce. Podpisy vytvářejí směs klíčů účtu uživatele s veřejnými klíči z bloků Monera. Třetí osoby tedy nemohou určit, který klíč je od veřejnosti a který je od uživatele, čímž se odstraní možnost propojit dohromady uživatele a podpis hledané osoby. A to se vyplatí.


Monero kombinuje všechny své mince s každou transakcí, což je něco, co jiné kryptoměny např. Dash (DSH) a Zcash (ZEC), o kterých se také zmíním v příštích článcích, nemají, ale použiju je jako příklad.  Dash kombinuje transakce, aby se snížila pravděpodobnost, že bude vaše transakce vystopována. Zcash také nabízí uživatelům možnost zadržet jejich totožnost a neuvádí hodnotu transakce. Hlavní rozdíl je v tom, že nastavení soukromí u Zcash je volitelné, takže pokud netušíte, nenastavíte, zatímco Monero má soukromí v základním nastavení. Jiné kryptoměny se ve výchozím nastavení nesměšují, což vyvolává podezření, když se tokeny smíchají. Monero se vyhnulo podezření, protože všechny tokeny jsou smíšeny jako DNA, prostě jako buněčná matice, která nese miliardy informací, a tak jsou informace prakticky nedohledatelné. Uživatelé, kteří chtějí zůstat anonymní, by měli používat Monero.

Vysoká úroveň soukromí u kryptoměn nabízí mnoho výhod. Každý token nebo jednotka Monero je zaměnitelná, stejně jako měna používaná ve vašem místním obchodě. Jednoduše vám je jedno, pokud obdržíte minci X nebo minci Y, protože jsou stejné. Možná vás napadá otázka: Neplatí to náhodou pro všechny kryptoměny? Možná vás překvapí, když zjistíte, že odpověď je ne. Bitcoiny jsou zaznamenány v block chainu, který zobrazuje historii transakcí. To znamená, že tokeny mohou být spojeny s určitými událostmi, a to i s negativními, jako je krádež, vydírání, nelegální nákupy, praní špinavých peněz atd. Tyto tokeny by se mohly stát méně žádoucí. Toto je místo, kde Monero dělá zásadní rozdíl v důsledku důrazu na soukromí. To znamená, že dvě mince XMR nelze vzájemně odlišit na základě historie transakcí. To je současně také výzvou pro Monero, protože její síla v oblasti ochrany soukromí ji činí oblíbenou pro pochybné trhy potenciálně spojené s drogami a hazardními hrami a dalšími trestnými činy.


Tvorba Monera

Vytvoření nových Monero mincí je dokončeno procesem, který všichni znají, "těžení", což je obvyklý způsob, jakým mohou kryptoměny odměňovat účastníky při zaznamenávání blokových transakcí. Doba, kterou potřebuje Monero k dokončení jednoho bloku, je přibližně dvě minuty.Monero nabíz příležitost těžit mince s několika klíčovými rozdíly. Těžba Monera nevyžaduje specifický hardware jako u Bitcoinu, může totiž být použita na všech předních platformách včetně systémů Windows, Android, Linux a macOS.

Používá algoritmus důkazu práce (Proof-of-Work), který byl navržen tak, aby se ujistil, že je přístupný širšímu okruhu procesorů. To znamená, že těžba je otevřena různým stranám, a to nejen velkým těžebním tahounům, které se zaměřují výhradně maximální zisk. Jedná se o jednu z hlavních výhod těžby Monera v porovnání s jinými kryptoměnami: proces může být dokončen na standardním počítači, než na jednom, který vyžaduje oslnivé rychlosti. Možná se budete divit, jaká je odměna za těžbu. Těžařům se nabízí "trvalá bloková odměna", což znamená, že vždy bude minimální odměna 0,3 XMR. Relativně řečeno, 0,3 XMR bude představovat menší část celkového XMR v oběhu, což znamená, že jde o dezinflační kryptoměnu. Do roku 2022 bude inflace přibližně 1% a od té doby se bude dále snižovat.


Závěr

Ve zkatce máme před sebou kryptoměnu, se ktereou se nikdo nikdy nedoví, co nebo za co jste zaplatili. Hlavní výhodou těžby nových mincí je jednoduchá: poskytuje těžařům nabídku, která zajišťuje, že se blokového procesu účastní dostatek účastníků. Když se podíváme na graf ceny Monera z technického a dlouhodobého hlediska, je dost pravděpodobné, že se druhý vrchol v budoucnu může objevit a hladina 450 USD bude znovu otestována. Korelace s Bitcoinem je až zarážející, takže by se mohlo zdát, že osud Monera bude záviset na budoucnosti Bitcoinu, ale já pevně věřím, že díky svým specifickým podmínkách v oblasti anonymity se Monero udrží ve svojí ne příliš volatilní stabilitě ještě hodně dlouho.

Zmíněné informace nejsou investiční doporučení.

Aleš Hála

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Moje obchody na GBP/USD a AUD/JPY
  Mnou v posledních dnech obchodně preferovaná libra zatím nepředvádí to, co od ní dva týdny očekávám. Měnový pár GBP/USD se v úterý ještě o něco posunul níže, až pod důležitou weekly support oblast. Následně však již tento pár do konce týdne posiloval. Nicméně jde jen o dorovnání poklesu pod druhé rameno formace hlava a ramena, nyní by již mělo následovat očekávané posílení.
 • Moje obchody: Ropa, zlato, EUR/AUD a AUD/USD
  Dnešní ropu zatím komentovat nebudu, osobně do propadu pomaličku akumuluji menší long pozice. Jsme hluboko pod technickou Fair Value úrovní, propad neodpovídá fundamentům a v dalších dnech velmi pravděpodobně uvidíme prudký obrat ceny nahoru.
 • Moje obchody: Short na indexech a nákupy na forexu
  Horší americká data z posledních dnů (ISM PMI, ADP) a Trumpovo prohlášení o možnosti odložení dohody s Čínou po volbách poslala nadhodnocené americké indexy v první polovině týdne strmě dolů.
 • Moje příležitost na zemním plynu
  Zemní plyn a vše kolem něj je v současnosti aktuální téma. Není se čemu divit. Cena této komodity na týdenním grafu vykresluje nová a nová minima. Investoři již cítí svou příležitost. Sleduji tuto komoditu asi půl roku. V té době jsem zde na webu četl blog kolegy, který se mu již věnoval. Při analýze mne zemní plyn zaujal natolik, že jsem se rozhodl ho zařadit do investičního portfolia částečně jako diverzifikaci k akciím. Ovšem v případě, když se bude historie opakovat a dostanu skvělou nabídku co se neodmítá.
 • Moje příprava pro následující týden
  Jako obchodníci bychom měli mít pro vše plán. Vlastně nejen pro trading, ale i pro běžné činnosti. Měli bychom vědět kdy a co udělat, a hlavně bychom měli znát důvody, proč to děláme. A to nikoliv jen s ohledem na nejbližší budoucnost, ale i s trochu většími, rozšířenějšími souvislostmi. Bez toho se v tradingu nikdy nedokážeme dobrat úspěchu. A tak vám ukážu, jak se připravuji na následující týden.
 • Moje výstraha
  Pamatujete si, kolik času vám zabralo najít a vyhodnotit všechna rizika, která mohou váš trading ohrozit? Určitě hodně a víte co? Ani zdaleka se vám nepodařilo obsáhnout všechno. Tak to prostě je. Přesto si my všichni myslíme, že můžeme mít trading pod svou kompletní kontrolou. Jenže tak to není. A nikdy nebude.
 • Moje zkušenosti s News Tradingem
  Jak jsem obchodoval News
 • Môj plánovaný trade na americký index
  Nepíšem často blogy o akciových trhoch, takže tentokrát to je výnimka. Pozeral som sa na to ako trh znova s ľahkosťou prekonáva all time high (ATH) a pravdepodobne bude pokračovať ďalší bull run (rast). Bude? Poďme si to rozobrať.
 • Môj pohľad na vybrané forex trhy
  Teraz sa spolu pozrieme na to ako sa vybrané trhy správali v minulosti s tým, že takisto poukážem na možný budúci vývoj trhov, a ako na nich profitovať. EUR/CAD short, GBP/NZD long a USD/CHF long.
 • Môj výhľad na kryptomeny - trpezlivosť
  Bitcoin a kryptomeny.
 • Monero - ultimátna elektronická hotovosť
  Monero stelesňuje predstavy mnohých ľudí o bitcoine. Je to naozaj anonymná, nevystopovateľná a decentralizovaná kryptomena, ktorá pomaly ale isto získava na popularite. Prečo je tak dôležité?
 • Monetárna politika - Centrálni bankári ako bohovia trhu
  Či si to chceme priznať alebo nie centrálni bankári sú bohovia na finančnom trhu. Nie v tom zmysle, že by mohli všetko, ale ich rozhodnutia majú široké následky naprieč celým finančným sektorom. Nechcem hovoriť o tom či je to správne, že majú takú moc... Nechcem hovoriť ani o tom, že či je správne, že títo bohovia sú „nevolení“ ale iba „dosadení“... A nebudem ani rozoberať otázku, kto vlastne kontroluje tých, čo kontrolujú... Zaujíma ma to, čo je dôležité pre obchodníka. A to je silný dopad ich rozhodnutí na trh.
 • Money Expo 2022
  Zase tu máme akci Money Expo. Na toto téma jsem kdysi napsal můj první blog,
 • Money management - Na co by neměl žádný trader zapomenout
  Nedříve je důležité říci, co je to vlastně money management. Mnoho, nejen začínajících, traderů má spojen termín money management pouze s nastavováním SL a TP, to však není zdaleka úplně pravda.
 • Money-management pod novými pravidlami ESMA
  V posledných týždňoch sa čoraz viac stretávame s veľkými obavami, ktoré spôsobujú nové pravidlá obchodovania s derivátmi od európskeho regulátora ESMA. Najväčším strašiakom je pre väčšinu obchodníkov zníženie finančných pák, ktoré od 1.8.2018 nadobudnú nasledujúce hodnoty:
 • Money Management %R
  Zarobil som na danom obchode? OK. Prerobil som? Tiež OK!
 • Money manažment a Lenny Kravitz
  V tomto článku uvediem základy môjho money manažmentu v tabuľke Excel s príslušnou legendou. V článku pripomeniem „Svetový deň spravodlivého obchodu“ s pridaním jednej skutočne „dobrej veci“ od Lenny Kravitz.
 • Money-manažment na 4 týždne
  V článku uverejním šablónu môjho základného money manažmentu na 4 kalendárne týždne, vrátane legiend. Porovnám vhodnosť obchodovania v pips, alebo v mene depozitu. Upozorním na jedinečnosť a nenávratnosť každého jedného obchodu a poukážem na to, ako aj ziskový obchod môže byť neúspešným. V závere v časti: „S úsmevom, ale aj vážne“ pridám alegóriu z gréckej mytológie voči nástrahám na trhoch.
 • Morning Star & Evening Star: scalpingová strategie pro každý den
  Scalpingové strategie jsou vysoce oblíbené, jelikož právě tento typ tradingu obchodníkům nabízí dostatek obchodních příležitostí, na kterých se dá v relativně krátkém čase velmi slušně vydělat. Mezi další nesporné výhody patří, že obchodníci zde obvykle neplatí swapy, a také to, že jsou v porovnání s dlouhodobými strategiemi méně náročné na kapitál, což je dělá ještě více přitažlivými. A právě proto si zde dnes také jednu scalping strategii představíme a názorně i ukážeme, za jakých situací je možné vstupovat a kdy je naopak lepší raději vyčkat.
 • Motivace nejen v tradingu
  Předpokládám, že všichni pravidelní návštěvníci, kteří vidí u článku moje jméno, respektive moji přezdívku, tak už dopředu tuší, že nepůjde o nějakou ohromující analýzu plnou tutovek, ale bude se jednat spíše o filozofickou úvahu nebo zamyšlení.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex