Seřadit články podle
Seznam článků kategorie / Komodity
Další vývoj zlata po nejhorším měsíci za 4 roky
Cena zlata roste už třetí seanci v řadě a pokračuje tak v likvidaci mohutných ztrát, které nabralo během měsíce listopadu. Ten byl pro zlato nejhorší od listopadu roku 2016. Zlato ztratilo 5,16 %, ovšem od začátku prosince už dokázalo růst o 3.7 % a defacto se odrazilo od magické hranice 1800 dolarů. K růstu mu pomáhá slabší dolar a vyhlídky na fiskální stimul v USA. Jak dlouho může, ale růst vydržet?
Napsal Štěpán Hájek 03.12.2020 15:23 Počet zobrazení: 17225
Došel zlatu dech?
Cena zlata je aktuálně na nejnižších úrovních za poslední 4 měsíce a vzdaluje se dále od 1900 dolarové úrovně, kterou trh velmi dlouho bránil. Pokles rizik na finančních trzích a v ekonomice akceleruje propad zlata, které aktuálně nedokáže zachránit ani oslabující americký dolar. Má zlato ještě šanci vrátit se na úrovně z letošního léta?
Napsal Štěpán Hájek 24.11.2020 17:27 Počet zobrazení: 18750
Saudská Arábie a Rusko urgují producenty k dodržování těžebních limitů
Lídři dvou největších producentů ropného kartelu OPEC+ se shodli, že je zapotřebí vybalancovat trh, aby poptávka vyrovnala nabídku na trhu. Především je pozornost upřena k ostatním signatářům dohody, kteří v některých případech nedokázaly dostatečně snížit těžbu a ropa může vzhledem k rostoucím případům restrikcí zahltit zpomalující se poptávku. Klíčový pak bude začátek příštího roku, kdy OPEC plánuje produkční škrty povolit.
Napsal Štěpán Hájek 15.10.2020 18:42 Počet zobrazení: 18357
Budoucnost ropy mají ve svých rukou Spojené státy a potažmo Rusko
Několik turbulentních týdnů máme za sebou na trhu s ropou. Ropa WTI od konce dubna do včerejšího close ztratila přes 15 dolarů a opět se opakuje scénář z konce minulého roku, kdy se investoři obávali přebytku ropy a zpomalení růstu globální ekonomiky. Nejistota kolem vývoje obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou by mohla poslat ropu až na 45 dolarů za barel. Za dva týdny proběhne ve Vídni klíčové setkání OPEC+, kde se bude jednat o produkční politice na dalších 6 měsíců.
Napsal Štěpán Hájek 13.06.2019 14:30 Počet zobrazení: 20251
Produkční škrty OPECu brzdí propad ropy
Ropa má za sebou nejhorší týden od začátku letošního roku poté, co WTI ztratila 6,6%, ačkoliv se jí v pátek podařilo umazat alespoň část ztrát. Za ztrátami stála kombinace několika faktorů v čele s probíhající obchodní válkou USA a Číny. Své však sehrály produkční škrty ropného kartelu OPEC, které zastavily další propad ceny. Ropný kartel bude zasedat 25. června, kdy bude přehodnocovat produkční politiku na následujících 6 měsíců, což výrazně ovlivní budoucnost ropného trhu.
Napsal Štěpán Hájek 27.05.2019 15:37 Počet zobrazení: 21529
Rekordní růst palladia je u konce
Palladium včera ztrácelo již třetí den v řadě a zaznamenalo největší pokles za posledních devět let. Zahraniční média hovoří kvůli výraznému nárůstu ceny o splasknutí bubliny. Za propadem mohou být obavy ze zpomalení globálního růstu spolu s opakovaným varováním, že růst ceny kovu na rekordní maxima nedopovídá jeho hodnotě. Trh s palladiem je dlouhodobě v deficitu a poptávka výrazně převyšuje nabídku. Cena palladia za unci je i tak stále vyšší, jak cena zlata, a to za 1388 dolarů za unci.
Napsal Štěpán Hájek 29.03.2019 15:42 Počet zobrazení: 23793
Rostoucí americká produkce brzdí růst ceny ropy
Sankce, které zavedla administrativa Spojených států na dva klíčové vývozce ropy Venezuelu, a Irán způsobily v průběhu roku výkyvy na trhu s ropou, žádných výraznějších výpadků dodávek, ke kterým mohlo dojít, nicméně nedošlo. Jedním z důvodů je rostoucí americká ropná produkce, která by mohla koncem roku atakovat 13 mil. barelů za den. Začátkem nového roku přitom OPEC a jeho spojenci kvůli obavám z příliš velkého množství ropy na trhu opět utáhly kohoutky. Saudská Arábie dokonce čerpá méně ropy, než původně odsouhlasila.
Napsal Štěpán Hájek 13.03.2019 16:10 Počet zobrazení: 19127
Ropa má za sebou nejlepší leden v historii
Ropa WTI za první měsíc v roce 2019 rostla o více jak 18% a zaznamenala tak nejlepší měsíc leden v historii. Ropě se podařilo stabilizovat její cenu poté, co 3 měsíce po sobě ztrácela. Cenu ropy nyní podporuje v růstu několik fundamentů včetně produkčních škrtů ze strany OPEC+, slabého amerického dolaru a sankce na venezuelskou státní ropnou firmu. Ropě se zároveň podařilo svést se na znovuobnoveném apetitu po rizikových aktivech, kde od začátku roku rostou také akciové indexy.
Napsal Štěpán Hájek 01.02.2019 15:28 Počet zobrazení: 24186
OPECu možná klesne produkce více, než se očekávalo
Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd. Ropný kartel s jeho spojenci na prosincovém zasedání kartelu odsouhlasily od nového roku produkční škrty za účelem stabilizace ceny ropy.
Napsal Štěpán Hájek 18.01.2019 16:36 Počet zobrazení: 19196
Na summitu G20 bude jedno z témat padající cena ropy
V Argentině se bude tento víkend konat summit G-20, kde se budou řešit nejdůležitější otázky světové ekonomiky. Jednou z hlavních otázek by měla být obchodní válka Číny a USA, což budou investoři bedlivě sledovat kvůli účasti prezidentů obou zemí. Nedávný propad ceny ropy si určitě získal pozornost vůdců G20 a mohl by je donutit přehodnotit svou produkční politiku. To vše pouhý týden před zasedáním kartelu OPEC a dalších ropných producentů ve Vídni.
Napsal Štěpán Hájek 29.11.2018 16:03 Počet zobrazení: 30762
Kde hledat klíč ke konci propadu ropy
Ropa od začátku října rekordně ztrácí poté, co se podívala na svá nová letošní minima a zároveň nejvyšší úrovně z roku 2016. Silný medvědí trh zasáhl již celý svět od obchodníků s dluhopisy po politické vůdce. Všichni aktivní, ale také pasivní účastníci na trhu nyní budou hledat záchytné body, které budou klíčové pro budoucnost ropného trhu. Faktorů, které působí na vývoj ceny ropy je hned několik, my se však podívá na pár nejdůležitějších a to podle jejich aktuální relevance pro trhy.
Napsal Štěpán Hájek 20.11.2018 17:28 Počet zobrazení: 23508
OPEC možná znovu omezí těžbu
Ceny ropy jsou na několikaměsíčních minimech, ropa WTI se obchoduje dokonce za méně jak na začátku roku. Ropné zásoby po celém světě rostou a obavy z nedostatku ropy byly možná až trochu přehnané. Americká ropná produkce je na nových historických maximech, mezitím Spojené státy udělily několika zemím výjimku z nedávno zavedených sankcí na dovoz iránské ropy. Venezuelská produkce dále klesá, ale ani to nestačí, aby se cena ropy vzpamatovala a vrátila na vyšší úrovně. O víkendu se v Abu Dhabi setkají členové kartelu OPEC a pravděpodobně budou projednávat omezení ropné produkce.
Napsal Štěpán Hájek 08.11.2018 15:38 Počet zobrazení: 24709
Ropný trh zasáhnou od příštího týdne sankce na Irán
Předpovědi, že na trhu s ropou bude kvůli americkým sankcím na iránský obchod s ropou chybět více, jak 1 milion barelů denně se nakonec vůbec nemusí naplnit. Podle posledních dat nebude vše tak černé, protože iránské exporty jsou stále poměrně velké. Trumpovo administrativě se podařilo snížit iránské exporty ještě předtím, než vstoupí v platnost jejich sankce, výraznější pokles však nemusí ani dorazit, protože Čína a Indie hodlají v nákupech iránské ropy pokračovat.
Napsal Štěpán Hájek 01.11.2018 14:49 Počet zobrazení: 24694
Nabídka ropy je na historických maximech
Ropa se prozatím drží na zvýšených úrovních, ale má zaděláno na výraznější korekci. Lze tak usuzovat z měsíčního reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA), který poukázal na výrazný nárůst nabídky ropy na globálním trhu, která se dostala na rekordních 100 milionů barelů za den. Vyšší produkci zaznamenal především ropný kartel OPEC, kterému se podařilo více než vyrovnat sezonní propady od nečlenů kartelu. To vše uprostřed zhoršujícího se výhledu pro růst poptávky po ropě kvůli potencionálnímu zpomalení Indie a Číny.
Napsal Štěpán Hájek 13.09.2018 16:26 Počet zobrazení: 19635
Indie je příliš náchylná na vývoj cen ropy
Ropa se vrátila do růstového modu a v kombinaci s indickou měnou na historických minimech představuje hrozbu pro hospodářský růst v Indii. Ceny ropy v Indii tak letí raketově nahoru a importy ropy prohlubují deficit na běžném účtu, který měří tok zboží, služeb a investic dovnitř a ven ze země. Indie je jedním z největších importérů ropy na světě a do roku 2024 by mohla její poptávka přerůst tu čínskou. Rozšiřující se deficit bude mít za následek další oslabení měny a země se ocitne v začarovaném kruhu.
Napsal Štěpán Hájek 28.08.2018 16:13 Počet zobrazení: 21899
Je komoditní super-cyklus u konce?
Komodity se až na výjimky ocitly během prvních 6 ti měsíců pod prodejním tlakem, kterému bezesporu přispěla i rostoucí geopolitická rizika. Mezitím se však začíná mluvit o dalším fenoménu, který může způsobit další a mnohem výraznější výprodeje na komoditních trzích. Tím je konec komoditního super-cyklu, ten je úzce vzpjat s cyklem ekonomickým. Nicméně poptávka po komoditách na rozdíl od akcií prudce klesá, na čemž se podílí Čína i FED.
Napsal Štěpán Hájek 16.08.2018 16:33 Počet zobrazení: 20474
Poptávka po ropě může dále klesat
Poptávka od dvou největší asijských importéru, Číny a Indie roste výrazně pomaleji, než jaké bylo očekávání. To odhaluje slabší růst tamních ekonomik a narušuje jeden z hlavních pilířů držící ceny ropy vysoko uprostřed eskalující situace kolem obchodních válek. Obě země dohromady tvoří poptávku po 12% světové nabídky ropy a jejich růst byl motorem pro trh s ropou.
Napsal Štěpán Hájek 15.08.2018 17:44 Počet zobrazení: 20159
Druhá polovina roku může být pro ropu ještě zajímavější
Během posledních několika týdnů se nám vrátila na finanční trhy geopolitická rizika a nervozita u investorů opět začala růst. Tak trochu svojí vlastní píseň si hrála kapela OPEC, které občas pomohly v růstu cen právě geopolitická rizika. Rizikem číslo jedna bylo bezesporu odstoupení USA od jaderné dohody s Iránem. To by mohlo potencionálně znamenat pokles nabídky ropy až o 1mil. barelů denně. Dlouhodobější výpadky dodávek ropy z Venezuely a Libye nakonec donutily OPEC k tomu aby na červnovém zasedání přerušil produkční škrty a zvýšil produkci o 1mil. barelů denně. Původní plán zvýšení produkce o 1,5 mil. barelů nakonec neprošel i kvůli nevoli Iránu, který nakonec přistoupil k navýšení o 1 mil. barelů, což trh vnímá pozitivně, nicméně by mělo dojít spíše k postupné stagnaci růstu, ale ropa začala místo toho další býčí etapu.
Napsal Štěpán Hájek 28.06.2018 18:04 Počet zobrazení: 22630
Uvidíme cenu ropy opět na 100 dolarech za barel?
Ropa Brent se dostala během čtvrteční seance nad 80 dolarů za barel a její růst nemusí být u konce, právě naopak. Cena ropy může ještě růst a lze očekávat zdražení benzínu až o dalších 50 haléřů, ale také jsou zde faktory hovořící pro pokles ceny ropy.
Napsal Štěpán Hájek 18.05.2018 14:16 Počet zobrazení: 27273
Ropa je nejvýše od roku 2014
Zastupitelé ropného kartelu OPEC a Ruska se mají sejít tento týden v Saudské Arábii. Zatímco ve světe rostou geopolitická rizika ohrožující dodávky ropy, které tlačí výše cenu ropu, OPEC a Rusko chtějí pokračovat v produkčních škrtech.
Napsal Štěpán Hájek 19.04.2018 16:39 Počet zobrazení: 27628
Ropa opět trochu levnější
Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně. Již se zdálo, že ropa společně se zklidňujícím se akciovým trhem naváže na předchozí zisky a začne minimálně likvidovat ztráty ze začátku února. Nakonec opět koriguje své zisky a fundamenty z USA ji brzdí v dalším růstu.
Napsal Štěpán Hájek 21.02.2018 16:49 Počet zobrazení: 24432
Ropa Brent na nejvyšších úrovních od roku 2014
Ropa Brent dnes poprvé od prosince roku 2014 pokořila hranici 71 dolarů za barel. Americká ropa WTI se již včera podívala nad 66 dolarů za barel, dnes již testovala úroveň 66,40 dolarů za barel, také zde jde o 3 letá high. Růst ropy nastartoval již v pondělí IMF, který upravil svůj výhled pro ekonomický růst na 3,9% a to jak pro rok 2018, tak 2019. Jednalo se o nárůst o 0,2%, oproti říjnovým odhadům.
Napsal Štěpán Hájek 25.01.2018 14:33 Počet zobrazení: 27497
Záznamů na stránku
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Trading analýza S&P 500 a EUR/USD
Zatímco americký akciový index S&P 500 týdnu lehce korigoval a obchoduje se nyní pod úrovní 2.200 bodů, tak index Dow Jones se drží pouze několik málo desítek bodů pod historickými maximy. V týdnu byla zveřejněna poměrně dobrá americká makrodata, po dlouhé době došlo konečně k pozitivní shodě na oficiálním zasedání nejdůležitějších ropných exportérů, což až nezdravě podpořilo ceny ropy (je vhodné nyní postupně shortovat).

Zradná volatilita a likvidita: Kryptomeny
V tomto blogu sa nechcem moc sústrediť na potenciálne zisky tak ako skôr na riziká spojené s trhmi a ich porovnanie. Obecne platí, že čím väčšie potenciálne zisky, tým väčšie riziko. Viac pravda to byť ani nemôže. Hlavne po tom čo sa stalo dnes 19.5.2021.

PETRA - nový dobrý sluha v MT4 Panelu
Ve spolupráci s ostatními tradery, jsme společně vyvinuli novou funkcionalitu v MT4 Panelu s pracovním názvem PETRA, která je dle slov některých traderů mocným nástrojem, pomoci něhož si lze usnadnit práci a ušetřit čas i peníze. Má také obrovskou flexibilitu, takže pomoci něho lze realizovat mnohé obchodní situace, aniž by u toho musel trader sedět. Stačí si jen ty situace PETROU vytýčit v grafu a pak už vše motor PETRY udělá za nás. A to vše samozřejmě v multi symbolovém prostředí Panelu.

ČNB preferuje výrazně silnější korunu
Českou korunu prozatím nepřesvědčila k posílení ani dvě rychlá zvýšení úrokových sazeb během léta. Negativní sentiment z rozvíjejících se trhů, který rozdmýchávají Turecko s Argentinou, znevýhodňuje korunu vůči hlavním světovým měnám. Na druhou stranu se volatilita drží až překvapivě nízko, když se během celého srpna měnový pár EUR/CZK nevymanil z úzkého pásma 25,50-25,80.

Multitimeframe analýza: 8.6.2023 SOYBEAN
V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.

Praktické okénko – Dlouhodobější obchod s příhozy do zisku
Řízení obchodu v zisku je stejně tak důležité, jako řízení obchodu ve ztrátě. V tomto článku se podíváme na praktickou ukázku práce právě s obchodní pozicí v zisku.

Volume Profile - tajemství ziskových obchodníků
Objemový profil je základní zobrazovací metodou objemových informací, kdy horizontální histogram zobrazuje zobchodované kontrakty na daných cenových hladinách. Volume profile je zapotřebí odlišit od velmi podobného nástroje jménem market profile (který zaznamenává čas, po který se daná cena obchodovala).

Týždenný výhľad od 3cAnalysis pre EUR/USD a index DOW
Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.

FX Solutions, FXCM, CitiFX Pro
Budu pokračovat v popisu jednotlivých brokerů. Dnes FX Solutions, FXCM, CitiFX Pr. Příště opět další :)

Je Apple v ohrožení? A Google před rozpadem? | Investiční Memento #37
Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 37. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Spôsobí ropa aj prepad Bitcoinu?
Ahojte traderi. Dnes sa pozrieme opäť na Bitcoin, ale najskôr si vysvetlíme, čo sa vlastne stalo na rope?

Aktuální obchodní příležitosti na švýcarském franku
V dnešním blogu představím několik obchodních příležitostí na měnových párech se švýcarským frankem.

Týždenný výhľad od 3cAnalysis: Pár GBP/USD a EUR/GBP
Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch. Už čoskoro 3cAnalysis ponúkne,v spolupráci s FXstreetcz, prvý webinár a s ním aj zaujímavú možnosť vzdelávania.

Index S&P 500 opět klesl, odrazil se ale z minim
Americký akciový index S&P 500 má za sebou druhý ztrátový týden v řadě, celkově odepsal 0,83 %.

Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD, USD/JPY a USD/CAD
V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat hlavním měnovým párům. Na EUR/USD se formuje růstový pattern. Cena USD/JPY reagovala na rezistenci. Můžeme očekávat korekci. A USD/CAD chystá návrat do klesajícího trendu na denním grafu.

Technická analýza BTC/USD: Poprvé +10 000 USD od Halvingu, budeme pokračovat v růstu?
V dnešní analýze se podíváme na růst Bitcoinu. Znovu jsme se dostali nad 10 000 USD, a to poprvé od halvingu. Investoři to vzali zprudka o velikosti 1 050 USD.

XTB vs. eToro: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování akcií
XTB s radostí zavedlo od října 2020 obchodování s fyzickými akciemi a ETF bez komise. Jediným limitem je částka 100 000 EUR kumulativního objemu měsíčně. Aby si mohli všichni zájemci představit, jak bezkomisní obchodování akcií u XTB probíhá, podívejme se na konkrétní příklad nákupu akcií u XTB a u konkurence, konkrétně u eToro.

Bitcoin - bublina
Poslední dobou se na novinových titulcích velice často začalo objevovat slovo Bitcoin. Zájemci o burzu vědí, že Bitcoin tu je déle než několik posledních měsíců. Jedná se o bublinu?
