Středa 04. říjen 2023 16:08
reklama
Purple trading AI
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Ohlédnutí za rokem 2011

27.12.2011  Autor: Patrik Urban  Sekce: Fundamentální analýza   Tisk

Nejdůležitější pro vývoj na finančních trzích v průběhu roku 2011 byla, stejně jako v roce 2010, evropská dluhová krize a události s ní přímo spojené. Především tedy šíření krize z periferních států eurozóny do samého jádra, žádosti o finanční pomoc a postupné snižování ratingu mnoha zemí.

Po vytvoření Fondu Finanční Stability (EFSF) v květnu 2010 se situace na trzích začala uklidňovat, sentiment se zlepšil a společná měna euro dokonce začala růst. Tento růst a víra, že dluhová krize byla překonána, trval skoro až do poloviny roku 2011.

Situace se začala měnit v březnu, kdy agentura Moodys snížila rating Řecku, a v dubnu, kdy Portugalsko muselo zažádat o finanční pomoc a následně mu agentura Fitch snížila rating.  Tím se roztočil koloběh snižování ratingů, který vedl k výraznému zvyšování výnosů dluhopisů postižených zemí. V té době se také začalo opatrně mluvit o možnosti, že by za určitých okolností mohlo dojít k vyloučení Řecka z eurozóny, což bylo ještě na začátku roku naprosto nemyslitelné.

V červenci Řecko muselo zažádat o další finanční pomoc a agentura SP snížila rating Portugalska do spekulativního pásma, tedy do pásma, do kterého mnoho finančních institucí nesmí ze zákona investovat. Agentura SP navíc předpověděla, že další snižování je pravděpodobné.

Nově vytvořený plán na záchranu Řecka, který byl narychlo vytvořen, již počítal s tím, že někteří investoři přijdou o část svých investic. Také to, že by dluhopisoví investoři u některé ze zemí eurozóny mohli přijít o své finance bylo novinkou. Podle rozhodnutí z října nakonec investoři ztratili 50 % investic.

Největším problémem druhé části roku ale bylo to, že se krize začala šířit do samého jádra eurozóny. Vysoké výnosy na dluhopisech (tedy úrok, který musí vláda zaplatit za půjčky) Řecka a Portugalska sice svědčily o podstupovaném riziku, ale z hlediska životaschopnosti eurozóny toto zvýšení nebylo nebezpečné.

Když začaly rapidně a významně růst výnosy na dluhopisech Španělska a Itálie, riziko kolapsu celého systému výrazně vzrostlo. Italské 10leté dluhopisy atakovaly výnosem hranici 7 % a dosáhly až na hodnotu 7,48 %. Hranice 7 % je všeobecně považována za kritickou, protože Řecko, Irsko i Portugalsko musely požádat o finanční pomoc zvenčí právě poté, co jejich dluhopisy vynášely více než 7 %. Evropská centrální banka (ECB) tedy začala na volném trhu nakupovat italské a španělské dluhopisy s cílem snížit jejich výnos a dosáhnout tak uklidnění trhů.

O tom, že situace byla a je stále kritická, svědčí i další události. Anglická centrální banka (Bank of England) zvýšila svůj program kvantitativního uvolňování o 75 miliard liber na 275 miliard a ECB od začátku listopadu již dvakrát snižila sazby na současné 1 %.

Na konci roku začíná docházet ke změnám, které by mohly vést ke stabilizaci situace a vytvoření mechanismů pro zamezení zvyšování zadlužování. Mám na mysli snahu o vytvoření fiskální unie se striktnějšími pravidly a také vytvoření programu, ve kterém ECB nabízí dlouhodobější půjčky bankám (program LTRO, který nabízí půjčky až na tři roky). Sentiment na trzích se zatím moc nezměnil, nicméně k částečnému zklidnění došlo.

Problémy eurozóny budou zcela určitě ovlivňovat trhy i v roce 2012. O možném vývoji si povíme příště.

EURUSD
Z hlediska sentimentu vůči společné měně lze rok 2011, stejně jako rok 2010, rozdělit na dvě poloviny. První, v jejímž průběhu byl sentiment pozitivní a hodnota eura se zvyšovala a druhou, v jejímž průběhu se sentiment horšil a euro padalo. V roce 2010 byl první půlrok obdobím pádu a druhý obdobím růstu. V roce 2011 tomu bylo naopak.

Na přiloženém týdenním grafu EURUSD vidíme, jak se sentiment vůči euru začal zhoršovat a jak společná měna od začátku druhého půlroku 2011 slábne.


USD Index (Index americkéhodolaru)
Protože USD Index obsahuje přes 58 % eura, jeho graf vypadá velmi podobně, ale samozřejmě opačně (reverzně). V květnu se začal USD index stabilizovat, od té doby roste a prorazil nad důležitou technickou a psychologickou resistanci na úrovni 80.

Zlato
Několikaletý býčí trend pokračoval i v roce 2011. V průběhu září ale došlo k velmi rychlému a drastickému výprodeji o 400 USD. Tlak na zlato částečně zesílil také proto, že portfolioví manažeři prodávali své otevřené pozice na zlatu se ziskem tak, aby mohli výnos použít pro zvýšení marginu na ztrátových pozicích na ostatních aktivech, především na akciích, které zaznamenávaly ještě významnější propady.

Korelace mezi EURUSD and SP500
Korelace mezi EURUSD (vyznačen zeleně) a americkým akciovým indexem SP500 (vyznačen oranžově) byla vysoká až do května (padající USD a tedy rostoucí EUR podporovalo akciový index). Od května, tedy v době kdy EURUSD začalo ztrácet se korelace zmenšila a v současné době je nevýznamná. V současné době euro proti dolaru neroste ani v době, kdy SP500 vzrůstá.

SP500 a Euro stoxx 50
K porovnání sentimentu na americkém a evropském akciovém trhu můžeme použít vývoj na SP500 (oranžový SPX)  a Euro stoxx 50 (zelený SX5E). Vidíme, že korelace je vysoká, ale evropský index zaznamenal vyšší ztráty. Je třeba si ale uvědomit, že SPX se oceňuje v USD zatímco SX5E v EUR. Pokud vezmeme v potaz přibližně 10% oslabení na EURUSD uvidíme, že akciové trhy v Evropě sice zažily větší propady než akciové trhy v Americe, ale rozdíl nebyl extrémní.

 

Tři historické události k zapamatování

Z hlediska důležitosti vlivu na finanční trhy bych ještě zmínil tři události, které se nepochybně zapsaly do paměti analytiků a traderů.

 1. 6. září SNB zafixuje EURCHF na 1,20, což vedlo k okamžitému znehodnocení švýcarské měny o 10 %. Minimální hodnota na EURCH ten den byla 1,1017 a maximální nad 1,150.
 1. 9. září provedly ECB, FED, BOE, SNB a BOJ koordinovanou intervenci na trzích s cílem dodat dolarovou likviditu a zjednodušit tak přístup k USD po evropské banky. USD výrazně oslabil proti většině měn, ale během několika málo dní ztráty vymazal.
 1. 31. října provedla BOJ unilatelární intervenci potom, co JPY dosáhl na historická maxima. Tato intervence zastavila posilování JPY, nevedla ale k dalšímu oslabování. USDJPY vyskočil ze 75,55 až na 79,53.

Na příští týden pro vás připravujeme náš kompletní výhled na vývoj trhu pro rok 2012.

Patrik Urban
Tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2015
  Blíží se konec roku, a tak se pojďme společně podívat na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivnily vývoj nejen na měnových trzích v roce 2015. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přinášíme zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších tak, jak po sobě následovaly.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2016
  Konec roku je za dveřmi, a tak je čas podívat se společně na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v roce 2016. Klíčových ekonomických událostí bylo opravdu mnoho, a jelikož není možné je všechny popsat v jednom článku, tak přináším zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2017
  Konec roku se nezadržitelně blíží, a proto je tu každoroční přehledné shrnutí všech důležitých ekonomických událostí v tomto roce. Událostí bylo velké množství, takže přinášíme pouze zkrácený výběr těch opravdu nejdůležitějších.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2018
  Rok 2018 se brzy stane minulostí, a tak je na čase se společně podívat na každoroční přehled všech důležitých a klíčových ekonomických událostí v tomto roce. Byl to rok velmi bohatý na důležité ekonomické události ve světové ekonomice a nuda na trzích rozhodně nebyla. Pojďme si tedy přehledně po jednotlivých měsících připomenout ty nejzajímavější okamžiky, které nám nabídly finanční trhy v roce 2018.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2019
  Blíží se konec roku a je na čase připomenout si nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2019. V tomto pravidelném každoročním článku se podíváme na přehledné shrnutí všech hlavních událostí, které ovlivňovaly světové finanční trhy – akcie, komodity, dluhopisy a forex. Vše je přehledně shrnuto do jednotlivých měsíců a dnů. Připomeňte si tak vše podstatné, jakými událostmi si prošly centrální banky, světové ekonomiky, akciové korporace, burzy a měny.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2020
  Rok 2020 se zcela jistě zapíše do historie. Byl to neuvěřitelný rok plný šílených událostí a v podstatě vše se točilo kolem koronaviru. A jelikož se blíží konec roku, tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice v tomto roce.
 • Nejdůležitější ekonomické události roku 2021
  Rok 2021 se blíží ke svému konci, a tak je na čase podívat se na nejdůležitější události ve světové ekonomice, které ovlivňovaly vývoj na světových finančních trzích v tomto roce.
 • Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2022
  Rok 2022 byl plný velmi důležitých událostí ve světové ekonomice a v dnešním každoročně oblíbeném a již tradičním článku se podíváme na kompletně všechny klíčové události, které nejvíce ovlivňovaly světové finanční trhy. A to vše velmi přehledně uskupeno do jednotlivých měsíců a dnů – krok za krokem jak události přicházely na trhy.
 • Největší burzovní krach v dějinách nastal před 90 lety
  Krach na newyorské burze (též zvaný Černý čtvrtek) 24. října 1929 byl největší burzovní krach v dějinách a právě dnes je tomu přesně 90 let. V dnešním vzdělávacím článku se ohlédneme do minulosti a podíváme se na tuto důležitou historickou událost blíže. Zároveň nebude chybět výběr všech nejvýznamnějších světových hospodářských krizí.
 • Obchodujte jako Warren Buffett
  Řada zkušených i méně zkušených traderů si je v dnešní době velmi dobře vědoma toho, že předpovídání cenových pohybů s pomocí technické analýzy je čím dál tím více složitější, čímž se samozřejmě snižuje i validita interpretací těchto analýz. Mnoho odborných studií, jež byly vypracovány akademickými odborníky, dokonce hovoří o tom, že v případě předpovídání cenových pohybů prostřednictvím technických analýz vždy sehrává důležitou roli náhoda a tudíž podle těchto studií nelze takto cenové pohyby nikdy jasně předpovídat. Ačkoliv se může zdát, že je možné v krátkodobém horizontu s pomocí metody Price Action cenové pohyby předpovídat, tak po relativně jednoduché analýze několikaměsíčního období grafu lze dojít k závěru, že nelze cenové pohyby ani tímto způsobem jasně předpovídat, jelikož se na trzích vyskytují síly (např.: zásahy centrálních bank, politické zásahy, nákupy a prodeje velkých hráčů atd.), které mohou značně ovlivňovat vývoj cenových pohybů.
 • Ohlédnutí za rokem 2013
  První týdny roku 2013 se nesly ve znamení výprodeje amerického dolaru (USD) poté, co 12. prosince 2012 zvýšila...
 • Ohlédnutí za rokem 2014
  V dnešním předvánočním článku si tradičně shrneme zásadní události, které ovlivňovaly vývoj na měnových trzích v uplynulém roce.
 • Ohlédnutí za rokem 2015
  Rok 2015 by se dal nazvat rokem silného dolaru. Americký dolar během prvního čtvrtletí pokračoval ve své spanilé jízdě z loňska a během zbytku letošního roku nabrané zisky udržel. Žádná velká korekce se nekonala a i díky slušnému ekonomickému růstu a podpory centrální banky zůstal USD silný.
 • Ohlédnutí za rokem 2021 - Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny
  Shrnutí roku 2021 pohledem forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se ohlédneme za uplynulým rokem a podíváme se na vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Podívejte se na nejdůležitější události a obchodní příležitosti roku 2021!
 • O pomoc zažádalo již pět zemí eurozóny
  Ministři financí 17 zemí eurozóny se o víkendu dohodli na finanční pomoci Kypru, který se stal další zemí měnové unie žádající o záchranu před bankrotem. Tentokrát tak vynecháme cyklus vzdělávacích článků a podíváme se detailněji na tuto důležitou událost.
 • Otázky a odpovědi kolem ČNB a Fedu
  Intervence České národní banky (ČNB) vyvolaly v českých médiích bouřlivé diskuze. V zahraničí je zase alfou a omegou možný začátek konce kvantitativního uvolňování (QE) v USA. Analytik FXstreet.cz, Tomáš Raputa, odpovídal na otázky související s budoucím vývojem těchto nástrojů, které jsou největšími impulsy pro kurzy měnových párů EUR/CZK a EUR/USD.
 • Otázky a odpovědi kolem kvantitativního uvolňování
  Americká centrální banka (Fed) v minulém týdnu přistoupila k třetí vlně takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE3), jehož prostřednictvím hodlá podpořit ekonomiku a trh práce. Jedná se o jednu z nejdůležitějších událostí letošního roku, která se na finančním trhu udála. Na Forexu se QE3 projevilo/projeví silným poklesem amerického dolaru (USD). Nová opatření Fedu totiž dolaru škodí, protože snižují jeho hodnotu. Fed za účelem nákupu hypotečních cenných papírů musí vytvářet (tisknout) nové peníze, které nejsou ničím kryty. Proto jsme dnes připravili článek, který dává odpovědi na základní otázky kolem QE3 a dopadů tohoto opatření.
 • Otázky k aktuálnímu dění na finančních trzích
  Vzhledem k tomu, že nám čtenáři FXstreet.cz každý den zasílají nejrůznější dotazy na současné rozkolísané trhy, tak jsme se rozhodli na ty nejčastější odpovědět veřejně v tomto článku, který je veden jako rozhovor s Patrikem Urbanem.
 • Patnáct let historie EUR/USD v kostce
  Nejobchodovanější měnový pár EUR/USD již má za sebou více než 15 let své existence. Není proto na škodu podívat se na jeho dlouhodobé trendy, fundamentální základ a také hlavní momenty, které určovaly jeho dosavadní vývoj. Také si ukážeme, v jaké fázi vývoje vlastně eurodolar aktuálně je a co bude určovat jeho pohyb do budoucna. Věděli jste, že se eurodolar dlouhou dobu obchodoval pod dnes nemyslitelným kurzem 0,9000, nebo co způsobilo jeho největší intradenní pohyb?
 • QE, LTRO, OMT – s čím centrální banky ještě přijdou?
  S vyostřením finanční krize let 2008-09 a následné nemožnosti snížit úrokové sazby pod nulovou hranici musely centrální banky přijít s nápadem, jak stabilizovat finanční systém a zároveň ekonomiky poslat zpět na růstovou dráhu.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank