Čtvrtek 27. únor 2020 06:10
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Purple Trading scaner
reklama
XTB live trading

Obchodování pšenice na burze a její sezónní cyklus

25.05.2018 16:07  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Obchodování pšenice na burzePšenice hrála zásadní roli při vývoji lidstva. Jako první plodina byla pěstována na velkých rozlohách a mohla být dlouhou dobu skladována. I proto se stale velmi zajímavou pro obchodníky, kteří jsou aktivní na komoditních burzách. Její význam pro lidstvo byl, je a i přes současnou módu bezlepkových diet bude vždy obrovský.

Je pšenice zajímavou komoditou k obchodování? Jak a kde obchodovat pšenici? Podle čeho se mám řídit? 

V tomto článku vám představíme, jakými způsoby lze na trzích obchodovat pšenici, co ovlivňuje její cenu, jak fungují sezónní cykly či podle jakých reportů můžeme vycházet při analýze pro vstup do obchodu.

Pokud chcete být o krok blíže k obchodování pšenice na burze, měli byste číst rozhodně dále.

Historie obchodování pšenice

Obchodování s komoditami - historieVznik komoditních burz v USA přinesl nutnost zjednodušit a zefektivnit do té doby náročnou logistiku, která byla řešena přes mnoho mezičlánků. To vyústilo v otevření Chicagské burzy (CBOT) a následně spatřil světlo první futures kontrakt – 13. března 1851 byla uzavřena smlouva, že 3.000 bušlů pšenice bude doručeno do Chicaga v červnu za cenu, jež byla o jeden cent nižší, než tržní cena 13. března.

Od té doby jsme ušli dlouhou cestu a nyní je možné se po pár kliknutích myší stát majitelem několika tisíců barelů ropy, bušlů pšenice nebo si koupit tisíce liber vepřového.

Obchodování pšenice v současnosti

Pšenice se dělí buď podle období sázení (na jarní a zimní) a nebo podle tříd. Z tohoto hlediska je nejoblíbenější odrůda Hard red winter, která se primárně používá na výrobu chleba a tvoří zhruba polovinu US produkce. Tyto třídy jsou obchodovány na různých burzách, například futures kontrakty na Hard red winter wheat (KE) nalezneme na Kansas City Board of Trade (KCBT).

ZW – Nejobchodovanější futures na pšenici

Nejlikvidnější kontrakt je ovšem futures s tickerem ZW, který je primárně tvořen dodávkou Soft red winter pšenice. Na CME se denní objemy pohybují mezi 200.000 a 300.000 kontraktů, kdy jeden kontrakt představuje 5.000 bušlů pšenice – asi 136 tun. Změna v ceně o jeden bod při jednom kontraktu představuje $50.

Futures kontrakt specifika
KontraktWheat futures
SymbolZW
BurzaECBOT
MěnaUSD
Expirační měsícBřezen, květen, červenec, září, prosinec
Obchodní hodiny (CET)02:00 – 14:45, 15:30 – 20:20, 5 dní týdně
Velikost ticku¼ bodu
Hodnota ticku$ 12,5
Počáteční marže$ 1562,50
Udržovací marže$ 1250,00
Chcete více informací o obchodování futures u LYNX?
Klikněte ZDE
Fyzická dodávkaNepovoleno u LYNX

Sezónnost při obchodování pšenice

Jak funguje cenový cyklus, kterým každý rok pšenice prochází? Spotové ceny jsou obvykle nejníže v červenci nebo srpnu, což je období mezi sklizněmi jarní a zimní pšenice – v tomto období je zpravidla převis nabídky nad poptávkou. Poté ovšem začínají výrobci s exportem, kdy poptávka žene ceny pšenice nahoru.

Vrchol obvykle nastává v prosinci poté, co pro zimní pšenici nastává období vegetačního klidu a před tím, než dorazí úroda z jižní polokoule. Navíc v Novém roce mnoho producentů prodává – kvůli novému daňovému období, logistickým problémům, vzrůstajícímu tlaku importu z jižní polokoule a především – blížící se další sklizni.

Co hýbe s cenou pšenice?

Kromě nabídky, poptávky a nevyzpytatelného počasí je to především cyklus sklizně, na který sázejí mnozí obchodníci komoditních spreadů. Ještě předtím si ale pojďme rozebrat tzv. contango, což je stav na trhu, kdy je každý následující futures měsíc zpravidla dražší, než měsíc aktuální. Proč tomu tak je?

Je to jednoduché – tento stav je běžný právě na komoditních trzích, protože uskladnění pšenice, její pojištění a další náklady (carrying charges) se musejí promítnout do její ceny. Tyto rozdíly v ceně  jednotlivých kontraktních měsíců se začínají zvětšovat se zahájením sklizně, protože tím roste i poptávka po skladovacích silech – a to žene cenu nahoru.

Samozřejmě, že vlivem nabídky a poptávky, počasí a nebo faktoru nové/staré sklizně se může celý trh dostat do anomálie – a předpokládaný návrat k normálu může být signálem ke vstupu pro obchodníky komoditních spreadů.

Komoditní spready

Jednou z možností, jak pšenici obchodovat, jsou komoditní spready. Kromě menších nároků na marži je jejich výhoda v tom, že jejich obchodování je zpravidla klidnější, než obchodování jen jednoho futures kontraktu. Detailní znalost cyklu pšenice nám může pomoci s výběrem obchodu.

Samozřejmě, že je možné obchodovat spready jen se znalostí statistiky s využitím specializovaných softwarů apod., ale znalost „životního cyklu“ dané komodity může znatelně zvýšit Vaši úspěšnost při obchodování.

Čtěte také >> Komoditní spready: Praktický průvodce pro obchodování

První část sezonního cyklu pšenice

Nabídka je v USA největší v době sklizně jarní pšenice – což je počátkem září. Poté přichází období, kdy se zvyšuje poptávka po pšenici (export), což vede i k růstu cen. V tu samou dobu se sází zimní pšenice a trhy tak mohou začít odhadovat, jaká bude úroda příští rok. V tomto časovém úseku zpravidla dochází k tomu, že úroda ze staré sklizně (prosincový kontrakt) je ceněna více, než sklizeň nová (červencový kontrakt).

Níže je vidět backtest v platformě Season Algo na zmiňované expirace a zmiňované období. Jedná se ziskovost obchodů otevřených každý rok, počátkem září a ukončovaných buď až na konci listopadu, nebo zhruba po týdnu. Win 100% znamená, že pokud byste vstoupili v uplynulých 10ti letech vždy v tomto datu, tak byste vždy uzavírali obchod v zisku.

Obchodování kukuřice - 1.část sezonního cyklu

LYNX webinář: Budujeme portfolio pomocí ETF; 2.díl

Ondřej Likeš vás provede světem obchodování ETF a vysvětlí vám, proč by vás mělo ETF obchodování zajímat. Webinář vysíláme 30.5. od 19h.

Druhá část sezonního cyklu pšenice

Po příchodu zimy hraje nejdůležitější úlohu počasí – sníh musí přikrýt naklíčené pšeničné zrno ochrannou dekou, jinak hrozí pšenici zmrznutí a tím pádem úhyn. V dřívějších letech bylo běžné, že v tomto období takzvané „únorové pauzy“ získávala na ceně nová úroda (červencový kontrakt), protože ta stará (březnový kontrakt) se potýkala s logistickými problémy a rostoucí konkurencí z jižní polokoule.

Navíc počátek nového roku znamená pro US zemědělce i počátek nového zdaňovacího období, bylo tedy běžné, že se snažili dostat kontrakty na dodání staré úrody na trh za jakoukoliv cenu. Jak je vidět z tabulky níže, i tak spolehlivé cykly mohou jednou skončit – a v ten okamžik je důležité vyhodnotit tuto fundamentální změnu a buď hledat obchody jinde, nebo se přizpůsobit  trhu a profitovat na novém vývoji.

Obchodování kukuřice - 2.část sezonního cyklu

Mezi další faktory, které jsou pro komoditní obchodníky důležité, patří samozřejmě počasí, kvalita a množství produkce ostatních zemí – mezi největší producenty pšenice patří Čína, India, Rusko, USA. a Austrálie.

WASDE report, COT report a další fundamenty

Co se týče fundamentálních reportů pro obchodování pšenice, z těch nejdůležitějších můžeme jmenovat WASDE – což vydává US ministerstvo zemědělství. Jedná se o zemědělské statistiky, kde jsou uváděny odhady produkce, zásob, osetých ploch a mnoho dalších údajů potřebných pro předpověď dalšího vývoje ceny na světových trzích.

Dalším je například Weekly export sales – přehled o týdenních exportech a COT – přehled o držených pozicích, který rámcově zobrazuje aktuální aktivity velkých fondů, komerčních subjektů a malých spekulantů.

Kde obchodovat pšenici?

Co dodat závěrem? Určitě je třeba připomenout, že stejně jako u jiných komodit, i u pšenice je její obchodování komplexní záležitostí – její cena zohledňuje cyklus sklizně, globální ekonomickou situaci, změny v počasí, ale i ceny ropy, očekávanou inflaci a další faktory.

Najdeme tradery, kteří k analýze trhu přistupují výhradně technicky, ale i analytiky fundamentálních informací, kteří se orientují pouze podle nich. Oběma skupinám nabízí LYNX kvalitní zázemí v podobě profesionální platformy plně v češtině, s nízkými poplatky a kvalitním klientským servisem.

Obchodování pšenice u LYNX

Obchodujte pšenici jako futures kontrakt. LYNX zajišťuje obchodování futures v rychlé, uživatelsky přívětivé a stabilní obchodní platformě za extrémně nízké poplatky. 1 future minikontrakt na pšenici již za $ 4.

The post Obchodování pšenice na burze a její sezónní cyklus appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodování na pražské burze opět skončilo v minusu
  Pražská burza potřetí v tomto týdnu klesla. Index PX dnes odepsal 0,54 procenta na 1042,68 bodu. Dolů ho táhly především Komerční banka a ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
 • Obchodování na pražské burze se neslo ve znamení výprodejů
  Pražská burza dnes prohloubila svůj pondělní pokles. Index PX ztratil 1,41 procenta, a klesl na úroveň 908,80 bodu. Dolů ho táhl hlavně ČEZ a banky v čele s Monetou. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
 • Obchodování na pražské burze se neslo ve znamení ztrát
  Pražská burza dnes oslabovala. Index PX klesl o 0,26 procenta na 1104,56 bodu. Dolů ho táhly především akcie společností ČEZ a Philip Morris. Dařilo se naopak cenným papírům Unipetrolu a Monety. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 • Obchodování na regionálních trzích bylo ve čtvrtek poklidné
  Česká koruna si ve čtvrtek vůči euru připsala marginální zisky, když kurz CZK/EUR se posunul z ranních 27,47 na 27,45. O něco lépe se dařilo...
 • Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.
  Online svět zpřístupnil obchodování cenných papírů široké veřejnosti, a není tak už jen výhradou vybraných skupin obyvatel. Občan nemusí chodit do banky nebo hledat makléře, teoreticky nepotřebuje ani konzultovat, do čeho a jak investovat. Dokonce ani nemusí mít výkonný počítač a kolem něj řadu monitorů, jak to vídáme ve filmech o investičních bankéřích z Wall Street. Ke stejným ziskům se teoreticky může dostat s obyčejným „smartphonem“, na který si zdarma stáhne obchodní aplikaci, jakou je například Metatrader. Obchodovat tak může doslova kdekoliv a kdykoliv. A když přitom nevěří svému úsudku, může realizovat tzv. social trading, tedy nastavit své obchody tak, aby kopírovaly obchodování vybraného investora nebo firmy.
 • Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 2.
  Před internetem a expanzí mobilních operátorů byla doba, kdy obyčejný zájemce o investování neměl při získávání informací moc na výběr. Nejbližším zdrojem byla často místní knihovna nebo předplacený časopis. Vyžádané reporty od finančních institucí byly často drahé a na počkání – i několik dní.
 • Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 3.
  Co se myslí výrazem komodita? Zjednodušeně jde o produkty jednotné kvality a ceny, které produkuje velké množství výrobců. Nejedná se tedy například o mobilní telefony, které se liší v mnoha svých znacích. Komodity se dělí do jednotlivých skupin: energie (ropa, plyn), kovy (zlato, stříbro), zemědělské produkty (kakao, káva), maso a dobytek (telata, vepřové půlky mražené). Na každé komoditní burze, kde dochází k obchodování, jsou určeny požadované vlastnosti jednotlivých komodit a jejich obchodovatelné množství.
 • Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 4.
  Forex (také FX) je ve světě finančních obchodníků jedno z nejpoužívanějších slov. Forex je zkratka pro Foreign Exchange a znamená směnu cizích měn. Trh s nimi je největším a nejlikvidnějším trhem na světě, kde jsou mezinárodně obchodovány měnové páry. Denní objemy realizovaných transakcí přesahují 5 bilionů amerických dolarů. Mezi hlavní měnové páry patří EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD a USD/CHF. Nejvíce obchodovanou měnou je americký dolar. Trhy jsou otevřeny 24 hodin denně 5 dní v týdnu.
 • Obchodování platiny: Nejlepší platinové akcie roku 2018
  Platina jako vzácný kov s širokým využitím napříč sektory patří mezi suroviny, o které prozatím mnoho investorů neprojevuje zájem. Je to ale chyba? Zlato a stříbro jsou sice mezi obchodníky nejznámější, ale zdaleka se nejedná o jediné komodity, do kterých stojí za to investovat. Platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště navíc i v dobách recese.
 • Obchodování platiny: Nejlepší platinové akcie roku 2019
  Platina jako vzácný kov s širokým využitím napříč sektory patří mezi suroviny, o které prozatím mnoho investorů neprojevuje zájem. Je to ale chyba? Zlato a stříbro jsou sice mezi obchodníky nejznámější, ale zdaleka se nejedná o jediné komodity, do kterých stojí za to investovat. Platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště navíc i v dobách recese.
 • Obchodování s CFD postavenými na indexech: co se obchoduje nejčastěji?
  Obchodování s CFD představuje jeden z nejrychleji rostoucích typů investic. Mnoho obchodníků nyní vnímá výhody toho, že mohou získat pozici na trhu a obchodovat při aktuálních tržních cenách bez nutnosti vlastnit podkladové aktivum. Avšak s více než 20 akciovými indexy, ze kterých je možné si vybírat, investoři často nevědí, co zvolit. Podívejme se tedy na to, které akciové indexy jsou obchodovány nejčastěji.
 • Obchodování s komoditami: Velký průvodce obchodováním 11 komodit
  Když se řekne obchodování s komoditami, většině lidem se vybaví zlato a ropa. Právě o těchto komoditách se nejčastěji mluví ve spojitosti se surovinami. Nejsou to ale jediné významné komodity, které se dají obchodovat na finančních trzích.
 • Obchodování statistik z britského trhu práce + aktuální sentiment na libře
  Statistiky z trhu práce patří mezi nejdůležitější data, která přicházejí z Velké Británie. Společně je zveřejňována zm...
 • Obchodování ve znamení malých změn a opatrnosti. Slabší data nevadí
  Na hlavních trzích jsme ještě ráno sledovali ústup investorů z akcií. Po poklesu asijských trhů a slabšího úvodu v Evropě se však situace zlepšila a hlavní západoevropské indexy jsou zpět u včerejšího závěru. Stále si nemyslíme, že dochází k vážné změně sentimentu, ačkoli tu jsou lehce znepokojivé zprávy.
 • Obchodování v Meta Traderu 4 nyní nově dostupné i pro klienty Patria Forex!
  Patria Forex rozšiřuje nabídku svých obchodních platforem! K současné obchodní aplikaci Trading Station II, která byla vyvinuta ve spolupráci Patria Forex a zahraničního partnera - společnosti FXCM...
 • Obchodovat s měnami a komoditami lze přes mobil nebo tablet
  Mobilní aplikace pro online obchodování na finančních trzích se stávají vyhledávaným nástrojem aktivních investorů.
 • Obchodovať US HDP?
  Obchodovať Americký dolár momentálne znamená predávať proti hlavnej téme (fiškálne stimuly v US a ich dopad na monetárnu politiku) a silnému sentimentu, alebo nakupovať dolár na vysokých cenových úrovniach, kde sa dostal bez akejkoľvek zmysluplnej korekcie. Otázkou je, či výsledky druhého odhadu HDP v rámci dolárového naratívu môžu niečo zmeniť.
 • Obchod s lithiem na londýnské burze
  Elektrické automobily a zelená energetika jsou asi hlavními oblastmi, kde se stále více hovoří o lithiu. O zavedení kontraktu na lithium uvažuje ale i londýnská burza kovů LME. Jako potíž se jeví skladování. Lithium zřejmě půjde v příštích letech na dračku. Nejlehčí kov nachází své využití v bateriích do elektromobilů, mobilních telefonů, v bateriových systémech sloužících k přechovávání elektrické energie zejména z větru, slunce a dalších obnovitelných zdrojů. Další je možné použití lithium-iontových akumulátorů ve spotřební elektronice, jako jsou počítačové tablety a chytré telefony. Poradenská společnost Roskill oznamuje odhad na poptávku po lithiu zvýšený 4x do roku 2025.
 • Obchodujeme DAX
  Na DAXu je obdobný pohyb jako na měnovém páru EURUSD, tedy do strany ovšem DAX se drží v předešlé cílové zóně. Zatím pohyb nevypadá, že by chtěl pokořit kurs 10000, ale i veškeré poklesy jak je vidět z knotu svíček jsou odmítány. Předpokládáme, že bychom mohli vyplnit gap označený červenou linii, ale k tomuto pohybu potřebuje dostat DAX fundamentální impuls.
 • Obchodujeme DAX 11.7.
  DAXNěmecký akciový index DAX otevřel nový týden gapem UP a tím se přiklonil k druhé variantě z pátečního výhledu. Jak ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets Affil