Neděle 17. leden 2021 23:18
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading ROOM
reklama
XTB rady 2021

Investování pro začátečníky

03.05.2017 13:06  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Komerční článek: V důsledku nízkých úrokových sazeb, zvolení nového prezidenta USA, voleb v Evropě a napětí v zahraničí, již několik týdnů přebírá zpravodajství kontrolu nad pohyby na trzích po celém světě. "Každá politická akce vyvolá reakci na trzích."

Mnoho potenciálních investorů využívá této šance a začíná nakupovat akcie online. Správa Vašeho vlastního portfolia může být důležitým faktorem pro Vaše finanční plánování nebo důchodové spoření, existuje však řada dalších věcí, které je potřeba zvážit před samotným začátkem investování.

Typ brokera

První věcí na zvážení je typ účtu, který si chcete otevřít. V České Republice existuje celá řada obchodníků s cennými papíry, u kterých si můžete otevřít účet a začít obchodovat on-line, proto je vhodné zjistit, který broker je pro Vaše potřeby ten nejlepší. Existují dva základní typy brokerů; s plným servisem a execution-only (pouze provádení pokynů).

Kromě provádění obchodů poskytuje broker s kompletním servisem navíc další služby jako jsou různé výzkumy a analýzy, plánování odchodu do důchodu a daňové poradenství. Můžete si také otevřít diskreční účet, u kterého nebudete spravovat Vaše portfolio sami, ale bude najat někdo jiný, kdo by to mohl dělat za Vás. Poplatky u brokerů s plným servisem mají tendenci být podstatně vyšší než u execution-only brokerů.

Ti, kteří chtějí sami spravovat svůj majetek, by se měli rozhodnout pro levnější variantu, kterou je execution-only broker. Jak název napovídá, execution-only broker neposkytuje žádné doplňkové služby kromě "vykonávání" (execution) Vašich obchodů. Je zodpovědností brokera zůstat nezávislým a nedávat klientům rady ohledně správy portfolia. Ti, kteří chtějí využívat podstatně nižších obchodních poplatků, si musejí informace a znalosti zkrátka obstarávat sami. Existuje spousta dostupných informací ze světa financí, které jsou k dispozici zdarma, online a to od profesionálních obchodníků, burzovních zpravodajských webových stránek a obchodních seminářů.

Volba strategie

Investor se strategií “nakup a drž“ se nebude chovat stejně jako aktivní obchodník. Před zahájením investování je dobré mít jasně stanovený cíl. Rozjíždíte portfolio, abyste se pokusili vydělat nějaké peníze specifickým vybíráním jednotlivých akcií? Nebo se snažíte navýšit své úspory měsíčními příspěvky do pasivních fondů? I v případě, že si otevíráte první obchodní účet pro vzdělávací účely a získání zkušeností, je důležité si vybrat takovou platformu, která odpovídá Vaší strategii.

Měli byste také sledovat časový horizont. Pokud plánujete dlouhodobou správu portfolia, není třeba se tolik obávat setkání s medvědím trhem. Investice jsou přirozeně volatilní a krátkodobý výrazný nárůst ceny by nové investory neměl vyděsit. Reagujte odpovídajícím způsobem, chraňte svá aktiva, ale buďte opatrní a nereagujte příliš přehnaně při prvním náznaku poklesu trhu.

Věk je také důležitým faktorem. Osmnáctiletý , který se právě začal seznamovat s akciemi, bude mít značně odlišnou strategii, časový horizont a hodnotu portfolia v porovnání s 60letým zkušeným investorem, který se pomalu připravuje na odchod do důchodu. Mladší investoři si mohou dovolit přijmout vyšší míru rizika, neboť jejich portfolio může mít k dispozici delší časový úsek pro zotavení, pokud by utrpělo ztrátu.

Diverzifikace

Snad nejčastější chybou, kterou začínající investoři dělají, je nesprávné rozvžení svých investic. Portfolio pouze o jedné nebo dvou akciích může velmi ohrožovat případný pokles ceny a tím pádem zlikvidovat velkou část hodnoty tohoto portfolia. Je důležité správně rozdělit aktiva tak, aby i v případě ztrátovosti jedné akcie bylo Vaše celkové portfolio chráněno.

Diverzifikace je možná například prostřednictvím burzovně obchodovanéých fondů (ETF). ETF fondy, které sledují akciový index (jako například S&P 500 nebo FTSE 100), znamenají, že jedna pozice v ETF může investorům poskytnout expozici do širšího spektra cenných papírů. Stejně tak mohou další ETF (například ropné, zlaté a měnové) pomoci investorům rozložit portfolio přes širší škálu aktiv.

ETF jsou low-cost metodou, která umožňuje menším investorům těžit z diverzifikace. ETF se mezi investory stávají stále populárnějším investičním prostředkem a brokeři jsou si toho vědomi. Online broker DEGIRO například nabízí 700 ETF bez transakčního poplatku na podporu diverzifikace mezi klienty. DEGIRO také nabízí přístup k velkému množství akciových trhů po celém světě a k produktům, které mohou přispět k vybudování dobře diverzifikovaného portfolia.

Poplatky

Z dlouhodobého či krátkodobého hlediska mohou mít poplatky brokera ohromný dopad na Vaše výnosy. V České Republice se obchodní poplatky pohybují v rozmezí od 14 Kč do více než 1390 Kč za obchod v závislosti na brokerovi a obchodovaném produktu.

Kromě standardních provizí mohou si brokeři účtovat další poplatky za vedení účtu. Ty mohou být účtovány různými způsoby – roční poplatek, poplatek za správu účtu či poplatek za úschovu. Stejně tak by investor se strategií “nakup a drž“  měl vzít v úvahu všechny poplatky účtované za nečinnost v případě, že má broker stanoven minimální počet obchodů, který musí být dosažen během daného období.

Provize a roční poplatky mohou vyčerpat část Vašich výnosů, zejména pokud začínáte s relativně malým portfoliem. Pokud například začnete s portfoliem v hodnotě 50 000 Kč u brokera, který účtuje čtvrtletní poplatek ve výši 250 Kč za správu portfolia, platíte 2% z celkové hodnoty ještě před zahájením obchodování. To znamená, že každý rok potřebujete, aby Vaše portfolio navýšilo hodnotu minimálně o 2%, abyste mohli dosáhnout kladného výsledku. Mějte na paměti, že brokeři s plným servisem obvykle mají nejvyšší poplatky a proto jsou menší portfolia zatížena nejvíce.

Shrnutí

Bez ohledu na to, kolikrát to již bylo řečeno, stojí to za zopakování: všechny investice nesou určité riziko. Proto je důležité se řádně vzdělávat před samotným začátkem investování i v jeho průběhu. Jakmile jste si vybrali brokera, věnujte určitý čas na to, abyste se seznámili minimálně se základy dříve, než začnete obchodovat. Na internetu je k dispozici řada užitečných zdrojů, jako je například Investopedia. Abyste zůstali vždy informováni o dění na finančním trhu, mohou pro Vás být důležité webové stránky jako například Reuters, Bloomberg a Yahoo Finance. I v případě, že nejste aktivními investory, měli byste vždy průběžně Váš účet kontrolovat, abyste zjistili jeho stav. Mnoho brokerů nabízí mobilní aplikaci, která poskytuje snadný přístup k účtu téměř odkudkoli a kdykoli.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Investoři, zbystřete! Pokud vyhraje Biden, připravte se na přechod na zelenou ekonomiku
  Navzdory tomu, že ceny tzv. zelených akcií vzrostly, nepřestáváme věřit, že mají dobré dlouhodobé vyhlídky, a že by je měl do svého portfolia zařadit každý dlouhodobý investor. Jejich politický kapitál se bude postupně dál zvyšovat, což přispěje k odklonu ekonomiky od vysokých uhlíkových emisí směrem k zelené budoucnosti. Tento trend ještě podtrhuje velký plán Joe Bidena na podporu čisté energie. Zaměřili jsme se proto na 28 akciových titulů, které vám mohou zajistit podíl na čisté energii.
 • Investoři zbystřete! Situace na Středním východě se může brzy vyostřit
  Hrozba americko-íránského napětí se trochu vytratila z pozornosti finančních trhů. Investoři by ji však neměli podceňovat. Pokud by se vztahy mezi zeměmi vyhrotily, dopad na trhy by byl tvrdý. Americká média, včetně těch nejvýznamnějších, otevřeně hovoří o riziku válečného konfliktu.
 • Investoři: Zlato, pojď na to!
  „Vlády a centrální banky zaplavily trhy levnými penězi. To pomohlo k výraznému růstu akciových indexů. Pozadu nezůstalo ani zlato, jehož hodnota se pohybuje kolem osmiletého maxima,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • INVESTOŘI ZTRÁCEJÍ KVŮLI ŠPATNÉMU NAČASOVÁNÍ
  Akcie se minulý týden zhluboka nadechly po tom, co jsme mohli vidět ochlazení v Číně, což mnozí investoři vnímali jako...
 • Investoři zůstávají v očekávaní.
  Včera během dne zprávy a nálady v obchodní sféře značně se zlepšili, což dovolilo indexům vrátit se do zelené zóny. Am...
 • Investoři zůstávají v očekávaní.
  Včera během dne zprávy a nálady v obchodní sféře značně se zlepšili, což dovolilo indexům vrátit se do zelené zóny. Am...
 • Investování a správu financí čeká díky technologiím radikální proměna
  Díky novým technologiím může dnes více individuálních investorů a firem hledat alternativní řešení pro to, jak spravov...
 • Investování do ETF bez poplatků
  S neustále se měnícími podmínkami na trzích se pro investory stává stále důležitějším vytvoření dobře diverzifikovaného portfolia. Není samozřejmě nutné zmiňovat, jak důležité je hledání různých způsobů pro co největší minimalizaci investičního rizika.
 • Investovanie do dolára spomalilo, zelená bankovka zaznamenala najhorší kvartál za sedem rokov
  Americký dolár zaznamenal svoj najhorší kvartál za posledných sedem rokov po tom, čo séria jastrabích vyhlásení z Európy a Kanady poslala nahor tieto meny (euro, libra a kanadský dolár) a dolár strácal.
 • Investování je jako jízda na kole. Začátky jsou těžké, ale když už to umíte, pocit z jízdy je nepopsatelný
  Hovoří ředitel Saxo Bank pro Maďarsko, Českou a Slovenskou republiku Pavel Drahotský. Ve funkci nedávno vystřídal svého předchůdce Karola Piovarcsyho. Před příchodem do Saxo Bank působil dva roky ve vlastní family office, kterou založil, a předtím téměř osm let v Citibank, kterou opouštěl jako opouštěl jako viceprezident a ředitel divize investičních produktů.
 • INVESTOVÁNÍ S NEJLEVNĚJŠÍM ČESKÝM BROKEREM
  Pokud investujete do akcií, je Vám jasné, že vyhnout se transakčním poplatkům brokera je nemožné. Poplatky za vypořádání obchodu, za správu účtu, roční sazby, nebo poplatek za úschovu, všechny zmíněné poplatky účtované brokerem mají značný vliv na Vaše investice. Neúměrně tyto poplatky ovlivňují menší investory a ty se strategií dlouhodobého držení pozic v portfoliu.
 • Investování v Česku – svět nevyužitých příležitostí
  Již několik desítek let žijeme v prostředí finanční svobody. Trh nabízí celou řadu nástrojů, jak zhodnotit peníze a různé způsoby investic poskytují nejen výdělek, ale také velmi vhodný prostředek, jak se zabezpečit na stáří. Využívají ale Češi dostatečně všech možností? A zajišťují se na nejisté časy a důchod dostatečně?
 • Investování v mladém věku
  Složený úrok je jednou z fundamentálních finančních koncepcí a má zvláštní význam zejména v oblasti investic. V tomto článku budeme demonstrovat, jak je možné maximalizovat složený úrok v rámci investic ve váš prospěch jednoduchým snížením nákladů na obchodní aktivity.
 • Investování v příštích 10 letech
  Pro investory, kteří hledají výnosy, neexistuje ve světě nekonečného kvantitativního uvolňování a dezinflace jiná alternativa než akcie.
 • Investovat může být i zábavné
  Češi už dávno nejsou v investování úplní začátečníci a například v nákupech cenných papírů, nemovitostí nebo ve vkladech do akciových fondů se mnozí z nás velmi dobře vyznají. V současném světě se nabízí řada zajímavých a netradičních příležitostí, kam uložit své peníze.
 • Investujte do nemovitostí online s výnosem 6,5 - 21,4 % ročně (investice od 1000 Kč)
  Nakupujte podíly v nemovitostech on-line - rychle a jednoduše a vydělávejte na pronájmu a růstu hodnoty nemovitosti. O nájemníky a údržbu se nemusíte vůbec starat a hypotéku nepotřebujete.
 • Investujte do nemovitostí online s výnosem 6,5 - 21,4 % ročně (investice od 1000 Kč)
  Nakupujte podíly v nemovitostech on-line - rychle a jednoduše a vydělávejte na pronájmu a růstu hodnoty nemovitosti. O nájemníky a údržbu se nemusíte vůbec starat a hypotéku nepotřebujete.
 • Inženýrské stavitelství přibrzdilo propad sektoru
  Stavební výroba v listopadu klesla o něco méně, než jsme očekávali, a to o 8,4 % meziročně. Hlubšímu propadu zabránilo inženýrské stavitelství, jehož produkce meziročně poklesla v uvozovkách jen o 1,3 %. To byl nejlepší výsledek od poloviny loňského roku. Pozemní stavitelství pak ve srovnání se stejným měsícem loňského roku propadlo o 11,6 %. Dobré zprávy přinesla statistika bytové výstavby, kde bylo oproti listopadu 2019 zahájeno o 7,0 % bytů více. Více bylo vydáno i stavebních povolení (3,7 %). Počet zaměstnanců ve stavebnictví i nadále klesal.
 • IOT / USD – Bitfinex: 31. 10. 2019
  IOT / USD se aktuálně obchoduje na vyšší úrovni, když se odrazil z minima na 0,2726 a aktuálně se drží na hodnotě 0,2740 v 08:10 GMT.
 • IOT / USD – 6. 11. 2019
  IOT/USD zvyšuje zisky po třetí sobě jdoucí seanci, výhled je mírně býčí. Pár se obchodoval o 2,42% vyš na úrovni 0,28148 (0820 gmt) po uzavření o +0,67% v úterý. Technické ukazatele na denním grafu jsou mírně býčí. RSI je nyní nad 50 body a roste na výšší úrovně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook analyza