Čtvrtek 28. březen 2024 18:15
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Ranní nadhoz finančních trhů 18.3.2019

18.03.2019 09:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK

 

25,64

USD/CZK

22,59

EUR/USD

 

1,135

PLN/USD

3,787

Ropa Brent

USD/barel

67,21

Zlato

USD/unce

1304

Aktualizováno

8:54

Zdroj: Thomson Reuters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Benda, člen ČNB, si letos dokáže představit až tři zvýšení základní úrokové sazby, za předpokladu, že koruna zůstane poblíž své současné úrovně. Jako důvod, proč koruna neposiluje, uvádí nepříznivé naladění investorů k měnám rozvíjejících se ekonomik. Dle jeho slov by koruně pomohlo první zvýšení evropských úrokových sazeb, což by mělo za následek posílení nejen eura, ale i koruny samotné.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden započne dvěma tuzemskými statistikami. Běžný účet by měl ruku v ruce se solidním výsledkem zahraničního obchodu vykázat slušný přebytek ve výši 20,7 mld. Kč. První měsíce roku jsou jediné, kdy neodchází pravidelný objem dividend do zahraničí, což opět dovolí běžnému účtu nabýt přebytku do zbytku roku.

Další statistikou budou ceny průmyslových výrobců za měsíc únor. Průmyslové ceny v lednu překvapily opětovným prudkým zrychlením, které reflektovalo zvýšení cen energií na přelomu roku a opětovné zdražení ropy na světových trzích. Očekáváme, že se tento trend v lednu plně vyčerpal a v únoru průmyslové ceny opět poklesnou meziměsíčně o 0,2 %. Meziročně se však díky nízké srovnávací základně bude jednat o další zrychlení a to o 3,1 %.

V úterý nás čeká předstihový ukazatel ZEW pro Německo a eurozónu za měsíc březen. V obou případech tým RBI očekává výrazné zlepšení oproti únorovým číslům. Index by tak měl dosáhnout hodnoty -8,8 bodu v případě Německa a o osm desetinek lepšího výsledku bychom se měli dočkat v případě eurozóny.

Během následujících dvou dnů by mělo dojít k již třetímu hlasování o návrhu smlouvy o Brexitu. Vzhledem k jasnému zamítnutí při předchozích dvou hlasování se nedá očekávat, že by nové hlasování přineslo jiný výsledek. Pokud se T. Mayové nepodaří protlačit smlouvu parlamentem ani napotřetí, požádá EU o odložení termínu odchodu o více než pár měsíců.

Ve středu nás čeká měnověpolitické zasedání amerického Fedu. Sazby by dle očekávání měly zůstat na současné úrovni 2,5 %, což podporuje i holubičí prohlášení předsedy J. Powella po minulém jednání stejně tak jako následný zápis. Nová prognóza Fedu, která bude zveřejněna ve stejný den, by měla zahrnovat i nový výhled americké ekonomiky. Ten by neměl být výrazně odlišný od prosincového výhledu. Bude nás však zajímat, kolik Fed vidí možných zvýšení úrokových sazeb pro tento rok, či zda sazba dosáhla svého vrcholu v tomto cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Ke konci týdne nás čeká přehled předstihových ukazatelů PMI ve výrobě z eurozóny, Německa a USA za měsíc březen. V případě prvních dvou zmíněných ukazatelů očekává tým RBI mírné zlepšení ekonomického sentimentu. Indexy však i nadále setrvají v pásmu recese, tedy nepřekonají hranici padesáti bodů. To se netýká PMI pro USA, který i nadále stabilně setrvává v pásmu expanze. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Ceny průmyslových výrobců (únor, m/m v %)

0,0

0,2

1,0

 

 

 

 

9:00

ČR

Ceny průmyslových výrobců (únor, r/r v %)

3,2

3,6

2,9

 

 

 

 

10:00

ČR

Běžný účet platební bilance (leden, v mld. Kč)

20,7

29,3

0,5

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Linde

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: USA tovární objednávky, EUR, SRN ZEW index
ST: USA zasedání Fed
ČT: USA Philadelphia Fed Index, EUR Spotřebitelská důvěra
PÁ: USA, EUR, SRN PMI

Autor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 17.7.2019
    ZEW index ekonomického sentimentu v Německu poklesl na -1,1 v hodnocení současné situace a na -24,5 pro výhled do budoucnosti. V obou případech se jedná o hodnoty blízké minimům za posledních několik let. Na vině jsou primárně globální obchodní spory, slábnoucí růst v Číně a problémy německého automobilového průmyslu. Za celou eurozónu ZEW index stagnuje na úrovni -20,3, což taktéž značí poměrně hluboký pesimismus. Pro ECB se jedná o další signál, že evropská ekonomika se stále nevzpamatovává a bankéři by se tak mohli přiklonit k diskutovanému měnovému uvolnění.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 17.8.2018
    Dnes nás čeká pouze americký Michigan index spotřebitelské důvěry za srpen. Trh čeká 98 b., což je prakticky stejná hodnota jako minulý měsíc. Optimismus spotřebitelů nemá mnoho důvodů opadnout. Prozatím ani obchodní napětí USA se zbytkem světa spotřebitele příliš nevzrušuje.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 17.9.2018
    Zářijová spotřebitelská důvěra v USA překvapila silným výsledkem 100,8 bodů, což je o 4,2 bodu více než čekal trh. Jedná se o druhou nejsilnější spotřebitelskou důvěru od roku 2004.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.10.2018
    Bruselský summit EU skončil bez dohody o Brexitu. Nejpravděpodobnější scénář se tak zdá odložení podepsání dohody o rok a další setrvání Británie v unii. Nejistý je i listopadový summit, který byl v minulosti považován jako poslední možný k dosažení dohody.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.1.2019
    Guvernér J. Rusnok v novém rozhovoru opravil své předchozí vyjádření. Podle jeho slov je ekonomika v dobrém stavu, ale zvyšování úrokových sazeb bude výrazně opatrnější. O. Dědek zmínil, že v případě tvrdého Brexitu by koruna mohla posílit, jakožto bezpečný přístav pro investory. K nim se přidal i A. Michl, který považuje zvyšování úrokových sazeb za nutné, ale musí probíhat opatrně a po malých krůčcích. Celkově tak čtyři ze sedmi členů bankovní rady přímo potvrdili záměr dále zvyšovat úrokové sazby. Únorové zasedání tak bude první příležitostí pro tento krok.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.12.2018
    Britská premiérka T. Mayová včera oznámila, že parlamentní hlasování o Brexitu, které se původně mělo odehrát minulý týden, je naplánované na 14. leden 2019. Do té doby se bude i nadále snažit získat právní záruku dočasnosti „irské pojistky“. Prozatím se dočkala na jednání Evropské rady pouze formálního ujištění od všech evropských lídru, což považuje za nedostatečné.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.12.2019
    Na finanční trhy se opět vrátily obavy o podobu odluky Spojeného království a Evropské unie. Mezi první legislativní úkony nové Johnsonovi vlády totiž podle slov staronového premiéra má být zákonné zapovězení jakéhokoliv prodloužení vyjednávání o novém obchodním uspořádání za termín 31. prosince 2020. Pokud bude schválen Johnsonův návrh, stane se konec roku 2020 nepřekročitelným termínem, za kterým by případně Velká Británie z EU odešla i bez nové dohody a vzájemný obchod by tak byl upraven pouze pravidly Světové obchodní organizace, čímž by se vztahy propadly o několik úrovní níže.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 1.8.2018
    Růst HDP za druhé čtvrtletí v eurozóně dosáhl 0,3 % č/č a 2,1 % r/r, mírně pod odhadem trhu. Spotřebitelská inflace v červenci zrychlila na 2,1 % r/r a jádrová na 1,1 % r/r. Tým RBI odhaduje, že se míra inflace dostane k cíli ECB až začátkem roku 2020.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 1.8.2019
    Americká centrální banka na včerejším zasedání podle očekávání snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,25 % (resp. 2 %). Podle následného prohlášení šéfa J. Powella se však jedná jen o úpravu měnové politiky v polovině cyklu, nikoliv začátek cyklu snižování sazeb. K tomuto rozhodnutí je přivedla obava o vývoj globální ekonomiky a nízká inflace v USA. Zároveň připustil možnost, že by úroky mohly dále klesat, avšak nejednalo by se o dlouhodobý cyklus snižování sazeb. Fed nyní hodlá pozorně sledovat data především z domácí ekonomiky.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.2.2019
    Americký prezident D. Trump vyhlásil před začátkem víkendu stav národní nouze. Záměrem je získání financí pro stavbu zdi na Mexické hranici, které kongres odmítl poskytnout. Tímto krokem se mu podaří obejít kongres a získat finance jinou cestou. Zároveň prezident v pátek podepsal návrh vládního financování a nedojde tak k dalšímu vládnímu výpadku.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.4.2018
    Průmyslová produkce v USA v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,5 %. Odhad trhu byl překonán o 0,2 p.b. Únorová statistika byla revidována o desetinu procentního bodu dolů na 1,0 %. Vyšší než očekávaný nárůst byl pravděpodobně spojen s výraznými výkyvy počasí na americkém Severozápadě, které vedly k vyšší spotřebě energií.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.4.2019
    Odložení brexitu vytvořilo podle člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba určitý prostor pro další zvýšení úrokových sazeb. K tomu by s největší pravděpodobností mělo dojít již v první polovině letošního roku. Rovněž slabší kurz koruny oproti prognóze ČNB dovoluje vyšší úroveň sazeb. Posun brexitu snížil rizika zahraničního vývoje a bankovní rada se může více soustředit na cenové tlaky z domácí ekonomiky. Ty jsou však podle jeho názoru již za vrcholem a postupně se zmírňují.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.5.2018
    Cena ropy Brent včera dosáhla 80 dolarů za barel. Silný růstový trend posledních dvou týdnů je odpovědí na oznámení USA o znovu uvalení sankcí vůči Iránu. Posledním impulzem byla středeční statistika zásob ropy v USA, podle které poklesly o 1,4 mil. barelů, o půl mil. více než čekal trh. Dnes ráno je Brent na 79,50 dolarech.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.6.2018
    Americký předstihový indikátor Empire ve výrobě v červnu překvapivě vzrostl o 5 b. na 25 b. a je nejvyšší od října minulého roku. Na firmách se tak zatím neprojevují obavy z možné obchodní války.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.6.2019
    V meziměsíčním srovnání vzrostly ceny průmyslových výrobců v květnu o 0,5 %, meziročně jejich dynamika poklesla na 3,8 %. K růstu nadále výrazně přispívaly ceny energií. Ceny výrobců v eurozóně rovněž ztrácí tempo, což se bude promítat i do cen v tuzemsku. Kromě toho cena ropy na globálních trzích klesla během května o cca 10 dolarů za barel, což uvidíme již v datech za červen.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.7.2019
    Snížení dynamiky cen průmyslových výrobců v červnu na 2,5 % z květnových 3,8 % bylo dáno především poklesem cen ve skupině rafinovaných ropných produktů, které reagovaly na nižší ceny ropy na světových trzích. Naopak elektřina nadále rostla dvouciferným tempem. Rychle rostly i ceny v potravinářském průmyslu reagující na vyšší ceny agrárních komodit. Ceny zemědělských výrobců vzrostly v červenci takřka o 13 %, což bude působit na růst cen potravin v rámci spotřebitelských cen.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 18.9.2018
    USA začátkem příštího týdne začnou uplatňovat 10% cla na dovoz produktů z Číny v hodnotě 200 mld. dolarů. Zároveň hrozí, že pokud nebude podepsána dohoda o volném obchodu do konce roku, tato cla USA navýší na 25 %. Čínská protistrana ale již předem varovala, že současná jednání ukončí, pokud tato cla budou zavedena.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 19.10.2018
    Akciové trhy zažily přes noc další vlnu výprodejů, která následuje jen týden po té předchozí. Americký Dow Jones Industrial Average poklesl o více než 300 bodů, čímž opět rostou obavy z konce nejdelšího býčího trendu v historii.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 19.11.2018
    M. Barnier, vyjednavač smlouvy o Brexitu za EU, navrhl, že by se doba odchodu Británie z EU prodloužila alespoň do prosince 2022. Datum platnosti prozatímní smlouvy je poslední detail, který zbývá dořešit na summitu k Brexitu, který se má konat již tuto neděli. Pokud by na toto datum přistoupily obě strany, dalo to tak vyjednavačům více prostoru k dojednání finální obchodní smlouvy.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 19.12.2018
    Německý index ekonomického sentimentu IFO v prosinci již počtvrté v řadě poklesl a to na hodnotu 101,0 bodu. Oproti listopadu pokles o jeden bod. Jedná se tak o nejhorší výsledek za více než dva roky, což vypovídá o značném zpomalení německé ekonomiky (RBI očekává zpomalení v roce 2019 na 1,6 % z letošních 1,7 %). Za zhoršení sentimentu stojí jak hodnocení současné situace, tak především výrazné snížení očekávání budoucího vývoje ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader