Čtvrtek 02. červenec 2020 22:59
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Admiral spread new
reklama
Purple Trading ebook

Tuzemské indikátory jsou i nadále povzbudivé

15.09.2014 08:26  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ve výsledku byl kurzový vývoj středo-evropských měn v průběhu minulého týdne ve srovnání s těmi předchozími výrazně klidnější. I když EU v závěru týdne uplatnila další vlnu sankcí vůči Rusku, přeci jen je na geopolitické scéně cítit určité uvolnění. A ačkoliv měly středoevropské měny ještě v první polovině minulého týdne tendenci ztrácet, v jeho druhé polovině většinu těchto svých ztrát vymazaly. Ve výsledku zaznamenal za celý týden největší oslabení maďarský forint, a to zhruba ve výši 0,4 % (i když v průběhu týdne jeho ztráty přesahovaly jedno procento), podobně na tom byl polský zlotý. Česká koruna nejprve oslabila z hodnot u 27,60 CZK/EUR na počátku týdne ke 27,75 CZK/EUR v polovině týdne, aby se v jeho závěru opět vrátila ke 27,60 CZK/EUR.

Zveřejněná tuzemská makroekonomická data překvapila vesměs pozitivně a potvrdila solidní vstup do třetího čtvrtletí. Silný meziměsíční vzestup zaznamenaly exporty i průmyslová výroba, což koresponduje se zveřejněným solidním růstem průmyslové výroby v Německu i eurozóně jako celku. Dosavadní ekonomické oživení se příznivě podepisuje i na trhu práce, kde nezaměstnanost po sezónním očištění od počátku letošního roku klesá. Navzdory tomu zůstává oživení neiflační, když se míra inflace drží hluboko pod inflačním cílem. Nicméně vývoj inflace v posledních dvou měsících poukázal na odražení se ode dna, inflace za oba prázdninové měsíce překonala předpoklady centrální banky (o 0,2 pb).

Český průmysl v červenci příjemně překvapil, když opětovně zrychlil svůj meziroční nárůst na 8,6 % (trh přitom čekal „jen“ 7,5 %). Červencová dynamika vyrovnala růst z loňského prosince, který byl nejvyšší od května 2011. Příznivě však vypadá i pohled na meziměsíční dynamiku. Oproti červnu si průmysl polepšil o 0,7 % m/m (SA, WDA), a pokračoval tak v umazávání poklesu zaznamenaného v květnu (o 1,5 % m/m, v červnu průmysl přidal jen 0,1 % m/m). Hlavním tahounem je automobilový průmysl. Navzdory geopolitickému riziku zůstávají díky silným objednávkám vyhlídky na další měsíce pro český průmysl povzbudivé.

Geopolitickému riziku odolává i zahraniční obchod. Jeho červencová bilance opět překonala tržní očekávání, Na sezónně očištěné bázi byl v přeshraniční metodice zaznamenán dokonce nejlepší výsledek v historii. Vysoká byla i dynamika zahraničněobchodní výměny. Vývozy rostly v meziměsíčním vyjádření o 5,5 % (SA, WDA). Jednalo se tak o nejvyšší růst od loňského dubna. I dovozy přidaly solidních 4,7 % m/m (SA, WDA), což je zatím nejvyšší letošní růst. Exportéři již pociťují pozitivní vliv oslabeného kurzu díky devizovým intervencím. Mírné oživení na exportních trzích a zvýšená cenová konkurenceschopnost českých exportérů budou i v nadcházejících měsících vývozy podporovat. Vysoká dovozní náročnost exportů bude zároveň jedním z faktorů, který bude tlačit nahoru i dovozy. Přidá se ještě větší ochota domácností utrácet, za kterou stojí zlepšující se situace na trhu práce a konec fiskální konsolidace. Očekáváme také, že podniky budou investovat, což představuje další tlak na zvýšení dovozů. I tak letos očekáváme opětovně rekordní bilanci zahraničního obchodu.

Podíl nezaměstnaných se již tři měsíce v řadě drží na ročním minimu ve výši 7,4 % a nic na tom nezměnil ani druhý prázdninový měsíc. Ve skutečnosti došlo ke snížení z červencových 7,44 % na srpnových 7,37 %. V absolutních číslech se během srpna počet uchazečů o zaměstnání snížil o více než šest tisíc, meziročně je počet nezaměstnaných nižší o 16,5 tisíce. Oživení ekonomiky započaté v polovině loňského roku se letos promítlo do tvorby pracovních míst. Za srpen se jejich počet zvýšil o 3 645, meziročně o více než 14 tisíc. Na jedno pracovní místo tak v srpnu připadalo 9,8 uchazeče. To představuje nejpříznivější statistiku od května 2009.

Spotřebitelské ceny během srpna poklesly o 0,1 % m/m, zatímco konsenzus i náš odhad počítal s poklesem o 0,2 %. Meziroční růst cen se opět mírně zrychlil z 0,5 % v červenci na 0,6 % v srpnu. Největší překvapení pro nás nastalo u cen potravin, které v srpnu sice poklesly o 0,6 % y/y, nicméně pravidelná sezónnost by nasvědčovala daleko většímu snížení cen v tomto segmentu. Pro centrální bankéře je nejdůležitější cenový ukazatel jádrová inflace, která nejlépe odráží poptávkové tlaky. Ty v ekonomice zatím chybí a růst jádrových cen je převážně způsoben vyššími dovozními cenami. Z pohledu intervenčního režimu bude ČNB čekat na to, až v ekonomice vzniknou poptávkové tlaky, které budou tlačit ceny nahoru. Klíčový bude zejména zrychlující se růst mezd, kterému pomůže klesající nezaměstnanost.

Neinflační růst bude stát za tím, že ČNB nebude svou měnovou politiku měnit s velkou pravděpodobností až do počátku roku 2016. Po oslabení koruny v první polovině srpna až do oblasti kolem 28,00 CZK/EUR se kurzový vývoj v posledních dvou týdnech stabilizoval a vrátil do blízkosti úrovní, kde se držel po většinu roku. Z domova pro tento týden fundamentální impulsy pro změnu kurzu očekávat nelze. I když budou publikovány srpnové ceny průmyslových a zemědělských výrobců a červencová platební bilance, nejedná se o data, na která by hráči na trhu reagovali. I nadále budou středoevropské trhy sledovat geopolitiku a situaci kolem Ukrajiny, z globálních událostí bude sledováno zejména zasedání americké centrální banky. Z technického pohledu se jeví jako klíčová oblast podpory 27,58/63, která prozatím pokořena nebyla. Pokud by k tomu došlo, měla by domácí měna prostor pro posílení k hladině 27,43. V opačném případě bude oslabení koruny limitováno rezistencí na 27,95.

JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Turecko ruší daň z úspor v lirách, zvyšuje daň z devizových úspor. Lira umazává včerejší ztráty
  Turecká lira ve čtvrtek odpoledne klesla do blízkosti svého historického minima vůči dolaru. Na něj se propadla v polovině srpna. Tehdy se dolar přechodně prodával i za více než sedm lir. Bezprostředním důvodem včerejšího oslabení byla zpráva médií o rezignaci člena měnového výboru turecké centrální banky. Liře pochopitelně nepomohl ani nepříznivý sentiment vůči rozvíjejícím se trhům, posílený prohlubující se krizí v Argentině. Dnes ráno však lira posiluje. Umazala tak své včerejší ztráty a opět se dostala pod úroveň 6,5 liry za dolar. Důvodem je rozhodnutí tureckých úřadů dočasně snížit, či dokonce zrušit daň z úročení úspor v liře při současném zvýšení zdanění úspor v zahraničních měnách. Opatření má podpořit liru omezením její směny za cizí měny.
 • Turecko se nachází v přelomovém momentu - centrální banka tam dnes rozhoduje o sazbách
  Rozvíjejícím se trhům objektivně nepřeje současné utahování měnových šroubů v USA. Zrovna Turecko si ale za slábnoucí liru a tamní měnovou turbulenci může z podstatné míry samo. Ankara si zatím stále není ochotná vzít dostatečné ponaučení z měnové turbulence, kterou si v tomto měsíci prošla. Situaci „záplatuje“ dílčími a nepřímými zásahy. Kromě změn v oblasti zdanění úspor omezuje třeba možnosti spekulovat na pokles turecké liry nebo snižuje rezervní požadavky bankám, aby bylo v tamním bankovním systému více likvidity. To ale nestačí. Je tak vlastně jen otázkou času, kdy se lira propadne na nové historické minimum. Pokud prezident Erdogan nepřestane tlačit na centrální banku země, aby nezvyšovala sazby, a pokud se centrální banka k razantnímu zvýšení sazeb neodhodlá, bude to s Tureckem dále hodně nahnuté. Dnes má tedy centrální banka možnost.
 • Turecko se opět střelilo do nohy a nevypadá to, že by mu docházela munice
  Turecko na sebe opět strhává světovou pozornost. Příčinou tohoto zájmu je invaze tureckých vojenských jednotek do sousední Sýrie. Snahou tureckého prezidenta Erdogana bylo vytlačit kurdské jednotky dále od svých hranic hlouběji do syrského vnitrozemí. Tento krok se ovšem setkal s výraznou kritikou zahraničí, které nevnímá kurdské milice jako teroristy, ale jako jednu z hlavních sil odpovědných za pád nechvalně proslulého Islámského státu.
 • Turecko znervózňuje investory
  Minulý týden v pátek se finanční trhy dostaly opět do červených čísel. Mohly za to především obavy z pokračujícího pádu turecké liry, která během tří měsíců poklesla o více než 15 procent své hodnoty. Kurz USD/TRY se vyšplhal až k 6 lirám za dolar. V polovině července to přitom bylo ještě 4,60 liry za dolar.
 • Turecko způsobuje výprodeje na akciových trzích
  Americké akcie v pátek odepsaly 0,7 %, když nejvíce trpícími sektory byli těžaři a zpracovatelé komodit (-1,4 %), finanční domy (-1,2 %) a realitní developeři (-1,0 %). Jediným odvětvím, které se udrželo v plusu, byly energetické společnosti, jejichž akcie přidaly 0,3 %. Důvodem výprodejů jsou obavy z ekonomického stavu Turecka. To se promítá do výrazného oslabování tamní liry, které může vést dle některých předzvěstí až k menší bankovní krizi v Evropě. Důvodem jsou především emitované státní dluhopisy, z nichž velká část je denominována v americkém dolaru, jejichž splácení slábnoucí lira prodražuje.
 • Turecko zvýšilo úrokové sadzby. Líre to nepomohlo a jej pokles sa zrýchlil
  Turecko dnes nečakane zvýšilo úrokové sadzby. Jednodňovú z 8,25% na 8,5% a týždňovú zo 7,5% na 8%. A to aj napriek tomu, že turecký prezident Erdogan neustále opakuje, že chce nižšie úrokové sadzby. Prečo teda ide centrálna banka proti prezidentovi?
 • Turecký prevrat a finančný trh
  Pokus o prevrat v Turecku prišiel počas piatkovej noci. Časová chronológia udalostí pokusu o prevrat v Turecku poukazuje, že ten bol z hľadiska finančných trhov uskutočnený len niekoľko hodín pred zatvorením piatkového obchodovania na finančnom trhu.
 • Turecký prezident vyhlásil bojkot elektroniky z USA
  Turecko je připraveno bojkotovat elektroniku ze Spojených států, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou v poslední době napjaté, zejména proto, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona. Spojené státy zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti a zdvojnásobily cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka.
 • Turistický ruch v ČR trpí, jen Číňanů a Korejců ubylo v prvním čtvrtletí meziročně zhruba sto tisíc. A bude mnohem hůře
  Turistický ruch v České republice se v letošním prvním čtvrtletí „vrátil o pět let nazpět“. V hromadných ubytovacích zařízeních se totiž od ledna do března ubytovalo 3,1 milionu lidí, což je ve nejméně od prvního čtvrtletí roku 2015. Situaci přitom ještě částečně zachránil turismus obyvatel ČR, kterých se letos v prvním čtvrtletí ubytovalo 1,62 milionu. Cizinců se totiž ubytovalo jen 1,48 milionu, což je nejméně dokonce od prvního čtvrtletí 2014. Největší úbytek hostů tak v meziročním sledování zaznamenaly ty regiony České republiky, které jsou zvláště vyhledávané právě zahraničními návštěvníky, jako je Jihočeský kraj a zejména Český Krumlov, jižní Morava a Praha.
 • Tuzemské banky prudce snižují úročení vkladů. Se snižováním úroků na hypotékách tolik nespěchají
  Dolů, a to leckdy i pořádně. Takovým směrem se v dubnu vydávají úroky na klientských vkladech v tuzemských bankách. Banky tak reagují na úder koronavirové krize a související citelný pokles tržních úrokových sazeb a základních úrokových měr České národní banky. Při snižování úroků na hypotékách jsou ale mnohem opatrnější.
 • Tuzemské stavebnictví bude letos tlumit dopad hluboké průmyslové recese
  Tuzemské stavebnictví vykázalo solidní únorový výsledek. Zejména zásluhou inženýrského stavitelství a poměrné teplé zimy se objem stavební produkce meziročně zvýšil o 5,3 procenta. Přicházející recese však nepochybně poznamená i stavební výrobu, byť méně než produkci průmyslovou.
 • Tuzemský průmysl čeká zřejmě nejčernější rok v dějinách novodobé ČR. Propadne letos až o dvacet procent
  Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v březnu zhoršily z měsíce na měsíc nejvýrazněji od krizového roku 2009. Na vině je pochopitelně pandemie nemoci Covid-19, která ochromuje českou i mezinárodní ekonomiku.
 • Tvorcovia finančnej skazy
  Dvojité dno recesieCentrálne banky a vlády nezv...
 • Tvrdá dáta z USA sa zlepšujú (na mäkké sa však stále nechytajú). Pre FED je to dobrá správa
  Po včerajšom zverejnení sentimentu malých podnikateľov sú k dispozícii všetky dôležité aprílové mäkké ukazovatele z americkej ekonomiky (t.j. dotazníkové prieskumy) a taktisto aj všetky dôležitejšie tvrdé čísla za marec. Môžeme tak updatovať naše indexy vývoja tvrdých a mäkkých ukazovateľov, ktoré ukazujú rozdiel medzi náladou v ekonomike a jej skutočným stavom.
 • Tvrdohlavý FED oporou dolaru
  Dolar dostal v minulém týdnu po delší době vzpruhu – proti koši měn se dostal nejvýše za poslední měsíc a zdá se, že se pomalu vyplňuje náš názor, že letošní zisky dolaru jsou na svém maximu. Důvodem posílení dolaru bylo právě skončené zasedání FEDu, na němž se odehrály dvě důležité věci.
 • Tvrdý brexit je nejhorší možnost. Dohoda je mrtvá.
  Návrh na postup odchodu Británie z Evropské unie představí britská premiérka Theresa Mayová parlamentu příští pondělí. V úterý 29. ledna budou o plánu B poslanci jednat a hlasovat. Theresa Mayová v dopise vzkázala lídrovi opozice Jeremymu Corbynovi, že není v moci vlády vyloučit bez dohody odchod z EU. Zástupci kabinetu Theresy Mayové se utkaly s kritiky zamítnuté dohody, kterou připravili britští a unijní vyjednavači.
 • Tvrdý brexit, měkká libra?
  Ekonomové stále častěji dostávají otázku, jak je možné, že s rostoucí pravděpodobností "tvrdého brexitu" nedochází k výprodeji libry. Tazatelé automaticky předpokládají, že po případném tvrdém brexitu libra výrazně oslabí. To ale není nutně pravda. Podívejme se na historii reálného efektivního kurzu libry, který je jedním z ukazatelů konkurenceschopnosti ekonomiky.
 • Tvrdý brexit může oslabit korunu vůči euru
  Ačkoli je česká koruna silně navázaná na vývoj hodnoty eura, může nejhorší varianta brexitu způsobit i turbulenci ve vývoji páru EUR/CZK. Jisté je, že samotný způsob brexitu ovlivní přímým způsobem hodnotu britské libry.
 • Tvrdý brexit: reakce trhů zatím nepatrná
  Brexit je jedním z nejkontroverznějších témat posledních měsíců. Zatímco se obchodní válka mezi USA a Čínou stáhla do pozadí, kde stále probíhají jednání, která by měla směřovat k nové obchodní dohodě, dění kolem brexitu graduje a "rozvod" Bruselu s Londýnem nabírá na obrátkách. A to doslova.
 • Tvůrci videoher: ztraceni v době chytrých telefonů?
  Matt Bolduc, akciový analytik Saxo BankStoupající obliba smartphonů a jiných chytrých zařízení pomohla masivnímu vzest...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new