Sobota 20. července 2024 10:56
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei Payout
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept

Po pandemii covidu lidé více umírají, hlavně ve vyspělých zemích typu Německa či Kanady, špatně je na tom i Česko. V zemích typu Ruska či Bulharska úmrtnost naopak nadměrná není

15.06.2024 11:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Mezinárodní odborná obec řeší znepokojivý rébus. V celé řadě zemí jsou lidé od pandemie covidu nemocnější a mnohde také registrují trvaleji zvýšenou úmrtnost. Neobvykle vysokou úroveň nadměrné úmrtnosti přitom vykazují země, které jsou jinak vyzdvihovány pro své úspěšné zvládnutí covidové pandemie, jako je Německo, Kanada, Japonsko či Singapur, uvádí Institute for Health Metrics and Evaluation, jenž sídlí v americkém Seattlu. Z jeho dat cituje agentura Bloomberg.

Naopak podle téhož institutu je nyní úmrtnost normální, tedy na předpandemické úrovni v těch zemích, jako je Rusko, Bulharsko či Rumunsko, které pandemii příliš nezvládaly.

Jedním z vysvětlení je to, že tuhé protipandemické restrikce sice pomáhaly potlačovat šíření covidové nákazy, ale také tím pádem omezily kontakt imunitního systému lidí rovněž s jinými viry a bakteriemi. Nemocní a zranitelní lidé, kteří by nebýt covidu zemřeli, tudíž vydrželi při životě déle, právě kvůli administrativně navozené izolaci vlastního imunitního systému od ohrožujících organismů. Poté, co se skončením pandemie došlo také k ukončení této administrativní izolace a k návratu k normálním podmínkám, umírají i ti lidé, jejichž skon covidové restrikce pouze oddálily.  

V zemích typu Ruska nebo Bulharska, kde byl boj s pandemií laxnější, pochopitelně tudíž nemohl nastat ani efekt oddálení úmrtí zranitelných a nemocných, takže nyní ani nedochází ke kompenzaci této změny v časování úmrtí.   

Obecně jsou lidé od covidu také nemocnější, a to celosvětově. „Všichni a všude jsou po covidu vskutku nemocní mnohem častěji,“ shrnuje agentura Bloomberg data z celého světa. Českou republiku přitom nelichotivě dává za příklad země, jež patří mezi ty, co se potýkají s neblahým „comebackem“ černého kašle. Globálně a mnohdy mohutně narůstá – v porovnání se situací před pandemií covidu – počet onemocnění typu tuberkulózy, cholery (v jejím případe za nárůst zřejmě mohou i klimatické změny), spalniček nebo chřipky, cituje Bloomberg z datové analýzy londýnské společnosti Airfinity, jež se zaměřuje na prognostiku v oblastí nákaz a nemocí (viz graf níže).

Další vysvětlení ponurého trendu nárůstu nemocnosti a mnohde i úmrtnosti představuje kontroverzní teorie imunitního dluhu. Covidové restrikce a jejich důsledky – zavřené školy a pracoviště, vynucovaný sociální odstup, roušky, práce z domova, online jednání – podle této teorie poskytly imunitnímu systému lidí umělou ochrannou vrstvu navíc, což ale zároveň způsobilo, že zejména u malých dětí se pod touto ochrannou vrstvou přirozený imunitní systém rozvíjel méně, protože zkrátka nemusel. Když se skončením pandemie došlo k odstranění ochranné vrstvy, zvláště právě malé děti byly náhle mnohem zranitelnější než jejich vrstevníci z doby před covidem.

Míra proočkovanosti během covidu rovněž citelně poklesla. Což by mohlo vysvětlovat zmíněný návrat černého kašle nebo nárůst počtu onemocnění spalničkami. Pandemie covidu narušila mezinárodní logistické řetězce, což zhoršilo i dostupnost jinak běžných vakcín. Navíc, svět se soustředil na boj s covidem a na vývoj vakcíny proti němu a tak trochu zapomněl, že existují také jiné nákazy a onemocnění. Navíc lockdowny obecně zhoršily přístup k lékařské péči. Desítky milionů dětí po celém světě tak například během roku 2021 promeškaly očkování proti tetanu či právě černému kašli.

Odborná obec je celosvětově nepříjemně zaskočena tímto „dlouhým stínem“ neblahých dopadů covidu, přetrvávajících i více než čtyři roky po propuknutí vlastní pandemie. A dost možná nejde o poslední nepříjemné překvapení.


Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Po odeznění hurikánu Sandy obracejí komoditní trhy pozornost k americkým volbám
  Ole Hansen, Head of Commodity Strategy, Saxo Bank - Finanční a komoditní trhy se budou v následujících týdne...
 • Po odstoupení USA od dohody s Íránem stoupaly akcie i ropa
  Po tom, co Donald Trump včera ohlásil, že USA odstoupí od jaderné dohody s Íránem, rostly během dnešního obchodování e...
 • Po opatrném úvodu akcie navyšují zisky, optimismu pomohla i data
  Odpolední data z USA byla příjemným překvapením - index ISM z výrobního sektoru se zlepšil tak, že se po pěti měsících vrátil nad 50, tedy do pásma ukazujícího růst. Spolu s tím jsme mohli sledovat zvýraznění růstu akciových trhů, další vzestup výnosů a posílení dolaru.
 • Po optimismu přichází konsolidace. Trhy dnes čekají data z USA a vystoupení šéfa Fedu, které se jim nemusí líbit
  Německo dodalo další slabá čísla z průmyslu. Po průmyslových objednávkách vykázala za červenec propad také výroba. Klíčové odvětví tak znovu odkazuje na možnost, že německá ekonomika už zamířila do recese. Data mohou přispívat k dnešnímu ochlazení nálady na hlavních trzích. Přisuzujeme jim však pouze malý vliv. Trhy se i bez nich potřebují konsolidovat po vlně optimismu, která včera smetla dluhopisy a akcie poslala nahoru.
 • Po Orrovom prejave sa na Novom Zélande znížili očakávania pre ďalšie zníženia úrokových sadzieb
  Deň po zasadaní rezervnej banky Nového Zélandu, ktorá ponechala sadzby nezmenené, predniesol guvernér Adrian Orr dosť drsný prejav, ktorým podporil kivi. Po prvé, Orr zdôraznil, že centrálna banka bola spokojná s výsledkom posledného zníženia sadzieb o 50 bázických bodov v auguste. Všimol si, že od tej doby sa úrokové sadzby plošne znižovali, keďže retailové banky poskytovali podnikom a spotrebiteľom nižšie úrokové sadzby. Zároveň klesol aj výmenný kurz a ekonomika pracovala na sa zotavovala vplyvom nižšieho výmenného kurzu. Podľa neho úrokové sadzby zostanú dlhodobo nízke a krajina by mala využiť toto priaznivé prostredie. Orr nakoniec navrhol, že krajina je v dobrej pozícii, aby využila príležitosti a zvládla výzvy spojené s globálnym prostredím s nízkymi úrokovými mierami. Nový Zéland mal na konci roku 2018 dokonale vyrovnaný rozpočet, čo krajine umožnilo prevziať nový dlh. V reakcii na jeho pripomienky, trhová pravdepodobnosť ďalšieho menového uvoľňovania v nasledujúcom roku ustúpila a následne došlo k posilneniu NZD.
 • Po oslabení ropy se pozornost upírá k nadcházející schůzce kartelu OPEC
  Nečekané zpomalení americké inflace počátkem týdne znovu zvýšilo sázky na to, že Fed přestane zvyšovat sazby, a tak světové akciové trhy pookřály a vzrostla všeobecná chuť k riziku, ale ani to ceny ropy nezachránilo a začal nový výprodej. Podle odhadů agentury IEA i kartelu OPEC sice současné poptávkové vyhlídky vypadají dobře, ale fondy sledují momentum a dál prodávají, takže v nejbližší době nelze vyloučit riziko dalšího oslabení. Možná by ale měli obchodníci zvážit i riziko další akce zemí OPEC i producentů mimo kartel, kteří budou chtít po schůzce 26. listopadu zvýšit ceny.
 • Po osmi nárůstech za sebou dnes pražská burza klesla o 0,24 procenta
  Po osmi nárůstech za sebou dnes pražská burza klesla. Index PX se snížil o 0,24 procenta na 1381,88 bodu. Téměř dvě procenta ztratily akcie Komerční banky, která dnes zveřejnila výsledky za letošní tři čtvrtletí. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes pokračovala v posilování k euru i dolaru.
 • Po oznámení finanční pomoci Irsku akcie porostou
  Evropské akciové indexy otevřou v pondělí výše. Důvodem jsou zisky indexu S&P 500 v závěru pátečního ...
 • Po oznámení výsledků Q4 získávají karty Visa a Mastercard trakci
  Obří debetní a kreditní karty Visa a Mastercard včera oznámily své výsledky za Q4, které překonaly očekávání trhu. Společnost Visa zaznamenala nárůst zisku na akcii i jejích příjmů a dosáhla zisku na akcii a výnosu o 1,42 USD na 5,69 miliardy USD, ve srovnání s 1,28 USD na akcii a výnosy o 5,53 miliardy USD, jak očekávali analytici.
 • Po Palladiu míří vzhůru i lithium
  Lithium-iontové baterie jsou pro svět elektromobilů a moderní energetiky momentálně nepostradatelné. Atraktivita tohoto kovu roste a pozornost investorů se čím dál tím více soustřeďuje tímto směrem, podobně jako je to v případě palladia. Jenže zásoby lithia jsou omezené a poptávka roste. Kromě baterií do elektrických aut, se kov navíc využívá i do smartphonů, tabletů, či spotřební elektroniky.
 • Po pandemii Čechy zachvátí nevídaná nákupní mánie, utratí až 200 miliard korun, odhaduje centrální banka. Hrozí tedy také silná inflace
  Češi už rok, od propuknutí pandemie a uzavření ekonomiky, hromadí na svých účtech velké peníze. Střední třída v ČR má podle odhadu České národní banky nyní v úsporách o zhruba o 120 miliard korun více, než by měla za situace bez covidové pandemie.
 • Po pandemii přichází další pohroma. Trump opět vyhrožuje obchodní válkou
  „To nejhorší, co by mohlo svět po pandemii koronaviru potkat, je propuknutí obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Současný vývoj nám však bohužel naznačuje, že právě touto cestou se svět vydává,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Po pandemii v Česku udeří velká inflace, až desetiprocentní, varují experti mezinárodní poradenské společnosti. České restaurace chystají zdražení až o dvacet procent
  Češi si musí po pandemii připravit na tak rychlé znehodnocování svých úspor, na jaké absolutně nejsou zvyklí. Podle expertů poradenské společnosti PwC může spotřebitelská inflace v ČR vystoupat až na deset procent. Takové tempo růstu cen Češi naposledy pocítili v létě roku 1998. Celá jedna generace tak vůbec nemá s takovým růstem cen zkušenost.
 • Po pátečním pádu další ztráty nepřicházejí, euro se stabilizuje
  Spekulace o snížení ratingů v eurozóně v pátek stáhly euro dolů, eurodolar kles...
 • Po pěti dnech růstu dnes pražská burza nepatrně klesla
  Pražská burza po pěti dnech růstu dnes nepatrně klesla. Index PX se snížil o 0,04 procenta na 1343,69 bodu. Ztrácely akcie bank, téměř čtyři procenta naopak přidaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna se vrátila k posilování vůči euru, proti dolaru mírně oslabila.
 • Po pěti růstových dnech pražská burza dnes o více než procento klesla
  Po předchozích pěti dnech růstu dnes pražská burza oslabila. Index PX klesl o 1,06 procenta na 1373,71 bodu. Dolů ho táhly především finanční tituly v čele s akciemi Erste Bank. Výraznějšímu poklesu zabránily hlavně akcie Monety, vyplývá z informací na burzovním webu.
 • Po pěti seancích propadu zamířily americké akcie včera nahoru
  Americkému akciovému trhu se podařilo vymanit z výprodejních tlaků na začátku včerejší seance a nakonec uzavřel o 1,1 % výše. Bylo to tak poprvé za posledních šest seancí, kdy si obchodníci odnášeli z obchodování s americkými akciemi zisky. Ukazuje se, jak trhy jsou velmi citlivé na politické události. Na jedné straně včera za počátečním poklesem stály rozepře v britské politice ohledně brexitu, na straně druhé určité uvolnění napětí ve vyjednáváních mezi Čínou a Spojenými státy ohledně obchodní dohody nakonec náladu na trzích vylepšilo. Nejziskovějšími sektory se staly informační technologie (+2,5 %), energetické společnosti (+1,5 %) a o třetí místo se podělily finanční domy a průmyslové podniky (+1,4 %).
 • Poplatek za předčasné splacení ano či ne?
  Hypotečním trhem již několik měsíců hýbe připravovaná novela zákona o spotřebitelském úvěru. Zejména pak jeho část týkající se upřesnění současného pojmu účelně vynaložených nákladů vzniklých v souvislosti s předčasným splacením hypotéky. „Doposud si banky toto nařízení vykládaly různě a teprve pokuty od ČNB sjednotily jejich postupy na částce někde kolem 1 000 Kč. V novele je hlavně upřesněn výpočet těchto nákladů a také jeho maximální výše. Jde tedy o narovnání trhu nebo pomyslným „nožem do zad“ spotřebitelů?“ říká Jiří Sýkora, produktový analytik, Swiss Life Select.
 • Poplatek 200 korun za vjezd do části Praha 1 je poplatek „za nic“; jen kontraproduktivně otevírá Pandořinu skříňku. Zpoplatnění se bez masivního budování záchytných parkovišť bude šířit po celé Praze jako od 90. let barevné parkovací zóny
  Bez vytvoření odpovídající záchytné parkovací a obchvatové či objízdné infrastruktury, je zavedení poplatku za vjezd do části Prahy 1 pouze alibistickým opatřením, které ve skutečnosti samo o sobě nic neřeší, ale jen přenáší – a dost možné v rámci přenosu ještě zvětšuje – dopravní problémy do jiných části Prahy.
 • Po platnosti embarga se dostalo euro na šestiměsíční maximum
  Na začátku týdne se dostalo euro na šestiměsíční maximum vůči ruskému rublu. Bylo to v den, kdy začalo platit dlouho očekávané embargo EU na dovoz ropy a ropných produktů z Ruska.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Broker EX-CAP
LYNX
HOTFOREX
reklama
Dukascopy new