Pondělí 17. června 2024 18:50
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost

Bez ohledu na nedostatek zaměstnanců, Češi nad 55 let si myslí, že najít práci je kvůli věku problém

06.05.2024 18:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Až 85,2 % Čechů starších 55 let se domnívá, že právě věk je hlavní překážkou při hledání nového zaměstnání. Určitě je o tom přesvědčeno 46,7 % respondentů a spíše si to myslí 38,5 % respondentů ve věkové skupině nad 55 let. To, že Češi vnímají s rostoucím věkem své šance na získání nového zaměstnání jako klesající či omezené, vyplynulo z průzkumu společnosti MOORE Czech Republic na reprezentativním vzorku české populace. Neliší se přitom ani příliš pohled respondentů „mladší“ věkové kategorie 55 – 59 let, od pohledu starších ročníků z věkové skupiny 60 – 65 let. U těch prvních je o menších šancích pro starší přesvědčeno 42,5 % a spíše si to myslí 41,7 %. Respondentů starší věkové kategorie je pak o tom, že věk je hlavní překážkou pro nalezení nového zaměstnání, přesvědčena více než polovina (50,4 %) a 35,6 % z nich si myslí, že to tak spíše je.

„Trh práce je v České republice přehřátý, zaměstnanci chybí v řadě profesí, přesto firmy zatím moc neumí oslovit potenciální zaměstnance ve věku nad 55 let. Přitom se většinou jedná o kvalifikovanou pracovní sílu, která často umí jazyky a do pracovního procesu vstupovala v prvních porevolučních letech na počátku 90. let. Zároveň mají před sebou dalších nejméně 5-10 let potenciální pracovní kariéry, a mohou zaměstnavatelům nabídnout zkušenosti a v řadě případů i vysokou loajalitu,“ říká Marcela Hrdá, partnerka skupiny MOORE Czech Republic. „V rámci EU má Česká republika dlouhodobě jednu z nejnižších mír nezaměstnanosti. Pro českou ekonomiku to však vůbec není dobrá zpráva. Je brzdou oživení české ekonomiky a konkurenceschopnosti českých firem. Firmy na trhu práce neustále bojují o kvalifikované pracovníky. Pokud nebudou vytvářet podmínky pro růst pracovních pozic na částečné úvazky a podporovat prostředí pro udržení zaměstnanců 55+, mohou mít do budoucna velké problémy,“ varuje Marcela Hrdá.

Je samozřejmé, že zaměstnanci ve věkové skupině nad 55 let mohou mít odlišné požadavky a očekávání od svého zaměstnání, než mladší věkové skupiny. Týká se to jak pracovního prostředí, tak například zaměstnaneckých benefitů, případně podpůrných aktivit, které by jim při hledání a výkonů zaměstnání pomohly. A na to, přes veškerá firemní úsilí o to být celoživotní zaměstnavatel, nejsou zatím firmy plně připraveny a svou zaměstnaneckou politiku orientují zejména na mladší ročníky.

Právě i z průzkumu pro MOORE Czech Republic vyplynulo, že 69,3 % respondentů vnímá obavy zaměstnavatelů, že právě, když zaměstnanci dovrší určitý věk, tak nedokáží udržet krok s rychle se vyvíjejícími technologiemi a digitálními změnami a 64 % je přesvědčeno, že firmy prostě preferují mladší zaměstnance. 52,2 % respondentů si myslí, že firmy mají u věkové skupiny nad 55 let předsudky z hlediska produktivity a motivace.

„Spíše než fakta, hrají negativní roli v HR strategii firem předsudky. Ty budou muset ve své personální politice a jejím věkovým zaměřením projít mentální transformací, pokud chtějí samy udržet tempo rozvoje například ve srovnání se zahraniční konkurencí. Týká se to celého portfolia oblastí, začínající tím, že budou muset potřeby zaměstnanců ve věku nad 55 let nejprve lépe poznat a na základě této analýzy pak sestavit postupy, kterými dokáží oslovit tuto určitě zajímavou skupinu potenciálních zaměstnanců,“ doplňuje Marcela Hrdá.

Právě jednou z oblastí, která je důležitá pro potenciální zaměstnance ve věku nad 55 let, je míra flexibility ze strany zaměstnavatele. 58,8 % respondentů starších 55 let a 62,6 % ve věku 60 – 65 let žádnou míru flexibility ze strany zaměstnavatelů nevidí. Musí se prostě vejít do standardních parametrů zaměstnanecké politiky, které jsou ale většinou nastaveny na věkové kategorie mladších a středních věkových skupin. To znamená například zaměření na programy pro zaměstnané matky s dětmi, nebo přemíra sportovního vyžití coby benefitů, zatímco zaměstnanci ve věkové skupině 55+ spíše ocení jako benefit například kulturní představení a zaměření na další vzdělávací aktivity.

Uchazeči o zaměstnání ve výzkumu vyjmenovali další podpůrné aktivity, které by jim pomohly při hledání uplatnění na trhu práce:

29,3 % respondentů uvedlo flexibilní pracovní dobu, 28,6 % uvedlo podporu v oblasti zvládání nových technologií, jako je například školení nebo jiná forma vzdělávání zaměřené na zvládání nejnovějších technologií a digitálních nástrojů a 21 % pak zmínilo podporu zdraví a programy na podporu zdravého životního stylu.

Nicméně 46,5 % respondentů je přesvědčeno, že by jejich uplatnění na trhu práce pomohlo zvýšení povědomí o přínosech starších a zkušenějších pracovníků a 32,6 % by uvítalo více informací o vhodných pracovních příležitostech.

Když se pak respondenti měli vyjádřit ke svému stávajícímu zaměstnání a využití svých schopností, 34,3 % respondentů cítí, že jejich schopnosti jsou plně využity a jsou důležité pro úspěch týmu či projektu, na kterém pracují. Naopak 37,7 % zaměstnanců ve věku 55 let a více je přesvědčeno, že by mohlo svému zaměstnavateli nabídnout více. 23,8 % respondentů má pocit, že některé jejich schopnosti jsou pro organizaci, kde pracují, důležité, ale jiné dovednosti a zkušeností nejsou dostatečně využívány; 13,9 % si myslí, že i když jsou jejich zkušenosti a dovednosti využívány, cítí, že mohu nabídnout více a mohli by se podílet na dalších úkolech či projektech.


O výzkumu: Výzkum realizovala společnost MOORE Czech Republic pomocí Instant Research IPSOS na vzorku 600 respondentů starších 55 let, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru. Výzkum proběhl v dubnu 2024.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Beyond Meat se kvůli výsledkům za 2. čtvrtletí propadá o 16 %
  Akcie kalifornského výrobce rostlinných náhražek masa Beyond Meat (BYND.US) po výsledcích ztrácejí více než 15 % - společnosti se nepodařilo překonat očekávané zisky a tržby. Jako důvod uvedla slabší poptávku v náročném ekonomickém prostředí, kde panuje inflace. Investoři vzali výsledky jako varovný signál - v případě možného oslabení ekonomiky, a tedy dalšího poklesu poptávky po výrobcích, by se tlak na Beyond Meat mohl zintenzivnit. Tržby společnosti ve druhém čtvrtletí klesly o 30,5 % a v USA o 40 % - nepomohlo ani snížení cen. Společnost snížila svůj celoroční odhad tržeb.
 • Bez detailních dopadových studií je přijetí klimatického balíku EU jen aktem víry
  Uprostřed léta zahajují země západního eurasijského výběžku zelenou revoluci. Z celoplanetárního hlediska je sice EU příliš malá na to, aby sama globální klima ovlivnila, ale to nevadí. Jde prostě o revoluci. Tedy o víru a ideologii. Propočty a racionalita jdou prozatím stranou.
 • Bezemisní ekonomika? Kdo nebude ekologický, své podnikání těžko udrží
  Zelená energetika, auta, zelené úvěry i potraviny. Celý svět stupňuje úsilí proti globálnímu oteplování. Evropská unie zpřísnila své klimatické cíle – do roku 2030 chce snížit emise skleníkových plynů o 55 procent a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. To vše si vyžádá významné změny a masivní investice v energetice, průmyslu, dopravě i službách. Shodli se na tom účastníci diskusního setkání Institutu pro veřejnou diskusi (IVD) s názvem Udržitelné podnikání jako cesta k bezemisní ekonomice.
 • Bezhraničná instantná dôvera
  Americké akcie každým dňom z dlhej chvíle prepisujú historické maximá, nemecké akcie idú nahor o 11% v priebehu 11 obc...
 • Bez makrodat a s hrozící invazí zůstávají evropské trhy v nejistotě. V Praze klesají ČEZ či Erste
  Evropské trhy obchodují dnes dopoledne převážně v červených číslech a vyčkávají na další dění v zámoří. Absence makro dat a trvající hrozba ruské invaze nadále drží trhy v nejistotě.
 • Bezmocnosť silných vyplávala na povrch
  Finančná kríza je späť a mení svoju tv&a...
 • Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic
  Při snížené aktivitě, která na hlavních akciových trzích poslední dobou panuje, investoři dál spíše vyčkávají. Na trh může přijít nová zpráva, jež znovu vybídne k přílivu nových peněz, ale také se může ukázat, že pozitivní impulsy se na čas vyčerpaly.
 • Bez nových cel začíná týden pozitivně. Dolar se snaží setřást páteční ztráty
  Nový týden začal pro hlavní trhy pozitivně hlavně díky neuvalení amerických cel na Mexiko. USA jsou spokojeny s dohodou, která znesnadní migrantům volný průchod Mexikem a na tuto zemi naloží více povinností a nákladů spojených s migrací. Díky tomu si výrazně polepšilo mexické peso, ale dobře vykročily také asijské či evropské akcie. Ropa zatím jen čeří vodu. Reakce trhů je tlumena tím, že už koncem minulého týdne se o variantě bez cel docela spekulovalo.
 • Bez nových impulsů se trhy konsolidují. Libra navzdory politice mírně roste
  Asijské trhy ráno naladily Evropu negativně, ale zdejší hlavní akciové indexy se nacházejí pouze těsně v záporu a mají tendenci ztráty umazávat. Nemáme nové zprávy, které by měly vytvářet tlak na akcie, je ovšem možné, že ještě doznívá zhoršený výhled od MMF, který včera zůstal bez vážné reakce.
 • Bez nových zpráv eurodolar pouze drží včerejší zisky
  Euro drží včerejší zisky vůči dolaru, když se dnes dopoledne obchoduje na 1,2935. Lepší francouzská průmyslová výroba ...
 • Bezos minulý týden prodal akcie Amazonu za 2,8 miliardy USD
  Generální ředitel a zakladatel internetového prodejce Amazon.com Jeff Bezos prodal minulý týden akcie své firmy za 2,8 miliardy USD (64,5 miliardy Kč). Vyplývá to z hlášení pro akciovou burzu. Amazon se k prodeji akcií odmítl vyjádřit. Bezos však již dříve uvedl, že plánuje každým rokem prodat akcie za zhruba jednu miliardu USD, aby měl finance pro svou vesmírnou společnost Blue Origin, napsala agentura Reuters.
 • Bez partnera – tedy bez starostí?
  Ženy si mnohdy malují jejich život v tom smyslu, že jednou potkají muže, se kterým prožijí lásku na celý život a vše ...
 • Bezpečné obchodování na forex
  Prudké posílení švýcarského franku z minulého čtvrtku má stále silnou dohru na brokerském poli. Několik společností zk...
 • Bezpečné přístavy odevzdávají včerejší zisky, dolar naopak v růstu pokračuje
  Po klidném startu do nového týdne akciové indexy v Evropě pokračují v líném obchodování. Objemy na evropských burzách jsou i dnes podprůměrné a většina indexů si tak své ocenění ze včerejška drží. DAX se dnes dopoledne vrátil nad hranici 12 600 euro a od začátku měsíce přidává téměř 5 %.
 • Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty
  Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.
 • Bezpečnostní rizika při budování sítí 5G mohou pomoci společnosti Nokia
  „Společnost Nokia může získat rozsáhlé množství zakázek na budování sítí páté generace v Evropě. Na rozdíl od společnosti Huawei se nesnaží konkurovat nízkými cenami. Místo toho se marketing společnosti Nokia zaměřuje na důvěru a nový přístup k bezpečnosti,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Bezpečnostní úřad USA vstoupil do vyšetřování útoku hackerů na Nasdaq OMX, zájemci o fúzi či převzetí mohou znejistět
  Národní bezpečnostní agentura Spojených států (NSA) se svým ,,arsenálem" vložila do vyšetřování útoku hackerů na ...
 • Bezpečný prístav pre investície v roku 2021, navzdory koronavírusu
  Správa o novej nebezpečnej mutácii koronavírusu z Veľkej Británie nám pripomenula, koľko toho ešte o novom víruse nevieme a aké nestabilné obdobie pre podnikanie na trhoch zažívame. Sotva sa zdalo, že máme vývoj pandémie pod kontrolou a opatrenia sa rozvolnili, ukázalo sa, že stabilita bola len zdanlivá. Správa o novej mutácii vírusu doslova zo dňa na deň negatívne zasiahla finančné trhy - pokles zaznamenalo zlato, európske akcie Bitcoin. V súvislosti s tým sa ponúka otázka, čo nás čaká v investíciách budúci rok. Sú na obzore ďalšie krízy?
 • Bezpečný prístav zlato, alebo dlhopisy?
  Eskalácia obchodného napätia medzi USA a Čínou spôsobila nárast rizikovej averzie na trhoch, čo poslalo akciové indexy nadol a zároveň podporilo bezpečné prístavy, akými sú zlato (GOLD), alebo americké vládne dlhopisy (TNOTE).
 • Bezpečný přístav pro investice v roce 2021, koronaviru navzdory
  Zpráva o nové nebezpečné mutaci koronaviru z Velké Británie nám připomněla, kolik toho ještě o novém viru nevíme a jak nestabilní období pro podnikání na trzích zažíváme. Sotva se zdálo, že máme vývoj pandemie pod kontrolou a opatření se rozvolnila, ukázalo se, že stabilita byla jen zdánlivá. Zpráva o nové mutaci viru doslova ze dne na den negativně zasáhla finanční trhy – pokles zaznamenalo zlato, evropské akcie i Bitcoin. V souvislosti s tím se nabízí otázka, co nás čeká v investicích příští rok. Je na obzoru další krize?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook Smart Money Concept