Pondělí 29. listopad 2021 03:15
reklama
BidAskBit
reklama
XTB Masterclass
reklama
BidAskBit home
reklama
XTB Masterclass

Vysoké zhodnocení kapitálu z pohledu psychologie

03.06.2019  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk


Ve svém minulém článku jsem se detailně zabýval matematicko-teoretickou rovinou možnosti dosahování 30% měsíčního zhodnocení obchodního kapitálu pomocí odpovídající intradenní strategie. Ani bouřlivá diskuze pod článkem mě neodradila, a proto přidávám druhou část věnující se čistě psychologické stránce tohoto tématu.

Na základech předchozího dílu této série jsme si ukázali, že z pohledu praktické tradingové matematiky by nemělo být problém cílové měsíční 30% ziskovosti dosáhnout. Jako předpoklady jsme si stanovili fungující tradingovou strategii s definovanými parametry v podobě průměrného RRR a požadované procentuální úspěšnosti. Hlavním stavebním kamenem byl intradenní trading a dostatek kvalitních signálů a potenciálních vstupů. Spočítali jsme, kolik naše strategie potřebuje v průměru generovat vstupů, s jakým RRR a jaká je nutná úspěšnost, aby se výsledek na konci měsíce rovnal 30 %. Toto byl matematicko-teoretický experiment, protože pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme vědět, jak takový cíl musí vypadat. Mnou uvedený příklad byl pouze jednou z možností, jak se dá takového zhodnocení dosáhnout a pracoval primárně s intradenním tradingem, protože to je oblast, které nejvíce rozumím. Věřím, že existují i jiné přístupy, které budou pracovat s delšími časovými rámci, jiným RRR, jinou úspěšností, mohou obsahovat dva nebo tisíc vstupů a výsledek může být podobný. Cílem bylo ukázat, že z matematického pohledu není nutné až tak mnoho, aby se výsledek povedl.

Pod článkem se dle očekávání objevila poměrně zajímavá diskuze, která se ale bohužel podle mého velmi rychle odklonila od původního matematicko-teoretického modelu a dalších možností dosažení podobného cíle. Je ale zvykem většiny lidí přemýšlet nad tím, proč něco nejde než se zamyslet nad tím, jak by to mohlo jít. Při psaní tohoto článku se mi objevil před očima jeden z prvních komentářů, kde si čtenář povzdechl nad tím, že velkým problémem je nalézt právě tu vhodnou fungující strategii a pak už by nebyl problém ji aplikovat. Nemyslím si, že by to bylo tak úplně jednoduché, naopak si myslím, že správná aplikace fungující strategie je velká část budoucího úspěchu, ne-li stěžejní pilíř naší plachetnice plující po svících minutových grafů.

Z mého pohledu tradera zabývajícího se Price Action analýzou trhů mám dojem, že většina Price Action strategií je naprosto plně funkční a má ve své možnosti potenciál uvedeného měsíčního zhodnocování dosahovat. Ať již se bavíme o naprostých klasikách typu dvojitá dna, pullbacky, role-reversal, trendy, odrazy od supportů/rezistencí nebo jiných přístupech, v základu je logika těchto strategií správná a klíčem k jejich úspěchu je tak hlavně definice signálu, který odpovídá naším tradingovým dovednostem a přístupu k trhům, a poté jejich samotná aplikace. I proto v sobě všechny moje strategie výše uvedené prvky v menší nebo větší míře obsahují. Mýma očima je dobře nadefinovaný signál formací, která se na trhu dostatečně často opakuje, je odpovídajícím způsobem úspěšná a je poměrně snadno rozpoznatelná. Jestliže hledám signál a na něj navázanou strategii, najdu ji podle mého názoru nejjednodušeji prostřednictvím backtestu, kdy se na historických datech snažím zjistit, jak je daná situace zisková a jestli jsem schopen ji bezchybně vždy poznat. Proto si myslím, že nalezení té ideální strategie, toho svatého grálu, nemusí být tak strašně nemožné, vezměme například klasická dvojitá dna na silných supportech, najděme vhodnou formaci svící – pracujme s konkrétními svícemi, jejich knoty a určitě najdeme opakující se situaci, která bude dostatečně zisková.

Tolik k naleznutí fungující strategie, ale jak je to s její aplikací? Oficiální statistiky mluví o tom, že 80 - 90 % traderů (pravděpodobně nejde o tradery pracující s AOSy) nedokáže dosáhnout stabilních profitabilních výsledků a končí většinu měsíců se ztrátou. Otázkou je proč? Pravděpodobně důvodem není to, že by měli všichni nefungující tradingovou strategii, protože jak by takovou strategii mohli neustále dokola aplikovat na trzích a doufat, že její výsledky se rapidně zlepší? Odpovědí tedy bude psychika.

Troufnu si tvrdit, že většina traderů neumí, nechce nebo nedokáže k intradennímu tradingu přistupovat správným způsobem. Existuje určitě velká část obchodníků, která v tradingu vidí zkratku k bohatství, jednoduché „pinkání“ vstupů s dobrými výsledky. Každý, kdo někdy pustil grafy, tak ví, že toto je na míle vzdáleno od pravdy – pokud chceme dosahovat stabilně dobrých výsledků, bude za tím v první řadě a v první fázi především tvrdá práce a čas obětovaný studiu grafů a trhů. S tím správným, profesionálním, způsobem úzce souvisí psychika a myšlení. Mám-li cíl stát se profesionálním intradenním traderem schopným dosahovat 30% zhodnocování svého obchodní účtu, musím se na tento cíl správně naladit a jít tou správnou cestou. Musím se naprosto realisticky podívat pravdě do očí a uvědomit si, jaký čas taková cesta zabere a co všechno pro to budu muset udělat. Je velmi jednoduché napsat do komentáře „je to nemožné, většina lidí to nedokáže“. Dokonce jsem byl i někým „obviněn“, že pokud bych někomu chtěl předávat svoje zkušenosti, know-how a znalosti, tak budu produkovat jenom kvanta nešťastných lidí, kterým zkazím život. Proč? Protože bych se chtěl podělit o něco, co se 80 - 90 % lidí nemůže naučit a tím pádem jim vědomě předávám danajský dar.

Z duchovního hlediska je takové tvrzení samo o sobě velmi mylné, protože už naši pradědkové věděli, že „každý je svého štěstí strůjce“, „co si uvaříš, to si taky sníš“ a především „jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá“. Z psychologického hlediska není problémem předané know-how, zakoupená strategie, získané zkušenosti a podobně, ale jejich aplikace v reálném prostředí. Tohle jste slyšeli a četli už stokrát, já vím. Co zatím ale je? Dle mého názoru je důvodem to, že se konkrétní trader nad celým problémem systematicky nezamyslel a neudělal definitivní naprosto uvědomělé rozhodnutí o tom, co chce, jak toho dosáhne a co bude a nebude dělat. Znovu jsme tedy u problému automatického pilota, který řídí většinu našeho dne a velmi negativně se pak projevuje v tradingu. To skálopevné rozhodnutí, opravdové rozhodnutí vycházející z vlastního nitra, totiž přináší onu správnou aplikaci tradingové strategie na reálných trzích. Prostředí reálných trhů, alespoň tak to já z pohledu Price Action vnímám, je velmi zrádné v tom, že nabízí velké množství nedokonalých, polovičatých pseudosignálů, které si naše mysl umí velmi dobře poupravit k obrazu svému a dokáže tak spustit zmíněného autopilota, který představuje všechny ty neduhy, které se projevují v našem jinak klidném životě. Dáte si na noc jídlo i když víte, že trpíte nadváhou a bude vám navíc špatně? Nedokážete si pohlídat, kolik vypijete piv, takže jdete na 2 a vypijete jich 8 a druhý den vstáváte do práce? Chcete chodit 4x týdně do posilovny, ale ve finále jdete dvakrát a dvakrát se na to prostě vykašlete, protože venku prší nebo nemáte vyprané tričko? Toto všechno jsou důsledky toho, že jste neudělali skálopevné rozhodnutí o tom, jak budete v životě v určitých situacích postupovat, a proto pak v konkrétní konfrontaci s problémem necháte spustit autopilota, který situace řeší za vás.

Tento autopilot bohužel tu situaci řeší v souladu s tím, jak ji řešil již mnohokrát předtím, proto on vám nikdy neomezí počet piv, které vypijete, nebo počet knedlíků, který si dáte ke guláši. To autopilot nedokáže, stejně jako autopilot v letadle nedokáže rozhodnout, jestli poletí do Paříže nebo Los Angeles, to rozhoduje pilot tím, že ho zapne a zadá mu destinaci do které se má pohybovat. Stejně jako vy, pilot vašeho vlastního života, se musíte rozhodnout, jestli chcete být hubený nebo tlustý, jestli chcete chodit cvičit nebo koukat na televizi, nebo jestli chcete vypít 2 piva nebo 12. V tradingu se takový autopilot projevuje naprosto stejně, tedy pokud neprovedu to finální skálopevné rozhodnutí o tom, čeho chci dosáhnout a jaké jsou limity mého tradingu, to znamená, jak vypadá správná aplikace mého tradingového plánu, bude se ve všech těch polosignálech a dalších konfrontačních situacích zapínat autopilot, který jedná v souladu s tím, co jste ho naučili nebo co si přinesl ve vašich genech – tedy postupovat emočně, panikařit, snažit se dohánět ztráty, posouvat Stop-Lossy a hlavně si vyčítat, když nějaká formace, na kterou zrovna padnul váš zrak, dopadne ziskem a vy jste do ní nevstoupili. V běžném životě vás může autopilot i zabít, většina alkoholiků jede právě jenom na autopilota, který musí každý den vypít 3 litry tvrdého alkoholu, jejich vědomé konání je většinou naprosto vypnuté, v tradingu můžete „jenom“ přijít o peníze.

Z psychologického pohledu tak není nemožné 30% měsíčního zhodnocení obchodního kapitálu dosahovat, pro většinu lidí je jenom příliš těžké nebo možná nemožné si představit, že by pro to měli udělat velký kus práce a věnovat tomu velké množství času. Proto se většina z nich ani nepokusí, ale už předem budou tvrdit, že to nejde. Je naprosto v pořádku, pokud nepojmu za svůj cíl právě takové zhodnocení nebo profesionální trading a obchodováním se jenom bavím za pár korun, tomu naprosto rozumím. Pokud se ale někdo snaží v tradingu prorazit a třeba se tím i živit, velmi bych mu doporučil určit si velmi konkrétně svůj cíl a podle toho si sestavit jasný a systematický plán, jak ho dosáhnout. A potom se rozhodnout a vypnout autopilota. A vsadím svoje měsíční zhodnocení na to, že se v budoucnosti budete komentářům pod mým článkem narážející na nemožnost realizace 30% zhodnocení smát.

Lukáš Adámek pro portál FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\zhodnoceni2.png
  Lze dosahovat 30% měsíčního zhodnocení kapitálu?
  Pod mým nedávno publikovaným článkem, který se věnoval intradennímu tradingu a jeho přirovnání k obchodnické lize mistrů, se rozvedla poměrně zajímavá diskuze, která mě vedla k napsání pokračování. Opravdu je 30% měsíční zhodnocení kapitálu nemožné nebo příliš nereálné?
  fofo-vaclav2.png
  Příběh tradera: Z 1 000 USD na 14 000 USD za necelý rok
  Na serveru FXstreet.cz rádi prezentujeme cesty traderů, kteří se i přes určité počáteční překážky stali konzistentně profitabilními tradery. Jedním z nich je i pan Václav M., který dosahuje opravdu obdivuhodných výsledků. V tomto rozhovoru se mimo jiné dozvíte, jaké začátky Václava provázely v budování jeho tradingové kariéry. A jak už to ve světe tradingu bývá, nebylo to rozhodně jednoduché. Václav se však, jak sám říká, nerad vzdává, což mu společně s jeho pílí pomohlo dostat se tam, kde se nachází nyní. Zajímá vás jeho příběh, výsledky a také to, co by poradil ostatním obchodníkům? Tak pokračujte ve čtení.
  bohatstvi
  Jak zajímavé mohou být příjmy z forexu?
  Otázka, kterou si může položit kdokoliv a odpověď na ni zajímá každého. Je lépe zajímat se o nominální hodnotu zisku nebo procentuální vyjádření zhodnocení? Dá se porovnat paper test nebo výsledky demo účtu s reálnými výsledky dosaženými skutečným obchodováním na live účtu? Mám mít strach nebo respekt a nebo se není čeho bát v trhu jménem forex?

Čtěte více

 • Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?
  Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic!
 • Teorie chování v komfortních zónách
  Věřím, že každý se již někdy setkal s pojmem komfortní zóna. Tento fenomén se rozšiřuje především v moderní společnosti, kdy jsou lidé pomocí digitálních technologií pomalu „uspáváni“ a „udržováni“ ve svých životních představách o sobě samých a o světě kolem sebe, a tak pomalu ztrácí schopnost své sny a touhy přetvářet ve skutečnost.
 • Trading beze ztrát
  Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
 • Trading je nuda
  Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích.
 • Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
  Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu.
 • Trading za hranicí zóny komfortu
  Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven.
 • Trpělivost a zkušenosti, co disciplína?
  Trendy, supporty, rezistance, Fibonacciho úrovně, formace a tvary svíček. Indikátory a oscilátory atd. Zkrátka technická analýza. FED, BoE, ECB, spotřebitelská inflace, výrobní inflace, nezaměstnanost, maloobchodní tržby, zahraniční obchod, dluhy zemí PIGS atd. Zkrátka funadamenty. Cena ropy, situace v DJIA, S&P 500, DAX30, situace v DX - dolarovém indexu atd. Zkrátka korelace.
 • Trpíte sebedestruktivním chováním?
  Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.
 • Třesou se vám při otevření obchodu ruce?
  Tématem dnešního vzdělávacího článku bude nervozita před obchodem, respektive před samotným otevřením obchodu. Není výjimkou, že začínající trader se často dostane do stavu, kdy cítí nervozitu před zadáním obchodu a s „hrůzou“ klikne myší na pokyn v obchodní platformě. Jak předcházet takovéto situaci, kdy cítíme nervozitu?
 • V čem se liší úspěšný a neúspěšný trader?
  Co je to úspěch? Je rozdíl mezi úspěšným člověkem a úspěšným traderem? Jaké hodnoty nám slouží k porovnání úspěšnosti? A má vůbec cenu v dnešní materiální společnosti řešit tyto ryze materiální otázky filozofickou úvahou? Zkusme na chvíli odhlédnout od forex, ? Ł $ Ł Ą a pipů a grafů a podívejme se i na jiné hodnoty, které určují kvalitu našeho úspěchu.
 • Výstup z trhu je stejně důležitý jako vstup
  Vzpomeňte si na své začátky (pokud už je máte za sebou) a uvědomte si: kolik úsilí jste věnovali nalezení vstupu do obchodu? A kolik jste věnovali naplánování výstupu? Pravděpodobně dojdete k závěru, že vstupu jste přikládali mnohem větší důležitost, že? Podívejme se dnes na toto téma trochu více.
 • Zbavte se iluze o kontrole nad trhem
  Dnešní téma se týká bez výjimky každého z nás. Tento článek vám objasní, jak funguje naše myšlení a co je třeba udělat pro to, aby nám přineslo úspěch v tradingu. Jak už je u Randeho zvykem, každé ponaučení nám ilustruje na příkladu z reálného života některého ze svých klientů. Dnes se tedy seznamte s příběhem tradera Johna.
 • Z čeho pramení úzkost v tradingu a jak to napravit
  Stejně jako většina náročných povolání může i trading (obchodování na finančních trzích) přinášet velký tlak a stres. Tento článek ukáže některé z běžných příčin úzkosti z obchodování a způsoby, jak je můžete řešit. Nemyslete si, že se vás to netýká. Dříve nebo později to potká většinu traderů, tak je lepší se na tu situaci řádně připravit.
 • Ztratili jste víru ve svůj trading? Možná děláte tyto chyby
  Víra a vůle jsou dva psychologické faktory, které jdou spolu ruku v ruce a doplňují se navzájem v jakékoliv lidské činnosti, trading nevyjímaje. Bohužel skutečnost je taková, že mnoho traderů postrádá buď jedno, druhé nebo obojí. Na základech této zásadní chyby se z nich pak stávají neúspěšní tradeři bojující s větrnými mlýny. V dnešním článku ze série textů věnujících se psychologii se tak zaměříme na to, jak se podobné situaci vyvarovat.
 • 3 kroky ke správnému money-managementu
  V tomto vzdělávacím článku se podíváme na zoubek klíčovému aspektu v obchodování na finančních trzích. Vytvoření strategie pro řízení peněz (money-management) a kontroly rizika není obtížným úkolem. Naopak by to měla být v podstatě jednoduchá věc, kterou můžeme udělat pro ochranu našeho obchodního kapitálu. Lidé ovšem mají obecně nutkání dělat jednoduché věci složitými a tento případ není výjimkou.
 • 3 způsoby, jak kontrolovat riziko
  Jistě jste se někdy ocitli v situaci, že jste byli bezradní ohledně ukončení obchodu ve ztrátě. Kde přesně obchod ukončit? Cena jde stále proti vám a vy se jen modlíte, aby se trh otočil vaším směrem. Dnešní vzdělávací článek navrhuje několik základních rad, abyste se těmto situacím v budoucnu úspěšně vyhnuli.
 • 5 kroků k full-time tradingu
  Tradingem se dá velice slušně živit a mnoho úspěšných traderů je živoucím důkazem, že to skutečně lze. Není to ovšem životní styl, který je vhodný pro každého z nás. Jako každý jiný byznys má obchodování na forexu své pasti a nástrahy, kterým se mnozí nováčci nedokáží vyhnout, hlavně díky nedostatečné přípravě a slabým znalostem.
 • 5 lekcí z psychologie tradingu z roku 2018
  Loňský rok nám mohl poskytnout mnoho různých lekcí z psychologie tradingu a my si z nich můžeme do tohoto roku vzít ponaučení. Pojďme se podívat na ty základní, které nám mohou v tradingu pomoci.
 • 6 klíčových dovedností úspěšného tradera
  Brett Steenbarger a jeho 6 dovedností tradera. Brett se věnuje psychologii traderů a napsal již mnoho článků a knih na toto téma. Budeme se občas snažit přinášet jeho nejpřínosnější podněty. Následující texty jsou předem s autorem dohodnuty a odsouhlaseny k uveřejnění na našem FOREX serveru.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaMarkets