Pátek 19. duben 2024 00:55
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO férovost

EUR/USD: Jestřábí signály Fedu a zpomalující se inflace v eurozóně

04.04.2024 07:58  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Měnový pár EUR/USD se v úterý dostal na sedmitýdenní cenové minimum a dosáhl úrovně 1,0725. Do konce dne se však medvědům nepodařilo usadit pod hladinou supportu 1,0730 (spodní linie ukazatele Bollingerova pásma na časovém rámci D1) – obchodníci vybrali zisky a opustili spodní hranice. Přesto se pár udržel v pásmu 7. hodnoty: kupující nedokázali otestovat ani nejbližší hladinu rezistence na úrovni 1,0810 (spodní hranice cloudu Kumo, která se na denním grafu shoduje s linií Tenkan-sen).

Korekční pullback byl poměrně mírný a existují pro to významné důvody. Zde by se dalo dokonce říci, že tomu bylo jinak – vzhledem k okolnostem měli kupující EUR/USD štěstí, že jim bylo umožněno korekci zorganizovat. Je tomu tak proto, že všechny fundamentální faktory v současné době působí buď v neprospěch eura, nebo ve prospěch amerického dolaru.

analytics660d3d9bd1091.jpg

V úterý bylo konkrétně oznámeno, že objednávky zboží vyrobeného v USA se v únoru zvýšily o 1,4 %, zatímco většina odborníků předpokládala mírnější růst o 1,0 %. V předchozím měsíci se tento ukazatel snížil o 3,8 %.

Připomeňme, že den před zveřejněním tohoto údaje byl ve Spojených státech zveřejněn index ISM ve zpracovatelském průmyslu, který se poprvé po mnoha měsících nacházel v pásmu expanze (50,3), oproti očekávání skromného údaje 48,5. V únoru se index ISM ve zpracovatelském průmyslu zvýšil o 0,2 %. Americký trh práce také potěšil dolarové býky: počet volných pracovních míst se zvýšil na 8,756 mil. (předchozí hodnota byla 8,748 mil.), zatímco trh očekával tento ukazatel na úrovni 8,74 mil.

Jinými slovy, americký trh práce zůstává napjatý a výrobní sektor vykazuje pozitivní dynamiku, což odráží silné ekonomické vyhlídky USA. Tyto fundamentální podmínky nepřispívají k posílení holubičích nálad. Na trhu se stále častěji hovoří o tom, že Federální rezervní systém může posunout termín prvního snížení úrokových sazeb z června na pozdější termín – předběžně na září. Olej do ohně přilévají i samotní představitelé Fedu, kteří v poslední době vyjadřují spíše jestřábí stanoviska.

Například prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mester, která má letos hlasovací právo, včera vyzvala, aby se s uvolňováním měnové politiky nepospíchalo. Podle ní předčasné (a také příliš rychlé) snižování úrokových sazeb bez dostatečných důvodů (tj. bez jistoty, že inflace je na stabilní a včasné cestě k cílové úrovni) "představuje riziko zmaření pokroku, kterého centrální banka dosáhla, pokud jde o inflaci."

Jen několik dní předtím vyjádřil podobný postoj Christopher Waller, člen Rady guvernérů Fedu. Také on vyzval, aby se se snižováním úrokových sazeb nespěchalo. Podle jeho názoru bude nutné udržet sazby na současné úrovni, a to pravděpodobně déle, než se dříve očekávalo, vzhledem ke stabilitě inflace a vysokému tempu růstu zaměstnanosti v USA. Zároveň zdůraznil, že nepodpoří uvolnění politiky, dokud neuvidí pokrok ve zpomalování inflace.

Takové informační zázemí poskytlo podporu dolaru a současně vytvořilo tlak na americký akciový trh. V důsledku včerejšího obchodování skončily americké akciové indexy v červených číslech, přičemž jejich pokles byl nejvyšší od začátku minulého měsíce. Výnos desetiletého státního dluhopisu zůstává nad hranicí 4,3 %.

Evropská měna není schopna zvrátit situaci ve svůj prospěch, zejména po zveřejnění zpráv o inflaci. Podle včera zveřejněných údajů dosáhla inflace v Německu nejnižší úrovně za téměř tři roky. Harmonizovaný index spotřebitelských cen se meziročně snížil na 2,3 %, což je nejnižší úroveň od června 2021. K poklesu přispěly ceny energií, které byly o 2,7 % nižší než ve stejném měsíci před rokem.

Dnes byly zveřejněny i údaje za celou eurozónu, a ani ty euru nepřály. Ukázalo se, že celkový index spotřebitelských cen v eurozóně klesl na 2,4 %. Za zmínku stojí, že až do listopadu loňského roku (včetně) celkový index spotřebitelských cen soustavně klesal a dosahoval 2,4 %. V prosinci však nečekaně zrychlil na 2,9 %. Poté začal opět pomalu klesat: v lednu na 2,8 %, v únoru na 2,6 %. A v březnu se opět snížil, a to více, než se předpokládalo – odborníci očekávali, že dosáhne 2,5 %, ale jak vidíme, klesl na 2,4 %. Dá se tedy říci, že se vytvořil trend.

Do červeného pásma se dostal i jádrový index spotřebitelských cen bez cen energií a potravin. Tento ukazatel aktivně klesá již osm měsíců v řadě. Podle prognóz se očekávalo, že v březnu dosáhne 3,0 %, ale nakonec klesl na 2,9 %. Jedná se o nejslabší tempo růstu indexu od dubna 2022.

Stanovené fundamentální pozadí tak přispívá k dalšímu poklesu EUR/USD. Naznačují to i technické údaje: pár se na denním grafu nachází mezi střední a spodní linií ukazatele Bollingerova pásma, jakož i všemi liniemi ukazatele Ichimoku, který stále vykazuje medvědí signál Parade of Line. Nejbližším cílem pohybu směrem dolů je úroveň 1,0730 (spodní linie ukazatele Bollingerova pásma na D1). Překonání této hladiny supportu otevře cestu k další cenové bariéře na úrovni 1,0650, což je střední linie ukazatele Bollingerova pásma na časovém rámci MN.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EUR/USD: Jednoduché tipy na obchodování pro začínající obchodníky na 27. března (seance v USA)
  V první polovině dne nedošlo k žádným obchodům na úrovních, které jsem označil, a to kvůli velmi nízké volatilitě eura, která se vzhledem k absenci významných fundamentálních statistik, které by mohly trh ovlivnit, očekávala. Z tohoto důvodu nebylo možné najít vhodné body pro vstup do trhu. Ani během americké seance bohužel nebyla k dispozici data, která by byla schopna s trhem výrazně pohnout, takže jsem očekával stejně slabou volatilitu s obchodováním v bočním kanálu. Co se týče intradenní strategie, budu se spoléhat spíše na scénáře č. 1 a 2.
 • EUR/USD: Jednoduché tipy pro začínající obchodníky na 16. dubna (seance v USA)
  V první polovině dne došlo k otestování ceny na úrovni 1,0630, když se ukazatel MACD právě začínal pohybovat směrem vzhůru od nuly, což spolu se slušnými údaji z eurozóny umožnilo vzik nákupního signálu pro euro. Jak ale vidíme v grafu, k běžné korekci směrem vzhůru nedošlo. Ano, údaje institutu ZEW, zejména za Německo, se ukázaly být mnohem lepší, než předpovídali ekonomové, ale to euru umožnilo se pouze udržet nad vodou, nevedlo to k růstu páru. Ve druhé polovině dne nás čekají statistiky o objemu vydaných stavebních povolení a počtu nově položených základů. Trh s nemovitostmi a jeho "počasí" jsou pro Fed velmi důležité, takže udržení stability může působit ve prospěch dolaru. Silné údaje o růstu průmyslové výroby jsou důvodem k nákupu dolaru a prodeji eura. Co se týče intradenní strategie, budu se spoléhat spíše na scénáře č. 1 a č. 2.
 • 🔥EURUSD je najnižšie od mája 2020!
  Zasadanie ECB bolo prekvapivo veľmi holubičie v porovnaní s očakávaniami. Investori sa domnievali, že kvôli vysokej inflácii v eurozóne sa ECB rozhodne konať rýchlejšie. To sa však nestalo. ECB má v úmysle ukončiť program nákupov aktív v súlade s očakávaniami do konca 3. štvrťroka a úrokové sadzby sa zvýšia až vtedy, keď inflácia v prognózovanom období presiahne 2 %. Pár EUR/USD tak klesol na najnižšiu úroveň od mája 2020 a dolár tento mesiac zaznamenal najväčší nárast v porovnaní s menovým košom.
 • EURUSD je nejvýše od konce června
  Pár EUR/USD na začátku nového týdne vyskočil na pětiměsíční maximum navzdory slabé náladě na trhu způsobené protesty v Číně. Nicméně kupci se snaží prorazit nad hlavní oblast rezistence kolem 1,0500 a v současné době můžeme pozorovat mírný pullback z této zóny. Nejbližší hlavní support, který je třeba sledovat, se nachází kolem hladiny 1,0400 a 1,0317, kde je vyznačen 23,6 % Fibonacciho retracement poslední vzestupné vlny. Na druhou stranu, pokud se kupcům podaří udržet nedávné momentum, mohl by růst zrychlit směrem k další rezistenci na úrovni 1,0600.
 • EURUSD je pod 1,30
  Vidíme prepad pod 1,30 so masívnymi stop lossmi, ktoré prepad ešte urýchľujú. Môže síce prísť ku kr...
 • EURUSD je před zveřejněním sazeb na 20letých minimech
  Hlavní měnový pár se pohybuje poblíž 20letých minim pár minut předtím, než Fed oznámí své další rozhodnutí o měnové politice (ve 20:00). Oba – ekonomové i peněžní trhy – očekávají, že americká centrální banka zajistí další zvýšení sazeb o 75 základních bodů. Jestřábí sázky se však zvýšily po zprávě o indexu spotřebitelských cen v USA za srpen zveřejněné minulý týden a některé požadovaly posun sazby o 100 základních bodů. I když toto není základní scénář, překvapení nelze nikdy vyloučit. Bez ohledu na to, zda Fed zvýší o 75 nebo 100 bazických bodů, bude velká pozornost věnována ekonomickým prognózám. Nejnovější sada předpovědí z června předpokládala, že inflace PCE letos dosáhne 5,2 % a je téměř jisté, že bude revidována výše. Také střední prognóza pro sazbu fondů Fedu na konci roku 2022 byla 3,4 %. To se také pravděpodobně změní vzhledem k tomu, že 3,4 % je méně než 100 bp nad současnou sazbou, a pokud Fed překvapí růstem, sazby mohou vyskočit na rozpětí 3,25-3,50 % již dnes.
 • EUR/USD. Jerome Powell, evropská inflace, zpráva ADP
  Střed obchodního týdne byl ve znamení zvýšené volatility. Nabitý ekonomický kalendář ve středu udržoval obchodníky s dolarovými páry, včetně páru euro-dolar, v dobré kondici. Pár EUR/USD dokázal aktualizovat své vícedenní minimum (1,0292) a posunout se až na číslo 4. I přes prudké výkyvy však zůstává situace stejná: problém obchodníků EUR/USD zůstal nevyřešen.
 • 📊 EURUSD je stabilný pred zasadaním ECB
  Oznámenie Európskej centrálnej banky o menovej politike je kľúčovou udalosťou dňa. Rozhodnutie bude zverejnené o 13:45 a tlačová konferencia prezidentky Lagarde sa začne o 45 minút neskôr, o 14:30. Očakáva sa, že úrokové sadzby zostanú nezmenené. Hlavné zameranie však bude na vyhliadky a usmernenia. ECB dokončila 18-mesačnú revíziu politiky a začiatkom tohto mesiaca oznámila, že prijme symetrický cieľ 2% inflácie. Predchádzajúcim cieľom bolo, aby inflácia zostala blízko, ale mierne pod 2%. Keď sa cieľ účinne zvýšil, trhy špekulujú, že ECB môže dnes vyslať holubičí odkaz. Načasovanie a rozsah nákupu dlhopisov budú pozorne sledované.
 • EUR/USD. Jestřábi roztáhli křídla. Šéf Fedu podpořil dolar
  Šéf americké centrální banky Jerome Powell poskytl americké měně významnou podporu. Ve včerejším projevu v americkém Kongresu řekl, že Fed je připraven zrychlit tempo zvyšování úrokových sazeb "pokud to bude nutné". Zároveň naznačil, že konečná úroveň sazby bude vyšší, než se dosud předpokládalo. Na pozadí takové rétoriky dolar posílil svou pozici na celém trhu a pár EUR/USD konsolidoval v rámci čísla 5.
 • EUR/USD. "Jestřábí sbor" Fedu a faktor omikron
  Pár EUR/USD zakončil obchodní týden na hladině 1,1315, tedy o 100 bodů výš, než byla pondělní otevírací cena. To je pro jeho býky velmi malý úspěch, když uvážíme, že cena se během týdne "procházela" v širokém rozpětí, jehož spodní hranice odpovídala značce 1,1235 a horní hranice značce 1,1380. Jak vidíte, ani medvědi, ani býci nedokázali rozvinout pohyb dolů nebo nahoru. Obchodníci otevírali krátké pozice při prudkých vzestupech, respektive dlouhé pozice při poklesech ceny.
 • EURUSD – Ještě jednou nahoru??
  Dnešní vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD se stále podobá tomu, který vidíme v posledních třech dnec...
 • EUR/USD je v bočním trendu
  Letošní rok byl poznamenán korekcemi hlavních akciových indexů, což vedlo k novým tlakům směrem dolů na páru EUR/USD (-0,83 % YTD).
 • EUR/USD již čtvrtý den v nezvykle úzkém pásmu
  Americký dolar vůči euru v průběhu včerejška jen nepatrně posílil, když se dostal pod hranici 1,3500. Nicmé...
 • EURUSD již obrací??
  U měny euro zatím nemůžeme hovořit o výraznější korekci, kterou bychom z různ...
 • EURUSD již posílil zpět na dubnové hodnoty
  Hlavní měnový pár EURUSD se přes konec a počátek nového týdne podíval na své nejlepší ceny za poslední tři čtvrtlet...
 • EURUSD již zkorigoval co měl?
  V návaznosti na náš páteční komentář můžeme konstatovat, že si hlavní měnový ...
 • EUR, USD, JPY hledají inspiraci, Japonsko čeká na třetí šíp a libra na projev Carneyho; denní přehled událostí
  Americkým akciovým indexům se v pondělí nepodařilo navázat na úspěšnou seanci z předchozího týdne, čímž Do...
 • EUR/USD: Jsou býci připraveni odstartovat růst?
  V průběhu minulého týdne euro vůči americkému dolaru nakonec ztratilo na síle. V tuto chvíli však cena testuje důležitou technickou zónu, která by mohla diktovat další vývoj páru.
 • EUR/USD: Jsou býci připraveni vzlétnout?
  Očekává se, že tento týden bude obzvláště důležitý pro dolar, kde má být opět středem pozornosti měnový pár EUR/USD. Očekává se, že zveřejnění údajů ISM spolu s údaji o zaměstnanosti přispěje k výraznému zvýšení volatility na trzích, zejména indexů a amerického dolaru.
 • EUR/USD: Kdo sníží sazby jako první – Fed nebo ECB?
  Čísla se ubírají správným směrem, ale nejsme tam, kde bychom chtěli být. Tato slova prezidenta Bundesbanky Joachima Nagela platí jak pro Evropskou centrální banku, tak pro Federální rezervní systém. Přestože se jádrová inflace v USA v lednu zvýšila o stejných 3,9 % jako v prosinci, trend je i nadále klesající. Totéž platí pro eurozónu, kde spotřebitelské ceny klesly z 10,6 % zaznamenaných na podzim 2022 na 2,8 %. Oba ukazatele jsou však stále daleko od cílové hodnoty 2 %. Práce centrálních bank není u konce a to nejzajímavější pro EUR/USD teprve začíná.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new