Úterý 16. duben 2024 06:00
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

EUR/USD: Proč dolar roste?

03.04.2024 06:21  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Duben přinesl dolaru dobré zprávy. Přinejmenším včerejší zpráva byla dolarovým býkům nakloněna a umožnila dolaru posílit pozice napříč trhem. Platí to i pro jeho pár s eurem: cena EUR/USD prudce klesla a v současnosti testuje support na úrovni 1,0730 (spodní linie indikátoru Bollingerova pásma v denním grafu). Klesající trend postupně nabírá na síle, takže se na obzoru rýsuje hodnota 6.

analytics660bd4e8e807a.jpg

Taková cenová dynamika je hlavně výsledkem posilování americké měny: dolarový index se přiblížil k hodnotě 105 a aktualizoval tak téměř dvouměsíční maxima. Další podporu greenbacku poskytuje výnos desetiletých státních dluhopisů, který zůstává nad cílovou hodnotou 4,3 %. Euro je zase pod tlakem holubičích komentářů představitelů ECB. Březnové údaje o růstu inflace v eurozóně, které budou zveřejněny 3. dubna, by mohly situaci společné měny ještě zhoršit. Podle předběžných prognóz mají celkový i jádrový index spotřebitelských cen vykázat klesající trend. Pokud zpráva splní očekávání (nebo se dostane do červeného pásma), výrazně vzroste pravděpodobnost, že ECB v červnu sníží sazby.

V tom případě budou vyhlídky na červnové uvolnění měnové politiky záviset v podstatě na mzdových ukazatelích. Všimněme si, že mzdové dohody v eurozóně ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostly o 4,5 %. To je sice hodně, ale méně než ve třetím čtvrtletí (4,7 %). Pokud tento indikátor vykáže klesající trend i v prvním čtvrtletí roku 2024 (což uvidíme v květnu), bude otázka snížení sazeb na červnovém zasedání vyřešena. Za současných okolností je cena práce klíčovým faktorem při příslušném rozhodování.

Ale vraťme se k událostem v Americe. Včerejší prudký růst dolaru způsobila silná zpráva o růstu indexu ISM ve zpracovatelském průmyslu. Nejprve skončil v zeleném pásmu. Podle prognóz měl tento indikátor v březnu vzrůst na 48,5 bodů (po únorovém poklesu), místo toho ale prudce vyskočil na 50,3 bodů.

Za druhé, výrobní index byl poprvé od října 2022 v pásmu expanze, tj. nad klíčovou hranicí 50,0. Objem výroby se zvýšil a poptávka byla v pozitivním teritoriu. Struktura zprávy uvádí, že index zaměstnanosti vzrostl na 47,4 bodů (z předchozí hodnoty 45,9), index zaplacených cen, který je složkou inflace, se zvýšil na 55,8 bodů (z 52,5) a index nových zakázek vzrostl na 51,4 bodů (ze 49,2).

Jak už bylo zmíněno, březnový index ISM ve zpracovatelském průmyslu dolarové býky zklamal – namísto očekávaného růstu klesl na 47,8 bodů. Tento měsíc se situace obrátila: silný index umožnil dolarovému indexu aktualizovat několikatýdenní maxima a prodejcům páru EUR/USD klesnout k základně hodnoty 7.

Je zajímavé, že obchodníci tohoto páru v podstatě ignorovali jádrový index PCE, který byl zveřejněn minulý pátek. Připomeňme, že tento inflační indikátor, který je pro Fed klíčový, znovu klesl (už sedmý měsíc v řadě) a v únoru dosáhl úrovně 2,8 % meziročně. Flegmatická reakce trhu se vysvětluje tím, že tato zpráva vyšla podle očekávání a v podstatě neovlivnila naděje trhu.

Podle nástroje CME FedWatch Tool je teď snížení sazeb na květnovém zasedání pravděpodobné na 1 %, což znamená, že trh je téměř stoprocentně přesvědčen, že členové Fedu na příštím zasedání zachovají status quo. Pokud jde o červnové zasedání, pravděpodobnost snížení sazeb je 60 %. Jádrový index PCE nedokázal tuto hodnotu posunout ani doleva, ani doprava.

Měnový pár EUR/USD tak ignoroval inflační zprávu a poměrně ostře reagoval na index ISM ve zpracovatelském průmyslu. Zároveň nedokázal impulzivně překonat support 1,0730 (spodní linie indikátoru Bollingerova pásma v časovém rámci D1). Dnes se cena pohybuje spíš ze setrvačnosti po včerejším obchodování a čeká na hlavní úterní události.

Kromě zveřejnění údajů o inflaci v Německu dnes (během americké seance) vystoupí několik představitelů Fedu: členka Rady guvernérů Michelle Bowmanová, prezident newyorského Fedu John Williams, prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová a prezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová. Jelikož mají všichni hlasovací právo ve výboru, jejich komentáře vyvolají značnou volatilitu na měnovém páru EUR/USD. Zda ve prospěch nebo neprospěch dolaru, zůstává nejasné.

Z technického hlediska je pár v denním grafu u spodní linie indikátoru Bollingerova pásma (1,0730) a také pod všemi liniemi indikátoru Ichimoku (včetně cloudu Kumo), což svědčí o medvědím signálu "Parade of lines". Pokud pár překoná support 1,0730, bude dalším cílem poklesu úroveň 1,0650 (střední linie indikátoru Bollingerova pásma v časovém rámci MN) a psychologicky významná úroveň 1,0600.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EUR/USD: pozor na psychologické úrovni 1,13
  Pár EUR/USD se propadl poté, co nedokázal vytvořit nové maximum ani dosáhnout psychologické úrovně 1,14. Silná rally DXY donutila USD posílit vůči všem soupeřům. Z krátkodobého hlediska je směr medvědí, a pokud dolarový index obnoví růst, mohl by pár kdykoli prodloužit výprodej.
 • EURUSD po zveřejnění FOMC minutes klesá
  Dnes ve 20:00 byl zveřejněn zápis z lednového zasedání FOMC, kdy byly ponechány sazby na stávající úrovni v rozmezí 5,25 - 5,50 %. Měnový pár EUR/USD v prvotní reakci reagoval poklesem o 0,03 %.
 • EURUSD pravděpodobně nebude mít jednosměrný pohyb uprostřed posilujícího dolaru
  Ti, kteří si mysleli, že pád amerického dolaru v roce 2023 bude jako jednosměrná ulice, se hluboce přepočítali. Na začátku roku americká měna ukázala všem odpůrcům, co umí. Pár EURUSD se zhroutil na 1,0515 kvůli zpomalující inflaci v Německu a Francii. Pouze očekávání rozkolu v řadách FOMC umožnila euru trochu si odpočinout.
 • EUR/USD. Pravidla hry se na konci týdne změní
  Začátek nového týdne byl pro euro těžký, kurz EUR/USD je kotován pod paritou. Na konci týdne však může dojít k výrazným změnám v poměru sil. Faktory se pravděpodobně vyvinou tak, že jednotná měna bude mít šanci na odraz.
 • EURUSD pred kľúčovou rezistenciou
  Európske akciové trhy dnes zažívajú úspešný deň. O pozitívnu náladu sa postaral ZEW Economic sentiment index eurozóny za marec, ktorý síce zaznamenal pokles o 2,5 bodu, no skončil výrazne lepšie než sa očakávalo. Akciové trhy však profitujú predovšetkým z pozitívnych očakávaní ohľadom zajtrajšieho zasadnutia FEDu. Najlepšie sa darilo automobilkám, ktoré podporilo pozitívne investičné odporúčanie od Bank of America Merrill Lynch . Analytici BAML odporučili nákup európskych automobiliek, predovšetkým nemeckých. „Po neúspešnom roku 2018 pre automobilky, vidíme v tomto roku priestor na rast“. Nemecký akciový index DAX (DE30) prerazil rezistenciu na úrovni 11775 bodov, čím sa otvoril priestor na rast k psychologickej hranici 12000 a technickej 12100 bodov.
 • EURUSD pred zasadaním Fedu
  Dnes o 20:00 sa bude konať zasadanie Fedu o úrokových sadzbách, pričom o 20:30 sa začne tlačová konferencia Jerome Powella, ktorá sa môže prejaviť vo zvýšenej volatilite na pároch s USD aj na akciových indexoch. Poďme sa pozrieť na technickú situáciu na EURUSD.
 • EURUSD prekonal kľúčovú rezistenciu
  Menový pár EURUSD prekonal kľúčovú rezistenciu, ktorú predstavuje vrchná úroveň klesajúceho trendového kanála. V prípade, ak pár dokáže uzavrieť dnešný obchodný deň nad touto úrovňou, otvorí sa priestor pre potenciálny rast až k úrovni 1,15. Vyššie spomínaná rezistencia, bude v takomto prípade predstavovať úroveň supportu.
 • EUR/USD Price action v rámci obdélníkového rozsahu
  EUR je stále silnější, jak jsme mohli vidět ve včerejší analýze EUR/JPY. EUR/USD následuje, ale v rozporu s EUR / JPY; vidíme konsolidaci obdélníku, která není známkou zdravého trendu. To znamená scénář s dvěma možnými skákacími body. 1.2420-40 je oblast pro šorty - POC (s). Pokud cena dosáhne zóny, mohlo by dojít k odmítnutí směrem k 1,2350 a 1,2315. Pokud však cena klesne na 1,2244-68, může se stát, že se odrazí na 1,2315 a 1,2350. Krátkodobý pohyb zůstane v dosahu tak dlouho, dokud tvar obdélník zůstane.
 • EUR/USD. Problém Kongresu USA, pokles akciového trhu a očekávání vydání Nonfarm payrolls
  Tento týden se iniciativa na páru EUR/USD střídá mezi býky a medvědy. Například v úterý se medvědům podařil docela silný průlom a klesli z 1,0685 na 1,0520. Ve středu získali býci část ztracených pozic a vrátili se do oblasti 6. čísla. To se jim ale nepodařilo udržet, takže ve čtvrtek cena opět prudce klesla k základně 5. čísla.
 • EUR/USD. Proč dolar posiluje?
  Na páru EUR/USD se nadále rozvíjí klesající trend. Medvědům se na druhý pokus podařilo konsolidovat v oblasti sedmimístného rozpětí díky silným údajům Nonfarm Payrolls a jestřábím komentářům šéfa Federálního rezervního systému Jeromea Powella. Kromě toho dochází k nárůstu averze k riziku v souvislosti s nedávnými událostmi na Blízkém východě a slabými údaji z Číny. Nastolený fundamentální obraz konečně umožnil prodávajícím opustit osmimístnou oblast, v níž se pár obchodoval téměř dva týdny. Další (hlavní) cíl klesajícího pohybu se nachází na úrovni 1,0640 (střední linie ukazatele Bollingerova pásma na časovém rámci MN). Současné informační pozadí podporuje vývoj směrem dolů. Pokud představitelé Fedu tento týden nezklamou dolarové býky, pár by mohl v nadcházejících dnech "nakouknout" do oblasti šestimístných hodnot.
 • EURUSD prolomil double-bottom, akcie začínají týden mírnými ztrátami
  Pondělní seance je zatím bez důležitých dat a kvůli svátku v USA jsou i objemy na burzách podrpůměrné. V Evropě se pohybují přibližně čtvrtinu pod dlouhodobým průměrem, zatímco indexy jsou pod mírným prodejním tlakem. Plynule tak navazují na korekci z konce minulého týdne, která obchodníkům připomněla, že to indexy s likvidací říjnových výprodejů nebudou mít jednoduché. Podobně na tom dnes pravděpodobně bude také Amerika, kde zatím futures na indexy indikují OPEN dvě až tři desetiny pod pátečním CLOSE.
 • EURUSD prolomil hranici podpory 1,0750
  Americký dolar je dnes nejvýkonnější měnou skupiny G10. Zatímco v první polovině dnešního dne se USD obchodoval ve srovnání s ostatními hlavními měnami spíše smíšeně, po zveřejnění údajů o americkém indexu spotřebitelských cen za březen se situace změnila. Zpráva se ukázala být velkým jestřábím překvapením a ukázala větší než očekávané zrychlení celkového ukazatele i to, že jádrový ukazatel zůstal navzdory očekávanému poklesu beze změny. Obě měřítka vykázala třetí měsíc v řadě nárůst o 0,4 % m/m, zatímco trh doufal a očekával zpomalení na 0,3 % m/m. Další jestřábí překvapení v údajích o inflaci zchladilo očekávání trhu ohledně rychlého snížení sazeb Fedu. Zatímco peněžní trhy viděly více než 50 % šanci, že americká centrální banka na červnovém zasedání přinese první snížení sazeb o 25 bazických bodů, nyní tyto šance klesly na zhruba 20 %. Podle peněžních trhů je nyní víceméně vyrovnaná šance, že první snížení sazeb bude provedeno v červenci nebo dokonce v září. Posílení USD vyvolává velký propad na trhu EURUSD. Tento pár v době tisku klesá o zhruba 1,1 %, což představuje největší jednodenní pokles od 15. března 2023.
 • EURUSD prorazil nad úroveň 1:1 struktury
  Hlavní měnový pár EUR/USD zahájil nový týden zisky. Vidíme tak pokračování pozitivního sentimentu z minulého týdne. Navzdory tomu, že před víkendem medvědi úspěšně zabránili průrazu rezistence na 1,0726, tak tato hladina byla nakonec úspěšně dobyta. Při pohledu na časový rámec D1 je zřetelné, že existuje šance na negaci širokého patternu 1:1. To by dle metodologie Overbalance znamenalo krátkdobou změnu sentimentu na růstový. Potvrzením tohoto scénáře by bylo překročení 78,6% Fibonacciho retracementu, který se nachází v blízkosti horní hranice kanálu sestupného trendu. Pokud bude růst pokračovat, tak další důležitou rezistenci vidíme až na úrovni 1,0940.
 • EURUSD prorazilo nad 1.1000 - aktuální cíl je úroveň 1.1200/50
  EUR/USD navzdory stabilním americkým dluhopisům ve středu prorazil nad 1.1000 poté, co Evropská komise navrhla fond obnovy EU ve výši 750 miliard EUR.
 • EURUSD prorazil pod 1,0600, tažen bankami
  Euro je dnes nejméně výkonnou měnou skupiny G10, protože se obnovily obavy o bankovní sektor. Akcie Credit Suisse se propadly na nové rekordní minimum poté, co hlavní akcionář věřitele vyloučil další finanční injekce, pokud by byla potřeba další výzva k poskytnutí dodatečné likvidity. Zítra se obchodníci zaměří na politické prohlášení ECB, přičemž se očekává, že tvůrci politiky zvýší úrokové sazby nejméně o 25 bazických bodů, přičemž 50% šance je na větší posun o půl bodu.
 • 🚀 EURUSD prorazil úroveň 1,21 ❗
  Po proražení úrovně 1,20 se zdá, že býky na tomto páru jen tak něco nezastaví. Jednalo se nejen o psychologickou úroveň, ale zároveň také o stěžejní limitu mnohaměsíční konsolidace. Očividně došlo k aktivaci mnoha stop lossů, které jsou alespoň částečně odpovědné za pohybem, kterého jsme v současné době svědky. Na povrchu by se mohlo zdát, že za propadem USD je Bidenův slib "štědrého stimulu", ovšem v pozadí stojí euforie na trzích, která tlačí na ceny bezpečných přístavů včetně USD.
 • EURUSD – první větší otočka tohoto týdne
  V návaznosti na náš poslední komentář vidíme, že hlavní měnový pár eurusd zkorigoval o více jak 76,4 %...
 • EURUSD prvý býčí signál
  Pár testuje klesajúcu trendovú líniu od májových maxím na úrovni 1,2340/50, jej prielomom by sme po dlh...
 • 💲EURUSD před americkým CPI mírně posiluje
  Očekává se, že zpráva o vývoji spotřebitelských cen v USA za listopad (14:30) ukáže zpomalení růstu celkových cen ze 7,7 % na 7,3 % meziročně, zatímco jádrový ukazatel se sníží z 6,3 % na 6,1 % meziročně. Meziměsíčně se obě měřítka vidí na úrovni 0,3 %. Vzhledem k silným údajům z trhu práce za listopad a vyššímu než očekávanému údaji PPI se trhy poněkud staví do pozice mírně horšího než očekávaného údaje CPI. Na druhou stranu inflace CPI zahrnuje řadu položek, které jsou méně závislé na změnách inflace výrobců, proto existuje možnost, že dnešní údaje o inflaci v USA překvapí směrem dolů.
 • EUR/USD. Předběžný náhled týdne. Americká inflace a zasedání ECB.
  Pár EUR/USD vykazuje silný klesající trend již osm týdnů v řadě. V polovině srpna dosáhla cena ročního maxima 1,1276, poté obrátila kurz. Od té doby se týdenní svíčky v časovém rámci 1T neustále uzavíraly v záporných hodnotách. Pravidelné a rozsáhlé korekční pullbacky umožňují medvědům otevírat krátké pozice za příznivější ceny. Během osmi týdnů pár klesl o více než 550 pipů, přičemž nedávno testoval hranice úrovně 1,06.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král