Sobota 27. duben 2024 09:19
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Výsledky ČEZ jsou druhé nejlepší za posledních deset let, stát si tak může říct opět o velkou dividendu – a zrušit daň z mimořádných zisků už pro letošek

21.03.2024 10:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

ČEZ loni vykázal druhý nejlepší výsledek hospodaření za posledních deset let. Čistý zisk meziročně sice klesl o výrazných 63 procent, na 29,6 miliardy korun, ale to proto, že předloňský rok byl zkrátka zcela mimořádný a zejména z toho důvodu, že stát v důsledku právě mimořádného roku 2022 a mimořádných zisků ČEZ v tom roce uvalil na podnik mimořádnou daň a mimořádné odvody. Na nich podnik za loňský rok odvedl čtyřicet miliard korun.

Důkazem, že nebýt mimořádných odvodů a daně, zisk ČEZ by nadále zůstal ve výšinách, je fakt, že hrubý zisk (přesněji provozní zisk před uhrazením daní, úrokových plateb a nákladů depreciace a amortizace, tedy EBITDA) klesl loni jen o pět procent, na 124,8 miliardy korun, což je samozřejmě dramaticky nižší pokles, než pokles o oněch 63 procent, který ČEZ vykazuje v kolonce čistý zisk.

Druhý nejvyšší zisk za deset let i přes mimořádnou daň a odvody stále umožňuje i podle samotného ČEZ vyplácet dividendu až 52 korun na akcii. To by byla druhá nejvyšší úroveň dividendy rovněž za uplynulých deset let. Vyšší dividendu, 145 korun na akcii, vyplácel podnik jen loni. Stejnou dividendu, 52 korun na akcii, pak v roce 2021. Ve všech ostatních z uplynulých deseti let byla dividenda nižší. Pokud by ale stát na ČEZ zatlačil, může být dividenda ještě vyšší než maximální návrh ČEZ, tedy než 52 korun za akcii. Energetický podnik totiž disponuje z uplynulých let značným nerozděleným ziskem, v řádu stovek korun na akcii. I letos by tak dividenda mohla překračovat úroveň 100 korun na akcii. Například agentura Bloomberg prognózuje dividendu 108 korun na akcii.

Pokud by tedy stát zatlačil na ČEZ, aby ten vyplatil dividendu převyšující 100 korun za akcii, zhruba dvojnásobek částky, kterou podnik sám jako maximální navrhuje v rámci své dividendové politiky, může stát současně zrušit mimořádnou daň a odvody. Tyto mimořádné platby dopadají ponejvíce právě na ČEZ – a tedy zejména jeho menšinové akcionáře. ČEZ loni zodpovídal za zhruba 80 procent celkového inkasa daně z mimořádných zisků. Protože podnik ze zhruba 70 procent vlastní stát, jsou menšinoví akcionáři ČEZ zasaženi skutečně dramaticky disproporčně. Z jejich právoplatných peněz se sanuje státní rozpočet dramaticky více než z peněz jakékoli jiné skupiny obyvatelstva ČR.

Akcie ČEZ vlastní zhruba 160 tisíc fyzických osob, jde zejména o drobné investory z ČR, mnozí z nich mají akcie ještě z doby kuponové privatizace. Tito lidé tedy v podstatě sanují zbytek republiky.

Ještě loni přitom ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže už není třeba těchto mimořádných dotací, které pochopitelně zatěžovaly státní kasu, proč nadále vybírat mimořádnou daň ze zisku bank a zejména energetických společností – rozuměj hlavně ČEZ, jenž loni zodpovídal za zhruba 90 procent inkasa mimořádně daně v energetice?

Proč vybírat mimořádnou daň, když třeba ratingová agentura Fitch Česku letos v únoru zlepšila ratingový výhled a konstatuje, že veřejné finance se podařilo stabilizovat? Proč mimořádně danit, když energetická a inflační krize odezněly a sám premiér Petr Fiala si letošní vyhlížený vývoj tuzemské ekonomiky v mnoha ohledech pochvaluje?

Když skončily mimořádné výdaje – v podobě státních dotací na energie při kompenzaci ceny energií nad úrovní stropu –, měly by přece logicky končit i mimořádné daně, které tyto výdaje pokrývaly.

Jenže tato logika v politice zjevně nefunguje. „Já sám bych to (zrušení daně z mimořádných zisků už po roce trvání, pozn. aut.) asi navrhl, ale nemá cenu říkat, co by člověk udělal sám. Vládneme v koalici,“ říká dnes Stanjura.

Ministr financí také praví, že je připraven ukončit účinnost daně z mimořádných zisků ke konci letoška, pokud se naplní předpoklad letošních příjmů z ní alespoň ve výši sedmnácti miliard korun. V takovém případě by podle něj příjmy z mimořádné daně za léta 2023 a 2024 pokryly souhrnné mimořádné výdaje.

Jenže ministrova slova budí dohady hned ze dvou důvodů.

Zaprvé, poměrně široký expertní konsensus má v současnosti za to, že na mimořádné dani stát letos vybere hned alespoň dvojnásobek ministrem uváděné částky sedmnáct miliard, tedy minimálně 35 miliard korun. Proč tedy ministr svůj odhad tak výrazně podstřeluje?

Zadruhé, a závažněji, mimořádné příjmy státu prakticky pokryly jeho mimořádné výdaje svým způsobem dokonce už v loňském roce. Proč tedy v mimořádně dani tedy pokračovat ještě letos? Zvláště po přihlédnutí k tomu, že stát může na ČEZ zatlačit a říci si o dividendu nad úrovní 100 korun za akcii.

Loni stát na dani z neočekávaných zisků vybral celkem 39,1 miliardy korun. Na mimořádných odvodech z výroby elektřiny inkasoval dalších 18,5 miliardy korun. Na mimořádných daních a odvodech tedy za loňský rok stát získal 57,7 miliardy korun.

A jaké měl mimořádné výdaje? Na dotace cen elektřiny a plynu nad úrovní stropu vydal 52,8 miliardy korun. Úhrada mimořádných nákladů společnosti ČEPS pak na 18,7 miliardy korun. Odpuštění poplatku za podporované zdroje energie jej vyšlo na 18,4 miliardy korun. A konečně podpůrné dotace pro energeticky náročné podniky činily 4,6 miliardy korun. Dohromady tedy jde o 94,5 miliardy korun. 

Samozřejmě, údaj 94,5 miliardy korun citelně převyšuje cifru 57,7 miliardy, a to o 36,8 miliardy korun.

Jenže od ČEZ stát získal zcela mimořádnou dividendu, čítající loni 54 miliard korun. Předloni přitom stát na dividendě ČEZ inkasoval zhruba 18 miliard korun. Rozdíl mezi těmito dvěma ciframi, 36 miliard, tak odpovídá mimořádnému navýšení dividendy. A to zase zhruba pokrývá onu sumu 36,8 miliardy korun.

Pokud tedy započítáme mezi mimořádné příjmy státu i tu část loňské dividendy ČEZ, která ztělesňuje její mimořádné navýšení oproti dividendě ČEZ vyplácené státu předloni, vskutku platí, že stát své loňské mimořádné výdaje prakticky beze zbytku pokryl opět již loni. Z tohoto úhlu pohledu tedy nemá opodstatnění nejen výběr mimořádné daně v příštím roce, ale dokonce ani už v tom letošním. Vždyť stát letos už nepokračuje ve vyplácení dotací cen energií při překročení cenového stropu, ani v odpouštění poplatku za podporované zdroje energie.

Je ale možné, že stát kalkuluje s tím, že mu pokračování mimořádného zdanění umožní snáze postátnit ČEZ, či alespoň jeho část. Letošní mimořádné zdanění totiž dopadne dominantně na ČEZ. Zásadně tedy snižuje objem zisku energetického podniku, který se rozdělí mezi akcionáře, což pomáhá tlačit cenu akcií ČEZ níže. Zejména pokud by stát skutečně měl v úmyslu zahájit kroky vedoucí k vykoupení podílu menšinových akcionářů ČEZ již letos, nižší cena akcie mu pochopitelně přijde náramně vhod. Za posledních dvanáct měsíců se akcie ČEZ propadly o 13,6 procenta, i když roli pochopitelně hraje také pokles cen plynu a elektřiny na evropských burzách či propad cen emisních povolenek.

Vskutku, zcela dominantním plátcem letošní daně z mimořádných zisků má být opět ČEZ. Banky už loni na mimořádné dani zaplatily jen „drobné“, neboť daňově optimalizovaly tak, aby se jí z drtivé většiny vyhnuly. Od bank stát inkasoval mimořádnou daň čítající místo zamýšlených 33 jen 0,7 miliardy korun. Plány se s realitou tedy rozešly v rozsahu desítek miliard korun a možná i proto chce stát v dani z mimořádných zisků pokračovat i letos, i když prostou logiku to, jak už víme, postrádá. 

Hlavní obětí nelogického postupu státu jsou tedy menšinoví akcionáři ČEZ. To jsou vlastně spolumajitelé ČEZ, takže pokračování daně z mimořádných zisků zaplatí z nemalé části ze své kapsy. Oč více si na dani, i té mimořádné, vezme ze zisku ČEZ stát, o to méně zisku se totiž rozdělí právě mezi menšinové akcionáře energetického podniku. 

Stát by přitom mohl získat peníze z ČEZ jinak, aniž by zatížil menšinové akcionáře. Mohl by na ČEZ zatlačit a zkrátka si říci právě opět o dostatečně vysokou dividendu. Vzhledem k tomu, že je většinovým akcionářem ČEZ, má stěžejní slovo při určování výše dividendy. Z vyšší dividendy by ale samozřejmě těžili také menšinoví akcionáři. Pro stát ale zjevně zůstává výhodnější, aby mimořádné peníze zůstaly plně „u něj“, nikam se nerozkutálely, takže dává přednost nelogickému pokračování mimořádné daně před vyšší dividendou. 

Menšinoví akcionáři ČEZ tím pádem přispějí „eráru“ jaksi nadmíru, v porovnání s dalšími miliony daňových poplatníků v zemi. Stát menšinové akcionáře ČEZ „holí jako ovečky“. Zhusta tak trestá ty, kteří se třeba na stáří snaží výrazněji zajistit „po vlastní ose“, právě i investicemi do akcií ČEZ. Vlastně tím stát tak trochu říká, že je lepší peníze rozfofrovat třeba za druhou dovolenou než se starat o svoji budoucnost uvážlivým investováním. Proč se o něj starat, když o část plodů takového zodpovědného přístupu stejně stát člověka svévolně a nelogicky připraví?

Není divu, že akcie ČEZ se nadále drží poměrně nízko. Rozhořčení menšinoví akcionáři už veřejně deklarují, že budou stát žalovat.

Menšinoví akcionáři ČEZ, to jsou ale třeba i velké americké fondy a banky jako JP Morgan, takže za současný nelogický postup může stát jednou pořádně platit – pokud soud rozhodne v jeho neprospěch. V takovém případě se ovšem „neprohnou“ samotní tak nelogičtí politici, ale všichni daňoví poplatníci. 

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výsledky American Express za 1Q překonaly očekávání analytiků
    American Express je technologická společnost, která jako první vstoupila na americký trh kreditních karet. Společnost vykázala za první čtvrtletí roku 2022 vyšší tržby, které překonaly odhady analytiků. Akcie společnosti jako jedny z mála v poslední době nezaznamenaly výrazné propady.
  • Výsledky americký firem spíše lepší
    Americké akciové indexy si včera připsaly mírné zisky. Průmyslový Dow Jones či technologický Nasdaq vzrostly o 0,2 %, zatímco index S&P 500 přidal 0,3 %. Důvodem mírného vzestupu byly zveřejněné hospodářské výsledky a výhledy některých firem jako v případě Boeingu nebo Caterpillaru. Akcie Apple dostaly injekci v podobě zvýšené cílové ceny od Morgan Stanley. Po uzavření trhu příznivá čísla zveřejnily Tesla, Microsoft nebo PayPal, na druhou stranu Ford Motor či EBay investory zklamaly.
  • Výsledky ani data nepomohly. Náladu dusí obchodní války, koruna slábne
    Náladu na finančních trzích dál dusí téma obchodních válek. Firemní výsledky trhy podpořit nedokázaly, ačkoli slušná čísla se zde najít dají. Ani nová makrodata neměla dostatečnou sílu sentiment vylepšit, když žádosti o dávky ani podnikatelská nálada z oblasti Filadelfie nejsou příliš vlivnými ukazateli.
  • Výsledky Apple za třetí kvartál už zítra před začátkem obchodování - žádné výkyvy se nečekají
    Peter Bo Kiaer, akciový analytikKlíčovou událostí bude v úterý před začátkem obc...
  • Výsledky Applu dobrý, ale… Peking spěchá, aby uchlácholil Trumpa, což může poškodit i Česko
    Pokud se Američané udobří s Číňany a jejich obchodní válka skončí, svět ještě zdaleka vyhráno nemá. Další na ráně bude Evropa, Českou republiku nevyjímaje. Největší hrozbu Babišově vládě stále ztělesňuje Trump.
  • Výsledky bank investory na pražské burze zklamaly
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ziskem. Index S&P 500 a Dow Jones shodně posilují o 0,3 % a technologický Nasdaq si připisuje 0,8 % hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede technologickým firmám (+1,1 %). Naopak celkem nevydařený začátek obchodování mají energetické společnosti, jejichž akcie klesají o 0,8 %. Na trhy pozitivně působí včerejší snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou o 25 bb. Její šéf Jerome Powell se vyjádřil, že toto snížení by měla kompenzovat rizika spojená s obchodní válkou s Čínou. Nicméně také uvedl, že se nejedná o počátek série snižování sazeb.
  • Výsledky Bank of America and Goldman Sachs poslaly celý sektor nahoru
    Americké akciové indexy si včera o několik desetin procenta polepšily. Konkrétně technologický Nasdaq a širší S&P 500 přidaly 0,2 %, průmyslový Dow Jones si pak připsal 0,6 %. Nejvíce se včera dařilo finančním titulům, jejichž akcie posílily o 2,2 %, čemuž pomohly zveřejněné hospodářské výsledky Goldman Sachs a Bank of America, na které jejich akcie reagovaly růstem o 10 %, respektive 7 %. Až s velkým odstupem je následovali realitní developeři (+0,6 %) a těžaři a zpracovatelé komodit (+0,4 %). Naproti tomu nejhůře se vedlo maloobchodním řetězcům, jejichž hodnota spadla o půl procenta.
  • Výsledky Coca Coly nad očekáváním Wall Street 📈
    Coca Cola (KO.US) dnes předložila finanční report, který opět pozitivně překvapila analytiky. Společnost zvýšila svůj roční odhad růstu. Akcie si před otevřením burzy připsaly 3 %:
  • Výsledky českého stavebnictví zůstávají slabé
    Stavební produkce byla v ČR v září meziměsíčně nižší o 0,2 % po srpnovém růstu o 2 %. V meziročním srovnání byla produkce vyšší o 1,7 %, jde však spíše o vliv nízké srovnávací základny. Oproti předpandemickému únoru 2020 byl výkon stavebnictví stále nižší, a to o výrazných 3,4 %.
  • Výsledky ČEZ dnes investory příliš nepotěšily
    Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování v zelených číslech. Tamní investoři věnují pozornost dnes zahájenému dvoudennímu zasedání americké centrální banky. Neočekáváme, že by mělo dojít ke změně měnové politiky. Index Dow Jones roste o 0,5 %, S&P 500 posiluje o 0,3 % a technologický Nasdaq si připisuje 0,4 % hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří naprosté většině sektorů. Nejlépe jsou na tom výrobci luxusního zboží se ziskem 1,1 %. Opakem je pak síťové odvětví se ztrátou 0,7 %.
  • Výsledky ČEZ nepřekvapily, trhy reagují vlažně, uvedli analytici
    Výsledky energetické společnosti ČEZ za loňský rok, které byly dnes zveřejněny, nepřekvapily, trhy na oznámení reagují vlažně. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Výhled na letošní rok vnímají spíše negativně, a to především kvůli očekávanému poklesu provozního zisku EBITDA i čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy.
  • Výsledky ČEZu jsou na pomyslném dnu. Zisky v roce 2019 porostou
    „Dlouho očekávaný pád na dno nastal v roce 2018. Nyní by se výsledky společnosti ČEZ měly začít zlepšovat. Nahrává tomu situace na evropském energetickém trhu, která vede k růstu ceny elektřiny,“ říká vedoucí obchodního oddělení BHS Tomáš Matuška.
  • Výsledky, data i dozvuky Fedu. Akciové trhy nedrží společný směr, výnosy klesají
    Dnešní obchodování na hlavních trzích bylo ještě ovlivněno včerejším zasedáním Fedu, ale reakce už není tak výrazná. Výsledek jednání byl holubičí a nahrál tak akciím i dluhopisům, zatímco vedle toho dolehl na dolar.
  • Výsledky dnešního jednání bankovní rady ČNB
    „Dnešní rozhodnutí ČNB se dalo očekávat. Bankovní rada se přiklonila více ke své stabilizační roli a zachovává tak do konce roku sazby na dlouhodobé úrovni. Momentálně trápí centrální banku stále vysoká inflace, ale zároveň i obava z případné recese a poklesu ekonomiky. Ponechání úrokových sazeb na sedmi procentech povede ale podle její nové predikce už v příštím roce ke snížení inflace k jednociferným hodnotám. Osobně se přikláním spíše k příznivcům dnešního rozhodnutí, navýšení sazeb by totiž v současné době speciálně v podnikové sféře nadělo mnohem více škody než užitku,“
  • Výsledky eurovoleb z hlediska trhů: žádné zemětřesení se nekoná, největším překvapením je úspěch stran zelených
    Výsledky voleb do europarlamentu vysílají z hlediska trhů jasný signál: žádné zemětřesení se nekoná. Euro dokonce v tuto chvíli vůči dolaru během oznamování předběžných výsledků posilovalo, za poslední tři obchodní dny je nahoře o 0,2 procenta. Nenaplnil scénář zlomového triumfu antisystémových stran. Takový scénář by byl z hlediska trhů zvláště nepříznivý, neboť výraznější posílení antisystémových stran by zvýšilo pravděpodobnost drolení Evropské unie či eurozóny. Drolení Unie by vedlo k závažné nejistotě ohledně budoucího politického a ekonomického uspořádání převážné části Evropy, která by ochromila investice podniků, a snížila tak konkurenceschopnost evropských zemí v globálních pohledu.
  • Výsledky Exxon Mobil and Chevron prekonali očakávania
    Ropní giganti Chevron (CVX.US) a Exxon Mobil (XOM.US) dnes predstavili vynikajúce výsledky za tretí štvrťrok roka. Výsledky prekonali už aj tak veľmi optimistické očakávania analytikov. Akcie oboch spoločností vzrástli o takmer 3 % v premarkete sa na historické maximá:
  • Výsledky FAANG předčily očekávání. Poroste cena akcie Amazon i nadále?
    Dnešní technickoua fundamentální analýzu na vybrané akcie pojmeme trochu jinak. Vzhledem k tomu, že máme výsledkovou sezonu, přiblížíme si, jak se dařilo společnostem FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google), protože na výsledky těchto společností mnozí netrpělivě čekali.
  • Výsledky firem jsou ovlivněny cly, inflací a silným dolarem
    Výsledková sezóna je v plném proudu. Tento a příští týden bude reportovat většina firem. Co nám jejich výsledky prozrazují o stavu globální ekonomiky a jejím dalším vývoji?
  • Výsledky firem ke shlédnutí tento týden (22.04.2024)
    Výsledková sezóna Wall Street za Q1 2024 vstupuje do svého nejzajímavějšího období. Obchodníci se chystají získat zprávy od největších technologických společností ze Spojených států. Tech sektor řídil zisky Wall Street v prvním čtvrtletí roku a solidní zprávy od klíčových společností mohou pomoci zahájit oživení indexů po nedávných poklesech.
  • Výsledky firem pomohly americkým akciím umazat část říjnových ztrát
    Americký akciový index včera posílil o 1,1 % a umazal tak část celkových říjnových ztrát. Ty dosáhly bezmála sedm procent a jedná se tak o nejhorší měsíc v průběhu celého dosavadního býčího trendu. Včera indexu nejvíce pomohly akcie Amazon.com, které přidaly 4,4 %. Facebook si po hospodářských výsledcích polepšil o 3,9 %. Nejvyšším růstem se však pyšnily akcie pivovaru Molson Coors, které v reakci na oznámená čísla vylétly o 10 %. Jinak se ale defenzivním akciím příliš nedařilo, když hlavní sektor spotřebního zboží, v rámci kterého jsou akcie pivovaru zařazeny, přišel o 0,9 %. Ještě hůře dopadli realitní developeři (-1,4 %) a utility (-1,2 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
City Index
OctaFX
Xtrade
reklama
Swissquote Bank