Trading u futures prop firem, je to výhodné?
V minulé kapitole jsme rozebrali souhrn statistik z prop tradingu, kde jste mohli zjistit například to, kolik procent obchodníků dosáhlo výplaty nebo kolik dolarů průměrně obchodník utratí za evaluaci. V dnešní kapitole se naopak podíváme na téma futures prop firem. Futures prop firmy mají na první pohled skvělé podmínky, ale je tomu skutečně tak? Podíváme se na to více do detailu a rozebereme si určité věci, které na první pohled nejsou vidět. Pokud ale první nevíte, co je to futures prop trading, tak si o něm v rychlosti něco napíšeme.
Co je to furtures prop trading?
Jak už jsme si řekli v jedné minulé kapitole, která se věnovala druhům prop tradingu, tak existují futures prop firmy a CFD prop firmy. CFD prop firma je například Fintokei nebo RebelsFunding. Futures prop trading je způsob prop tradingu, kde obchodujete futures na různá aktiva, jako jsou indexy (S&P 500, Nasdaq), komodity (zlato, ropa), dluhopisy nebo měny. V podstatě se nejedná o žádný velký rozdíl v principu obchodování. U obou druhů prop tradingu spekulujete na jeden směr, zadáváte stejné druhy obchodů a obdobně zadáváte i Stop-Lossy a Take-Profity. Hlavním rozdílem jsou výpočty objemů pro vstup do pozice, kdy v případě CFD prop firmy se tento objem počítá v lotech a v případě futures prop firmy v kontraktech. Následně i pohyby ceny jsou lehce rozdílné, každopádně samozřejmě jdou stejným směrem.
Fakta futures prop firem
Níže si sepíšeme 13 bodů, které vám dají úvodní nastínění toho, v jakém duchu se bude článek pohybovat a na co se vše bude zaměřovat. Tyto body jsou napsány jednoduše a co nejvíce krátce právě z důvodu, abyste si udělali úvodní představu o tom, co vše obnáší obchodování u futures prop firmy.
1. Ceny jednotlivých futures instrumentů u jednotlivých prop firem mají (respektive by měli) mít všechny prop firmy stejné. Kdežto u CFD prop firem mohou být ceny obchodních instrumentů různé v závislosti na brokerovi.
2. Futures prop firmy mají většinou jednu evaluační fázi.
3. Kalkulace maximální celkové ztráty. U futures prop firem najdete pojmy jako EOD DD (End Of The Day Drawdown) nebo OEH (On Equity High). Podstata je taková, že zde nenajdete něco jako statický drawdown, u kterého se vám nijak neposunuje limit v přibývajícím ziskem.
4. V nominální hodnotě je celkový drawdown u futures prop firem menší, tedy pro vás horší než u CFD prop firem.
5. Futures prop firmy v mnoha případech nemají denní limit ztráty.
6. Požadovaný zisk je v nominální hodnotě menší, tedy pro vás lepší než u CFD prop firem.
7. Poměr celkového požadovaného zisku ku celkové maximální ztrátě je lepší u CFD prop firem. Čistě podle tohoto kritéria jsou pro vás tedy lepší CFD prop firmy.
8. Máte zde různá pravidla konzistence. Což například znamená, že zisk z jednoho obchodu nesmí tvořit více než 30 % z celkového zisku.
9. Futures prop firmy mají přijatelnější počáteční náklady, každopádně v průběhu času se to může velmi změnit.
10. U futures prop firem platíte více poplatků. První je počáteční platba za obchodní účet (tato platba může být i každý měsíc) a následně aktivační poplatek za funded účet, který může být též měsíčně.
11. Rozdělení zisku je zde lepší než u CFD prop firem. Především ze začátku.
12. Podmínky pro payout jsou těžší než u CFD prop firem z důvodu různých dalších požadavků a podmínek.
13. Celková přehlednost a jednoduchost obchodních podmínek je u futures prop firem složitější, a to především v tom, jak jsou strukturované výplaty.
Detailnější vysvětlení a popis klíčových faktorů
Pokud i přes rychlé a jednoduché shrnutí v bodech výše máte stále zájem vyzkoušet futures trading u prop firem, měli byste být více seznámeni s tím, jak tyto prop firmy fungují, jaký je jejich business model a proč jsou například rozdílné profit targety v procentuálním vyjádření různé dle velikosti obchodního kapitálu. Předtím než si rozebereme jednotlivé informace, tak je důležité poznamenat, že tímto článkem nepokryji všechny konkrétní podmínky a informace, jelikož tyto informace se mohou měnit každý měsíc, proto si vždy nezapomeňte udělat vlastní průzkum dané prop firmy, každopádně informace, které zde rozebereme, jsou už dlouhou dobu platné a futures prop firmy je nijak razantně nemění a ani neplánují změnit.
1. Trailing drawdown (TD)
TD je asi ta nejvíce proklínaná věc u těchto prop firem, jelikož tento výpočet mají úplně všechny tyto firmy a bohužel se čím dál tím více rozšiřuje i do klasických CFD prop firem. Jedná se o způsob výpočtu maximální celkové ztráty, který vás nutí k uzavírání menších zisků nebo k předběžnému uzavírání alespoň části zisku z otevřeného obchodu. Prop firma se tímto snaží alespoň částečně předejít vašemu štěstí v rámci jednoho velkého obchodu. Funguje to tak, že s přibývajícím ziskem se vám v daný moment posunuje limit tohoto TD. Přičemž dolů už se neposunuje, což znamená, že čím blíž jste k požadovanému zisku, tím vyšší úroveň má tento TD. V praxi to znamená to, že i když jste začínali s účtem 50 000$, tak vám může být účet odebrán na úrovni 53 000$ z důvodu porušení maximální celkové ztráty, která má typ TD.
Jak už jsme si řekli, tak trailing DD může mít i různé podoby, a to konkrétně v největším počtu případů buď EOD nebo OEH. Jak lze vidět na obrázku níže, rozdíl spočívá především v čase výpočtu, kdy EOD je vypočítáno až na konci dne a OEH v reálném čase v průběhu dne.
2. Profit to drawdown ratio
Tento poměr udává to, jak moc lehká nebo těžká je daná obchodní výzva a v podstatě po celou dobu obchodní výzvy s tímto poměrem pracujete. Čím nižší je hodnota tohoto poměru tím lepší je pro vás poměr těchto svou hodnot, chcete tedy co nejnižší hodnotu, kterou docílíte tím, že bude co největší drawdown a zároveň bude co největší rozdíl v obou komponentech vzorce. Co to konkrétně znamená? Pokud je číslo poměru například 1,7, tak to znamená, že vaše maximální ztráta je 1,7krát větší než váš požadovaný zisk.
Proto u futures prop firem platí následující tvrzení, že účet 100 000$ není to samé jako 2krát 50 000$. Jedná se o to, že procentuální navýšení maximálních celkových ztrát nebo požadovaného zisku není přímo úměrné velikostem účtů. Proto se u každého účtu bude lišit tento ukazatel. Příkladem nám může být futures prop firma Apex Trader Funding.
Jak lze vidět na konkrétním příkladu výše, tak tento poměr se různí. Účty, které mají menší kapitál, mají i lepší poměr, a naopak účty s větším kapitálem mají poměr horší, je u nich tedy obecně těžší splnit evaluační fázi. Proto je v některých případech výhodnější si koupit deset účtů po 25 000$ než jeden účet, který má 250 000$. Z tohoto pohledu to znamená to, že čím větší je velikost kapitálu, tím těžší je splnit evaluaci. Pro prop firmu je to výhodnější, jelikož čím menší účet obchodujete, tím menší je pravděpodobnost toho, že uděláte velký nominální zisk.
3. Pravidla konzistence
Tyto pravidla nám říkají, jak velký zisk během dne může maximálně být z vašeho celkového zisku. Toto číslo se většinou pohybuje na úrovni od 30 do 50 %. Čím vyšší je toto procento, tím lepší je to pro vás, jelikož nejste zbytečně omezování. Tímto pravidlem prop firma eliminuje vaše štěstí v tom, že jednou během obchodování trefíte velmi ziskový obchod s tím splníte evaluaci. Jednoduše řečeno, pokud je pravidlo 50 %, tak evaluaci splníte na nejméně 2 obchody, protože první obchod nesmí pokrýt více než 50 % z celkového vašeho zisku. Toto pravidlo mají prop firmy buď už ve fázi evaluace nebo i ve funded fázi. Pokud je toto pravidlo v evaluaci a vy ho nebudete plnit, tak vás prop firma nepustí k funded účtu. Pokud je toto pravidlo ve funded fázi a vy ho nebudete plnit, tak vám prop firma nevyplatí peníze a budete muset obchodovat dál, dokud nestáhnete procentuální poměr nejziskovějšího dne ku celkovému zisku. Celkově vám tím firma chce říct to, že je sice perfektní, že jste měli velký ziskový obchod, ale vy jim teď máte ukázat, že to dokážete znovu a nebyla to jen náhoda.
4. Obtížnost
U futures prop firem je potřeba si položit i otázku obtížnosti dvou věcí. Jak těžká je obchodní výzva a jak těžké je dosáhnout výplaty? Prop firma hledá balanc mezi těmito body. Například firma My Funded Futures má dva plány, a to Starter plán a Expert plán. U každých z těchto dvou plánů máte rozdílné požadavky na výplatu i P/D ratia. Co to znamená? Jednoduše to, že pokud je někdy lehčí splnit obchodní výzvu, tak poté je těžší získat payout a naopak, pokud je těžší splnit obchodní výzvu, tak následně je lehčí získat payout, jelikož musíte dodržovat takové podmínky jako je například minimální zisk v pěti obchodních dnech a podobně. Musíte si proto zvolit takovou velikost účtu, která bude buď balancovat tyto dvě proměnné, nebo pro vás bude přijatelnější v závislosti na tom, co vám jde lépe či s čím máte větší problém (buď splnění evaluace nebo docílení výplaty).
5. Cena
Počítejte s tím, že pouze počáteční poplatek, jako u CFD prop firem, platit nebudete. Struktura poplatků je tu úplně jiná. První důležitou poznámkou je to, že ceny se zde platí měsíčně. To znamená, že si kupujete obchodní účet a měsíčně platíte stejnou částku do té doby, dokud nesplníte evaluaci. Samozřejmě pokud ukončíte obchodování, tak už nic platit dál nebudete. Pokud splníte evaluační fázi, tak přichází funded fáze. Pokud ale chcete tento funded účet, tak musíte zaplatit aktivační poplatek. Ten buď platíte měsíčně nebo jednorázově na doživotí. Doživotní zaplacení poplatku je rovno přibližně 3 měsícům obchodování na funded účtu. Pokud si tedy nevěříte v tom mít funded účet alespoň 3 měsíce, tak je lepší zvolit měsíční poplatek. Ze začátku je obchodování u futures prop firmy levnější než u CFD prop firmy, každopádně pokud účet držíte, nevytváříte zisk a stále se motáte v problémech s tím, že nemůžete dosáhnout výplaty, tak se vám tato částka nastřádá tak, že může být výrazně vyšší než u CFD prop firmy. Vše je nutné si dopředu spočítat v souvislosti s vašimi zkušenostmi.
Do toho též musíte počítat s tím, že nebudete moci vybrat všechen zisk, jelikož futures prop firmy to mají nastavené tak, že pokud vyberete zisk, tak se vám neresetuje maximální celková ztráta, ale ta zůstává stále stejná a je nastavena na počátečním zůstatku účtu, takže pokud byste vybrali všechen zisk, tak automaticky ztrácíte obchodní účet. Prop firma tedy po vás chce, abyste si udrželi bezpečnostní polštář. Obecně je ale výhodnější peníze vybrat, o účet přijít a evaluaci udělat znovu.
Závěr
Pokud se rozhodnete zkusit obchodovat u futures prop firmy, tak je to určitě dobrá zkušenost. Též si budete muset zvyknout na nové obchodní platformy a výpočty vstupů. Vždy si též nastudujte všechny podmínky jednotlivých účtů, aby vás nic nezaskočilo. Pokud jste futures ještě nikdy neobchodovali, rozhodně si kupte menší velikost obchodního účtu a vše otestujte. Futures prop firmy mají ze začátku dost nízké ceny, většinou na internetu najdete 80 % slevy na různé velikosti obchodního účtu. Optimální cena za účet 25 000$ je okolo 20 až 30$ měsíčně, takže zbytečně nic nepřeplácejte. Ve futures prop tradingu je spousta nových pravidel, na které jste třeba i nebyli zvyklí od vašich CFD prop firem, každopádně tento článek vám měl nastínit to, co můžete čekat.
V příští kapitole se podíváme na news trading u prop firem.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
RebelsFunding: Prop Trading se slevou 25 % je tady!
RebelsFunding s potěšením oznamuje výjimečnou akci platnou do 31. ledna 2025. Tato nabídka představuje skvělou příležitost pro všechny obchodníky, kteří chtějí posílit své dovednosti a obchodovat u prop firmy za zvýhodněnou cenu. -
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
RebelsFunding je česko-slovenská proprietární společnost, která byla založena v roce 2023 s tím, že její zakladatelé se full-time tradingu věnují již od roku 2011. U RebelsFunding má obchodník možnost si vybrat ze široké škály challenge (trading výzvy), přičemž ta nejlevnější challenge stojí 25 USD a obchodník se bude ucházet o 5 000 USD fundovaný účet. RebelsFunding disponuje vlastní obchodní platformou RF Trader, která umožňuje obchodovat forex, kovy, akcie, akciové indexy a také kryptoměny. Podmínky splnění challenge jsou u jednotlivých druhů výzev rozdílné, takže je dobré, aby obchodník svůj výběr pečlivě zvážil. Obrovskou výhodou je, že společnost má zákaznickou podporu v českém a slovenském jazyce. -
Recenze FTMO – průkopník ve světě Prop Tradingu
FTMO je jedním z průkopníků proprietárního tradingu nejen na našem území, ale i ve světě. Tato česká technologická společnost působí na trhu již od roku 2014, dříve ještě pod názvem „Získejúčet“. Cílem společnosti je především vyhledávat šikovné obchodníky na finančních trzích a nabídnout jim kapitál, na jehož zhodnocení se následně obě strany podělí. -
Recenze prop trading firmy FTMO
FTMO přináší do českého a slovenského trading prostředí inovativní a zcela revoluční přístup k prop obchodování, což FTMO činí průkopníkem v tomto odvětví. FTMO nabízí širokou škálu vstupních balíčků, tzv. FTMO Challenge s cenou od 155 do 1 080 eur a FTMO Accountem s kapitálem od 250 000 Kč do 4 000 000 Kč. Hlavním cílem pak je dosažení dvou fází zisku: nejprve 10 % a poté pouze 5 %. -
Regulace Prop Tradingu? Možná již brzy
Minulý týden svět obletěla mimořádná zpráva, která se týkala právě prop tradingu a pro Českou republiku byla výjimečná tím, že ji vyvolala naše Česká národní banka (ČNB). ČNB pro portál Finance Magnates uvedla, že na prop firmy se může vztahovat směrnice MiFID. -
Regulace v Prop Tradingu – co nás čeká?
V minulém článku jsme se věnovali pokročilým obchodním strategiím v prop tradingu. V dnešním článku se podíváme na regulace prop tradingu a také na to, jaké by mohly přijít regulace a s čím by se mohlo počítat v budoucnu, jelikož ať se to někomu líbí nebo ne, tak regulace nás přímo či nepřímo ovlivňují každý den v různých oborech. Regulací je čím dál tím více a otázka je, zdali je to dobře? Ochraňují nás nebo spíše omezují? -
Risk-Management v Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme se podívali na základní strategie Prop Tradingu, konkrétně jsme si v ní popisovali to, jak jednoduše a rychle splnit obchodní výzvu (challenge - evaluace), což je právě to, co vás dělí od toho obchodovat na účtu, ze kterého už můžete mít reálně nárok na výplatu, nicméně na to, abyste této výplaty dosáhli, je i po splnění výzvy ještě dost dlouhá a obtížná cesta, což nám potvrzují i data. Každopádně hlavním kamenem, který vám může pomoci a taky pomůže v tom, abyste získali peníze právě z Prop Tradingu, je skvěle zvládnutý risk management či money management. V dnešní kapitole se proto podíváme na to, jak co nejlépe řídit risk, jaké faktory brát v potaz a jak se chovat v případě plnění výzvy nebo ve fázi získaného účtu. -
Speciální AKCE: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Vážení obchodníci, RebelsFunding, celosvětově úspěšná prop trading firma, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní a časově omezenou příležitost získat přístup do prémiové VIP zóny FXstreet.cz zcela ZDARMA, a to pro všechny nové i stávající klienty RebelsFunding, kteří si zakoupí jakýkoliv program u RebelsFunding v průběhu měsíce dubna! -
Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA od FTMO!
Vážení obchodníci, FTMO, celosvětově úspěšná prop trading firma, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní a časově omezenou příležitost získat přístup do prémiové VIP zóny FXstreet.cz zcela ZDARMA, a to pro všechny nové i stávající klienty FTMO, kteří si zakoupí novou FTMO challenge v průběhu měsíce června! -
Technologie v Prop Tradingu
V předchozí kapitole jsme se bavili o významu regulací v prop tradingu a co by potencionálně mohlo přijít za regulace. V dnešní kapitole si rozebereme technologie v prop tradingu, co nového přišlo s příchodem moderních prop firem, co nám tyto technologie daly, ale i co nám naopak vzaly ať už z jakéhokoli technického hlediska nebo i psychologického. -
Trpělivost v Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme rozebírali prop trading a copy trading neboli sociální obchodování, a to z pohledu toho, jak se na to dívají prop firmy, zda je povolen a jak ho provést. V dnešní kapitole se podíváme na dost důležitou vlastnost v prop tradingu a to je trpělivost. Podíváme se na to, jak si natrénovat trpělivost, jak ji ovládnout a jak velkou roli má v prop tradingu nebo i tradingu jako obecném. První si definujeme, co je to trpělivost v tradingu, protože stále má spousta lidí problém v tom ji definovat. -
Výhody a nevýhody Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak prop firmy fungují, konkrétně jejich business model. V dnešním světě je prop trading velké téma a snad každý obchodník si četl minimálně jednu nabídku od jakékoli prop firmy, proto se v dnešní kapitole podíváme na to, jaké jsou vůbec výhody, a hlavně nevýhody obchodování pro prop firmy. Je to lepší než obchodovat takzvaně sám na sebe na svém účtu u brokera nebo jaká strana pomyslné váhy výhod a nevýhod převažuje nad druhou? Na tyto prvky se podíváme v dnešním článku a na závěr si je všechny zhodnotíme. -
Význam backtestingu a paper tradingu před výzvou
V minulé kapitole jsme si spočítali to, o kolik pro vás může být lepší prop účet než klasický účet, přičemž tyto výpočty jsme prováděli pomocí PNČ. V dnešní kapitole si rozebereme zase trochu jiné téma, a to význam backtestingu a paper tradingu před výzvou (evaluace, challenge), jelikož mnoho obchodníků stále spoléhá na štěstí, že se jim podaří vytáhnout z prop firmy velké peníze, aniž by měli ziskovou obchodní strategii či dokonce měli zkušenosti s tradingem. Proto se podíváme, jaký dopad a pozitivní efekt může mít zkušenost v podobě strategie, která je otestována na historických datech a její význam před výzvou prop firmy. První si ale ujasníme pojmy jako je backtesting a paper trading. -
Zajímavá data z prop tradingu: 7 % traderů dosáhlo výplaty
V minulé kapitole jsme si rozebrali trpělivost v prop tradingu včetně toho, jaké tipy a triky využít pro zlepšení své trpělivosti. V dnešní kapitole se podíváme na zajímavá data z prop tradingu od firmy FPFX Tech, což je společnost, která nabízí white-label solution pro prop firmy. Taková firma může mít zásadní dopad na fungování samotné prop firmy, více se o ní můžete dočíst v článku regulace v prop tradingu. Nyní se ale přesuňme na data. -
Základní strategie Prop Tradingu – jak získat velký účet
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak se stát prop obchodníkem a s tím i jaké návyky dodržovat a na co při prop tradingu myslet. Pokud toto splňujete a máte správně nastavenou mysl, můžete se přesunout k dalšímu bodu, a to je nějaká základní strategie či postupy v prop tradingu. Celý článek pojmeme v bodech, kdy každý jednotlivý bod bude popisovat určitou část strategie či to, na co se strategicky zaměřit u prop tradingu v evaluačním procesu (plnění výzvy - challenge). Z těchto bodů si pak můžete vybrat hned několik a zkombinovat je do vaší obchodní strategie právě z důvodu pravidel prop firmy.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |