Neděle 03. březen 2024 10:55
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Instaforex krypto ebook

Co bude dál s akciemi společnosti Disney po poklesu za rok 2023?

07.02.2024 18:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zábavní gigant se nyní potýká s poklesem jeho akcií, který se projevuje jejími nedávnými potížemi na burze. S ročním ziskem, který jen těsně přesáhl 6 %, se akcie společnosti Disney ocitly daleko za indexem S&P 500 (SPX), což znamená výrazný odklon od historické zdatnosti společnosti. Tato slabší výkonnost není nedávnou anomálií, ale spíše dlouhodobým trendem, neboť společnost Disney byla za posledních pět let svědkem 18% poklesu. Dokonce i když rozšíříme náš pohled na posledních deset let, kdysi mocný zábavní gigant dosáhl pouze skromného 31% růstu, což je přibližně pětina výnosů, které ve stejném období dosáhl široce uznávaný indexový fond S&P 500.

Taková nevýrazná výkonnost je v příkrém rozporu s očekáváními spojenými se společností takového významu, jako je Disney - globální ikona proslulá svými filmy, pořady, ale i jinou zábavou napříč všemi věkovými skupinami. Jak to tedy bude probíhat v roce 2024? Zvolí Disney novou strategii a stane se jeho fenomén ziskovou akcií? Jelikož investoři dokončují své přípravy na rok 2024 a rozšiřují svá portfolia o poslední akcie online, je nutné dokončit analýzu a zvážit zdali je Disney další výhodnou investicí do tohoto roku.

Proč akcie společnosti Disney (DIS) zaznamenaly v posledních letech pokles ceny?

Společnost Disney za posledních deset let několikrát změnila strukturu výkazů jejich příjmů, takže nemáme úplně přesné srovnání. Však podle Nasdaq, zatímco ziskovost jejích zábavních parků v průběhu let rostla, příspěvek někdejších Media Networks - které se na provozních příjmech za účetní rok 2013 podílely více než 63 % - drasticky klesl. Například ve fiskálním roce 2023 vykázal spojený segment Zábava a sport provozní zisk ve výši 3,9 miliardy dolarů, což je o 2,7 miliardy dolarů méně, než kolik vykázal segment Media Networks v roce 2013.

S nástupem streamingu se snížila úspěšnost kabelové televize, což se podepsalo na ziscích společnosti Disney. Společnost sice přešla na streamování spuštěním služby Disney+ v roce 2019 a tato služba dosáhla 100 milionů předplatitelů za pouhých 16 měsíců, ale i tak tento byznys vykazuje ztráty. Výsledky tohoto segmentu jsou nyní vykazovány společně se zábavním segmentem.

Níže si můžete prohlédnout graf akcie společnosti Walt Disney Company (DIS), je zde opravdu vidět razantní pokles ceny. Můžete si také všimnout, že během koronavirové pandemie tato společnost měla úspěchy, lidé byli doma a měli více času na filmy a seriály. Od té doby i přes spoustu času a inovace akcie nestouply příliš vysoko.


Maxim Manturov, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom Finance Europe, říká, že: "Hodnocení akcií společnosti Disney zahrnuje diferencovaný pohled:

Současné výzvy

Společnost Disney se potýká s problémy v souvislosti s několika filmovými premiérami, které nesplnily očekávání, což přispělo k tříletému poklesu cen akcií. Nedávné přírůstky do franšíz, jako například "Marvelovky", debutovaly s neuspokojivými kasovními výnosy, což vyvolává obavy o ziskovost těchto podniků.

Výkonnost sektoru streamingu

Disney+, streamovací služba, vykazuje růst na mezinárodních trzích, ačkoli americký trh vykazuje pouze okrajový růst. Důraz na neustálé investice a zlepšování v segmentu streamingu navzdory problémům naznačuje pozitivní dlouhodobou dynamiku.

Zábavní parky a zábava

Návštěvnost zábavních parků společnosti Disney se snížila, což lze částečně přičíst zvýšení cen. Vyšší ceny však přispěly k 5% nárůstu tržeb a 9% nárůstu provozního zisku v segmentu zábavních parků."

Výhled do roku 2024

Akcie společnosti Disney by se měly v roce 2024 zotavit, protože Igerovy (Bob Iger - Ředitel společnosti Disney) plány na změnu společnosti se začnou projevovat v jejím hospodářském výsledku. Iger sice připustil, že některé z filmů společnosti v kinech nesplňují vysokou laťku, kterou si Disney nastavil, ale zároveň dal jasně najevo, že do budoucna bude společnost upřednostňovat kvalitu před kvantitou.

Na setkání se zaměstnanci u příležitosti prvního výročí ve funkci generálního ředitele Iger přiznal: "Pokud jde o vytváření vnímání společnosti, není nic mocnějšího než filmy." A dodal, že to ovlivňuje i vnímání mezi investory. S narážkou na své působení ve funkci generálního ředitele řekl: "Mám pocit, že jsme se právě dostali z období, kdy jsme hodně opravovali, do období, kdy začínáme budovat."

Iger již několikrát zdůraznil jeho důvěru ve streamovací platformu. Společnost dále rozšířila rozsah snižování nákladů a uvedla, že plánuje strukturální úspory nákladů ve výši 7,5 miliardy dolarů, což je o 2 miliardy dolarů více než předchozí rok. Tyto škrty v nákladech by měly pomoci zlepšit zisk společnosti Disney v následujících čtvrtletích a jejich dopad by měly nakonec ocenit i trhy.

Společnost chce také do roku 2025 spustit platformu ESPN pro přímé zákazníky a ve spolupráci s Penn Entertainment (PENN) již spustila sportovně-herní platformu ESPN Bet, která by mohla být dalším tahounem růstu.

Společnost Disney také zdvojnásobuje své nesmírně ziskové parky a zavázala se v příštím desetiletí investovat do tohoto odvětví 60 miliard dolarů. Tyto investice by měly pomoci vyřešit některé z obav ohledně služeb a čekacích dob, na které mnoho návštěvníků v posledních letech upozorňovalo.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • CNB
  CNB znížila sadzbu o 0,25% na úroveň 0,75%.......
 • CNBC: Apple je mezi investory nejméně oblíbený od roku 2005
  Americká společnost Apple se stala nejméně oblíbenou mezi analytiky a investory z Wall Street za posledních nejméně 14 let. Podle průzkum společnosti FactSet doporučuje nyní pouze 49 procent analytiků nákup akcií této firmy, což je nejmenší procentní podíl od roku 2005. Dalších 51 procent doporučuje akcie držet, uvedl server televize CNBC.
 • CNBC: Prodej VW v Číně bude kvůli elektromobilům zřejmě nejnižší od r. 2012
  Prodej německé automobilky Volkswagen v Číně bude letos zřejmě nejnižší od roku 2012, protože rychlý přechod k elektromobilům v zemi zvyšuje zájem o domácí značky. A německý automobilový gigant není jediný, který se potýká se slabým prodejem v Číně. Vyplývá to za analýzy, kterou provedla zpravodajská televize CNBC.
 • CNBC: Rusko zpomalilo dodávky plynu do Evropy, možná kvůli Nord Streamu 2
  Rusko v posledních týdnech zpomalilo dodávky zemního plynu do Evropy. Vyplývá to z analýzy společnosti ICIS, o které dnes informuje server televize CNBC. Důvody tohoto kroku jsou nejasné, podle některých analytiků by ale mohla existovat souvislost s plánovaným spuštěním provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Ten má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, a zdvojnásobit tím kapacitu potrubí, které je v provozu od roku 2011.
 • CNBC: Vesmírná společnost SpaceX získá od investorů 750 milionů USD
  Vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska získá od investorů v novém kole financování 750 milionů USD (17,1 miliardy Kč). Investice tak ohodnotí celou firmu na 137 miliard USD (3,1 bilionu Kč). S odvoláním na korespondenci firmy s potenciálními investory to uvedl server zpravodajské televize CNBC.
 • CNN: Britská centrální banka neví, kde je 50 mld. liber hotovosti
  Je to hlavolam. Používání hotovosti v Británii již mnoho let klesá, ale poptávka po bankovkách strmě roste. A nikdo vlastně neví, kde peníze končí, píše na svém webu stanice CNN.
 • CNY dnes dál neslábne a akciím se otevřel prostor ke korekci dřívějších ztrát
  Čínská centrální banka dnes nechala juan konečně trochu odpočinout a na trzích začíná opět vládnout zelená barva. Evro...
 • Coach a Starbucks: minimálně jeden je špatně ohodnocen
  Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank.Co mají Starbucks (ticker NASDAQ:SBUX) a Coach (ticker NYSE:COH) ...
 • Co brání velkým validátorům v převzetí Etherea?
  Upgrade Etherea na Proof-of-Stake vyvolal obavy ohledně odolnosti sítě proti 51% útokům. Čtyři nejvyšší sázkové subjekty tvoří 59,6 % z celkového sázkového ETH. Uživatelsky aktivované soft forks (UASF) však zajišťují, že špatní aktéři nemohou převzít síť, bez ohledu na to, jak velký je jejich podíl.
 • Co bude čtvrtý mandát Merkelové znamenat nejen pro trhy
  Angela Merkelová v závěru víkendu oznámila, že bude ve spolkových volbách příští rok usilovat o další mandát. Pro investory by to znamenalo další čtyři roky s kancléřkou, jejímuž způsobu vedení již porozuměli.
 • Co bude dál s cenou ropy?
  Ropa WTI náhle poklesla po čtyřdenním růstu. Týdenní hlášení z USA hovoří o rekordně vysokých zásobách. Saudi Aramco s...
 • Co budeme jíst v době recese?
  HDP ve 2. čtvrtletí prudce zpomalilo, což znamená, že Poláci v předvečer recese omezují své výdaje. Způsob, jak snížit své výdaje za potraviny, je přejít na levnější zdroje bílkovin. Spotřebitelé lososa přejdou na maso a spotřebitelé hovězího a vepřového masa na kuřecí. Vegetariáni jsou v obtížnější situaci, protože tato živočišná bílkovina je v současné době nejlevnější.
 • Co bude mít vliv na BTC v roce 2022?
  Navzdory tomu, že konec roku 2021 nedopadl podle plánu s dosažení ceny BTC na 100 000 dolarů, s chladnou hlavou je třeba zpětně zhodnotit, že uplynulý rok byl pro krypto trh úspěšným.
 • Co bude mít vliv na směřování finančních trhů?
  Během pouhých deseti krátkých dní letošního roku byli lidé svědky krachu několika amerických bank, včetně newyorské Signature Bank, Silicon Valley Bank a Silvertonu. Předseda Fedu Jerome Powell navíc na tiskové konferenci FOMC jmenoval zhruba šest bank, které – mají-li zůstat solventní – mohou potřebovat pomoc.
 • Co bude silnější: silné ekonomické údaje z tohoto týdne nebo zprávy o novém kmeni Omicron?
  Události z minulého pátku jasně ukazují, jak křehká je rovnováha na světových trzích. Zprávy o novém jihoafrickém kmeni covid-19 Omicron, který je údajně mnohem nakažlivější než Delta, vedly ke kolapsu trhů v Evropě a Spojených státech. Akciové indexy a komoditní aktiva se při silné poptávce po ochranných aktivech – státních dluhopisech ekonomicky vyspělých zemí a bezpečných měnách, jako je jen a frank – zhroutily. Americký dolar byl mezitím pod tlakem.
 • Co bude trápit finanční trhy v roce 2019?
  Důležitou otázkou bude reakce politiků na globální problémy. Myslíme si, že tentokrát bude jejich odpověď směřovat ke ztrátě nezávislosti centrálních bank, protože reakce politiků na poslední krizi jen vykopala ještě hlubší dluhovou díru. Světové problémy s nadměrným zadlužením budou proto muset řešit vlády s centrálními bankami jen jako pomocnými orgány této politiky.
 • Co bude v červnu s dolarem, eurem a jenem?
  Dolar vplouvá do léta v plné parádě a na začátku dne v podstatě předbíhá euro i jen. Dokáže se ale na vlně růstu udržet dlouhodobě? Jaký červen se předpovídá dolaru a jeho konkurentům?
 • Co by ČNB měla dělat s inflací
  Nejvíce diskutovaným ekonomickým tématem posledních několika dní je v Česku inflace. Ta se v srpnu dostala nad čtyři procenta a byla nejvyšší od listopadu 2008. Spolu s tím se objevují dvě skupiny názorů na to, jakým způsobem by měla zareagovat Česká národní banka. Jedni volají po rychlé a rázné reakci, neboť inflace se nachází výrazně nad dvouprocentním cílem a ohrožuje ukotvenost inflačních očekávání. Druzí naopak říkají, že inflace je pouze dočasná a není třeba se jí obávat. Osobně zastávám první názor, a to především z následujících tří důvodů.
 • Co by kdyby... vyhrála Clintonová
  Jakou ekonomickou politiku má přichystanou kandidátka do Bílého domu Hilary Clintonová? A jaké by měla dopady na trhy ...
 • Co by kdyby... vyhrála Clintonová
  Jakou ekonomickou politiku má přichystanou kandidátka do Bílého domu Hilary Clintonová? A jaké by měla dopady na trhy a jednotlivé sektory? Přinášíme Vám další článek k analýze investiční společnosti Fidelity International.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new