Sobota 27. duben 2024 22:49
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO král

Umělá inteligence otevírá ve farmaceutickém průmyslu nevídané příležitosti k růstu. Na urychlení vývoje léků půjde až 50 miliard dolarů ročně

26.09.2023 13:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zatímco dnes se umělá inteligence prosazuje ve zdravotnictví kvůli přísné regulaci a obavám o bezpečnost pacientů jen ztěžka, do budoucna by mohla přinést do odvětví doslova revoluci. Například v podobě výrazného urychlení vývoje nových léků. Jejich uvedení na trh dnes může trvat i deset a více let a míra neúspěchu během klinického výzkumu často dosahuje 90 %. AI však má podle expertů společnosti Atradius z divize Pharmaceuticals mimořádný potenciál tyto statistiky od základů změnit.

Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k nejinovativnějším odvětvím ekonomiky. Výrobci léků dávají na výzkum a vývoj v průměru 25 % svých příjmů. Přesto si pacienti musí někdy počkat i více než 10 let, než se k nim nový přípravek dostane. Nároky na bezpečnost jsou tak vysoké, že až devět z deseti nově vyvíjených léků navíc ztroskotá už ve fázi klinického výzkumu. Na obzoru je ale technologie, jež má potenciál odvětví zcela transformovat a peníze, jež do něj proudí, využít násobně efektivněji. Jde o umělou inteligenci. 

AI si dnes do zdravotnictví nachází cestu především v oblasti monitorování a lékařského zobrazování - jde například o podporu lékařů při analýze snímků z počítačových tomografů či jiných podobných zařízení. S ohledem na riziko chyby a obavy z možných dopadů na lidské zdraví je ale její nástup pomalejší než v jiných odvětvích. Největší potenciál změnit to, a otevřít tak AI stavidla do zdravotnictví jako celku, má nyní farmaceutický sektor. Podle průzkumu společnosti Morgan Stanley by mohl v nadcházející dekádě na urychlení vývoje léků pomocí umělé inteligence vynakládat až 50 miliard dolarů ročně. Kromě růstu zisků firem v tomto odvětví by to mohlo přinést také nové a inovativní způsoby léčby pro pacienty. A to způsobem, který je rychlejší a lepší než kdykoli předtím.

Čína je na začátku nové éry

První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve farmaceutickém průmyslu začíná nabírat na obrátkách, přicházejí z Číny. Ke konci roku 2022 tam působilo již téměř 80 začínajících (startupových) farmaceutických firem. „Investice do čínského farmaceutického průmyslu loni dosáhly 25 miliard dolarů. To sice proti roku 2021 představuje pokles skoro o polovinu, ale důvodem byla hlavně opatření proti šíření Covid-19. Vzhledem ke stávajícímu znovuotevření Číny po pandemii se v roce 2023 očekává návrat k růstu," říká Judi Ji, expertka společnosti Atradius z divize Pharmaceuticals pro asijsko-pacifickou oblast.

Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na umělou inteligenci či big data vznikají stále častěji také v Evropě a USA. „Spolupráce amerických společností Amazon Web Services (AWS), Pfizer a Merck s evropskou AstraZeneca a izraelskou Teva Pharmaceuticals vyústila v založení laboratoří AION Labs. Ty budou zajišťovat AI a výpočetní kapacity a vyvíjet nové farmaceutické postupy. AWS zároveň nedávno představila iniciativu AWS Generative AI Innovation Center. Cílem projektu v hodnotě 100 milionů dolarů je urychlení zavádění umělé inteligence v podnikové sféře,“ popisuje Patrick Scardina, odborník společnosti Atradius z divize Pharmaceuticals pro Severní a Jižní Ameriku.

Některé přední farmaceutické společnosti dokonce budují vlastní týmy zaměřené na umělou inteligenci tak, aby udržovaly pokročilou technologii a s ní spojená data zcela mimo dosah konkurence. Pozadu ale nezůstávají ani začínající podniky a menší firmy. Například nástroj start-upu ChatGPT pro zpracování přirozeného jazyka poháněný umělou inteligencí získal investici ve výši 175 milionů dolarů, aby pomohl transformovat zdravotnictví a vědu. Podle výzkumníků z Massachusettské všeobecné nemocnice a Ansible Health je tak robustní, že již nyní dokáže složit lékařskou licenční zkoušku ve Spojených státech.


Celosvětový trh s umělou inteligencí ve zdravotnictví dosáhl v roce 2022 odhadované hodnoty 15,1 miliardy dolarů. Do roku 2030 by se podle expertů mohl zvětšit až 12krát na více než 185 miliard dolarů.

Konkurence velkým firmám a změny v regulaci

Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen nové příležitosti, ale představuje pro ně také rostoucí konkurenci. Už dnes jsou na trhu nositelná zařízení monitorující vše od hladiny glukózy v krvi až po srdeční tep. Řadu z nich vyrábí technologické korporace jako Google nebo Amazon, pro které je tato oblast novinkou. 

Rychlý rozvoj umělé inteligence klade vysoké nároky také na regulaci, kterou má naprostá většina zemí v oblasti zdravotnictví velmi přísnou. Legislativní prostředí se ale nástupu AI postupně přizpůsobuje. Například Čína loni zrušila omezení týkající se diagnostických technologií s podporou umělé inteligence, což umožnilo širší využití AI mimo nemocniční prostředí. „Pro samotnou léčbu s pomocí umělé inteligence nicméně Čína zatím původní pravidla zachovala. Svědčí to o vysoké míře nejistoty a obavách z rizik, jež má dohled úřadů udržet pod kontrolou,” popisuje Judy Ji.

Také úřady v Evropě již kontrolují používání umělé inteligence ve většině aplikací včetně farmaceutických. „Obavy EU souvisí mimo jiné s otázkami ochrany soukromí při trénování AI na vstupu a s předpojatostí v rozhodnutích nebo návrzích AI na výstupu," vysvětluje Rubén del Río Hernández, který v pojišťovně Atradius v divizi Pharmaceuticals odpovídá za region Evropy

Rizika pro menší podniky

Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují kromě regulace také náklady. Ty jsou s ohledem na nutné investice do výzkumu a vývoje v oboru vysoké už nyní. Umělá inteligence a s ní spojené nové technologie nároky na financování ještě navýší, což může z trhu postupně vyřadit menší firmy. Ty jsou přitom často ve srovnání s korporacemi flexibilnější, dynamičtější a rychleji se přizpůsobují vnějším podmínkám.

Zajímavé firmy, jež nebudou mít dostatek vlastních zdrojů k plnému využití umělé inteligence, se podle Hernandéze mohou stát akvizičním cílem velkých farmaceutických společností. Malé firmy s nízkým potenciálem však pravděpodobně skončí - mimo jiné i proto, že do odvětví díky rostoucím významu AI budou přicházet noví hráči. Například pro technologické giganty je zdravotnictví atraktivní proto, že představuje velký a dlouhodobě udržitelný trh. Všichni lidé chtějí žít lépe a déle a léky či léčebné postupy k tomu potřebují.

Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví stále více zajímají také potravinářské firmy, výrobci kosmetických přípravků, poskytovatelé wellness služeb a s ohledem na rozvoj telemedicíny rovněž telekomunikační operátoři. Také banky a pojišťovny již připravují programy prevence spojené s monitorováním zdravého životního stylu. 

Ačkoli se zatím noví hráči zaměřují spíše na zdravotní péči, než aby zvyšovali konkurenci přímo farmaceutickým firmám, mnozí z nich disponují velkým množstvím volných peněz. Budou tak schopni získávat farmaceutické nebo biotechnologické společnosti formou akvizic. Na obzoru se tudíž rýsují zajímavé synergie mezi technologickým sektorem a farmacií. Velké farmaceutické společnosti by se proto měly mít na pozoru.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ulta Beauty se dnes propadá o 13 %
    Ulta Beauty (ULTA.US) je dnes jednou z nejméně výkonných společností na Wall Street, protože aktuálně klesá o 13 %. Propad ceny akcií byl vyvolán varováním o výdajich spotřebitelů, které na konferenci JPMorgan Retail Round Up pronesl David Kimbell, generální ředitel společnosti.
  • Ultimátní průvodce pro obchodování ETF
    Pojem ETF se v posledních letech stále více objevuje ve spojení s obchodováním na burze. Ale rozumí obchodníci, co se pod pojmem obchodování ETF skutečně skrývá?
  • Ultimátum Grécku
    Stretnutie ministrov financií krajín eurozóny p...
  • Ultimátum pro cla se blíží a inverzní křivka znovu straší. Akcie, výnosy i dolar padají
    Po několika měsících klidu téma obchodních válek rychle opanovalo dění na finančních trzích. Konkrétně dnes se řeší především otázka, zda jednání čínského týmu ve Washingtonu ještě na poslední chvíli dokáže odvrátit zvýšení cel na zboží za 200 mld. dolarů. K němu má dojít už o půlnoci východního času, takže prostor je malý a šance také. Prezident Trump expresivně mluví o porušení dohod z čínské strany, která to odmítá a vyzývá ke kompromisům a jednání.
  • Umělá ChatGPT je zdvořilá
    Objev umělé inteligence s názvem ChatGPT způsobil pořádné pozdvižení. S funkční umělou inteligencí se řada profesí ocitá ve vzduchoprázdnu, přičemž speciálně makroekonomičtí analytici by měli zbystřit poté, co vyšla výzkumná práce, která naznačuje, že ChatGPT již dokáže (obdobně jako člověk) rozlišit, zda je rétorika (americké) centrální banky holubičí či jestřábí. Jak to tedy je? Jedinou možností, jak zjistit schopnosti umělé inteligence je, že si ji v daném tématu otestujete.
  • Umělá inteligence definuje budoucnost: S&P 500 a Nasdaq stoupají k novým výšinám
    Akcie společnosti Dell Technologies vzrostly o 31,62 %, což představuje největší denní procentní nárůst v historii, poté, co výrobce osobních počítačů předpověděl výši ročních tržeb a zisku nad úrovní odhadů Wall Street.
  • Umělá inteligence. Dočasný růst, nebo nově zrozený dlouhodobý investiční trend?
    Umělá inteligence již dlouho ovlivňuje lidskou představivost. Ačkoli k vytvoření takzvané obecné umělé inteligence (AGI) máme ještě daleko, její vývoj se silně zrychluje díky klesajícím nákladům (strojové učení) a rostoucím schopnostem, jak jsme toho svědky při vytváření nedávno populární aplikace ChatGPT, která je podle agentury Reuters nejrychleji rostoucí aplikací v historii. Jedná se o nový dlouhodobý investiční trend na trzích? Nebo jen dočasný impuls, jako tomu bylo v případě několika vláken souvisejících s blockchainem, zelenou energií nebo metaverzemi?
  • Umělá inteligence: hodná, zlá a nafouknutá
    V normálních ekonomických cyklech začnou centrální banky v dobách vysoké inflace, napjatého trhu práce a snadné dostupnosti financování – tedy v zásadě na v situaci, v níž se teď všichni nacházíme – zvyšovat úrokové sazby. Zpřísňování politiky centrální banky má ochladit ekonomiku a předejít jejímu přehřátí, které by dál zhoršilo nevyhnutelnou recesi. Od finanční krize v roce 2008 se však centrální banky vyhýbají recesi jako čert kříži a nechce se jim ani do zpřísnění politiky, ani zvýšení úrokových sazeb, aby skutečně utlumily aktivitu.
  • Umělá inteligence mění svět
    „Umělá inteligence může změnit naše životy podobně jako průmyslová revoluce změnila životy našich předků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Umělá inteligence nevezme lidem práci, ale zefektivní ji. Pomůže například při náborovém procesu
    Desítky procent Čechů se obávají, že kvůli umělé inteligenci přijdou o práci. Experti z poradenské skupiny Moore Czech Republic mírní tyto obavy a předpovídají, že využívání umělé inteligence povede spíše ke zefektivnění lidské práce než k jejímu nahrazení. Podle jejich odhadů ovlivní AI téměř všechna pracovní odvětví, v první řadě například administrativu či finanční služby. Umělá inteligence usnadní také náborový proces ve firmách. V praxi AI používá i recruitment tým z Moore Advisory CZ, kterému se daří za pomoci AI obsazovat lukrativní pracovní pozice.
  • Umělá inteligence posouvá čtvrtletní zisky Dellu nad očekávání!🤖
    Společnost Dell Technologies (DELL.US) vykázala ve druhém čtvrtletí působivé výsledky, přičemž akcie v pre-marketu vzrostly o více než 12 %. IT monstrum překonalo očekávání Wall Street a vykázalo celkové čisté příjmy 22,93 miliard USD oproti odhadovaným 20,84 miliardám USD. Silný výkon firmy byl tažen robustním prodejem osobních počítačů a hardwaru datových center a také rostoucím podílem serverů s umělou inteligencí. Samotný segment komerčních klientů vykázal za čtvrtletí tržby 10,6 miliard USD, což naznačuje vysokou poptávku po pracovních stanicích.
  • Umělá Inteligence transformuje svět módy
    Módní odvětví prochází novou proměnou a tentokrát za ní stojí umělá inteligence (AI). Chat GPT, Midjouney, Runway a nedávno i Sora od OpenAI ukazují působivé generativní schopnosti AI vytvářet obrázky a videa pouze pomocí textových podnětů.
  • Umění, LEGO i alkohol. Alternativní investice využívá 70 % českých investorů
    Alternativní investice využívá 70 procent českých investorů. Vyplývá to z průzkumu české investiční platformy Bondster. Nejvíce lidí využívá kryptoměny, investuje do nich téměř čtvrtina investorů. Kryptoměny ovšem Čechy zároveň rozdělují – za rok 2022 na nich prodělalo přes 60 procent jejich uživatelů. Větší důvěru mají Češi v další formy alternativních investic, hlavně sběratelské mince a P2P/P2B investování. Mince aktuálně drží 17 procent českých investorů a do P2P/P2B investuje 12 procent dotázaných. Češi se začínají zajímat i o méně běžné nástroje. Například do stavebnice LEGO investuje 6 procent investorů a do investičního alkoholu 5 procent z nich.
  • Umírá více lidí, než se rodí dětí. Počet obyvatel ČR však narůstá
    „Dopady koronavirové krize se promítly do statistických dat o české populaci. Za devět měsíců letošního roku bohužel zemřelo o 1 037 lidí více než ve stejném období loňského roku. Statisticky významný nárůst počtu zemřelých byl pozorován hlavně v září,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Umírněné komentáře bankéřů Fedu 📣
    Projevy souhrnně odrážejí opatrný, ale optimistický výhled na inflaci a úrokovou politiku. Uznávají se pokroky dosažené při kontrole inflace, ale zároveň se chápe, že práce ještě není hotová, a nadále se klade důraz na 2% inflační cíl. Existují obavy z možných tlaků na ceny zboží a z potřeby průběžného monitorování bankovního sektoru. Názory jsou vyvážené mezi zachováním současné restriktivní politiky, která má zajistit pokračující pokrok v oblasti inflace, a uznáním, že s vývojem ekonomických podmínek může dojít k uvolnění.
  • Umírněné výnosy vyhovují techům, lira se stabilizuje
    Turecká lira začala strmým propadem, který následně částečně vybrala a během dne se její kurz k dolaru usadil u 7,9. To znamená ztrátu asi 8,6 procenta. Podle očekávání toto téma po počátečním šoku přestávalo globální trhy tolik zajímat.
  • UMOŽNĚNÍ NÁKUPŮ STÁTNÍCH DLUHOPISŮ ZE STRANY ČNB JE KROK SPRÁVNÝM SMĚREM
    Vláda v úterý 24. března schválila novelu zákona o České národní bance, která by měla centrální bance umožnit nakupovat státní dluhopisy, a to i s delší dobou splatnosti. Součástí návrhu je i rozšíření množství subjektů, se kterými bude moci ČNB obchodovat. Parlament se však odmítl tímto návrhem zabývat s tím, že se nejedná o problém legislativní nouze.
  • Umožní „Japonec“ pokles dolaru? JPY kam? USD na jih?
    Japonsko reportovalo v noci data, kde zásadní výsledky museli potěšit premiéra Shinzo Abeho a vedení centrální ...
  • Umožnili obchodovat Facebook. Teď otevírají cestu k bitcoinu
    SecondMarket otevírá pro investice Bitcoin Investment Trust, přístupný těm, kdo chtějí investovat jen a pouze do virtuální měny bitcoin. Minimální investicí je 25 tisíc amerických dolarů, akcie fondu bude možné obchodovat skrze SecondMarket. Ten je obchodní platformou, která je velmi známá zejména tím, že umožnila obchodovat s akciemi Facebook předtím, že se firma rozhodla pro standardní IPO v roce 2012.
  • Úmrtí bubeníka Rolling Stones ohrožuje rekordní výdělečnost tohoto „strojku na peníze“
    Navíc v prvních vystoupeních po Wattsově úmrtí, která by měla v rámci běžícího turné začít už letos v září, lze předpokládat zvýšený zájem veřejnosti právě z důvodu Wattsova úmrtí, mediální pozornosti, jaká se mu dostává, a snahy fanoušků i širší veřejnosti vyjádřit návštěvou koncertu soustrast.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new