Středa 04. říjen 2023 12:16
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

EUR/USD. Zpráva o inflaci v USA: obchodníci potřebují náznaky ze strany Fedu

14.09.2023 10:03  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Na začátku středeční seance v USA byl zveřejněn Index spotřebitelských cen. Zpráva přinesla velmi smíšené výsledky. I přes pokračující růst inflace vykazuje jádrový index stále klesající trend. Soudě podle reakce trhu jsou obchodníci takovými výsledky zmateni. Většina účastníků trhu nechápe, jak interpretovat srpnová čísla, jestli ve prospěch dolaru nebo proti němu.

Situaci navíc komplikuje skutečnost, že v současné době panuje takzvané "klidové období", během kterého členové Federálního rezervního systému nesmějí veřejně vyjadřovat své názory. Do příštího zasedání Fedu zbývá méně než 10 dní, takže obchodníci jsou nuceni jednat bez náznaků americké centrální banky.

analytics6501d177de804.jpg

Aktuální kolísání cen odráží nerozhodnost býků a medvědů. Na rozdíl od očekávání mnoha odborníků nehrála data o inflaci rozhodující roli při určování směru. Prodejci nebyli schopni obnovit sestupný trend a kupující nebyli schopni zorganizovat výraznou korekci. I když se obě strany pokusily: zpočátku cena EUR/USD klesla na úroveň 1,07, ale poté se otočila a vrátila se k hranici 1,0750, kde driftovala. Všichni v tu chvíli prohráli, medvědi i býci. Pokud však jde o širší časové rámce, vítěze určí Fed, který se k nejnovějším údajům vyjádří příští týden.

Americký CPI na roční bázi vzrostl na 3,7 % oproti očekávání 3,6 %. Tento indikátor po 12měsíčním (!) sestupném cyklu již druhý měsíc v řadě vykazuje vzestupný pohyb. Měsíční hodnota dosáhla 0,6 %, což je nejvyšší tempo růstu od června 2022.

Jádrový CPI však nadále trvale klesá. Roční hodnota splnila očekávání a klesla na 4,3 %, což je nejpomalejší tempo růstu od října 2021.

Hodnota jádrového CPI, který nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, vzrostla ve stejném období o 4,3 % po prudším růstu (4,9 %) v červenci. Cena oblečení vzrostla o 3,1 % (v červenci tato složka vzrostla o 3,2 %), ojetá auta zlevnila o 6,6 % (po 5,6 % poklesu v předchozím měsíci), nová auta zdražila o 2,9 % (3,5 %). %) a náklady na dopravní služby vzrostly o 10,3 % (v červenci růst o 9 %).

Největší příspěvek k měsíčnímu růstu CPI měl index cen pohonných hmot, který představoval více než polovinu nárůstu. Index energetických složek se za měsíc zvýšil o 5,6 %, když vzrostly prakticky všechny hlavní indexy energetických složek.

Vzhledem k posledním událostem na ropném trhu lze předpokládat, že se tyto trendy budou nadále vyvíjet. Ceny ropy dosáhly 10měsíčního maxima kvůli omezení dodávek. Ropa Brent poprvé od listopadu 2022 dosáhla 92 USD za barel. Zvýšila se i americká ropa WTI, která atakovala 89,05 USD za barel. Jak možná víte, Saúdská Arábie a Rusko minulý týden prodloužily své rozhodnutí o omezení dodávek v celkové výši 1,3 milionu barelů denně. K nárůstu cen ropy tento týden přispělo i to, že Libye kvůli nepříznivému počasí a záplavám uzavřela 4 východní terminály pro vývoz ropy.

Americký CPI tak zanechal více otázek než odpovědí, zejména v kontextu reakce Federálního rezervního systému. Na jedné straně inflace již druhý měsíc po sobě zrychluje. Více než polovina měsíčního nárůstu CPI byla způsobena prudkým nárůstem cen benzínu. Vzhledem k pokračujícímu růstu na trhu s ropou to naznačuje, že tento ukazatel bude dále růst. Na druhé straně jádrový index dosáhl na roční bázi víceměsíčního minima, když klesl na 4,3 %. Soudě podle dynamiky EUR/USD si obchodníci nevytvořili konsolidovaný názor na možnou reakci Fedu na srpnové CPI.

analytics6501d121e8750.jpg

analytics6501d128bc943.jpg

Je pozoruhodné, že bezprostředně po zveřejnění klesla pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Fedem v září z 10 % na 3 % (podle CME FedWatch Tool). To znamená, že obchodníci jsou přesvědčeni, že centrální banka tento měsíc zachová status quo. O tomto výsledku však byli v podstatě přesvědčeni ještě před zprávou. Pravděpodobnost zvýšení sazeb v listopadu se přitom snížila jen mírně (ze 45 % na 39 %). Situace se po zprávě v podstatě nezměnila: vyhlídky na září zůstávají mizivé, zatímco vyhlídky na listopad jsou zhruba 50/50.

To vše naznačuje, že obchodníci s EUR/USD stále potřebují "nápovědu od Fedu", tedy vysvětlení nebo komentář. Americká centrální banka bude v současné situaci působit jako arbitr: po zářijovém zasedání Fed buď potvrdí svůj záměr zachovat vyčkávací pozici, nebo naznačí možné zvýšení sazeb na některém z následujících zasedání (v listopadu nebo prosinci). Pokud tedy Evropská centrální banka nepředloží "jestřábí překvapení" neočekávaným zvýšením sazeb, bude se pár EUR/USD pravděpodobně v dohledné době obchodovat ve stejném pásmu (mezi 1,0680 a 1,0800) (tj. do 20. září, kdy budou oznámeny výsledky zářijového zasedání Fedu), přičemž se čeká na verdikt americké centrální banky.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EUR/USD: zatímco se trhy rozhodovaly: sklenice zpola plná, nebo zpola prázdná. Při rychlém šíření omikronu ve světě se euru podařilo pokusit se a vrátit korunu dolaru.
  Na začátku minulého týdne se klíčové indexy Wall Street po prudkém poklesu z rekordních maxim dostaly do lepší nálady. Ke zlepšení nálady na trhu přispěly optimistické prognózy předních investičních bank, že akcie vydrží i růst úrokových sazeb Fedu a zvýšení výnosu státních dluhopisů.
 • EUR/USD zavírá pod klouzavým průměrem
  EUR/USD včera vytvořil medvědí směr, který zavřel na svém minimu, poté, co minulý pátek (5. května) byl slabý signál nákupu. Medvědi se dostali pod klouzavý průměr (modrá čára). Čím větší medvědí svíčka, tím lépe pro medvědy. Býci se pokusí zvrátit dnešní laťku jako 2. května. Býčí kanál pravděpodobně začal 24. března. To znamená, že každé následující vyšší minimum je cílem pro medvědy. Celkově vzato budou obchodníci věnovat velkou pozornost dnešnímu dni, aby viděli, jak jsou medvědi odhodlaní dosáhnout poklesu. Dnes nás čeká vyhlášení na americkém dolaru a to ve 14:30, kde nás čeká Inflace CPI. V případě silného dolaru, tak se potvrdí klesající trend a můžeme testovat support na ceně 1,0924 nebo 1,0861.
 • EURUSD - zavřít při pátku zisk na dolaru..?
  Od posledně zmíněné rezistentní linie a po dokončení čtvrté korektivní fáze, nám hlavní měnový pár dle preferovanéh...
 • EUR/USD zaznamenal nové maximum 1,3624
  Americký Non Farm Payrolls (NFP, ekonomický indikátor sledující změnu americké zaměstnanosti, který je vyhlašov...
 • EURUSD: Zelená bankovka se v úterý dostává do zisku
  Americký dolar se obchodoval v plusu po celém devizovém trhu během Úterku a EURUSD pár byl o 0.4% nižší v Londýně, viděný při 1.0560.
 • EURUSD získává poté, co se snižuje šance na zvýšení sazeb o 100 bp
  Pár EUR/USD vyskočil nad úroveň parity po zveřejnění zprávy UoM, která ukázala, že spotřebitelský sentiment v USA se v září zvýšil na pětiměsíční maximum ze srpnových 58,2 na 59,5, zatímco medián očekávané meziroční míry inflace klesl na ze 4,8 % na 4,6 %, což je nejnižší hodnota od loňského září. Po zveřejnění se implikované šance na zvýšení Fedu o 100 bp snížily z 25 % na 17 %.
 • EURUSD získává 0,3 %📈
  Dnešní obchodní seance je plná důležitých makrodat. Na začátku dne vyvolaly zvýšenou volatilitu především slabší než očekávané údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě v Číně. Pro Říši středu to však není konec příběhu, neboť tamní centrální banka PBoC rozhodla o snížení sazeb SLF, MLF a reverzních repo operací, čímž opět posílila očekávání rozhodných kroků ke stimulaci neutěšeného stavu čínské ekonomiky. Dopoledním údajům v Evropě vévodila Velká Británie a britská libra, která reagovala zisky na historický údaj o růstu mezd v zemi.
 • EUR/USD zpátky v klesajícím kanálu
  Měnový pár EUR/USD před čtvrtečním oznámením politiky ECB vyskočil do oblasti 1,1100 a na čtyřhodinovém grafu opustil svůj medvědí kanál, ale následně se do něj vrátil. Jednoduchý klouzavý průměr s periodou 50 (SMA) zaměstnává býky kolem hladiny 1,1145, a pokud se ukáže, že je těžké ji překonat, pár by mohl přejít do korekčního režimu. Na úrovni 1,1170 se nachází linie odporu, která spojuje maxima z února a dubna 2022, a mohla by si také vynutit stažení zpět.
 • EUR/USD zpět nad 1,05 při oslabení USD
  Navzdory dnešní slabé seanci způsobené americkým stvátkem, USD pokračuje v oslabování vůči Fx majoritám. V případě EUR/USD, se poptávající snaží pokračovat v obnově nedávných ztrát. Je to však dostatečně na to, aby vznikl vzestupný trend?
 • EUR/USD. Zpráva o inflaci v eurozóně, zápis z jednání ECB, jádrový PCE inflační index
  EUR/USD se ve čtvrtek po třech dnech stabilního růstu obchodoval s poklesem. Kupující nebyli schopni otestovat úroveň rezistence 1,0950 (spodní pásmo Kumo cloudu na denním grafu), zastavili se jen pár kroků od cíle 1,0946. Fundamentální pozadí se každým dnem rychle mění a buď posiluje, nebo oslabuje pozice kupujících a prodávajících v EUR/USD. Například středa zjevně nehrála do karet medvědů: zpráva ADP byla v "červených číslech", ministerstvo obchodu USA snížilo odhad růstu HDP země (za druhé čtvrtletí), zatímco zpráva o růstu inflace v Německu byla v zeleném.
 • EUR/USD zrychlilo výprodej
  Počet rozjednaných prodejů domů v USA v únoru podle očekávání klesl. Národní realitní asociace dnes...
 • EURUSD ztrácí po Jackson Hole 💵 Slabá data University of Michigan a inflační očekávání!
  Eurodolar dnes klesá přibližně o 0,7 % a testuje vzestupnou trendovou linii po Powellově jestřábím projevu v Jackson Hole. Dnešní data Michiganské univerzity dopadly špatně a chvíli po Powellově projevu se k ekonomice vyjádřil Patrick Harker z Fedu.
 • EURUSD ztrácí 0,5 %, nejníže od poloviny března 💵 Komentáře ECB a Fedu
  Kurz EURUSD f/x zažívá v posledních týdnech pokles a aktuálně se obchoduje až na 1,0594, ztrácí více než 0,4 % Mezitím centrální bankéři, včetně Christine Lagardeové, šéfky ECB, hovořili o ekonomikách USA a eurozóny. . Goolsbeeho poněkud jestřábí komentáře podpořily americký dolar.
 • EURUSD ztrácí 0,8 % 📌
  Silná makrodata ze Spojených států a konference Christine Lagardeové, která navzdory jestřábímu postoji nevyloučila pauzu na současných úrovních po zvýšení sazeb ECB o 25 bb, vytvořily tlak na pokles EUR/USD.
 • EURUSD zůstává klidný, tlak na dolar pokračuje
  Po pátečním zklamání z amerického trhu práce ztrácí USD opět sílu. Dolar je nejslabší měnou ze skupiny G10 a pár EUR/USD překonal rezistenci kulaté úrovně 1,21. Vzhledem k poklidné pondělní seanci však dnes na EUR/USD převažuje pohyb do strany - pár se pohybuje v konsolidační zóně (obdélník na grafu). Oscilátor RSI zůstává v blízkosti překoupené zóny. Jedná se o rizikový faktor pro býky.
 • EURUSD zůstává nad 1.08 po lepších číslech ZEW
  EUR/USD se minulý týden vyšplhal nad hranici 1,08 a dostal se tak na nejvyšší úroveň od konce dubna 2022. Po zveřejnění dat CPI v USA za prosinec (čtvrtek 12. ledna) se však pár začal trápit a vymazal část předchozích zisků. EURUSD v následujících dnech pokračoval v pohybu níže a hrozilo, že se dostane zpět pod hranici 1,08. Na pomoc však přišla německá data ZEW za leden. Subindex očekávání ZEW vyskočil z -23,3 na 16,9 (oček. -15,0). Byl to čtvrtý měsíc nárůstů v řadě a subindex očekávání se nyní nachází na nejvyšší úrovni od února 2022 (zahájení ruské invaze na Ukrajinu). Situace vypadá méně růžově, pokud jde o dílčí index Current Situation, protože se posunul z -61,4 na -58,6 (oček. -57,0).
 • EUR/USD: zůstává pod paritou
  Dnešní seance je na páru EUR/USD relativně klidná. Nicméně je důležité řici, že hlavní měnový pár zůstává pod paritou. Kromě toho EUR/USD dosáhl 20letých minim.
 • EUR/USD: Zůstává pod tlakem
  Měnový pár EUR/USD se nadále obchoduje pod tlakem. Přestože ECB minulý týden oznámila nové zvýšení úrokových sazeb, euro nakonec vůči americkému dolaru reagovalo negativně.
 • EURUSD zůstává pod 1,07. Kanadské měně pomohly lepší výsledky HDP
  Páteční seance na akciových trzích zatím z režimu posledních dnů příliš nevybočuje. Indexy opět přešlapují na místě a své ceny si bez větších problémů udržují, když obchodníci dál postrádají fundamenty, které by ceny akcií a ostatních finančních aktiv dokázaly více rozpohybovat. Německý DAX tak dnes zůstává v okolí 12 250 euro a pokud se na současných cenách udrží, zakončí tento týden výše o 1,6 % a jen něco málo přes sto bodů od historického maxima.
 • EUR/USD zůstává zaseknutý v rozmezí
  Dnešní seance je pro forexový trh relativně klidná. Hlavní měnový pár se obchoduje v rozmezí pod 61,8% Fibo retracementem. Nicméně se volatilita může vrátit poté, co budou ve středu zveřejněna data o americké inflaci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
AvaTrade