Čtvrtek 18. duben 2024 19:00
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster

Sazby ČNB zůstanou nejspíše nejen v září beze změny

23.09.2022 15:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Centrální banka bude podle nás na blížícím se zářijovém zasedání nadále držet úrokové sazby beze změny. Tomuto postoji bankovní rady nahrává poslední vývoj inflace a ekonomiky. V poslední době se také zmírnil tlak na oslabování koruny a s tím i na intervence ČNB na devizovém trhu. Vlivem posledních známých dat a přetrvávající neochoty většiny bankovní rady k dalšímu nárůstu sazeb jsme se rozhodli z naší prognózy vypustit jejich listopadové zvýšení. Nyní čekáme stabilitu repo sazby na současných 7 % až do poloviny příštího roku. Sazby se tedy podle naší nové prognózy nedostanou tak vysoko, klesat však budou později a také pozvolněji. Rizika naší prognózy vidíme vychýlená ve směru vyšších sazeb, a to hlavně s ohledem na další vývoj mezd.

Česká národní banka na následujícím zasedání, které se koná ve čtvrtek 29. září, pravděpodobně ponechá úrokové sazby opět beze změny. Základní dvoutýdenní repo sazba by tak podle nás měla zůstat na současných 7,0 %, což si myslí také investoři na finančním trhu. K obratu v charakteru tuzemské měnové politiky došlo s červencovou obměnou členů bankovní rady, kdy většinu získali centrální bankéři, podle kterých jsou již nyní úrokové sazby dostatečně vysoké. Jejich vyjádření od doby, kdy usedli do křesel v bankovní radě, potvrzují, že se na tomto postoji nic nezměnilo. Současná vysoká úroveň úrokových sazeb podle nich přispívá k tlumení poptávkových tlaků, společně s poklesem poptávky zapříčiněným vysokými cenami a zvýšenou ekonomickou nejistotou. Tito centrální bankéři často zmiňují také negativní trendy vývoje ekonomiky, které jsou spojeny s rizikem vzniku recese. Zářijová stabilita úrokových sazeb je také zhruba v souladu se základním scénářem srpnové prognózy ČNB.

Na ruku holubičí většině v bankovní radě ČNB jde i poslední vývoj inflace. Ta v meziročním vyjádření klesla z červencových 17,5 % na 17,2 % v srpnu. Centrální banka přitom v obou měsících čekala výrazně vyšší cenový růst, a to 18,8 % y/y, resp. 19,3 % y/y. Cenová dynamika přitom klesá také v meziměsíčním vyjádření, po sezonním očištění již čtvrtý měsíc v řadě. Je tak možné, že meziroční inflace již dosáhla v červenci svého vrcholu a v dalších měsících bude pokračovat v postupném poklesu. Přispět by k tomu měla i opatření vlády ke zmírnění cen energií, která začnou platit od letošního podzimu (úsporný energetický tarif, odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie a zastropování cen). Vrcholu kolem 20 % y/y, s kterým počítala naše prognóza i ta od ČNB, inflace nejspíše nedosáhne. Důvodem je velmi pozvolný průsak vysokých velkoobchodních cen energií do těch spotřebitelských. To pravděpodobně souvisí s tím, že velká část distributorů stihla nakoupit energie za výrazně lepších podmínek, a také s tím, že nemalá část spotřebitelů má ceny zafixované.

V důsledku výše uvedeného jsme se tak rozhodli změnit naši prognózu dalšího vývoje sazeb ČNB a nyní očekáváme stabilitu na současných úrovních až do poloviny příštího roku. Oproti naší předchozí prognóze tak již nepočítáme s listopadovým zvýšením o 50 bb. Důvodem jsou zmíněný příznivější výhled inflace a negativní trend vývoje reálné ekonomiky, které nahrávají holubičímu charakteru měnové politiky nové bankovní rady. V poslední době také polevily tlaky na slabší korunu a tím i na výrazné intervence ČNB na devizovém trhu. S ohledem na nižší vrchol úrokových sazeb se však zároveň podle nás odsune možný počátek jejich opětovného snižování. Zatímco v předchozí prognóze jsme očekávali první snížení již v únoru příštího roku, nyní s ním počítáme až v srpnu 2023. Pokles sazeb by měl být také pozvolnější, když na konci příštího roku by repo sazba měla dosáhnou 5 % a na rovnovážná 3 % by se pak měla dostat na konci roku 2024. Pro novou trajektorii úrokových sazeb hovoří již zmíněný postupný přenos vysokých velkoobchodních cen energií do těch spotřebitelských, který v krátkém horizontu sice nebude vytvářet tak silné inflační tlaky, v tom delším však pravděpodobně přispěje k tomu, že vyšší cenové tlaky přetrvají po delší dobu. Pozdější uvolňování měnové politiky podle nás bude i důsledkem jejího aktuálně nedostatečného utažení, které bude na horizontu prognózy přispívat k pozvolnějšímu odeznívání inflačních tlaků. Ve srovnání se srpnovou prognózou ČNB budou podle nás muset být úrokové sazby vyšší na celém prognostickém horizontu.

Rizika naší prognózy však v závislosti na očekávaném vývoji mezd hodnotíme jako vychýlená ve směru vyšších úrokových sazeb. Vývoj tuzemských mezd ve Q2 byl pro ČNB překvapením. Ta čekala jejich nominální růst o 2,7 %, zatímco mzdy vzrostly v průměru meziročně o 4,4 %. Za celý letošní rok čeká ČNB růst nominálních mezd o 4,5 %, příští rok o 6,2 %. To je zhruba polovina toho, co čekáme my, když odhadujeme letošní růst ve výši 8,1 % a v příštím roce 13,0 %. Možnost dalšího zvýšení úrokových sazeb vlivem výraznější mzdové dynamiky připouští např. viceguvernérka Zamrazilová, prozatím však v jejích vyjádřeních dominují spíše argumenty ukazující na stabilitu úrokových sazeb. Pro vyšší sazby hovoří i inflační očekávání, která se již po delší dobu pohybují výrazně nad dvouprocentním cílem centrální banky. K vyšším úrokovým sazbám oproti poslední prognóze bude ČNB pravděpodobně tlačit i přehodnocení zahraničního vývoje, kde navzdory jejím předpokladům v průběhu Q3 dále zrychlila dynamika cen průmyslových výrobců v eurozóně. Identifikujeme také riziko opětovného zesílení depreciačních tlaků na korunu s ohledem na výrazný pokles úrokového diferenciálu v důsledku rychlého utahování politik Fedu a ECB.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Saxo nabízí klientům službu Půjčování cenných papírů
    Společnost Saxo nově nabízí svým klientům možnost zapůjčit cenné papíry, a získat tak dodatečný příjem. Investoři díky tomu mají šanci získat z držených akcií vyšší výnos, a podržet si přitom kontrolu nad svým investičním portfoliem.
  • Saxo podporuje svou nabídku CFD pomocí nižších marží
    Nová nabídka Intraday Margins klientům nabízí flexibilitu během obchodovacích hodin, kdy je nejsilnější likvidita podkladových futures a peněžních trhů, zatímco nová nabídka spreadů snižuje náklady na obchodování až o 30 % pro sledování nejoblíbenějších indexů.
  • SaxoTrader: Od útlých počátků ke světové extratřídě
    Kim Fournais, spoluzakladatel a CEO, Saxo Bank. Saxo Bank od založení svého vlastního IT oddělení v devadesátých letec...
  • SAXO VYZÝVÁ FINANČNÍKY: PŘIPOJTE SE K SPORTOVNÍ INICIATIVĚ „JEZDI JAKO PROFÍK“
    Program SaxoSport potvrzuje dlouhodobý závazek banky podporovat sportovní výkony a zdravý životní styl Saxo Bank, spec...
  • Sazba úvěru na spotřebitelské úvěry je po listopadovém mírném poklesu nejvyšší za období posledních pěti let
    Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů zaznamenal ke konci letošního roku nejdříve pokles na 8,94 procenta, aby během prosincového období opět vystoupal a dosáhl tak nejvyšší hodnoty za posledních více než pět let, a to 9,49 procenta. Na začátku tohoto roku se přitom měřená hodnota indexu pohybovala o 3,39 procentního bodu níže, než je tomu nyní.
  • Sazba úvěru na spotřebitelské úvěry je před blížícími se svátky opět vyšší
    S nastupujícím koncem roku vykazuje Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů další růst spotřebitelských úvěrů. Úroková sazba u bezúčelových úvěrů v říjnu stoupla na 9,46 procenta a posílila tak o 0,87 procentního bodu. Potvrzuje se tak trend, který byl charakteristický i v předchozích měsících letošního roku. Podle předběžných odhadů by se mohl tento ukazatel ve zbytku roku ještě navyšovat.
  • Sazby ČNB beze změny, rétorika jestřábí
    Ačkoliv zasedání bankovní rady v souladu s předpoklady nepřineslo změnu základní úrokové sazby, která tak zůstala na 2,00 %, následná tisková konference přece jen pár zajímavých informací nabídla. Poměr hlasů v radě byl 5 pro stabilitu a 2 pro zvýšení, došlo ke korekci prognózy vývoje české ekonomiky směrem dolů, zároveň však bankéři údajně cítí ze zahraničí mírné náznaky obratu k lepšímu.
  • Sazby ČNB jdou opět vzhůru, a to o 75 bb
    Česká národní banka dnes podle očekávání rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb. Základní repo sazbu zvedla z 3,75 na 4,5 procenta, což bylo v souladu s naší prognózou a konsensem analytiků. Finanční trh však ve svých cenách čekal výraznější vzedmutí úrokových sazeb, konkrétně o jeden celý procentní bod.
  • Sazby ČNB opět beze změny, jejich pokles je už na obzoru
    Česká národní banka v souladu s očekáváními opět ponechala úrokové sazby beze změny. Základní repo sazba tak nadále činí 7 %. Na této úrovni se přitom nachází již přesně rok, když k jejímu poslednímu zvýšení došlo ještě za minulé bankovní rady vedené guvernérem Rusnokem.
  • Sazby ČNB v únoru dále porostou
    Do začátku mediální karantény před prvním zasedáním bankovní rady ČNB v tomto roce zbývá ještě deset dní, ale většina členů se již stihla vyjádřit k otázce dalšího zvyšování úrokových sazeb. Důvodem častých vystoupení může být nedávný pokles tržních výnosů státních dluhopisů a úrokových swapů. Za poklesem byl právě nárůst nedůvěry investorů v další zvyšování úrokových sazeb ČNB. Nicméně výnosy v posledním týdnu opět lehce rostou.
  • Sazby ČNB zůstávají beze změny, jejich první zvýšení čekáme v listopadu
    Centrální banka ponechala na dnešním měnově politickém zasedání dvoutýdenní repo sazbu na 0,25 %. Beze změny zůstala také diskontní a lombardní sazba.
  • Sazby ČNB – zvýšení na 5,75 %
    „Zvýšení úrokové sazby na 5,75 % z Česka dělá zemi s nejdražšími penězi v Evropské unii. Tímto zvýšením jsme předběhli Maďarsko, které má základní úrokovou sazbu 5,4 %. Čeští podnikatelé, rodiny a jednotlivci si tak velmi draze půjčují ve srovnání s ostatními zeměmi EU.
  • Sazby ČNB – zvýšení na 7,0 %
    „Centrální bankéři se rozhodli opět zásadně zvýšit sazby. Nevím, jak velkou roli v tomto rozhodnutí sehrává fakt, že se v této sestavě bankovní rada sešla naposledy a očekává se, že ta nová bude ve zvyšování úroků smířlivější. Ať už ale bude složení rady na dalším zasedání jakékoli, tak už nepředpokládám žádné další dramatické zvyšování. Myslím, že základní úrok se nám ustálí okolo 7 procent. Bohužel pro mnohé z nás to bude v dalším roce znamenat výrazné zvýšení splátek hypotéky. Ve spojení s obecným zdražováním energií a zvyšováním cen jídla to může být pro mnohé domácnosti neudržitelné a já v současnosti nevidím světlo na konci tunelu.“
  • Sazby ČNB – 6,75 %
    „Z České národní banky vyletěl první holub v podobě mírného snížení sazeb. V tuto chvíli tento krok můžeme vnímat jako jasný signál toho, co se bude dít příští rok. Můžeme očekávat další uvolňování měnové politiky a podporu českého hospodářství, které je stále slabé. Zatím to vypadá, že se jedná o logický krok. Doufejme, že jej nebude třeba revidovat, až budou mít bankéři data o inflaci na únorovém zasedání. Když by ceny začaly znovu růst, byl by to důvod k zamyšlení, jestli nebylo rozhodnutí snížit sazby předčasné. Každopádně můžeme si být jisti, že základní úroková sazba i inflace budou v roce 2024 určitě nižší, než byly letos.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Nové složení bankovní rady rozhodlo, že se základní úroková sazba nebude zvyšovat. Naplno se tak projevil „efekt Michl“, který dlouhodobě bojoval proti zvyšování sazeb, protože nechtěl tolik tlumit ekonomiku. Je otázkou, jestli se tímto rozhodnutím nevydáváme tureckou cestou. Inflace je stále vysoká a to by měly reflektovat také sazby. Předpokládám, že setrvání sazeb povede k částečnému oslabení koruny, což by mohlo mírně zvýšit inflaci kvůli dražšímu importu zboží. Rozhodující pro další směřování ekonomiky bude makroekonomická prognóza ČNB, která napoví další vývoj sazeb. Pokud nebude výhled příliš dobrý, pak asi i pozměněná bankovní rada na příštím zasedání sazby mírně zvýší.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka nezvýšila sazby a ukazuje se, že nezvedat firmám dál náklady na financování je pro ni důležitější, než razantně bojovat s inflací pomocí vyšších úrokových měr. Jestli je to správná volba, nám ukáže teprve čas. Nyní přichází pro naši ekonomiku ta nejnáročnější etapa od nového tisíciletí. Vývoj je přitom velmi těžko predikovatelný, ale troufnu si tvrdit, že inflace jen tak neodejde, a sazby se ještě budou muset v dohledné době zvýšit – i na úkor toho, že budou mít firmy a domácnosti dražší úvěry.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka nechala sazby opět beze změny. Ukazuje se, že ochota zvyšovat základní úrokovou míru kvůli vyšší inflaci se zcela vytratila. Bankéři jsou toho názoru, že současná výše sazeb je při inflaci sahající ke dvaceti procentům dostačující. ČNB tím prodlužuje dobu, po kterou tu s námi inflace bude. Zároveň ale nedochází k dalšímu prodražování úvěrů. Jak na to vše zareaguje hospodářství zejména v příštím roce je náročnou otázkou. Až si spotřebitelé zapnou opasek na poslední dírku, může dojít i k snížení HDP a zvýšení nezaměstnanosti při zachování vysoké inflace. Takzvaná stagflace klepe na dveře stále silněji.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka ponechala sazby beze změny. Dalo se předpokládat, že na posledním zasedání letošního roku nebude příliš velký tlak na to sazby zvyšovat – nahrává tomu zejména silná koruna a špatné zprávy o výkonu českého hospodářství. ČNB tak nechce čeřit vodu nadměrným bojem „pouze“ s inflací. Myslím, že sazby se ještě na nějaký měsíc ustálí na hranici 7 procent, a bankéři budou sledovat další vývoj hospodářství. Jejich postoj je nyní velmi konzervativní a nechtějí českému průmyslu uštědřit další ránu v podobě zvýšení cen úvěrů. Už nyní existují dvě „kategorie“ domácích firem. Výhodu mají totiž ty společnosti, které si mohou půjčovat v eurech, což vytváří dvourychlostní ekonomiku, kde by se další zvýšení sazeb projevilo širším rozevřením nůžek.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka se neinspirovala na západ od našich hranic a ponechala základní úrokovou míru na sedmi procentech. Nadále tak v radě přetrvává úvaha, že současná výše sazeb je pro zklidnění inflace dostačující, a bankéři nechtějí více dusit české hospodářství. I když mezi pravomoci nového prezidenta patří jmenování členů bankovní rady, bude mít Petr Pavel v tomto ohledu jen malou možnost směr jakkoliv měnit, jelikož většina členů rady má, nebo bude mít nový mandát na šest let. Dá se tedy předpokládat, že se na politice držet sazby na současné úrovni nic v dohledné době nezmění. Pro Česko to znamená, že patrně bude období inflace delší, ale zase si nebudeme půjčovat za vysoký úrok.“
  • Sazby ČNB – 7,0 %
    „Česká národní banka nechala sazby na stejné úrovni. Nyní se dá předpokládat, že případné zvýšení sazeb už definitivně vzalo za své a na pořadu dne je opačná otázka. ČNB bude patrně sazby dříve či později spíše snižovat, protože se nám mírně uklidňuje inflace. Očekávám, že k prvnímu snížení základní úrokové míry dojde na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu tohoto roku. Myslím si, že ČNB mohla být dlouhodobě přísnější a více tlačit na inflaci, ale je dost možné, že čas nám ukáže, že kroky ČNB byly v souladu s potřebami hospodářství.“
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new