Čtvrtek 18. duben 2024 20:42
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader

Jsou ženy v investičním světě málo vidět a slyšet? Nastal čas to změnit

Napsal:   Sekce: Investiční blog

Existuje řada studií jak z Evropy, tak USA o tom, že žen stále investuje méně než mužů. S tím nelze než souhlasit. Ale i přesto, že aktivně investujících žen stále není tolik, kolik by mohlo být, v investičním světě, dokonce i v rámci naší malé České republiky, najdete hodně žen, které jsou skvělé investorky. Jenom tolik nejsou vidět a slyšet, což je škoda, protože rozhodně mají co říci.



Je čas na změnu

Změna je život a podle mého názoru je ideální čas, aby úspěšné ženy investorky byly více vidět a slyšet na veřejnosti. Většina mužů, se kterými se setkávám, více žen v investování vítá, takže je na nás, ženách, jak s tím naložíme. Doba je nám ženám a ženskému investování nakloněna a já osobně jsem za to vážně ráda. To, že mohou ženy investovat, pokud se tak rozhodnou, ani v dnešní době rozhodně není samozřejmost, všichni víme, že možnost investovat mají vesměs pouze ženy v západním světě, ženy v jiných částech světa řeší zcela jiné problémy.


Geraldine Weiss – průkopnice ženského investování

Ale ani v západní části světa nebyla cesta žen k investování žen úplně jednoduchá a naši cestu před námi prošlapávaly jiné ženy, které musely být často hodně kreativní, aby mohly získat své místo v investičním světě. Dnešní téma mi poskytuje skvělou příležitost napsat článek, na který se už dlouho chystám: o dámě jménem Geraldine Weiss, která je u nás téměř neznámá a která byla jedna z těch, které investiční svět pomohly více otevřít i ženám.


Geraldine Weiss se narodila v roce 1926 a zemřela v roce 2022 a byla jednou z nejznámějších žen v investičním světě v Americe. Vyrostla v dobách, kdy bylo investování doménou mužů a od žen se čekalo, že budou doma a budou se starat o domácnost a o děti. Geraldine ale lákal svět investování. Ačkoli měla čtyři děti, podařilo se jí úspěšně vystudovat Obchod a finance na University of California, Berkeley. Kromě toho, co se naučila na univerzitě, vše ostatní o investování se naučila z knih z veřejné knihovny.

V roce 1962 začala Geraldine sama investovat a toužila po tom získat práci jako obchodník s akciemi nebo akciový analytik. Přestože měla univerzitní diplom a bohaté znalosti, žádná investiční firma jí nechtěla zaměstnat. Geraldine se nenechala odradit a v roce 1966, poté, co její čtyři děti už byly dost velké, založila svůj vlastní investiční newsletter s názvem Quality Trends. Protože jí bylo jasné, že investiční newsletter od ženy by nikdo nečetl, podepisovala se jako G. Weiss. Její investiční newsletter byl neskutečně úspěšný a získal obrovský počet čtenářů a předplatitelů.


Po 11 letech to prasklo

V roce 1977, tedy po 11 letech vydávání úspěšného newsletteru, pozvali G. Weisse do populárního investičního televizního pořadu. Asi si umíte představit šok všech, když se po 11 letech ukázalo, že G. Weiss je žena… Nicméně Geraldin newsletter byl tak úspěšný, že její předplatitelé šok vstřebali a jejími radami se řídili i nadále.

Investiční styl Geraldine byl do té doby nekonvenční, soustředila se spíše na dividendy společnosti než na zisk, díky tomuto přístupu byla nazývána „Královna dividend“ a „Dividendový detektiv“.


A jaké měla Geraldine výsledky?

Svojí investiční strategií uměla porazit trh: od roku 1986 do začátku roku 2022 byl průměrný roční výnos její strategie 11,8 %, pro srovnání průměrný roční výnos amerického akciového indexu S&P 500 za toto období byl 10,3 %.

Geraldine až do svých 76 let řídila newsletter Quality Trends a byla aktivní spisovatelkou, a až do své smrti ve věku 96 let zůstávala ve světě investování aktivní. Její newsletter stále existuje a stále se řídí její původní strategií.


Nastal čas zamířit reflektory na úspěšné ženy investorky

Aby ženy získaly své místo ve světě investování, naštěstí se už nemusíme vydávat za muže. Stačí se rozhodnout, že nastal čas zamířit reflektory na ženy, které jsou ve světě investování aktivní a úspěšné.

Pánové mi snad prominou, a dámy snad ocení následující promo na akci o investování žen. Nezisková organizace Business & Professional Women CR pořádá každý rok konferenci Equal Pay Day, a protože jedním ze záměrů Business & Professional Women CR je podpořit ekonomickou nezávislost žen, rozhodly jsme se v rámci konference Equal Pay Day 2023 uspořádat FINdependence zone, což je vzdělávací zóna na téma investování určená primárně pro ženy.


Co je na programu FINdependence zone?

Hlavní téma FINdependence zone je: Jak investovat v roce 2023. A akcí na programu je hned několik, třeba panelová diskuze na téma Investování: co nás čeká v roce 2023, Investování do nemovitostí v roce 2023, Daně a investování či workshop na téma Finanční wellness: 5 kroků pro vaše finanční zdraví. Spíkři (spíše spíkerky) celého programu FINdependence zone jsou ženy, které se úspěšně pohybují v investičním světě a mají tak rozhodně co předat.


Kdy a kde se FINdependence zone koná?

FINdependence zone bude v sobotu 1. dubna 2023 od 9.30 hodin v Clarion Congress Hotel Prague. Pokud vás zajímá podrobný program a spíkři (tedy spíše spíkerky), podrobnosti najdete na tomto linku: https://www.equalpayday.cz/findependence2023/


Závěrem

Moc děkuji Ondřejovi Hartmanovi za jeho laskavé svolení, že jsem promo FINdependence zone mohla udělat a za to, že FXstreet.cz podporuje téma investování žen.

Mimochodem setkávám se s dotazy mužů, zda mohou přijít také. Je důležité zmínit, že na konferenci Equal Pay Day chodí stovky žen. Ale kdo z mužů má odvahu přijít, rády vás uvidíme.

Marika Čupa

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • JP Morgan spochybňuje hodnotu Bitcoinu – Chce len lacno nakúpiť?
    História vzťahu medzi bankou JP Morgan a najväčšou kryptomenou, Bitcoin, je naozaj extrémne pestrá. Aj keď sa už zdalo, že v poslednom období sa táto banka trošku so svojimi vyjadreniami o kryptomenách ukľudnila a prinášala najmä zaujímavý pohľad na tieto digitálne aktíva, jej posledný report má v sebe hneď niekoľko nie práve pozitívne ladených vyjadrení o najväčšej kryptomene.
  • JPY nejbezpečnější měnou
    První dva obchodní dny nového roku nám v plné kráse ukázaly rizika, kterými se letos trhy budou nejvíce bavit. V první řadě jde o ekonomické ochlazení přicházející z Číny se souvisejícími propady akciových trhů, intervencí místní vlády a centrální banky a zprostředkovaně přes kurz čínského jüanu významný dopad na ostatní obchodovatelné měny.
  • JPY se uklidnil a je zpět v normálu
    V dnešní analytickém článku se blíže podíváme na japonský jen (JPY). Měnové zemětřesení, které Japonsko zažilo na přelomu let 2012 - 2013, bylo bezprecedentní.
  • Jsem TRADER!
    Všechno závisí jen na vás.
  • Jsi na finančních trzích nový? Tak změn „musím“ za „chci“!
    Změna myšlení z všeobecného rámce na produktivní menšinový rámec je významným krokem pro úspěšné působení na finančních trzích.
  • Jsi skvělý Brette, ale tady by tě odpískali
    Protože zde opět vyšel článek inspirovaný tvými myšlenkami, vzpomněl jsem si na hodně věcí, které mám s tebou spojené a hodně jsem o tom přemýšlel, Brette Steenbargere.
  • Jsme připraveni na další krizi?
    Česká ekonomika podle posledních údajů ČSÚ roste 5procentním tempem a z pohledu na vyluxovaný trh práce víme, že tento růst není udržitelný a zpomalení chtě nechtě přijde. Záleží, jestli půjde jen o zdravé zpomalení růstu nebo rovnou o recesi. Jsme na případný pokles HDP připraveni? A jak by reagoval kurz koruny?
  • Jsou akcie bank podhodnocené?
    Akcie bank celosvětově s příchodem pandemie prudce propadly. Následně sice ztráty z velké části smazaly, ale nebyla to žádná spanilá jízda na býčím trhu, kterou jsme mohli sledovat u technologických akcií, e-commerce nebo šílenství v podobě meme akcií.
  • Jsou americké akcie stále atraktivní?
    Pojďme společně zavzpomínat na začátek letošního roku, případně i konec toho minulého. Tentokrát se zaměříme na americký akciový trh, podle kterého se odvíjí finanční trhy na celém světě. Rok 2017 se nesl v duchu téměř lineárního růstu bez výraznější korekce a debaty o možné korekci sílily začátkem roku letošního. Trochu se však spekulovalo, co by mohlo být spouštěčem korekce, ale všichni zůstávali pozitivně naladěni a očekávali další růst amerického akciového trhu i v roce 2018.
  • Jsou kryptoměny zpět?
    V posledních měsících jsme viděli cenový comeback napříč trhy, kdy řada akcií zaznamenala mnoha procentní růst. Ani tyto velké pohyby se ale nemohou rovnat ziskům ze sektoru kryptoměn. Bitcoin i Ethereum, dvě největší kryptoměny současnosti, zaznamenaly za poslední měsíce prakticky dvojnásobný nárůst ceny. V procentuálních hodnotách to tedy znamená, že jejich cena vyrostla de facto o 100 %! Může ale takovýto růst pokračovat nebo náš čeká korekce?
  • Jste v plíživé pasti Overtradingu?
    Overtrading neboli přeobchodování. Toto slovo jsem v poslední době slyšel od mnoha mých klientů. Je to jako být v nekonečném kolotoči, kdy nemůžete přestat a cítíte, že musíte neustále něco dělat, abyste byli úspěšní. Jenže občas méně znamená více, a v tradingu to platí dvojnásob.
  • Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT
    Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.
  • Kamarádi Bitcoiňáci
    Mám dva kamarády, kteří jsou blázni do Bitcoinu. Tedy jeden opravdu hodně velký, druhý tak nějak průměrný. Mimochodem, to označení „blázni“ nemyslím nikterak zle, je to jen popis jejich nadšení, které směrem k Bitcoinu projevují.
  • Kam až může spadnout britská libra?
    Britská libra měla až do letošního července vůči americkému dolaru navrch. Měnový pár GBP/USD během léta završil obdivuhodný 12měsíční býčí trh otestováním hranice 1,7200. Tam se však dlouho neohřál. V posledních týdnech totiž na měnových trzích úřaduje USD, který posiluje napříč měnovým spektrem a vůči kterému libra od červencových maxim ztratila již přes 600 pipů. Název dnešního článku by se proto mohl interpretovat také jako „Kam až může posílit USD?“
  • Kam až můžou růst ceny akcií a nemovitostí?
    Při pohledu na vývoj cen akcií Tesly, nebo i složeného indexu Nasdaq a S&P 500 se musíme ptát, jestli mají tyto oblíbené investiční instrumenty ještě prostor pro růst a případně jaký; jestli se dají dnešní přemrštěné ceny podpořit fundamentem. Stejnou otázku si zajisté dávají i kupující nemovitostí ve Spojených státech a v Česku.
  • Kam až posunú Draghiho vyjadrenia EUR/USD?
    Menový pár EUR/USD si od začiatku roka pripísal už 10 % k svojej hodnote. Za všetkým, zdá sa, sú vyjadrenia prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Po jeho niekoľkých posledných prejavoch euro značne posilnilo a nastolilo tak silný trend, z ktorého sa momentálne nevie vymaniť.
  • Kam až spadnou komoditní měny?
    Kanadský a australský dolar jako hlavní reprezentanti komoditních měn jsou zasaženy poklesem cen komodit a v posledních týdnech a měsících vůči americkému dolaru trendově ztrácí. Tento pokles navíc nemusí být u konce – aktuálně jsou totiž komoditní měny ceněné díky vysokým úrokovým sazbám ve srovnání s USD, tento pozitivní faktor však časem vyprší a ztráty na měnovém poli se prohloubí. A jak vypadají CAD a AUD vzhledem k vývoji cen jejich hlavních vývozních artiklů?
  • Kam až trhy padnou?
    Můj dnešní blog je spíše úvaha o aktuálním tržním prostředí inspirovaná úžasnou knihou od Howarda Markse na téma tržních cyklů, kterou nyní čtu. Myšlenky obsažené v knize krásně zapadají do aktuálního tržního kontextu a velmi mi pomohly dívat se na trhy zcela jiným způsobem než doposud.
  • Kam budú smerovať trhy po Amerických prezidentských voľbách?
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrieme sa na 3 trhy cez daily timeframe potom ako vyhral voľby Joe Biden. Neprevláda taká volatilita ako minulé voľby keď padli akciové indexy o 10% a potom prišiel extrémny nárast, ale aj tak sa objavili nejaké obchodné príležitosti.
  • Kam jsou centrální banky ochotny sáhnout? Jde tady o inflaci nebo devalvaci měny?
    Světové úrokové sazby se pravděpodobně před svým zvýšením podívají níže, což jde ruku v ruce se zvyšující se hrozbou jménem deflace (pokles cenové hladiny) a volatilitou na finančních trzích. Vytváří se tak živná půda pro pochybnosti o schopnosti centrálních bank naplnit své cíle a politiků své předvolební sliby.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI