Pátek 29. březen 2024 16:32
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei SwiftTrader

Hypotéku teď neberte, budou levnější. Před nadcházející stagflací lépe než nemovitosti ochrání akcie těžařů zlata, termínové kontrakty na suroviny nebo švýcarský frank a kanadský a australský dolar

22.05.2022 10:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci.

Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové trhy. Inflační očekávání dramaticky klesají. Pro léta 2027 až 2032 počítají dluhopisové trhy v USA či Německu s inflací na úrovni kolem dvou procent – a vsází na to své peníze. Podobný vývoj lze čekat i v Česku. Nejlepším lékem na inflaci totiž je, jak známo, inflace. Prudké zdražování destruuje poptávku, neboť nahlodává kupní sílu lidí i firem a vhání mezi ně finanční tíseň stran budoucnosti.

Bude destruovat nejen poptávku po zboží, ale také po nemovitostech. Poptávka po nemovitostech je navíc zvláště citlivá – citlivější než poptávka po spotřebním zboží – právě na vysoké úrokové sazby.

Navíc není pravda, že nemovitosti jsou pojistkou proti stagflaci, která nás čeká v příštích zhruba dvou letech. Proti ní lépe ochrání akcie těžařů zlata, plynu nebo kovů, akcie maloobchodních řetězců či farmaceutických firem, termínové kontrakty na suroviny nebo švýcarský frank a kanadský či australský dolar.

Takže nemovitosti v Česku v příštích letech by nemusely ani nijak dramaticky zdražovat. A v roce 2025 už velmi pravděpodobně budou hypotéky výrazně levnější než dnes. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hypomonitor: Objem hypoték v září meziročně stoupl o 90 %, sazby klesly
    Banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 13,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 90 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta, a byla tak nejníže od července 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
  • Hypo Real Estate (nemecká banka) vyhlasuje, že neprejde záťažovými testami EU
    Na trhu tak nastáva prvotná panická reakcia a výpredaj všetkého rizikového vrátane eura!...
  • Hypoteční sazby po snížení základní úrokové sazby ČNB opět klesnou. Co to znamená pro lidi, kteří čekají na vhodnou chvíli ke koupi?
    ČNB dnes oznámila další snížení základní úrokové sazby – dvojnásobné oproti tomu předvánočnímu. Takže jsme na 6,25 %. Minule už jen náznak možného snižování sazby ze strany ČNB měl za následek přehlídku nabídek nižších hypotečních sazeb ze strany komerčních bank, a tento trend pokračoval i po snížení. Část odložené poptávky, která bobtná už od léta předloňského roku, se opět přelije přes pomyslnou hráz dostupnosti hypotéky. Předpokládám, že někde u vysněné hodnoty okolo 4 % se ta hráz protrhne úplně. I přes mezikvartální nárůst nabídkových cen pražských bytů o 6 % se stále dá smlouvat, 74 % zájemců ale stejně neví jak. A majitelé kvalitních nemovitostí brzo ztratí důvody vyjednávat.
  • Hypoteční trh lehce ožívá
    Včerejší výsledky hypo monitoru naznačily, že český hypoteční trh nalezl dno a lehce ožívá. Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypotéky v celkovém objemu 14 mld. Kč a jejich objem vzrostl meziměsíčně o 16 %. Za to sice může do značné míry sezónnost (červen bývá tradičně jedním z nejsilnějších měsíců v roce), i po očištění však v červnu hypotéky zaznamenaly lehký nárůst (o 3 %) a meziroční pokles poskytnutých hypoték tak zvolnil z květnových více než 40 % na 28 %.
  • Hypoteční trh pokořil rekord. Za měsíc se rozpůjčovalo 30 miliard korun
    „Lidé se bojí, že jejich peníze na bankovních účtech budou ztrácet kupní sílu. Proto investují do nemovitostí, které historicky přinášely skvělé výnosy. Vysoká poptávka na realitním trhu v kombinaci s pomalou výstavbou však vede k růstu cen nemovitostí a zhoršování dostupnosti bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypoteční trh pokračuje v nastolených trendech
    „Na trhu je nadbytek peněz, pro které se hledá uplatnění. V zahraničí proto můžeme sledovat nové rekordy na akciových trzích. V České republice nemá obchodování s akciemi silnou tradici, proto přebytečné peníze tečnou na realitní trh. To vede k výraznému růstu cen i v době koronavirové krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypoteční trh překonal rekord z roku 2016
    „Ceny nemovitostí jsou v České republice vůči mzdové úrovni velmi vysoké, takže pro mnohé lidi je hypoteční úvěr jedinou možností, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Zájem o hypotéky je podpořen velmi nízkými úrokovými sazbami, které u mnohých bank začínají jedničkou. Na tom se vzhledem k nastavení měnové politiky nebude v nejbližších měsících nic měnit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • „Hypotéka na celý život“ je dalším příznakem neutěšeného stavu na trhu s bydlením
    V Česku se rozjíždí takzvané „hypotéky na celý život“, informují dnešní Hospodářské noviny. Několik tuzemských bank totiž nabízí hypotéku, kterou lze splácet až 40 let, v některých případech dokonce do 75 let věku. Banky se takto snaží vyjít vstříc mladším lidem, do 35 let věku, kteří rozložením doby splácení právě na čtyřicet let snižují výši měsíční splátky. Banky tak postupují v rozporu s doporučením České národní banky, která půjčování na více než standardních třicet let považuje za rizikové.
  • Hypotéka za 7 %? Nejspíše ještě letos. Hypotéky v Česku rekordně rychle zdražují
    Mezi prosincem 2021 a lednem 2022 zdražily hypotéky v ČR v průměru nejvýrazněji za posledních takřka dvacet let. Jedná se totiž o nejrapidnější meziměsíční růst průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003, od kdy daná časová řada Fincentrum Hypoindex existuje. Nutno však říci, že i lednová průměrná sazba hypoték v ČR, 3,43 procenta, navýšená oproti prosinci o celých 44 bazických bodů, je už dnes dávno minulostí.
  • Hypotéku je lepší vzít si pozdě nežli ještě později
    „Vzhledem k vysoké inflaci se lidem stále vyplatí čerpat hypoteční úvěry. Reálná hodnota vypůjčených peněz totiž klesá výrazně rychleji, než narůstají úroky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypotéky brzy zdraží až k úrovni pěti procent. Tedy třeba i o čtyři tisíce měsíčně
    Průměrná sazba hypoték v ČR v říjnu stoupla na 2,54 procenta. Je to ale pouze začátek prudkého zdražování hypoték, které nastane v příštích měsících. Průměrná sazba tak během prvního pololetí příští roku vystoupá až do pásma čtyř až pěti procent. Důvodem je rapidní růst inflace, který jde v ruku v ruce s růstem tržních úrokových sazeb i s růstem základní úrokové sazby České národní banky.
  • Hypotéky budou citelně zlevňovat, otázkou je kdy. Záleží na tom, zda koronakrize bude mít podobu písmene „V“, „U“, „W“, nebo „L“
    Průměrná sazba hypotečních úvěrů v ČR – měřená ukazatelem Fincentrum Hypoindex – v březnu nepatrně vzrostla, z únorové hodnoty 2,42 na 2,45 procenta. Spojila se setrvačnost vývoje z prvních měsíců roku, kdy hypotéky zdražovaly a hypotečnímu trhu jako celku se dařilo, s březnovým vyčkáváním, zejména ze strany velkých bank.
  • Hypotéky Čechům zdraží nejvýše průměrně na zhruba tři procenta, nadále je přitom budou mít znatelně dražší než třeba Slováci
    Průměrná úroková sazba hypoték v červenci poskočila nejvýrazněji od roku 2018, z červnových 2,13 na 2,23 procenta. Dramatického zdražování hypoték se však Češi obávat nemusí. Trh nyní očekává, že základní úroková sazba České národní banky v horizontu dvanácti příštích měsíců vystoupá ze stávající úrovně 0,75 až na rovná dvě procenta. Nad tuto úroveň by však dále růst neměla. Trh předpokládá, že po dosažení maxima ve zmíněném ročním horizontu znatelně zesílí tlaky na pokles základní sazby ČNB, takže za tři roky bude tato sazba pod úrovní dvou procent, konkrétně na hodnotě 1,75 procenta. Vše zachycuje zelená křivka na grafu níže.
  • Hypotéky Čechům zdraží průměrně na zhruba tři procenta, nadále je přitom budou mít znatelně dražší než třeba Slováci
    Kdekdo se dnes děsí trvaleji rapidní spotřebitelské inflace v ČR, jenže trh moc nevěří, že na ni dojde. Výnos desetiletých českých dluhopisů od března trendově klesá. Přitom vývoj tohoto výnosu není tolik deformován programy odkupu aktiv za nově tištěné biliony, jako je tomu třeba v USA nebo v eurozóně.
  • Hypotéky dál podražují, jejich průměrná úroková sazba roste ještě rychleji, než odborníci očekávali. V září dosáhla 2,57 %
    Zářijové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily jednoznačný trend růstu průměrné úrokové sazby, která meziměsíčně vzrostla o 0,15 procentního bodu na 2,57 %. Tempo růstu už předčilo i očekávání mnoha odborníků, podle kterých by sazby u pětileté fixace mohly na konci roku vyšplhat nikoli ke 3 %, ale 4 %.
  • Hypotéky dál zvolna zdražují, jejich průměrná úroková sazba se v červnu zvedla na 2,25 %. Sazby mají nejčastěji 5 letou fixaci
    Podle červnových výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů poskočila průměrná úroková sazba hypoték o 0,1procentního bodu na 2,25 %. Odborníci očekávají, že červnové skokové zvýšení sazeb ČNB se v průměrné sazbě pro klienty výrazněji promítne minimálně s měsíčním zpožděním, následně by mohl zájem o hypotéky mírně opadnout. Naproti tomu zájem Čechů o fixaci sazby na 5 let zůstává stále vysoký. Jak ukazuje FIXIndex, tuto fixaci volí téměř tři čtvrtiny žadatelů o hypotéku.
  • Hypotéky do roku 2025 zlevní na polovinu nynější úrovně. Zvýší se tím pádem sháňka po nemovitostech a i zhodnocování nemovitostních fondů
    Nemovitostní fondy prožívají slabší rok. Zejména proto, že jim zdražují splátky úvěrů. Ty si fondy totiž velmi často berou v eurech. Evropská centrální banka přitom letos poměrně razantně navyšuje své úrokové sazby, takže financování právě v eurech prodražuje.
  • Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let, s nákupem nemovitosti se vyplatí počkat. Hypoteční drahota žene lidi do nájmů, ty tak značně zdražují též
    Hypotéky v České republice v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindexu. Od července však sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen oscilují pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Česká národní banka totiž v červnu ukončila politiku razantního zvyšování svých sazeb, čímž i hypotéky ztratily klíčový impuls k dalšímu zdražování.
  • Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních více než 20 let. Letos ale nezlevní, protože inflace bude rychlejší, než se čekalo
    Průměrná sazba hypoték v ČR vzrostla začátkem letošního února na 6,37 procenta, vyplývá ze statistiky Fincentrum Hypoindex. To je historicky nejvyšší hodnota touto statistikou vykázaná. Daná časová řada přitom zahrnuje měsíční údaje nepřetržitě za celé období od ledna 2003. Hypotéky jsou tedy nyní v ČR nejdražší za posledních více než dvacet let, od roku 2002.
  • Hypotéky opět zdražují, jsou skoro nejdražší od počátku milénia. Nemovitosti tedy jsou stále nic moc investice, a to i kvůli zamýšlenému zvýšení daně
    V Německu nyní poprvé od roku 2009 ceny rezidenčních nemovitostí klesají. Ve Švédsku dochází ke splasknutí pandemické realitní bubliny, neboť předlužené domácnosti jsou lapeny v pasti náhle zvýšených úroků. Centrální banky na celém Západě se samy lapily do pasti své závadné měnové politiky posledních více než deseti let. Vyťukávaly do klávesnic svých počítačů miliardy a biliony dolarů, eur i korun, za něž v zajetí pomýlených teorií skupovaly devizy, vládní dluh či další cenné papíry. Pumpovaly tím do mezibankovního systému nové peníze, které umožnily stlačit úrok třeba i na hypotékách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI