Pondělí 03. listopadu 2025 11:15
reklama
Purple trading  Fair Value Gap
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ebook

Hypotéky budou citelně zlevňovat, otázkou je kdy. Záleží na tom, zda koronakrize bude mít podobu písmene „V“, „U“, „W“, nebo „L“

22.04.2020 10:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Průměrná sazba hypotečních úvěrů v ČR – měřená ukazatelem Fincentrum Hypoindex – v březnu nepatrně vzrostla, z únorové hodnoty 2,42 na 2,45 procenta. Spojila se setrvačnost vývoje z prvních měsíců roku, kdy hypotéky zdražovaly a hypotečnímu trhu jako celku se dařilo, s březnovým vyčkáváním, zejména ze strany velkých bank.

Koronavirová krize totiž banky nutí zásadně změnit svůj výhled pro letošní rok, a to právě i v oblasti hypoték. Tržní úrokové sazby, od nichž banky odvozují úrokové míry hypoték, se zejména v první polovině března citelně propadly. Česká národní banka přikročila k dramatickému snížení sazeb, v krátkém časovém úseku snížila základní sazbu celkově nejvýrazněji od roku 1999. Bankám tak ve výsledku dramaticky zlevnily zdroje, kterými kryjí poskytované hypotéky.

V nastalé nejistotě koronavirové krize ovšem banky přičítají ke svým úvěrům navýšenou rizikovou přirážku. Musí tak reagovat na vyhlížený znatelný nárůst problémových úvěrů, včetně těch hypotečních, a na celkové zhoršení bonity svých klientů a celkového ekonomického prostředí. Navíc jim hospodaření ztěžují vládní opatření typu odkladu splátek úvěrů.

Hypotéky tak mírně zlevňují zejména některé menší banky, které se snaží na trhu zaujmout a získat tak vyšší tržní podíl.

Dramatický propad tržních úrokových sazeb připravil půdu pro citelné zlevnění hypoték. Celkové uvolnění na trhu se zdroji bank podpoří pravděpodobné další snížení základních úrokových sazeb České národní banky.

Jinými slovy, průměrná sazba hypoték v ČR bude jistě znatelně klesat a dost možná pod své historické minimum z roku 2016. Tento trend je nyní prakticky daný. Otázkou je jenom to, kdy započne a jak rychle bude probíhat. Nastane totiž tehdy, až velké banky začnou snižovat zmíněnou rizikovou přirážku a kdy se současně zklidní situace na mezinárodním poli – což bude reflektovat snížení výnosů českých vládních dluhopisů. Ke snižování rizikové přirážky přikročí banky logicky tím dříve, čím kratší a méně závažné bude současné pozastavení podstatné části české i zahraničních ekonomik a čím kratší a méně závažná bude související koronakrize.   

Pokud bude mít koronavirová krize podobu písmene „V“, k citelnému zlevnění hypoték by došlo ještě letos. Pokud bude mít podobu písmene „U“, pokud tedy zotavení bude pomalejší, hypotéky výrazně zlevní až v příštím roce. Při „dvojité“ krizi podoby písmene „W“, pokud by se například nákaza koronavirem začala šířit ve druhé vlně, či při vážné a táhlé krizi, krizi podoby písmene „L“, bude redukce hypotečních sazeb jen velmi pozvolná a o oživení trhu s hypotékami nebude moci být řeč ještě ani příští rok. Banky by v takovém případě přičítaly vyšší rizikovou přirážku po řadu čtvrtletí. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hypoteční trh překonal rekord z roku 2016
    „Ceny nemovitostí jsou v České republice vůči mzdové úrovni velmi vysoké, takže pro mnohé lidi je hypoteční úvěr jedinou možností, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Zájem o hypotéky je podpořen velmi nízkými úrokovými sazbami, které u mnohých bank začínají jedničkou. Na tom se vzhledem k nastavení měnové politiky nebude v nejbližších měsících nic měnit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypoteční trh v červenci 2025
    Nejnovější údaje České národní banky z oblasti hypotečních úvěrů potvrzují trend posledních měsíců a vlastně posledních asi dvou let. Po velice dramatickém propadu trhu v roce 2022 jsme si v následujícím období zvykli mluvit o "oživení trhu", ale zvláště poslední měsíce si uvědomuji, že slovo "oživení" už je z tohoto pohledu překonané.
  • Hypoteční úrok pod tři procenta? Možný i v dnešní době!
    Navzdory optimistickým scénářům o vývoji hypotečních sazeb, který začátkem roku predikovali finanční experti, se do současné chvíle v hypoteční oblasti žádný velký zázrak nekonal. Mnoho lidí tak stále odrazují od rozhodnutí sjednat si hypoteční úvěr příliš vysoké úrokové sazby. I v dnešní době však lze získat velmi výhodný úrok, na který jsme byli zvyklí ještě před třemi lety. Co musíme splnit a jak na to? Zeptali jsme se naší hypoteční specialistky, Michaely Pudilové.
  • „Hypotéka na celý život“ je dalším příznakem neutěšeného stavu na trhu s bydlením
    V Česku se rozjíždí takzvané „hypotéky na celý život“, informují dnešní Hospodářské noviny. Několik tuzemských bank totiž nabízí hypotéku, kterou lze splácet až 40 let, v některých případech dokonce do 75 let věku. Banky se takto snaží vyjít vstříc mladším lidem, do 35 let věku, kteří rozložením doby splácení právě na čtyřicet let snižují výši měsíční splátky. Banky tak postupují v rozporu s doporučením České národní banky, která půjčování na více než standardních třicet let považuje za rizikové.
  • Hypotéka za 7 %? Nejspíše ještě letos. Hypotéky v Česku rekordně rychle zdražují
    Mezi prosincem 2021 a lednem 2022 zdražily hypotéky v ČR v průměru nejvýrazněji za posledních takřka dvacet let. Jedná se totiž o nejrapidnější meziměsíční růst průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003, od kdy daná časová řada Fincentrum Hypoindex existuje. Nutno však říci, že i lednová průměrná sazba hypoték v ČR, 3,43 procenta, navýšená oproti prosinci o celých 44 bazických bodů, je už dnes dávno minulostí.
  • Hypotéku je lepší vzít si pozdě nežli ještě později
    „Vzhledem k vysoké inflaci se lidem stále vyplatí čerpat hypoteční úvěry. Reálná hodnota vypůjčených peněz totiž klesá výrazně rychleji, než narůstají úroky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hypotéku plánuje 18 procent Čechů. Hypoteční trh v ČR letos slaví 30 let
    Téměř pětina Čechů má v současnosti hypoteční úvěr, stejný počet ho do budoucna plánuje. Při rozhodování jsou pro ně důležité výše úrokové sazby i měsíční splátky. Průměrná velikost hypotéky u lidí, kteří ji mají, je 2 290 000 korun. Bezmála polovina Čechů plánuje v příštích 2 letech svůj úvěr refixovat. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos. Český hypoteční trh letos slaví 30 let. Za tu dobu jeho objem dosáhl více než 3,1 bilionu korun a celkově banky poskytly 1,5 milionu hypoték. Výročí připomene odborná konference 30 let hypoték.
  • Hypotéku teď neberte, budou levnější. Před nadcházející stagflací lépe než nemovitosti ochrání akcie těžařů zlata, termínové kontrakty na suroviny nebo švýcarský frank a kanadský a australský dolar
    Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci.
  • Hypotéky brzy zdraží až k úrovni pěti procent. Tedy třeba i o čtyři tisíce měsíčně
    Průměrná sazba hypoték v ČR v říjnu stoupla na 2,54 procenta. Je to ale pouze začátek prudkého zdražování hypoték, které nastane v příštích měsících. Průměrná sazba tak během prvního pololetí příští roku vystoupá až do pásma čtyř až pěti procent. Důvodem je rapidní růst inflace, který jde v ruku v ruce s růstem tržních úrokových sazeb i s růstem základní úrokové sazby České národní banky.
  • Hypotéky budou brzy nejlevnější za tři roky. Čekat na výraznější pokles se nevyplatí
    Hypotéky se v loňském roce probudily z klinické smrti. Po propadech z let 2022 a 2023 poskytly banky a stavební spořitelny klientům na financování bydlení 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Úrokové sazby hypoték oproti tomu klesaly podstatně pomaleji, než se čekalo. I tak se ale dostáváme na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Je teď správný čas na pořízení vlastního bydlení s pomocí hypotéky?
  • Hypotéky Čechům zdraží nejvýše průměrně na zhruba tři procenta, nadále je přitom budou mít znatelně dražší než třeba Slováci
    Průměrná úroková sazba hypoték v červenci poskočila nejvýrazněji od roku 2018, z červnových 2,13 na 2,23 procenta. Dramatického zdražování hypoték se však Češi obávat nemusí. Trh nyní očekává, že základní úroková sazba České národní banky v horizontu dvanácti příštích měsíců vystoupá ze stávající úrovně 0,75 až na rovná dvě procenta. Nad tuto úroveň by však dále růst neměla. Trh předpokládá, že po dosažení maxima ve zmíněném ročním horizontu znatelně zesílí tlaky na pokles základní sazby ČNB, takže za tři roky bude tato sazba pod úrovní dvou procent, konkrétně na hodnotě 1,75 procenta. Vše zachycuje zelená křivka na grafu níže.
  • Hypotéky Čechům zdraží průměrně na zhruba tři procenta, nadále je přitom budou mít znatelně dražší než třeba Slováci
    Kdekdo se dnes děsí trvaleji rapidní spotřebitelské inflace v ČR, jenže trh moc nevěří, že na ni dojde. Výnos desetiletých českých dluhopisů od března trendově klesá. Přitom vývoj tohoto výnosu není tolik deformován programy odkupu aktiv za nově tištěné biliony, jako je tomu třeba v USA nebo v eurozóně.
  • Hypotéky dál podražují, jejich průměrná úroková sazba roste ještě rychleji, než odborníci očekávali. V září dosáhla 2,57 %
    Zářijové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily jednoznačný trend růstu průměrné úrokové sazby, která meziměsíčně vzrostla o 0,15 procentního bodu na 2,57 %. Tempo růstu už předčilo i očekávání mnoha odborníků, podle kterých by sazby u pětileté fixace mohly na konci roku vyšplhat nikoli ke 3 %, ale 4 %.
  • Hypotéky dál zvolna zdražují, jejich průměrná úroková sazba se v červnu zvedla na 2,25 %. Sazby mají nejčastěji 5 letou fixaci
    Podle červnových výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů poskočila průměrná úroková sazba hypoték o 0,1procentního bodu na 2,25 %. Odborníci očekávají, že červnové skokové zvýšení sazeb ČNB se v průměrné sazbě pro klienty výrazněji promítne minimálně s měsíčním zpožděním, následně by mohl zájem o hypotéky mírně opadnout. Naproti tomu zájem Čechů o fixaci sazby na 5 let zůstává stále vysoký. Jak ukazuje FIXIndex, tuto fixaci volí téměř tři čtvrtiny žadatelů o hypotéku.
  • Hypotéky do roku 2025 zlevní na polovinu nynější úrovně. Zvýší se tím pádem sháňka po nemovitostech a i zhodnocování nemovitostních fondů
    Nemovitostní fondy prožívají slabší rok. Zejména proto, že jim zdražují splátky úvěrů. Ty si fondy totiž velmi často berou v eurech. Evropská centrální banka přitom letos poměrně razantně navyšuje své úrokové sazby, takže financování právě v eurech prodražuje.
  • Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let, s nákupem nemovitosti se vyplatí počkat. Hypoteční drahota žene lidi do nájmů, ty tak značně zdražují též
    Hypotéky v České republice v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindexu. Od července však sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen oscilují pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Česká národní banka totiž v červnu ukončila politiku razantního zvyšování svých sazeb, čímž i hypotéky ztratily klíčový impuls k dalšímu zdražování.
  • Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních více než 20 let. Letos ale nezlevní, protože inflace bude rychlejší, než se čekalo
    Průměrná sazba hypoték v ČR vzrostla začátkem letošního února na 6,37 procenta, vyplývá ze statistiky Fincentrum Hypoindex. To je historicky nejvyšší hodnota touto statistikou vykázaná. Daná časová řada přitom zahrnuje měsíční údaje nepřetržitě za celé období od ledna 2003. Hypotéky jsou tedy nyní v ČR nejdražší za posledních více než dvacet let, od roku 2002.
  • Hypotéky mírně zlevňují již pět měsíců v řadě
    Hypoteční trh pokračuje v trendu postupného snižování sazeb. Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů klesla průměrná nabídková sazba v červnu na 4,69 %, což oproti květnovým 4,71 % znamená pokles o dva bazické body. Vývoj tedy potvrzuje pokračující trend velmi pozvolného snižování sazeb, který je patrný už od začátku letošního roku.
  • Hypotéky od KB zlevňují na 4,29 % ročně, klienti ušetří i na poplatcích
    Komerční banka (KB) od 15. září 2025 přichází s mimořádnou akční nabídkou hypotečních úvěrů. Klienti mohou získat hypotéku s úrokovou sazbou 4,29 % p. a. u fixací na dva a tři roky. Další výhodou je odpuštění poplatku za zpracování úvěru a ocenění nemovitosti ve výši 4 900 Kč. Akční nabídka platí do 30. září 2025.
  • Hypotéky opět zdražují, jsou skoro nejdražší od počátku milénia. Nemovitosti tedy jsou stále nic moc investice, a to i kvůli zamýšlenému zvýšení daně
    V Německu nyní poprvé od roku 2009 ceny rezidenčních nemovitostí klesají. Ve Švédsku dochází ke splasknutí pandemické realitní bubliny, neboť předlužené domácnosti jsou lapeny v pasti náhle zvýšených úroků. Centrální banky na celém Západě se samy lapily do pasti své závadné měnové politiky posledních více než deseti let. Vyťukávaly do klávesnic svých počítačů miliardy a biliony dolarů, eur i korun, za něž v zajetí pomýlených teorií skupovaly devizy, vládní dluh či další cenné papíry. Pumpovaly tím do mezibankovního systému nové peníze, které umožnily stlačit úrok třeba i na hypotékách.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank