Pátek 20. květen 2022 10:33
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB analyticke forum
reklama
Instaforex webinar kveten

Propad Luny a problémy celého kryptoměnového trhu drtí investory

13.05.2022 17:43  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Krach kryptoměny Luna je jednou z nejpozoruhodnějších událostí v celé historii trhu s kryptoměnami. Projekt ztratil více než 99 % své hodnoty během pouhých několika dní. Jeho kapitalizace klesla z desítek miliard dolarů na pouhých několik set milionů během chvilky. Co bylo příčinou masivního vzestupu a náhlého výprodeje Luny? Můžeme čekat dlouhodobé dopady na trh s kryptem?

Dočasný fenomén

Luna těžila z populárního trendu ve světě kryptoměn zvaného DeFi neboli „decentralizované finance“, který umožnil investorům do projektů jako Luna těžit z pokročilých finančních mechanismů, které konkurují nabídkám tradičního bankovního systému. Během masivního post covidového nárůstu kryptoměn vstoupily na trh miliony nováčků, kteří se navzájem předháněli při nákupu různých „trendových“ projektů. Během této doby Luna přitahovala zájem investorů díky rostoucím sazbám odměn za poskytování likvidity v systému. Díky rostoucí ceně a tržní kapitalizaci se zvyšovaly i odměny investorů, což lákalo další zájemce.

Mentalita stáda

Tvůrci Luny vytvořili systém, který měl zajistit návratnost pasivní investice až 20 % a fungovat jako "bezpečné útočiště" i při propadech trhu. Tyto funkce přitáhly pozornost mnoha investorů, kteří se chtěli vyhnout rizikům spojeným s vlastnictvím jiných kryptoměn. Příběh Luny odhalil pravdu o opakujícím se chování lidí, kteří ve snaze uniknout riziku dávali peníze do zdánlivě bezpečné, „stabilní kryptoměny“. Investoři chtěli dosáhnout vysoké návratnosti investic a přitom neriskovat. Stádovitě ignorovali varovné signály, když před více než měsícem zkolaboval stablecoin Neutrino projektu Waves. Nárůst popularity Luny a masivní nárůst cen propůjčily projektu důvěryhodnost v očích investorů a mediální ředitel projektu DoKwon si získal popularitu na Twitteru. Způsob, jakým byla Luna postavena, vytvořil obrovské systémové riziko, které se projevilo až tváří v tvář masivního odlivu investorů.

Investoři byli zaslepeni růstem cen, který sám o sobě není ukazatelem dlouhodobého úspěchu, a silných fundamentů. Důvěryhodné byly také informace o technologickém pokroku a algoritmizaci. Na existenci podobných rizik v ekosystému kryptoměn upozornil report investičního fondu ArkInvest, který vede Cathie Wood. Několik měsíců kolovaly informace o „Ponziho schématech“ a finančních pyramidách na trhu s kryptoměnami. To však nezabránilo masivním propadům a nezměnilo spekulativní charakter trhu.

Nadace Luna byla donucena odprodat své bitcoinové rezervy, aby podpořila padající cenu UST. Původně však Luna informovala, že v případě poklesu ceny bitcoinu zkusí zastavit další výprodej nákupem BTC v blízkosti $22 000. Zdroj: CoinDesk

Stál za výprodejem spekulativní útok?

Zprávy o možném spekulativním útoku na projekt přinesl mimo jiné generální ředitel kryptoměny Cardano Charles Hoskinson. Podle zpráv, které kolují na webu, ke kolapsu přispěly fondy Citadel a BlackRock, které náladu zhoršily prodejem obrovského množství tokenů UST a bitcoinů. To mohlo přispět k panickému výprodeji. Oba fondy měly údajně informace o insolvenci lukrativního systému Luna a využili je k vyvolání poklesu. Tato informace stále nebyla potvrzena. Na druhou stranu tvůrci minimálně pochybných projektů nedávno oznámili, že se stali obětí informační války, která měla vyvolat paniku mezi investory. Případ Luna odhalil nedokonalost celého systému.

Tržní důsledky

Velké burzy pravděpodobně začnou důkladněji ověřovat nové i stávající projekty. Regulátoři budou věnovat větší pozornost takzvaným stablecoinům, které napodobují ceny fyzických aktiv, jako je zlato nebo měny. Americká ministryně financí Janet Yellenová oznámila, že trh se do konce roku 2022 dočká příslušných regulací. Ve stejnou dobu americká SEC informovala o destabilizujícím dopadu kryptoměn na zdraví finančních trhů. Stále existuje riziko, že případy Luna nebo Waves nebyly izolované a problémy by se mohly týkat také dalších projektů.

Mají býci na kryptoměnách utrum?

Trh s kryptoměnami v minulosti opakovaně ukázal sílu a z podobných útlaků vždy vyšel vítězně a silnější. Ani úplný kolaps největší kryptoburzy MtGox v roce 2014 nedokázal růst zastavit. Bankroty se stávají i společnostem kótovaným na burze a jsou nedílnou součástí trhu. Kolaps Luny nakonec nepředstavuje žádnou hrozbu pro základní kameny jiných projektů, i když krátkodobě může poškodit tržní sentiment. To je typické hlavně pro období cyklických poklesů, během kterých značná část investorů hledá příležitosti a volí akumulaci kryptoměn v očekávání dalšího býčího cyklu.

Jiří Tyleček
Analytik XTB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Propad Bitcoinu o 12%
  Ve čtvrtek začala v odpoledních hodinách posilovat cena BTC, atakovala téměř 44 000 USD. Následně cena prudce spadla a momentálně se obchoduje na 39 000 USD. Mezi včerejším maximem 43 000 USD a dnešní cenou 38 200 USD je rozdíl až 12%.
 • Propad bitcoinu vyvolal pokles akcií kryptoměnových společností a apokalyptické předpovědi tržních analytiků
  V pondělí se první kryptoměna propadla na minimum z léta 2021 (32 900 USD) a nacházela se o 50 % níže než listopadové maximum (69 000 USD). Na pozadí pádu předního digitálního aktiva okamžitě a výrazně ztratily na ceně také cenné papíry krypto společností.
 • Propad cen benzínu a nafty nebere konce
  V uplynulém týdnu jsme byli svědky dalšího snižování cen pohonných hmot. Tempo snižování cen je však velmi mírné a ceny se postupně začínají ustalovat poblíž současných úrovní. Benzin Natural 95 zlevnil o 7 haléřů na průměrnou cenu 32,69 koruny za litr. Nafta zlevnila o 5 haléřů na průměrnou cenu 31,81 koruny za litr. Do konce srpna nelze očekávat prudké výkyvy v cenách a bude docházet jen k haléřovým pohybům.
 • Propad cen ropy pokračuje, WTI už v červenci ztrácí 20 %
  Propad cen ropy v červenci nabírá na tempu. Severomořský Brent dnes klesl až na 53,32 dolarů za unci na čtyřměsíční mi...
 • Propad české ekonomiky až o 11 %
  Podle analytiků a ekonomů může letos česká ekonomika klesnout až o 11 %. Odhady jsou však podle nich nejisté a nikdo přesně neví, co přijde.
 • Propad dolaru pokračuje...
  Strmý pokles dolaru po zasedání FOMC včera nerušeně pokračoval, a to navzdory zřetelnému utlumení riz...
 • Propad HDP může být až 50 %
  Koronavirová krize se rozjíždí v celé Evropě a bude mít obrovský ekonomický dopad. Škody budou podle mnoha ekonomů katastrofální. Lidé si to ani neumí představit.
 • Propad HDP o 19,8 %, Británie je v recesi. Nezaměstnanost v EU vzrostla na 7,4 %
  Britská ekonomika se po jedenácti letech dostala do recese, jelikož i ve druhém čtvrtletí pokleslo HDP šesté největší ekonomiky mezikvartálně o 19,8 %. Meziročně pak hospodářství Británie kleslo o 21,5 %. Podle Conference Board spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v září zaznamenala markantní nárůst, když Index spotřebitelské důvěry vzrostl ze srpnových 86,3 bodu na 101,8 bodu. Analytici přitom očekávali nárůst pouze na 89,5 bodu. I tak se ale tento index nadále nachází pod úrovní před příchodem koronavirové krize.
 • Propad chuti k riziku byl krátkodobý
  Přiživené nevybíravou kritikou amerického prezidenta Donalda Trumpa a s ohledem na cyklus zpřísňování Fedu se globální akciové indexy a americké dluhopisy minulý týden prodávaly, i když pro to neexistuje žádný konkrétní důvod.
 • Propad indexu Nasdaq táhne Teslu na finančních trzích dolů
  Přestože se Jerome Powell, jak jsme včera zmínili po svém vystoupení před americkým Kongresem a Senátem, pokusil odvrátit obavy z inflace, nejistota na finančních trzích nadále rostla kvůli nárůstu výnosů u desetiletých dluhopisů americké státní pokladny.
 • Propad na úvod týdne. Covid zvyšuje pochybnosti o ekonomickém vývoji
  Začátek týdne je pro akcie výrazně červený. Hlavní evropské indexy jsou dole zhruba o dvě procenta, relativně mírný pokles pak vykazují americké futures. Dál se naproti tomu daří dluhopisům a při poklesu výnosů na delším konci dochází k dalšímu zplošťování křivek. Eurodolar klesá na 1,1775 a dolů míří také ropa i přesto, že se OPEC+ i přes trvající neshody dobral k dohodě, která bude znamenat navýšení těžby. Koruna dopoledne k euru slábne nad 25,60.
 • Propad německého maloobchodu zle překvapil a sebral vítr z plachet euru
  Oživení v německém maloobchodu se zatím nekoná. Dubnové tržby negativně překvapily poklesem o 0,4 % při oče...
 • Propad poptávky po ropě srazil zisk BP za čtvrtletí o dvě třetiny
  Britské ropné společnosti BP v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o dvě třetiny na 800 milionů dolarů (20,1 miliardy Kč), i tak ale překonal odhady analytiků. Firmě, která varovala před nadcházející nejistotou, ale zároveň rychle narůstá dluh. Dostal se nad 51 miliard dolarů a překročil hranici, kterou si firma jako strop zadlužení ve vztahu k vlastnímu kapitálu sama stanovila.
 • Propad pražské burzy dnes pokračoval, spadla nejníže za 11 let
  Propad pražské burzy dnes pokračoval, i když pomalejším tempem než v pondělí, kdy reagovala na obavy ze šíření nového typu koronaviru. Index PX odpoledne ztrácel i téměř pět procent, nakonec zavíral slabší o 3,01 procenta na 738,23 bodu. Níže byl naposledy v březnu 2009. Nejvýrazněji dnes klesly akcie mediální společnosti CME. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna k euru mírně posílila a vůči dolaru klesla na nejslabší úroveň téměř za tři roky.
 • Propad ropy a obavy z Fedu kazí náladu na trzích. Dolar odpoledne ztrácí
  Vstup západních finančních trhů do nového týdne příliš neovlivnila data z Číny, která byla smíšená a částečně dolehla na Asii. Ráno nebyla znát ani žádná podstatná reakce na nové Trumpovy útoky na zahraniční obchod, tentokrát hlavně s eurozónou.
 • Propad společností Apple a Tesla s sebou táhne dolů také americký akciový trh
  Propad některých největších světových technologických společností převážil zisky jiných, které z hospodářského oživení těžily nejvíce. To je důvod, proč index S&P 500 klesl poté, co předchozí den rostl v souvislosti s rozhovory o tom, že centrální banky přejdou k přísnější politice v boji proti inflaci, aniž by podkopaly ekonomiku. Index Nasdaq 100 také klesl, protože obři jako Apple a Tesla vykázali velké ztráty.
 • Propad španělské ekonomiky neustává, aukci nepomohl downgrade. Miliardář Ross chystá vstup do bank
  Pokles španělské ekonomiky neustává. Ve 3Q propadala páté čtvrtletí v řadě, tempem nikoli mírnějším proti...
 • Propad trhů nabral na obrátkách, eurodolar zamířil dolů, koruna ztrátám uniká
  Ranní vývoj na trzích byl ještě slušný, během dne se ale akciové trhy vydaly svižně dolů a ukázaly cestu t...
 • Propad trhů zhoršuje Čína, strach z centrálních bank, ale i výsledky
  Začátkem týdne ke zlepšení situace na finančních trzích nepomáhá víkendové vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách a podporu nedodala ani solidní čísla ve formě německého indexu Ifo. A ani dosavadní podpora ze strany firemních výsledků už moc nefunguje, když jsme dostali například několik negativních zpráv ze zdravotnického sektoru.
 • Propadu eura nezabránila data ani výsledky aukcí, kurz klesá pod 1,28
  Americká data přinesla celkově dobré zprávy. Zaměstnanost v soukromém sektoru se...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy forex