Pátek 29. březen 2024 13:26
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Dukascopy new

Nenechte se zahnat do kouta růstem cen, sestavte si rodinný rozpočet a hledejte rezervy!

06.04.2022 11:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace je rekordně vysoká, ceny energií, pohonných hmot, ale i ostatního zboží a služeb, a hlavně potravin stále rostou. Sestavení domácího rozpočtu a jeho aktivní řízení se proto v této nejisté době stává ještě důležitějším. Musí se hlídat jak výdajová stránka, ale i příjmová a hledat rezervy, kde ušetřit. Někteří lidé jsou nuceni čerpat své rezervy, někdo využívá půjčky, někdo raději odkládá spotřebu a více šetří.

Energie

Před necelým půlrokem zkrachoval první dodavatel energií a jeho zákazníci přešli k dodavateli poslední instance, kdy mají 6 měsíců na to, aby si našli nového dodavatele a uzavřeli s ním smlouvu. Dodavatel poslední instance je subjekt na trhu s elektřinou či plynem, který má v zákonem stanovených případech povinnost dodávat elektřinu a plyn zákazníkům za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem. Zjednodušeně řečeno zajišťuje, že v případě krachu nebo ukončení činnosti nezůstane zákazník bez elektřiny či plynu, dokud si nenajde nového dodavatele. Lidé tak mají půl roku na to, najít si nového dodavatele, řada lidí z nevědomosti v tomto režimu zůstává a platí tedy zbytečně vyšší náklady. Důležité je, že po půl roce skončí odběr od dodavatele poslední instance, pokud do té doby neuzavřou smlouvu s novým dodavatelem, mohou se dostat do problémů s neoprávněným odběrem.

Nezvyšuje se pouze cena energií, ale jsme svědky nebývalého prudkého inflačního růstu. Lidé pociťují vyšší ceny v jakémkoliv odvětví, zdražují se v podstatě všechny výrobky a služby a o to více lidé přemýšlejí o svých výdajích. Někteří musejí sahat do svých úspor, jiní raději šetří a odkládají spotřebu na neurčito. Nejistota ovlivňuje i lidi se stabilním příjmem, kteří přesouvají plánované nákupy, které nejsou nezbytné.

Životní a existenční minimum

Od dubna se zvýšilo životní a existenční minimum o 10 %. Toto opatření pomůže především lidem, kteří se kvůli rostoucím cenám dostávají do finanční tísně. Více lidí tak dosáhne na některé sociální dávky. Zvýšení přímo navýší příspěvek při pěstounské péči a na živobytí, u dalších dávek dojde k navýšení limitu pro čerpání anebo k rozšíření okruhu osob, které na dávky dosáhnou. Jedná se například o porodné, přídavek na dítě, příspěvek na péči a doplatek na bydlení. 

Ombudsman klientů Home Credit, Miroslav Zborovský:

Domácí rozpočet

„V dnešní nelehké době by si lidé měli o to více udělat pořádek ve financích a domácích rozpočtech, hledat rezervy, kde ušetřit nebo jak svůj příjem zvýšit. Sestavení rozpočtu ukáže, za co rodina nejvíce utrácí a jaké výdaje je možné snížit. Ceny energií učí lidi šetřit s elektrikou, od zbytečně rozsvíceného světla, zapnuté televize, kterou nikdo nesleduje, přes ponechání nabíječek v zásuvce. Kvůli cenám pohonných hmot se více využívá veřejná doprava nebo se hledají jiné alternativy. Pokud je nyní rodinný rozpočet vyrovnaný, je čas hledat rezervy, například si dát každý měsíc stranou alespoň malou částku a naučit se tak spořit. A také nakupovat chytře, počkat si na výprodeje a akce, některé výdaje se dají dobře plánovat, jako nákupy spojené s návratem dětí do škol nebo sezónní oblečení. A také zjistit, zda nově nedosáhnou kvůli zvýšení minima na některou ze sociálních dávek.“

Půjčky

„Rozhodně by se lidé neměli na pokrytí běžných výdajů zadlužovat, půjčka by měla pokrývat nákup dlouhodobější věci, jejíž doba užívání bude delší než samotné splácení. Nikdy si nepůjčovat na splátky jiných půjček, v tomto případě vyhledat raději finančního ombudsmana nebo neziskové poradenské organizace, které pomohou s konsolidací půjček nebo poradí v dané situaci. Pokud si přesto musí půjčit, vybrat si férového poskytovatele. Neziskové organizace pravidelně připravují žebříčky nejvýhodnějších půjček na trhu a upozorňují, kde se nezadlužovat. V případě, že lidé nemohou platit své závazky, nejdůležitější je o tom co nejdříve informovat dodavatele služeb nebo poskytovatele úvěrů a hledat společné řešení. Férový poskytovatel vždy najde řešení, umožní například dočasně snížit splátky nebo pokud je více úvěrů, tak je konsolidovat, tedy spojit do jednoho.“ 

David Šmejkal z Poradny při finanční tísni:

„V současné době řešíme v Poradně přechody od dodavatele poslední instance u energií k nové společnosti. Zároveň se v souvislosti s ukončením Milostivého léta klienti více zajímají o vlastní exekuce. Ptají se na možnosti zastavení dlouhých exekucí a co dělat při jejich souběhu. Často je jediným řešením oddlužení – osobní bankrot. Zde klienty mnohdy překvapí nutnost navýšení splátek při růstu příjmu, riziko prodeje hodnotnějšího majetku a častá povinnost uhradit více než 30 % zjištěných pohledávek během 5 let.“

Při výběru úvěru by se měla zohlednit následující kritéria:

- jednoduché sjednání,

- srozumitelná smlouva,

- celkové náklady na úvěr (otevřené konkrétní informace o všech nákladech, nejen o úrocích a poplatcích, ale i dalších nákladech, včetně sankcí a poplatků souvisejících s případným prodlením),

- rychlost získání peněz by neměla být jediným kritériem.

Poradna při finanční tísni radí:

- Důkladně rozvažte, zda je půjčka jediné řešení. Počítejte s tím, že půjčku nemusíte zvládnout splatit, a zajímejte se i o poplatek za případné prodloužení splatnosti (půjčka ZDARMA se může prodražit).

- Do výdajové části rozpočtu si naplánujte splátku po celou dobu splácení, ale i tvorbu rezervy pro možné problémy se splácením.

- Dejte přednost poskytovateli, který nabízí možnost průběžného splácení jistiny.

- Vždy se ujistěte, že víte, kolik budete muset vrátit.

- Dostanete-li se do problémů se splácením, informujte o tom ihned poskytovatele, vždy je lepší hledat řešení před tím, než se dostanete do prodlení se splácením a běžte do nejbližší dluhové poradny a aktivně vše řešte. Nikdy si neberte půjčku na splácení jiné půjčky. 

Zdroj: Omnimedia

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nemovitostní fondy jako zbraň v boji s inflací
    Vedle klasických smíšených fondů kolektivního investování, poskládaných různým mixem akcií a dluhopisů dle rizikového profilu klienta, si čeští investoři hledají cestu k alternativním možnostem zhodnocení peněz. Takovým aktivem v mnoha domácnostech bývá investice do zlata, mnohými považovaného za bezpečný přístav, který uchová hodnotu a zajistí zhodnocení v dlouhém horizontu. Ve skutečnosti se jedná o čistě spekulativní investici, u které není možné stanovit vnitřní hodnotu a nepřináší žádný výnos v podobě dividend, pravidelného kupónu či podílu na zisku. To si již mnozí začínají uvědomovat, a proto se poohlíží po dalších vhodných investičních příležitostech.
  • Nemovitostní trh v době pandemie
    Nemovitosti jsou v českém prostředí tradičně považovány za jedno z nejbezpečnějších investičních aktiv. Turbulence, kterými si ekonomika a vývoj na kapitálových trzích v letošním roce prochází, se ale úplně nevyhnuly ani jim. Bezbřehý optimismus narazil na dříve nepředstavitelná rizika. Koronavirus usměrnil přemýšlení prodávajících i kupujících, mnoho projektů a transakcí je pozastavených a na trhu panuje obezřetnost. Trhy se sice opět rozběhnou, v budoucnu ale budou pamatovat na více rizik. Alespoň to si myslí expert na investiční nemovitosti společnosti BHS Pavel Borovička, kterého pro portál Investice.cz vyzpovídal hlavní ekonom BHS, Štěpán Křeček.
  • Nemovitostní trh v roce 2019 může přinést stabilní výnos
    Roky podpory centrálních bank tlačily ceny nejkvalitnějších nemovitostí výš a výš. Finanční klima se ale začíná měnit. V roce 2019 nastane mírnější kapitálový růst. Neil Cable, ředitel oddělení evropských nemovitosti z Fidelity International komentuje: „My se zaměříme na udržitelné výnosy. Přímým následkem měnové politiky utahování bude nárůst volatility na akciových trzích a trzích nástrojů s fixními výnosy, protože investoři revidují své aktivity podle měnících se finančních podmínek.“ Aktiva, jakými jsou nemovitosti, nabízí stabilní příjmy a stávají se tak efektivními prostředky k ochraně portfolií před turbulentními kapitálovými trhy.
  • Nemylme se, čeká nás těžký rok. Lidé, kteří si to odmítají přiznat, protože „obchody jsou plné“, žijí v zajetí mentálních klamů
    Čechy čeká druhý nejhorší rok historie. Po tom letošním. Alespoň tedy z hlediska vývoje životní úrovně vyjádřené reálnými výdělky. Ty v roce 2023 klesnou o zhruba tři procenta. To je sice přibližně třikrát méně než letos, ovšem i tak jde stále o dvojnásobek poklesu v krizovém roce 2013. Ten byl přitom až do letoška z hlediska vývoje životní úrovně tím vůbec nejhorším v historii samostatné České republiky od roku 1993.
  • Nemyslitelné se stalo skutečností – stříbro posílilo o více než 40 %
    Každoroční Šokující předpovědi Saxo Bank zahrnují nepravděpodobné, ale možná jen podceňované události, které by mohly mít významný dopad na svět financí. Jedním z nejdiskutovanějších příspěvků byla předpověď Ole Hansena, hlavního komoditního stratéga Saxo Bank, že na trhu stříbra dojde k oživení a růstu o 33 %. Jsme teprve v polovině roku 2016 a neuvěřitelná předpověď Ole Hansena se naplnila. Od prosince 2015, kdy vznikla, vzrostla cena stříbra o téměř 47 %.
  • Nenápadná rally bitcoinu
    Bitcoin po týdnech útlumu minulý týden zaznamenal nenápadnou rally. Cena největšího světového kryptoaktiva se v polovině týdne vyšplhala téměř na 29 700 amerických dolarů a poté se zklidnila. Nyní se obchoduje těsně pod hranicí 29 100 dolarů, což představuje týdenní nárůst o více než 1,25 % - první týdenní zisk od června.
  • Nenápadný odrazový týden pro bitcoin
    Po několika týdnech poklesu ceny největšího světového kryptoaktiva se bitcoin minulý týden nenápadně odrazil a vrátil se nad úroveň 26 000 amerických dolarů.
  • Nenechajte sa oklamať!
    Dnešná analýza je o komplexnom aktuálnom pohľade na súčasný finančný trh. Sumarizujeme v ňom hlavné body, o ktorých sme písali v našich analýzach a rozprávali na našich webinároch. Cieľom je vytvoriť jasný a zrozumiteľný pohľad na momentálne dianie okolo nás.
  • Nenechajte si újsť webinár 3cAnalysis
    Analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy, ktoré ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch
  • Nenechte se odradit od investování, ceny nemovitostí dlouhodobě porostou
    Moji starší kolegové občas zavzpomínají na situaci po roce ´89, kdy byl činžovní dům se šesti byty v centru středně velkého města na prodej klidně za 35 tisíc korun. Když vám to řeknu dnes, otočí se vám v zorničkách znak dolaru jak v Disneyho pohádkách a vyslovíte univerzální větu: „Kdybych v té době žil, určitě bych to koupil.“ Jenže v té době měl 35 tisíc korun málokdo.
  • Nenechte si ujít nejnovější číslo Investičního magazínu!
    V listopadovém čísle Investičního magazínu Vám netradičně přinášíme dvojrozhovor, ve kterém prozradí hojně citovaní analytici - ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a hlavní ekonom Next Finance - jakým investičním radám byste se měli vyhnout a naopak doporučí, čemu je dobré v příštím roce věnovat pozornost.
  • Neničme trh dluhopisů, naopak kultivujme ho. Ekonomika dluhopisy potřebuje
    Společnost Surveilligence s.r.o. každý rok zveřejňuje data o vývoji trhu podnikových dluhopisů. Je to vždy zajímavé čtení, které je plné dat.
  • Není forexový broker jako forexový broker
    Mnoho forexových obchodníků stále preferuje nabídku zahraničních brokerů. Ještě na přelomu tisíciletí totiž na českém trhu existovalo jen několik brokerských společností se značně omezenými službami. V posledních letech se však situace dramaticky změnila. Počet společností nabízející Forex stále není nijak závratný, ovšem šíře nabídky a kvalita služeb poskočila vzhůru. Tento trend potvrzuje také zavedení nabídky STP u největšího forexového brokera v České republice - společnosti X-Trade Brokers.
  • Není komodita, jako komodita aneb s oživením na průmyslových kovech jen tak nepočítejme
    Dnes jen rychlý komentář k ocenění komodit. Průmyslové komodity za sebou mají několik hodně divokých měsíců a přestože...
  • Není milion jako milion. Při zvýšené inflaci lidé sledují cenovky v supermarketech, na aktualizaci pojistky ale zapomínají
    Meziroční inflace v srpnu klesla na 8,8 procenta, přesto jsou Češi při nákupech stále obezřetní. Podle červencových dat Českého statistického úřadu se maloobchodníkům snížily tržby o více než šest procent. Zatímco při nákupech potravin nebo oblečení lidé berou ohled na inflaci, u sjednaných pojistek tomu tak většinou není. Ochota Čechů indexovat, neboli aktualizovat výši pojistné částky, je podle odborníků velmi nízká, na rozdíl od klientely původem ze zahraničí. Reálná hodnota peněz, které v případě plnění dostanou, tak v důsledku inflace klesá přibližně o čtvrtinu. V největším ohrožení jsou mladí lidé, kteří si na sebe berou závazky nebo zakládají rodiny.
  • NEO a jeho nepříliš nadějné vyhlídky
    Hodnota NEO klesá již od 16. ledna. V polovině února se digitální měna pokusila přemístit do horizontálního cenového kanálu, ale ten byl brzy prolomen a následoval strmý pád. Hodnota NEO poté postupně klesala a 28. února, to znamená o více než 30 dní déle, byla přibližně o 60 % níže. „Takto vysoká volatilita je pro kryptoměny naprosto běžná, to je riziko povolání,“ tvrdí hlavní analytik společnosti RoboMarkets.
  • Neobchodujete, pouze nás sledujete? Zkontrolujte si naše analýzy. Vydělávejte na poklesu – update – Vivendi, Allianz
    Akcie nadnárodní telekomunikační společnosti VIVENDI se po výplatě dividend velice hezky propadly a míří k supportní hranici s potenciálem 0,8 EUR/akcii . Mnozí obchodníci držící pozice na pokles ceny reagují na plynulý sestup postupným snižováním rizika.
  • Neoceniteľný grécky hlas
    Včerajší prehľadVčerajší vývo...
  • Neočakávaný nárast zásob ropy
    Minulý týždeň zaznamenala cena ropy nárast. Nárast cien ropy bol do istej miery podporovaný konfliktom v Lýbii. Aj keď v apríli vzrástla produkcia ropy v Lýbii na 1,3 milióna barelov denne ( 1,26 v marci), predseda štátnej energetickej spoločnosti uviedol, že v prípade pretrvávajúcich ozbrojených konfliktov v krajine, môže produkcia ropy poklesnúť až o 95%.
  • Neoficiálne potvrdenie dohody
    Podľa neoficiálnych informácií za dohodu bude h...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank