Úterý 23. duben 2024 08:27
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex ETF

Nenechajte sa oklamať!

16.11.2016 16:55  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešná analýza je o komplexnom aktuálnom pohľade na súčasný finančný trh. Sumarizujeme v ňom hlavné body, o ktorých sme písali v našich analýzach a rozprávali na našich webinároch. Cieľom je vytvoriť jasný a zrozumiteľný pohľad na momentálne dianie okolo nás.

Nenechajte sa oklamať posledným rastom akcií a výnosov na dlhopisoch. Nenechajte sa oklamať post-trumpovským optimizmom! Ten môže priniesť rýchlu zmenu súčasných nálad.

Trump rozdelil svet na USA a zvyšok (Dva svety Donalda Trumpa). Jeden svet sa teší a druhý plače. Rozvinuté krajiny sú niekde v strede. No nie na dlho. Pretože ako pripomína BIS, vo svete silného dolára neexistuje víťaz!

Riziko rastie

Dolár je blízko svojich 13-ročných maxím. Akciové trhy sa medzitým tešia zo zvýšených inflačných očakávaní (Trump tromfol Bernankeho). No túto radosť môže rýchlo zatieniť realita. Ako píše vo svojom nedávnom reporte BIS: „silný dolár – môže byť signálom oveľa väčšieho finančného rizika z dôvodu výrazného nedostatku globálneho financovania dolárom“.

A finančné riziko rastie. Index Finančných podmienok Goldman Sachs zaznamenáva rast k úrovniam dosiahnutým tesne po Brexite, čo ukazuje priložený graf. Súčasné podmienky na trhu sa výrazne zhoršujú, nie zlepšujú. Dôvodom je rastúci dolár ako aj rast výnosov na dlhopisoch (viac sme o nich hovorili v analýze Neposlušné talianske dlhopisy).

16:55:24 16.11.2016

 

Problém financovania dolárom cez zomierajúci eurodolárový systém je nosnou témou našich webinárov, viac o ňom píšeme v analýze Všetko, na čom záleží.  Dolár je totižto barometrom chuti komerčných bánk zvyšovať svoje riziko, zvyšovať páku a tak svoje bilancie. Čím je väčšia bilancia bánk, tým viac hedžingu ponúkajú inštitucionálnym investorom a tým viac oni následne investujú - a svet môže rásť.

Avšak svet je krátky na dolár - keď dolár posilňuje, inštitucionálni investori potrebujú upravovať nesúlad medzi svojimi aktívami a pasívami. Je to spôsobené tým, že dlhodobé aktíva sú financované krátkodobými úvermi, o čom sme viac hovorili v analýze Prečo banky nemajú peniaze.  Tieto aktivity sa robia cez banky, ktoré sú tiež krátke na dolár. Rastúci dolár a rastúca volatilita ďalej znižuje ich kapacitu prijímať riziko. Banky tak v prípade problémov tieto problémy ešte znásobujú. Celkovo tak silnejší dolár znižuje globálny apetít po riziku a investíciách.

Skrat

Manažér najväčšieho hedžového fondu na svete Ray Dalio nedávno upozornil, že tento pohyb môže skratovať sám seba, to znamená, že môžu začať trpieť ostatné aktíva. A v takomto prostredí chce Fed zvyšovať sadzby? Mal by spraviť opak – prísť s novým QE, avšak centrálne banky sa neustále mýlia (Červená pre centrálne banky). Ale ak necháme Ameriku Amerikou, treba začať uvažovať, či európske akcie nie sú prvé na rade?  

Ak áno, začne to potvrdzovať, že svet sa opäť prepadáva do recesie. Nie je to nič prekvapujúce, keďže sa nachádzame v dlhodobom cykle ničenia eurodolárov a každý rast je iba nádychom pred ďalším poklesom, po kríze sa odštartoval depresný ekonomický cyklus. Zdá sa, že problém má dokonca ešte dlhodobejšie kontúry, keďže sa môže jednať až o 35-ročný cyklus. Posilnenie dolára preto nie je iba krátkodobá záležitosť. A pokiaľ Fed nezačne uvoľňovať svoju monetárnu politiku, sotva ho niečo zmení.  

Priložený graf ukazuje, že množstvo eurodolárových pohľadávok sa od krízy ešte zväčšilo. Ich hlavným zdrojom nie sú americké, ale európske banky. Pokiaľ sa európske banky budú dostávať do čoraz väčších problémov (čo sa dostávajú), bude to ohrozovať už aj tak krehkú situáciu v Ázii.

16:54:49 16.11.2016

 

Čínsky problém

Čína je odrazom globálnych problémov. Za posledné roky vidíme prepad kľúčových ekonomických indikátorov, ich následnú stabilitu a nádej, že sa opäť situácia zlepší; no naopak, príde iba ďalší pokles na nižšie úrovne. Prepad kurzu čínskeho juanu je následkom masívnych finančných problémov v krajine súvisiacich s rastúcim globálnym nedostatkom dolárov, viac v analýze Nová čínska výstraha.

Otázkou potom je: Prevalcujú nás čínske problémy? Podrobnejšie sme o nich hovorili na našom štvrtom webinári Čínsky problém, kde sme si ukázali klesajúcu kontrolu PBOC nad domácim finančným trhom. Avšak Čínou to zďaleka nekončí. Podobné problémy majú všetky rozvíjajúce sa ekonomiky, dôvod – silný dolár - sme si ukazovali v analýze Egypt – ďalšia obeť dolára.  

Čo bude nasledovať?

Ekonómovia radi používajú pri svojich úvahách formulku „ceteris paribus“. Znamená to, za nezmenených podmienok. A tak sa zdá, že trend v prípade ceteris paribus by mohol s pomerne vysokou pravdepodobnosťou vyzerať takto: silnejší dolár, väčšie problémy v Ázii, rozšírenie problémov do Japonska a Európy, panika v USA, zníženie sadzieb a nové QE. Otázkou je, či sa to stane ešte pred alebo až po decembrovom zasadnutí Fedu.

V každom prípade Vás pozývame na dnešný webinár o Emerging markets, kde si ukážeme, že centrálne banky majú spútané ruky.

Zdroj: BIS, Zero Hedge

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Pokud se však dostaví výraznější inflace, vývoj je nejednoznačný
    Trh s nemovitostmi v ČR zůstává jako celek nečekaně odolný vůči dopadům probíhající koronavirové situace. Ceny nemovitostí v souhrnu dále rostly i v roce 2020 a v růstu pokračují i letos. Cenový pokles zaznamenaly jen jisté segmenty trhu s nájemním bydlením. Kvůli odlivu poptávky zahraničních turistů po krátkodobých pronájmech zejména klesla loni cena nájmů v historickém jádru Prahy.
  • Nemovitosti v ČR zdražovaly před úderem koronaviru dvojnásobným tempem oproti situaci v EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet nyní?
    Ceny nemovitostí v ČR rostly v posledním loňském čtvrtletí šestým nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně přidaly 8,9 procenta. Rychleji reality zdražovaly v Lucembursku, na Slovensku, v Chorvatsku, v Polsku a v Lotyšsku. V Portugalsku pak rostly stejně rychle jako v ČR.
  • Nemovitosti zlevnit mohou, i výrazně. Zvláště, udeří-li druhá vlna pandemie
    Tuzemský hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitostech. Ty by pak mohly zlevnit.
  • Nemovitostní fondy jako zbraň v boji s inflací
    Vedle klasických smíšených fondů kolektivního investování, poskládaných různým mixem akcií a dluhopisů dle rizikového profilu klienta, si čeští investoři hledají cestu k alternativním možnostem zhodnocení peněz. Takovým aktivem v mnoha domácnostech bývá investice do zlata, mnohými považovaného za bezpečný přístav, který uchová hodnotu a zajistí zhodnocení v dlouhém horizontu. Ve skutečnosti se jedná o čistě spekulativní investici, u které není možné stanovit vnitřní hodnotu a nepřináší žádný výnos v podobě dividend, pravidelného kupónu či podílu na zisku. To si již mnozí začínají uvědomovat, a proto se poohlíží po dalších vhodných investičních příležitostech.
  • Nemovitostní trh v době pandemie
    Nemovitosti jsou v českém prostředí tradičně považovány za jedno z nejbezpečnějších investičních aktiv. Turbulence, kterými si ekonomika a vývoj na kapitálových trzích v letošním roce prochází, se ale úplně nevyhnuly ani jim. Bezbřehý optimismus narazil na dříve nepředstavitelná rizika. Koronavirus usměrnil přemýšlení prodávajících i kupujících, mnoho projektů a transakcí je pozastavených a na trhu panuje obezřetnost. Trhy se sice opět rozběhnou, v budoucnu ale budou pamatovat na více rizik. Alespoň to si myslí expert na investiční nemovitosti společnosti BHS Pavel Borovička, kterého pro portál Investice.cz vyzpovídal hlavní ekonom BHS, Štěpán Křeček.
  • Nemovitostní trh v roce 2019 může přinést stabilní výnos
    Roky podpory centrálních bank tlačily ceny nejkvalitnějších nemovitostí výš a výš. Finanční klima se ale začíná měnit. V roce 2019 nastane mírnější kapitálový růst. Neil Cable, ředitel oddělení evropských nemovitosti z Fidelity International komentuje: „My se zaměříme na udržitelné výnosy. Přímým následkem měnové politiky utahování bude nárůst volatility na akciových trzích a trzích nástrojů s fixními výnosy, protože investoři revidují své aktivity podle měnících se finančních podmínek.“ Aktiva, jakými jsou nemovitosti, nabízí stabilní příjmy a stávají se tak efektivními prostředky k ochraně portfolií před turbulentními kapitálovými trhy.
  • Nemylme se, čeká nás těžký rok. Lidé, kteří si to odmítají přiznat, protože „obchody jsou plné“, žijí v zajetí mentálních klamů
    Čechy čeká druhý nejhorší rok historie. Po tom letošním. Alespoň tedy z hlediska vývoje životní úrovně vyjádřené reálnými výdělky. Ty v roce 2023 klesnou o zhruba tři procenta. To je sice přibližně třikrát méně než letos, ovšem i tak jde stále o dvojnásobek poklesu v krizovém roce 2013. Ten byl přitom až do letoška z hlediska vývoje životní úrovně tím vůbec nejhorším v historii samostatné České republiky od roku 1993.
  • Nemyslitelné se stalo skutečností – stříbro posílilo o více než 40 %
    Každoroční Šokující předpovědi Saxo Bank zahrnují nepravděpodobné, ale možná jen podceňované události, které by mohly mít významný dopad na svět financí. Jedním z nejdiskutovanějších příspěvků byla předpověď Ole Hansena, hlavního komoditního stratéga Saxo Bank, že na trhu stříbra dojde k oživení a růstu o 33 %. Jsme teprve v polovině roku 2016 a neuvěřitelná předpověď Ole Hansena se naplnila. Od prosince 2015, kdy vznikla, vzrostla cena stříbra o téměř 47 %.
  • Nenápadná rally bitcoinu
    Bitcoin po týdnech útlumu minulý týden zaznamenal nenápadnou rally. Cena největšího světového kryptoaktiva se v polovině týdne vyšplhala téměř na 29 700 amerických dolarů a poté se zklidnila. Nyní se obchoduje těsně pod hranicí 29 100 dolarů, což představuje týdenní nárůst o více než 1,25 % - první týdenní zisk od června.
  • Nenápadný odrazový týden pro bitcoin
    Po několika týdnech poklesu ceny největšího světového kryptoaktiva se bitcoin minulý týden nenápadně odrazil a vrátil se nad úroveň 26 000 amerických dolarů.
  • Nenechajte si újsť webinár 3cAnalysis
    Analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy, ktoré ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch
  • Nenechte se odradit od investování, ceny nemovitostí dlouhodobě porostou
    Moji starší kolegové občas zavzpomínají na situaci po roce ´89, kdy byl činžovní dům se šesti byty v centru středně velkého města na prodej klidně za 35 tisíc korun. Když vám to řeknu dnes, otočí se vám v zorničkách znak dolaru jak v Disneyho pohádkách a vyslovíte univerzální větu: „Kdybych v té době žil, určitě bych to koupil.“ Jenže v té době měl 35 tisíc korun málokdo.
  • Nenechte se zahnat do kouta růstem cen, sestavte si rodinný rozpočet a hledejte rezervy!
    Inflace je rekordně vysoká, ceny energií, pohonných hmot, ale i ostatního zboží a služeb, a hlavně potravin stále rostou. Sestavení domácího rozpočtu a jeho aktivní řízení se proto v této nejisté době stává ještě důležitějším. Musí se hlídat jak výdajová stránka, ale i příjmová a hledat rezervy, kde ušetřit. Někteří lidé jsou nuceni čerpat své rezervy, někdo využívá půjčky, někdo raději odkládá spotřebu a více šetří.
  • Nenechte si ujít nejnovější číslo Investičního magazínu!
    V listopadovém čísle Investičního magazínu Vám netradičně přinášíme dvojrozhovor, ve kterém prozradí hojně citovaní analytici - ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a hlavní ekonom Next Finance - jakým investičním radám byste se měli vyhnout a naopak doporučí, čemu je dobré v příštím roce věnovat pozornost.
  • Neničme trh dluhopisů, naopak kultivujme ho. Ekonomika dluhopisy potřebuje
    Společnost Surveilligence s.r.o. každý rok zveřejňuje data o vývoji trhu podnikových dluhopisů. Je to vždy zajímavé čtení, které je plné dat.
  • Není forexový broker jako forexový broker
    Mnoho forexových obchodníků stále preferuje nabídku zahraničních brokerů. Ještě na přelomu tisíciletí totiž na českém trhu existovalo jen několik brokerských společností se značně omezenými službami. V posledních letech se však situace dramaticky změnila. Počet společností nabízející Forex stále není nijak závratný, ovšem šíře nabídky a kvalita služeb poskočila vzhůru. Tento trend potvrzuje také zavedení nabídky STP u největšího forexového brokera v České republice - společnosti X-Trade Brokers.
  • Není komodita, jako komodita aneb s oživením na průmyslových kovech jen tak nepočítejme
    Dnes jen rychlý komentář k ocenění komodit. Průmyslové komodity za sebou mají několik hodně divokých měsíců a přestože...
  • Není milion jako milion. Při zvýšené inflaci lidé sledují cenovky v supermarketech, na aktualizaci pojistky ale zapomínají
    Meziroční inflace v srpnu klesla na 8,8 procenta, přesto jsou Češi při nákupech stále obezřetní. Podle červencových dat Českého statistického úřadu se maloobchodníkům snížily tržby o více než šest procent. Zatímco při nákupech potravin nebo oblečení lidé berou ohled na inflaci, u sjednaných pojistek tomu tak většinou není. Ochota Čechů indexovat, neboli aktualizovat výši pojistné částky, je podle odborníků velmi nízká, na rozdíl od klientely původem ze zahraničí. Reálná hodnota peněz, které v případě plnění dostanou, tak v důsledku inflace klesá přibližně o čtvrtinu. V největším ohrožení jsou mladí lidé, kteří si na sebe berou závazky nebo zakládají rodiny.
  • NEO a jeho nepříliš nadějné vyhlídky
    Hodnota NEO klesá již od 16. ledna. V polovině února se digitální měna pokusila přemístit do horizontálního cenového kanálu, ale ten byl brzy prolomen a následoval strmý pád. Hodnota NEO poté postupně klesala a 28. února, to znamená o více než 30 dní déle, byla přibližně o 60 % níže. „Takto vysoká volatilita je pro kryptoměny naprosto běžná, to je riziko povolání,“ tvrdí hlavní analytik společnosti RoboMarkets.
  • Neobchodujete, pouze nás sledujete? Zkontrolujte si naše analýzy. Vydělávejte na poklesu – update – Vivendi, Allianz
    Akcie nadnárodní telekomunikační společnosti VIVENDI se po výplatě dividend velice hezky propadly a míří k supportní hranici s potenciálem 0,8 EUR/akcii . Mnozí obchodníci držící pozice na pokles ceny reagují na plynulý sestup postupným snižováním rizika.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster