Středa 08. prosinec 2021 01:37
reklama
Purple Trading CUP
reklama
Dukascopy krypto
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
InstaMarkets

Cena ropy stoupá. Dočkáme se dalšího růstu Exxon Mobil akcie?

22.10.2021 10:23  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V dnešní technické a fundamentální analýze se zaměříme na Exxon Mobil akcie. Vzhledem k tomu, že se jedná o ropnou společnost, hodnota titulu je přirozeně svázaná s cenou ropy a jiných energií, které poslední dobou rychle rostou. V článku se podíváme na  aktuální trh s ropou a rozebereme si vývoj ceny akcie XOM.

Jak se vyvíjí trh s ropou?

Jak bylo řečeno, stav trhu s ropou je pro Exxon Mobil akcie to nejzásadnější. Proto si nyní tento segment z několika úhlů rozebereme. V následující tabulce máme pár dní staré kurzy futures kontraktů na ropu (Brent), lehkou ropu (WTI) a zemní plyn. Uvedené hodnoty jsou stále aktuální. Co se týká samotného růstu, na ropě (Brent) vzrostla cena od března/dubna 2020 o více jak 420 %. Tehdejší dno bylo až pod 20 USD za barel, což bylo tehdy pro mnohé ropné společnosti, včetně Exxon Mobil, dosti zdrcující.

Ceny a produkce. Zdroj: yahoo.com

Od té doby se ale situace dost změnila, protože po drastických lockdownech se většina globální ekonomiky zase otevřela. Nicméně nabídka těchto vzácných komodit zůstala stejná. To je právě i jeden z primárních důvodů aktuálně vysoké inflace, která svírá prakticky celý svět. Na druhou stranu je to i důsledek příliš uvolněné měnové politiky, což je v dnešní době standardem po celém světě. Centrální banky proto rády odvádějí pozornost na „exogenní vlivy“ jako je markantní růst cen ropy. Přitom je to částečně i jejich vina.

V každém případě je poptávka hrozně silná. Z dat o produkci z USA můžeme vypozorovat, že je za posledních několik týdnů takřka konstantní. Co se týká celosvětové produkce, i přesto, že se dostáváme na cenové úrovně z roku 2014, ropný kartel OPEC moc těžbu navyšovat nechce. Z oficiálního vyjádření vyplývá, že k postupnému zvýšení kapacit má dojít, ale nebude to nic horentního. Přesněji řečeno se má od listopadu produkce zvyšovat o 400 tisíc barelů denně. Možná to vypadá jako vysoké číslo, ale ve skutečnosti jde o skromnou hodnotu, která poptávku nenasytí.

Ropný kartel OPEC tvoří 13 členských zemí. Tyto země se domlouvají na koordinované produkci, takže tímto způsobem mají pod kontrolou nabídku s ropou. Cílem je samozřejmě vydělat. Když se významní producenti domluví na nižší produkci, vyšponují tím ceny nahoru. 

Kartely však nebývají moc stabilní a jeden druhého se snaží profitovat na úkor ostatních. Pokud jste součástí kartelové dohody, kterou nedodržujete, máte větší zisk než ostatní účastníci. Tím chci říct, že je nakonec i možné, že nabídka vzroste rychleji, než je z jejich strany proklamováno. Jen pro zajímavost, před lety nám na fakultě v rámci mikroekonomie říkali, že Saudská Arábie kartel soustavně podráží. Mají největší produkci ropy v rámci kartelu, takže zaujímají i nejsilnější pozici.

V případě, že na světových trzích zůstane nabídka ropy i nadále nízká, má to několik implikací. Cena se tím logicky bude šponovat nahoru, díky čemuž firmám jako je Exxon Mobil porostou výnosy. A vyšší výnosy znamenají potenciální vyšší zisk.

Zásoby ropy v USA.

Zásoby ropy v USA. Zdroj: yahoo.com

Když se ještě vrátíme do Spojených států, z přiloženého grafu můžeme sledovat vývoj zásob ropy. Zásoby mají svůj vrchol v dubnu 2020, kdy USA disponovaly s 500 miliony barely ropy. Od uvedené doby zásoby soustavně klesají a nyní jsou kolem cca 420 milionů barelů ropy. Nabídka se tudíž ztenčuje, zatímco poptávka má rostoucí tendenci.

Exxon Mobil ohlásil vyšší odhad zásob ropy v novém nalezišti

Exxon Mobil nalezl nové naleziště ropy u pobřeží v Jižní Americe – Guyana. Je vcelku normální, že odhady zásob ropy uvnitř naleziště se mění. Energetický gigant oznámil, že odhad zásob se navyšuje na zhruba 10 miliard barelů ropy. Původně se počítalo s menším číslem, asi s 9 miliardami barelů ropy. Plná těžba má probíhat již v roce 2027. Celkový počet nalezišť se odhaduje na 21. 

Exxon Mobil a lockout v Texasu

Exxon Mobil má v texaském Beaumontu rafinérii, která zpracovává až 369 tisíc barelů denně. Firma se ale před několika měsíci rozhodla pro tzv. lockout, který se týkal zaměstnanců, jež jsou součástí odborového svazu United Steelworkers. Volně přeloženo se jedná o „dočasný kvazi-vyhazov z práce“. Jednoduše řečeno jsou formálně pořád zaměstnanci, ale zaměstnavatel je nepustí do práce. Paradoxní je, že se tím Exxon snažil zamezit stávce. Asi jde o to, aby určitá část zaměstnanců nestávkovala přímo na půdě rafinerie, díky čemuž by komplikovali výrobu.

Vedení firmy k tomuto kroku přistoupilo, protože nedosáhli dohody s řečeným odborovým svazem. Svaz totiž nedovolil svým členům pro dohodu hlasovat. Již půl roku nedošlo k téměř žádnému významnému pokroku. Vedení firmy proto zaměstnancům nabídlo, aby buď ratifikovali původní znění dohody, nebo ať se „zbaví“ svého odborového svazu. Tomuto procesu se říká decertifikace, kdy se svaz vyjme z reprezentace zaměstnanců v daném regionu.

Fundamentální analýza Exxon Mobil akcie (XOM)

Kvartální výsledky

Nyní máme před sebou kvartální výsledky. Z přiloženého grafu je zřejmé, že masivní propad cen na ropném trhu měl obrovské negativní důsledky pro Exxon Mobil. Poslední kvartál minulého roku si totiž firma připsala ztrátu neuvěřitelných 20 miliard USD. První kvartál letošního roku už byl ale lepší. Za druhý kvartál byl zaznamenán výnos o 67 miliardách USD při profit marginu 7 %. Dodávám, že obdobný profit margin je ve zpracovatelském průmyslu takový standard. Zisk každopádně činil 4,69 miliardy USD.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy se poslední dva kvartály výrazně zlepšily. Předešlé čtyři kvartály byly totiž záporné. Za druhé čtvrtletí vzrostly provozní výnosy na 6 miliard USD. EBITDAsi mezikvartálně připsala 35 %, 11 miliard USD. Volné cash flow se též znatelně zlepšilo. Mezi Q4 a Q1 hodnota vzrostla o 1 725 % na 6,86 miliard USD. Leč mezi Q1 a Q2 je volné cash flow takřka totožné.

Zisk na akcii (EPS) si mezikvartálně polepšil o 72 % na 1,1 bodu. Co se týče poměrového ukazatele P/E, ten nemá smysl kalkulovat, protože firma je za posledních 12 měsíců ztrátová. Uvedeme si ale rentabilitu vlastního kapitálu (ROE), která činí -8 %. Jinak Exxon má solidní poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E, který je 0,37 bodů. Dle výkazu je společnost i bez velkých dlouhodobých dluhů (0,13 bodů).

Roční výsledky

Kromě roku 2020 Exxon Mobil generoval vcelku solidní zisk. Za roky 2017 a 2018 to bylo kolem 20 miliard USD. V roce 2019 byl čistý výsledek 14,34 miliardy USD. Znatelně slabšího výsledku bylo dosaženo, protože už tehdy cena ropy klesala. Za řečený rok 2020 činil výnos 178 miliard USD a ztráta byla 22,44 miliardy USD. Profit margin byl -12,59 %. Provozní výnosy klesly z 11,86 miliardy USD roku 2019 na -4,14 miliardy USD roku 2020. EBITDA zaznamenala 16,56 miliardy USD.

Zisk a výnos za jednotlivé roky.

Zisk a výnos za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Ukazatele jako je EPS, P/E a ROE si neuvedeme vzhledem k ztrátovému období 2020. Dovolím si ale ve zkratce uvést, že například P/E až do roku 2014 fluktuovalo mezi 12-20 body. Výjimka je rok 2016, kdy P/E dosahovalo 48 bodů. ROE bylo vyšší pouze v roce 2014, což je dáno tehdejšími relativně vysokými cenami. Ostatní roky bylo ROE maximálně lehce nad 10 %.

Technická analýza Exxon Mobil akcie (XOM)

Pro rozbor cenového grafu použijeme týdenní graf. Jak bylo již několikrát řečeno, cena Exxon Mobil akcie je významně navázána na trh s ropou. V době, kdy šla cena ropy dramaticky dolů, kurz akcií ihned následoval. Když se ovšem v první polovině minulého roku tvořilo na trhu s ropou dno, akcie dělaly to samé. Nicméně tady upozorním, že to nefunguje vždy na 100 %. Nepočítejte s tím, že ropa jde nahoru a kurz akcie bude ihned následovat. Pravda je taková, že jde hlavně o očekávání. A do očekávání vstupuje vícero faktorů.

Týdenní graf Exxon Mobil akcie

Týdenní graf Exxon Mobil akcie

V každém případě se minulý rok utvořilo dvojité dno, konkrétně kolem 31,5 USD. První odraz byl silný a cena se během několika týdnů dostala až k S/R hladině 54 USD. Zde ovšem došlo k zamítnutí a návratu ceny k ročnímu dnu. Druhý odraz byl už úspěšnější, protože zahájil růst, který vlastně trvá doteď. Kurz akcie se dostal až ke klíčové S/R hladině 66 USD, díky čemuž si titul celkově připsal asi 115 %.

V případě úspěšného průlomu skrze blízkou rezistenci se trhu otevřou dveře do vyšších cenových úrovní. První otestování sice nedopadlo dobře, ale na S/R hladině 54 USD trh zase nabral síly a třeba se druhý pokus podaří. Určitě i doporučuji si všimnout toho kontrastu v objemech. Do začátku minulého roku byly průměrné objemy i o více jak polovinu menší. To implikuje, že je na trhu velká aktivita. A takový trh je nadějný.

Jinak na týdenním RSI byla dvojnásobná medvědí divergence, ale ta se dle mého názoru zcela uplatnila. Tudíž tento signál již nemusíme považovat za hrozbu.

Závěrem

V těchto chvílích doufám, že je každému čtenáři jasné, na čem primárně cena tohoto titulu závisí. Jedná se o těžařskou společnost, takže trh s ropou je zásadní. Jak jsem ale upozorňoval, nic není na 100 %. Pokud tudíž cena ropy půjde i nadále nahoru, výnosy porostou též. Potenciálně i zisk půjde nahoru. Nabídka je vážně slabá a může trvat i roky, než se podaří poptávku nasytit. Dle mého názoru nepomůže ani situace, kdy by Federální rezervní banka (Fed) začala dramaticky zvyšovat sazby.

U technické analýzy mě hodně zaujaly objemy, které jsou od března minulého roku vážně obrovské. Dá se z toho usuzovat, že po dlouhou dobu docházelo k silné akumulaci. Je ale potřeba prorazit zmiňovanou rezistenci, aby se to potvrdilo.

Obchodujte s akciemi Exxon Mobil prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Klíčová slova: Exxon Mobil akcie | Společnosti | Rozbor | Stav trhu s ropou | Příležitosti | Cenové úrovně | Dlouhodobý investor | XOM | Vývoj ceny akcie | Ceny | Propad cen | Energetický gigant | JDE | Zaměstnanci | Nabídka ropy | USD za barel | Práce | Vzdělávací webináře | Ekonomiky | Signál | Vyšší výnosy | Růst | Masivní propad | Profitovat | Zásoby ropy v USA | Vývoj | Medvědi | IHNED | Situace | Ukazatele | Guyana | Ztráta | Uvolněné měnové politiky | Měnové politiky | Yahoo | Plyn | Dvojité dno | Federální rezervní banka | Miliardy | Růst cen | Aktuální obchodní příležitosti | Technické analýzy | Firma | Ropný kartel OPEC | Obchodujte | Růst cen ropy | Kvartální výsledky | Ropný kartel | Trh s ropou | Kartel OPEC | Očekávání | Výnosy | Exxon | Poplatky | Saúdská Arábie | Ropné společnosti | Propad | Globální ekonomiky | Firmy | ROE | ROCE | EBITDA | Zemní plyn | WTI | Webináře | Trh | Ropy | Převodník měn | Kurzy | Kurz akcií | Kurz akcie | Investiční | Instrumenty | Graf | Eura | Cena | Brent | Banka | Analýzy | EPS | Ceny akcií | Zásoby ropy | LYNX | Obchodovat | Obchodní příležitosti | Výsledky | Zisk | Medvědí divergence | Vývoj ceny | Exxon Mobil | Cena ropy | USD | Banky | Zisk na akcii (EPS) | Zisk na akcii | Výnos | Ropa | RSI | P/E | Opce | Obchodník | Nabídka | Margin | Kurz | Investor | Intradenní obchodník | Futures | Fed | Centrální banky | Cash flow | CFD | Analýza | Akcie | Sazby | Poptávka | ETF | Divergence | OPEC | USA | Inflace | Fundamentální analýza | Technická analýza | FOREX |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Cena ropy po delší době opět v režii nic neříkajících politických komentářů
  Nemůžu si odpustit jen takové malé povzdechnutí nad tím, co se dnes stalo na ropě. Čas od času se stává, že se někde potkají představitelé ropných velmocí, aby společně řekli na kameru, že je cena ropy moc nízká a že by se s tím mělo něco udělat. Přestože následně neudělají vůbec nic, jejich komentář si získá pozornost a cenu ropy alespoň částečně zvedne. Komentář nic nestojí a cena ropy je chvíli vyšší. Kdo z ropných producentů by byl proti?
 • Cena ropy predbieha vývoj ťažby v USA o sedem kvartálov
  Po prekvapivom rozhodnutí OPECu obmedziť ťažbu na 32,5 mil. barelov denne cena ropy rastie už šiesty deň po sebe. Tento vývoj by teoreticky mal oživiť ťažbu amerických bridlicových producentov. Pozrime sa, že kedy by k tomu mohlo dôjsť.
 • Cena ropy – prognóza na rok 2019
  Vývoj ceny ropy je dnes pro mnoho investorů důležitějším faktorem pro směrování globálního růstu než ekonomická data nebo trendy na dluhopisovém a devizovém trhu. Pokud poptávka po ropě vzroste, ekonomický motor zrychluje. Alespoň se toto tvrzení jeví jako logické. Nemusí to být však vždy pravda.
 • Cena ropy prolomila hranici 70 dolarů za barel
  Cenu ropy pohání vzhůru zprávy o poklesu zásob i těžby z USA a dohoda ropného kartelu. Cena ropy Brent je na nejvyšší úrovni od 4. prosince 2014. V současné době opět cena pod uvedenou úroveň klesla.
 • Cena ropy propadá, flirtuje s medvědím trhem
  Cena ropy dnes prohlubuje propady předchozích seancí. Hlavním důvodem poklesu zůstává strach z obchodních válek, které by mohly vést ke zpomalení globální ekonomiky.
 • Cena ropy rastie
  Šéf americkej centrálnej banky, Jerrome Powell, vystúpil pred kongresom USA, kde načrtol ďalšie smerovanie amerikej centrálnej banky v oblasti úrokových sadzieb. Powell naznačil, že v júli pristúpi centrálna banka k zníženiu úrokových sadzieb minimálne o 0,25 percentuálneho bodu, resp., v prípade horších ekonomických dát, môže sadzby znížiť až o 0,5 percentuálneho bodu. Týmto výrokom len potvrdil, že centrálna banka plánuje do konca roka znížiť sadzby minimálne o 0,5 percentuálneho bodu, dokonca trhy počítajú s 55%-nou pravdepodobnosťou zníženia sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu do konca tohto roka. Zníženie úrokových sadzieb podporuje investície firiem a spotrebu domácností, čo vedie k nárastu dopytu po rope. Znižovanie úrokových sadzieb v USA teda podporuje nárast ceny ropy
 • 🛢↗ Cena ropy rastie vďaka lepšiemu výhľadu 👍
  Ceny ropy Brent (symbol OIL) nezaznamenali takú silnú rally ako americké indexy alebo drahé kovy, ale istý čas sa neustále pohybovali smerom nahor. Dnes OIL získava viac ako 1% a testuje viacmesačné maximá, pričom za týmto pohybom stoja minimálne 3 faktory:
 • Cena ropy roste
  Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa Rijád a Moskva nyní sníží těžbu. Rusko to však popírá. Cena ropy v reakci na jeho vyjádření i nadále roste. Ceny ropy se v současné době prudce zvyšují. Přechodně se zvedla jejich cena více než o 30 %. Očekává se, že ceny budou vykazovat nejprudší jednodenní nárůsty v naší historii. Cena ropy stoupá i v reakci na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie velmi brzy oznámí, že se opravdu dohodly na snížení těžby. Moskva ovšem takový vývoj popřela a nepotvrdila.
 • Cena ropy se po včerejších ztrátách zotavuje
  Cena ropy posiluje po prudkých propadech počátkem týdne. Brent futures vzrostly o 0.5% v 10:30 (SEČ) a opět dosáhly 41 dolarů za barel. Futures americké ropy WTI vzrostly o 0.6% na 38.83 USD za barel.
 • Cena ropy se propadla na roční minimum
  „Na trhu s ropou se zrcadlí současné ekonomické problémy ve světě. Jednotlivé státy přestávají mezi sebou kooperovat a s vidinou krátkodobého zbohatnutí produkují více ropy, než je trh schopen pojmout. Mezi zeměmi vznikají nové obchodní bariéry, které v konečném důsledku mohou zvýšit nezaměstnanost a cenovou hladinu. Neschopnost dohodnout se může vést až k propuknutí ekonomické krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena ropy stoupla po únosu britského tankeru
  Ceny ropy otočily po únosu britského tankeru Íránem. Ropa Brent stoupla v pondělí o 1,5 procenta na 63,30 dolarů. Ropa WTI zdražila o 1,3 procenta na 56,37 dolarů. Důvodem je obava, že politické napětí v Hormuzském průlivu zkomplikuje dodávky ropy z Perského zálivu
 • Cena ropy v korunách dnes reálně klesla nejníže od vzniku České republiky v roce 1993
  Cena jednoho barelu ropy Brent vyjádřená v české měně dnes podle údajů agentury Bloomberg klesla na úroveň zhruba 404 korun. Jedná se o nominálně nejnižší korunovou cenu ropy za celé období od března 1999.
 • Cena ropy v roce 2021: Vše, co musíte o černém zlatu vědět!
  Ropa je již několik desítek let nejpoužívanější surovinou na světě a její cena má velký dopad na světovou ekonomiku. Rok 2020 byl plný událostí, které s cenou ropy otřásly v základech. V jednu chvíli se dokonce cena za barel dostala do záporných hodnot. Ke konci roku se ale situace celkem stabilizovala a vývoj ceny ropy šel opět nahoru. S novým rokem ale nastává otázka, co bude dál. Má ropa již to nejhorší za sebou? Můžeme očekávat růst ceny tohoto černého zlata?
 • Cena ropy vyskočila na svoji nejvyšší hodnotu v tomto roce
  Silná poptávka investorů, slabší dolar a očekávání snížení produkce vystřelily cenu ropy na nové letošní maximum. Zatímco ropa WTI dosáhla na cenu 45 dolarů za barel, Brent se dotkla 47 dolarů za barel. I přesto si ropa stále udržuje odstup od hranice 50 dolarů, kterou můžeme považovat za magickou.
 • Cena ropy vystoupala na pětiměsíční maximum. Pumpaři zatím nezdražují
  „Na čerpacích stanicích zatím nedochází k výrazným cenovým výkyvům. Vzhledem k rostoucí ceně ropy a oslabujícímu kurzu koruny vůči dolaru lze však do budoucna očekávat, že pumpaři začnou zdražovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena ropy zaznamenala pokles aj napriek klesajúcim zásobám v USA
  Zásoby ropy v USA zaznamenali počas minulého týždňa pokles o 5,08 milióna barelov, pričom sa očakával pokles o 2,443 milióna barelov. Zásoby benzínu zaznamenali nárast o 1,5 milióna barelov oproti očakávanému poklesu o 1,479 milióna barelov, pričom zásoby destilátov zaznamenali nárast o 3,72 milióna barelov oproti očakávanému poklesu o 1,479 milióna barelov. Zásoby ropy v Cushingu sa zvýšili o 0,784 milióna barelov.
 • Cena ropy zažívá volný pád. Pumpaři však hrají mrtvého brouka
  „Kartel OPEC a jeho spojence trápí přebytek ropy na trhu, který vede k prudkému poklesu cen. Na svém jednaní se zřejmě dohodnou, že nebudou dál navyšovat těžbu. Oproti tomu řidiči se mohou radovat, čerpací stanice postupně začnou zlevňovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Cena ropy znovu klesá. Saúdové nečekaně zvýšili produkci zpět nad 10 mil. barelů
  Dnešek je hodně špatným dnem především pro ropu. Zatímco na většině trhů panuje klid, když obchodníci nervózně vyčkávají na zítřejší Fed, cena ropy se propadá o dvě procenta a navazuje tak na výprodej z minulého týdne. Důvod? Saúdové dnes oznámili, že zvýšili denní produkci ropy zpět nad 10 mil barelů, jako reakci na nedostatečné snižování produce ze strany ostatních zemí, které nedrží listopadovou dohodu. Saúdský ministr energetiky Khalid Al-Fatih zároveň uvedl, že Saúdové nebudou nést náklady snižování produkce do nekonečna. Zatím je sice brzy na jakékoli závěry, ale nezdá se, že by byly vnitřní rozpory mezi členskými zeměmi OPEC zažehnány. Další vývoj uvnitř ropného kartelu tak bude velmi zajímavé sledovat, protože pokud členové OPEC nenajdou společnou řeč a začnou znovu válčit navyšováním produkce, mohla by se ropa začít znovu prudce propadat. Obchodníci na ropě to moc dobře vědí a jejich reakce tomu odpovídá.
 • 💿 Cena striebra je najvyššia od marca
  Cena striebra vyskočila o viac ako 2% na najvyššiu hodnotu za viac ako mesiac, keď sa dolár pohyboval okolo štvortýždňového minima a výnosy na amerických vládnych dlhopisoch zostali pod maximami z minulého mesiaca aj napriek lepším než očakávaným ekonomickým údajom z USA, čo motivovalo investorov presúvať prostriedky do bezpečných prístavov s cieľoch ochrany proti možnému nárastu inflácie. Začiatkom tohto týždňa inflácia spotrebiteľských cien v USA za marec vyskočila na 2,6%, čo je najvyššia hodnota od augusta 2018, čo však bolo iba mierne nad trhovým konsenzom vo výške 2,5%, a to najmä kvôli bázickému efektu.
 • Cena striebra vzrástla na najvyššiu úroveň od septembra 2017
  Cena striebra dnes prudko rastie o 1,3% a dosahuje najvyššiu úroveň od septembra 2017, takmer 17,90 dolárov za uncu. Vzácne kovy výrazne získavajú uprostred neistoty, ktorá znižuje výnosy dlhopisov na celom svete a znižuje alternatívne náklady na držbu týchto aktív. Cena striebra od konca mája prudko vzrástla o 25%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading CUP